Huawei P40 Lite E
recenze

Huawei P40 Lite E

Odlehčení na druhou
12

Prim u Huawei aktuálně hraje řada P40, která se překvapivě rozprostírá přes celé portfolio. Nejlevnějším kouskem je právě P40 Lite E, jenž je odlehčeným verzí již odlehčené verze. Zní to složitě? Možná, ale ve výsledku není. Jedná se o mobil nižší třídy se zajímavým vzhledem, velkým displejem a třemi fotoaparáty. Vše ale bohužel kazí starý systém a absence Google služeb.

U Huawei je nepsaným pravidlem, že posledních pár let vzniká vlajková řada v několika variantách. Zpravidla byly tři – opravdový vlajkový model doplnil ještě jeden, jen o něco málo hůře vybavený, a nakonec typický odlehčený kousek mířící spíše do střední třídy. Letos však výrobce přistoupil k poněkud zvláštnímu kroku. Již odlehčený telefon střední třídy P40 Lite ještě více odlehčil a pojmenoval jej jako P40 Lite E.

Výbava nijak nepřekvapí: velký displej, tradiční procesor, slušná paměť a dnes tak typické tři fotoaparáty. Bohužel navzdory použití staršího typu procesoru je novinka již ve skupině smartphonů bez Google služeb. A aby toho nebylo málo, nasadil čínský výrobce rok a půl starou verzi Androidu. Bude tyto ústupky kompenzovat cena, nebo se Huawei bude muset v nižší třídě sklonit před konkurencí?

Huawei P40 Lite E

Technické parametry Huawei P40 Lite E

Kompletní specifikace
Konstrukce159,8 × 76,1 × 8,1 mm, 176 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 6,39" (1 520 × 720 px)
Fotoaparát48 Mpx, LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 60 FPS
ChipsetHuawei Kirin 710, CPU: 4×2,2 GHz + 4×1,7 GHz, GPU: ano
PaměťRAM: 4 GB, vnitřní paměť: 64 GB, paměťové karty: microSDXC
Datové funkceHSPA: 42 / 5,76 Mb/s, LTE: 300 / 50 Mb/s, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 5.0, NFC: ano
Operační systémAndroid 9.0
Akumulátor4 000 mAh, bezdrátové nabíjení: ne
Dostupnostbřezen 2020, 3 790 Kč

Obsah balení

V bílé prodejní krabičce najdete samozřejmě samotný telefon. Balení působí velmi těžkým dojmem, což budí naději, že výrobce přibalil mnoho příslušenství. Pravda je ovšem taková, že je zde jen velmi tlustý manuál. Z příslušenství napočítáme pouze koncovku nabíječky a USB kabel. Nic víc.

Konstrukční zpracování: chameleonská klasika

Telefon vás navzdory nižší ceně dokáže na první pohled upoutat. Využívá totiž zajímavou kombinaci barev, kdy sytě modrá barva postupně, zcela pozvolna, přechází do zelené. Namítnout lze, že tuto hru barev vídáváme v posledních letech u každého druhého telefonu. Huawei to však dovedl k dokonalosti, kdy se barevný přechod děje i na obou bocích a výsledek nevypadá vůbec zle. Pokud berete telefon jako čistě účelové zařízení a barvy vás nechávají chladnými, máte možnost zvolit konzervativní černou.

Huawei P40 Lite E
Po barevné stránce telefon nevypadá vůbec špatně.

Samotný vzhled je klasický. Výrobce tentokrát vsadil na zcela plochou čelní i zadní stranu, přesto se zařízení drží poměrně pohodlně. Vděčíme za to mírně oblým bokům, které dobře padnou do dlaně. I přes nijak malé rozměry lze dobře dosáhnout na tlačítka na pravém boku. Problém jsme neměli ani s jistotou tisku. Veškeré konektory jsou na spodní hraně a zatímco za 3,5mm jack chválíme, za microUSB by výrobce zasloužil výchovně-technologický políček, neboť už i mezi levnými telefony bychom měli vídat jen a pouze USB-C. Naše putování po obvodu telefonu zakončujeme na levém boku, kde je šuplíček pro dvě nano SIM karty, případně pro jednu nano SIM kartu a paměťovku.

Zpracování je přesně takové, jaké u levného telefonu očekáváme. Dominantním materiálem je sice plast, avšak nikde nic nevrže a telefon se ani při promačkání zásadněji neprohýbá. Stinnou stránkou nadále zůstává fakt, že povrch extrémně přitahuje otisky prstů a také prach, který se i obtížně odstraňuje, protože je staticky přitahován zpět. Méně se nám líbí též vystupující modul fotoaparátu. Zvýšená odolnost by byla obrovským překvapením, a to se neděje.

Líbilo se nám
  • dobře se drží v ruce
  • zajímavý vzhled modro-zelené varianty
Nelíbilo se nám
  • modul fotoaparátů vystupuje
  • přitahuje otisky prstů a prach
Diskuze ke článku
#TFS
Dobrý den, přesně tento telefon mám už asi 14dní a doposud jsem nezjistil jak se dává widget na polochu? :D
Podržím prst na ploše a nic.... nic se neděje.. Tak ten telefon to neumí nebo jak? :D
Děkuji za odp.
Pesedm
Dočetl jsem to po:
"absence informační diody i jakéhokoliv režimu, který by vás na zmeškanou událost dokázal upozornit".
Pak jsem to vypnul.
Kedlub
Už děte do háje recenze na huawei jsou zbytečné bez goole služeb,tyto founy,již nikoho nezajímají natož aby je kupoval za ty peníze.
Tomáš
Už jste trapní s těmi recenzemi na telefony Huawei... Alespoň přiznejte, že Vás tento výrobce sponzoruje. Je to do očí bijící! Dodnes s údivem vzpomínám na cca 45 článků k telefonu Huawei Mate 30, o kterém díky Vám víme, v jaké vzdálenosti se od sebe nachází šroubky uvnitř přístroje, kolik prostoru zabírá základní deska nebo z kolika dílků je složený fotoaparát... Sice se telefon v ČR neprodává, ale víme to! Zadání od chlebodárce splněno. Už nyní se těším na další recenze zcela zbytečných telefonů. Tento web upadá stále hlouběji a hlouběji, škoda.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze