Huawei Mate 8
recenze

Huawei Mate 8

Synonymum preciznosti
130

Huawei Mate 8 jsme poprvé spatřili na veletrhu CES v Las Vegas a už tehdy nás velmi zaujal. Kombinuje totiž špičkový design, kvalitní konstrukční zpracování a špičkovou výbavu, to vše navíc za rozumnou cenu. Nyní vám můžeme sdělit naše více než měsíční zkušenosti z používání.

Hardware: výkonu na rozdávání

Mate 8 disponuje osmijádrovým procesorem Kirin 950 (4×2,3 GHz + 4×1,8 GHz). Procesoru sekundují 3 GB RAM (po spuštění k dispozici zhruba 1,6 GB) a 32 GB interní paměti (k dispozici zhruba 24 GB), což je dostačující kombinace. Uživatelská paměť lze rozšířit i pomocí paměťových karet microSD, a to o dalších až 128 GB. Samozřejmě jen za podmínky, že místo pro microSD kartu nezabírá druhá nanoSIM karta. Co se týče tabulkového výkonu, v testu AnTuTu získal Mate 8 velice hezkých 90 000 bodů. Na aktuální špičky to sice nestačí, ale nejde o čísla, jako spíše o optimalizaci.

Ta se tady opravdu povedla a záseků se naštěstí bát nemusíte. Jeden problém jsme přesto objevili. Pokud si nebudete hlídat nastavení úsporných režimů, telefon rád utlumuje běžící aplikace na pozadí, a tak se občas stávalo, že jsme si příchozích notifikací všimli až po rozsvícení displeje, kdy se všechny automaticky načetly. Pochopitelně se jedná o problém v nastavení a ne telefonu jako takového, přesto je dobré dát si na takové chování pozor a v menu nastavení opravit, jaké notifikace z jakých aplikací chcete dostávat neustále.

Huawei Mate 8 Huawei Mate S LG V10 Apple iPhone 6s Plus Microsoft Lumia 950 XL
Procesor Huawei Kirin 950 Huawei Kirin 935 Qualcomm Snapdragon 808 Apple A9 Qualcomm Snapdragon 810
Takt procesoru 4×2,3 GHz + 4×1,8 GHz 4×2,2 GHz + 4×1,5 GHz 2×2 GHz + 4×2 GHz 2×1,85 GHz 4×2 GHz + 4×1,5 GHz
Interní paměť 32 GB 32 GB 32/64 GB 16/64/128 GB 32 GB
Paměť RAM 3 GB 3 GB 4 GB 2 GB 3 GB
Paměťové karty ano ano ano ne ano

Kompletní specifikace naleznete v našem katalogu mobilů!

Výkonnostně Mate 8 dostačuje nejenom na hraní náročných her, ale také na pokročilý multitasking i úpravy videí. Prostoru má displej dost, takže z Matu 8 se stává kapesní pracovní nástroj. Stabilita operačního systému nás mile překvapila – nedošlo ani k vynucenému restartu, ale dokonce ani k neplynulým animacím.

Líbilo se nám:

  • vysoký výkon
  • odladěná grafická nadstavba

Uživatelské prostředí: najdi Marshmallow

I když uvnitř nalezneme operační systém Android ve verzi 6.0.1 Marshmallow, na první pohled nic nepoznáte. Huawei již typicky sází na poměrně agresivní grafickou nadstavbu Emotion UI, u novinky poprvé v nejnovější verzi 4.0. Ta doznala pár změn, avšak komplexní změna prostředí syrového Androidu byla zachována i nyní. Začneme ale hezky popořadě, a to estetikou. Ta se nejvíce inspirovala u iOS, a to jak vzhledem ikon, tak provedením. U EMUI se totiž nově nainstalované aplikace řadí na hlavní obrazovky – žádné menu aplikací nehledejte. Všudypřítomné jsou také různé animace a přechody. Již zmíněný vzhled ikon je také dosti krkolomný, kdy standardní ikony aplikací od Googlu (které Huawei nemohl přepracovat) nelze s těmi upravenými po vzhledové stránce vůbec srovnávat.

Uživatelské prostředí EMUI 4.0

Prostředí grafické nadstavby EMUI protkávají barvy, efekty a animace. Na zamčené obrazovce si můžete nechat zobrazovat přednastavené tapety. Vždy při novém odemknutí displeje se může zobrazit jiná. Vysunutím spodního okraje displeje se dostaneme po vzoru iOS k ovládacímu panelu, ve kterém máte možnost ovládat hudební přehrávač, případně se okamžitě přesměrovat do aplikací Kalendář, Kalkulačka, Svítilna, Zrcadlo nebo Fotoaparát, která se však „vysouvá“ samostatně. Pokud vám vzhled úvodní obrazovky nevyhovuje, můžete telefon přepnout do jednoduchého režimu, známého z většiny Huawei smartphonů již po dlouhá léta. Na obrazovce se po jeho aktivaci zobrazí velké karty s nejčastěji používanými aplikacemi. Dobře tedy může tento režim posloužit například pro uživatele se slabším zrakem. Zde už se naštěstí animacemi šetřilo.

Uživatelské prostředí EMUI 4.0

Při aktivaci jednoduchého zobrazení se mírně obmění také ovládací panel na zamčené obrazovce. Rychlý vstup do aplikací zůstává, avšak namísto ovládání hudebního přehrávače zde vidíte rychlý náhled na počasí pro aktuální a následující dny v dané lokalitě. Na závěr se ještě zaměříme na detaily, které v prostředí naleznete a které práci zpříjemní. Tak například již zmíněná karta se zástupci, která se ukrývá v notifikační liště, zobrazuje najednou až 9 zástupců bez nutnosti posunu. Potěší inteligentní nastavení notifikační lišty, kdy se po vysunutí lišty objeví buď příchozí notifikace (pokud nějaké máte), případě rovnou panel zástupců (pokud žádné notifikace nemáte). Telefon tedy inteligentně rozpozná, o co máte s největší pravděpodobností zájem.

Uživatelské prostředí EMUI 4.0

Vychytávek v systému najdete samozřejmě více. V prostředí si můžete nechat zobrazit plovoucí tlačítko, které nabídne rychlý vstup do dalších nabídek. Potěší také funkce, kdy pro vytočení kontaktu stačí přiložit zařízení k uchu.

Líbilo se nám:

  • Android 6 Marshmallow
  • možnosti uživatelského zásahu

Nelíbilo se nám:

  • chybějící menu aplikací

Multimediální funkce: chybí jen infraport

Jak již víme, osmijádrový procesor zajistí plynulý chod všech nejnovějších 3D her. Mezi další multimediální funkce můžeme zařadit aplikaci Hudba a Hudba Play, které vám poslouží jako hudební přehrávač. Pro video je zde přehrávač jak přímo od Huaweie, tak Video od Googlu. Ten první se chlubí podporou všeho možného včetně oblíbených XVID a AVI a bez problému si poradí i s titulky, což potěší. Vzhledem k poměrně velké úhlopříčce si sledování oblíbených filmů a seriálů opravdu užijete.

Multimediální funkce

Standardně od Googlu nechybí ani předinstalovaná aplikace YouTube, integrovaná aplikace Galerie vám pak zase pomůže s jednoduchou editací pořízených snímků. K dispozici jsou i Fotky od Googlu. Ty naopak oceníte v případě časté synchronizace mezi vícero zařízeními s operačním systémem Android, případně s PC. Multimediální výbavu završuje FM rádio s podporou RDS, kdy sluchátka plní roli antény. Zkrátka, vše důležité na ukrácení dlouhé doby v jednom balení.

Líbilo se nám:

  • přítomnost FM rádia
  • povedený hudební a video přehrávač
Diskuze ke článku
Hop
Mate tam celkem dost chyb. :P Ale jinak fajn recenze. Opravdu umi 4K video pri 60 FPS? :)
Jana
Škoda že u nás opět jen ta nejlevnější verze kdyby byla ta top 4g ram a 128g rom v zlatém provedení tak ho beru.....fakt škoda
Redmarx
Tyhle 6" padla nechapu, clovek, kterymu se tohle vejde do ruky musi mit opravdu poradnou tlapu. Ale jinak Huawei postupne dospiva, treba si vemte, ze s kazdou verzi zmensuje ramecky okolo displeje a brzy se vyrovna i zavedenym znackam jako je Samsung nebo LG. Super.
kok
Opět chyba v textu : 4K video telefon nepodporuje!
http://www.gsmarena.com/huawei_mate_8-7239.php

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze