Huawei P8 Lite
recenze

Huawei P8 Lite

Výkonný mistr kamufláže

Po nedávné recenzi vlajkové lodi Huawei P8 přichází na řadu i jeho odlehčená varianta s přídomkem Lite. Ta se bude snažit zaujmout především poměrem ceny a výkonu, v některých aspektech se však možná až zbytečně šetřilo. Potěší 13Mpx fotoaparát, osmijádrový procesor a podpora LTE, naopak zklamou použité materiály a také horší zvukový výstup.

Fotoaparát: průměr, bohužel

Ještě než se pustíme do hodnocení kvality samotných fotografií, zaměříme se jako obvykle na fotoaparát jako celek, a samozřejmě i na jeho prostředí. Jak již víme, čočka 13Mpx fotoaparátu se nachází na zadní straně v levém rohu, hned vedle čočky se nachází přisvětlovací LED dioda, která bez problémů osvítí prostor na vzdálenost zhruba 2 až 3 metrů. Focení, respektive ostření samotné je opět velmi rychlé, sázet tak doslova můžete jeden snímek za druhým, využít navíc můžete i rychlého spuštění dvojitým zmáčknutím tlačítka pro regulaci hlasitosti. Fotoaparát se automaticky probudí a pořídí snímek, přičemž na obrazovce vidíte i celkový čas, za jaký to smartphone stihl. Běžně se tento čas pohybuje okolo 1,3 sekund.

Huawei P8 Lite

Při fotografování máte na výběr hned mezi několika rozlišeními (13, 10, 8 a 6 Mpx), spolehnout se můžete také na samospoušť, zachycení úsměvu, sledování objektu, pohrát si můžete i s nastavením expozice, sytosti a kontrastu.

Prostředí aplikace Fotoaparát

A jak je na tom Huawei P8 Lite v praxi? Výsledné snímky nejsou vyloženě špatné, avšak na druhou stranu o žádný zázrak se bohužel nejedná, výsledky jsou tak nepatrně za očekáváním. Snímky musíme pochválit za slušné zachycení barev, které odpovídají realitě, líbí se nám také zachycení detailů při ideálních světelných podmínkách, stejně jako rychlost fotografování celkově. Špatně na tom Huawei P8 Lite není ani po stránce makro snímků, kdy bez problému zaostří na předmět vzdálený zhruba 8 cm. Problémy nastanou při zhoršeném osvětlení, kdy má telefon sklony snímky rozmazávat, respektive úroveň detailů je na nižší hodnotě. Nepříjemné jsou také přepaly za velmi jasných dnů. Zkrátka Huawei P8 Lite stojí na pomezí toho, co jsme od něj očekávali a co by nezasvěcený jedinec od zařízení za 7 000 Kč očekával.

Ukázkové fotografie v plném rozlišení

Videokamera: pěkné FullHD

Huawei P8 Lite samozřejmě umožní také nahrávání libovolně dlouhých videoklipů v rozlišení až 1 920 × 1 080 pixelů, tedy ve FullHD. Na 4K si bohužel musíme nechat zajít chuť, stejně jako na vysokorychlostní záznam. Tak či tak, pořízené videoklipy opět patří k tomu lepšímu, co můžeme ve světě mobilních telefonů spatřit. Kvalitu výsledného záznamu můžete ohodnotit na následujícím příkladu, pro úplnost informací dodáme, že zhruba 20vteřinový záznam zabere v paměti zařízení zhruba 45 až 50 MB, což je pro toto rozlišení typické. Huawei sice nedisponuje optickou stabilizací obrazu, přesto nabídne alespoň tu softwarovou.

Huawei P8 Lite – testovací video, exteriér (1080p)

Abychom byli přesní, můžete si vybrat i nižší rozlišení videí, stejně jako je možné na ně aplikovat některý z přednastavených efektů. Zpomalené videoklipy bohužel novinka nahrávat neumí, každopádně ty zrychlené ji problém nečiní. Kvalita je v tomto případě bohužel horší, rozlišení pak klesne na 1 280 × 720 pixelů. I přesto hodnotíme videokameru celkově jako povedenou.

Navigace: dovede vás kamkoli

V Huawei P8 Lite naleznete jak GPS čip, tak i ruskou alternativu v podobě GLONASSu. Nechybí ani A-GPS, tou nejdůležitější informací je však rychlost fixace vaší polohy. V případě studeného startu a vypnuté A-GPS dostanete polohu přibližně do 10 vteřin, ve všech ostatních případech je nalezení vaší polohy otázkou několika málo vteřin, a to bez problému i v hustší městské zástavbě. V tomto ohledu tedy žádné problémy nečekejte, P8 Lite pohodlně poslouží jako automobilová či turistická navigace. Předinstalována je i klasická dvojice Google Mapy a Google Navigace, obě aplikace jsou zakomponovány do sebe. Fungují s potřebou on-line připojení, lze si však stáhnout část mapových podkladů pro pozdější procházení. Většina zájemců o plnohodnotnou automobilovou navigaci ale přeci jenom sáhne po některé z off-line alternativ.

Navigace

Pokud offline navigaci potřebujete, ale nechcete za ni utrácet peníze, můžeme jako vždy doporučit aplikaci HERE. Ta nabízí možnost uložení mapových podkladů do zařízení zdarma, a to klidně celého světa. Mapové podklady České republiky zaberou zhruba 380 MB, celá Evropa pak necelých 9,5 GB. Mapy lze samozřejmě stáhnout po částech a nechybí ani český hlas asistentky. Využít můžete i služby elektromagnetického kompasu. To vše zdarma a hlavně zcela offline.

Stáhnout HERE WeGo

Google Play (zdarma) App Store (zdarma)

Diskuze ke článku
Xwert Is
Xwert Is
Akože keď som videl tie čierne rámčeky okolo displeju myslím že to má aj P8 tak som ostal zhrozený... vyzerá to ako lacný odfláknutý kus roboty ala čínska kópia telefónu za 80 €... Proste na tomto mali určte popracovať lebo to vyzerá hrozne
Radim
Dobrý den,

bylo by možné natáčet videorecenze tak, ať tam nejsou odlesky od osvětlení, popř. okna?
Karel
V srovnávací tabulce máte u Sony M4 FullHD rozlišení. Přece má "jen" HD
Juraj
Bude recenze Honoru 4c?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze