Huawei FreeBuds 3
recenze

Huawei FreeBuds 3

Peckovní pecky
1

O čistě bezdrátová sluchátka, tedy ta bez jakýchkoli kabelů a mostů, se výrobci začali zajímat po představení první generace Apple AirPods. Zatímco většina sází na špunty, najdou se i ti, kteří po vzoru první a druhé generace AirPods využijí pecky. Nejinak je tomu i u FreeBuds 3 od Huawei, která se sluchátkám od Applu velmi podobají.

Před více než třemi lety představil Apple první generaci čistě bezdrátových sluchátek AirPods. Ta překvapila především tím, že obě sluchátka byla samostatná, tedy bez spojovacího kabelu či různých „můstků“. S příchodem AirPods se obecně více začalo mluvit o výhodách takového řešení a ostatní se brzy inspirovali.

Ne všichni ale sázeli na „peckové“ řešení, spíše naopak. Konkurence nabízela, a vlastně i nabízí, především „špunty“, které všeobecně lépe těsní. K tomuto trendu se navíc v říjnu letošního roku přidal i sám Apple, který představil vylepšenou variantu AirPods Pro s aktivním potlačením okolního hluku. To však neznamená, že alternativa k AirPods první a druhé generace neexistuje, respektive že by byly „pecky“ zapomenuty. Nabízí se například FreeBuds od Huawei, aktuálně ve své třetí generaci.

Konstrukční zpracování: větší AirPods

Ano, podobnost s AirPods nová generace Huawei nezapře. Sluchátka vypadají na první pohled téměř identicky, jedná se tedy o pecky, ze kterých trčí poměrně výrazná nožička. FreeBuds jsou také stejně lesklé a bílé, samotná nožka je navíc ještě delší a celkově působí sluchátka výrazněji než samotná předloha v podobě AirPods, což nemusí vyhovovat každému.

Může za to především konstrukce, zatímco AirPods napojují sluchátko na nožku více pozvolna, FreeBuds působí, jako kdyby nožka byla ke sluchátku připevněna jen tenkým spojem, je tedy více odsazená od ucha. Do uší padnou FreeBuds 3 podobně jako AirPods, osobně mi však tvar od Applu sedí nepatrně lépe. U peckových sluchátek však více než kdy jindy platí, že před nákupem je dobré si je vyzkoušet, někomu zkrátka nesednou vůbec.

Pokud se vám líbí AirPods, budou se vám líbit i FreeBuds.

Upřímně, hodnotit design FreeBuds není snadné. Pokud se vám líbí AirPods, budou se vám líbit i FreeBuds, pokud AirPods považujete ne, nadšeni nebudete ani v případě FreeBuds. Hodnocení designu je sice subjektivní, ovšem to že jsou precizně zpracovaná, to je zkrátka fakt. Vše perfektně lícuje, sluchátka jsou navíc, i přes svoji nízkou hmotnost 4,5 gramu velice bytelná. Můžete je mačkat, jak chcete, ale žádné vrzání zkrátka neuslyšíte. To je samozřejmě vykoupeno tím, že v domácích podmínkách je nijak nerozeberete a dost pravděpodobně s ničím podobným nepočítá ani servisní středisko Huawei. Situace je tedy opět podobná jako v případě Applu.

Na sluchátkách je několik důležitých prvků. Vnější část je osazená dvěma tmavými průhledy, konkrétně senzory. Slouží pro rozpoznání vyjmutí z ucha, kdy se automaticky přeruší přehrávání hudby. Zde se však hodí upozornit, že detekce funguje pouze v případě, že vlastníte smartphone Huawei, jinde hudbu musíte ukončit manuálně. Na těle je i mikrofon a také malý pin, který přesně zapadne do konektoru v dobíjecím pouzdře. Ten slouží pro nabíjení, tedy podobně jako právě u AirPods.

Huawei FreeBuds 3

Obě sluchátka rovněž rozpoznají, pokud na jejich vnější plochu nožky dvakrát poklepete. V nastavení doprovodné aplikace si můžete vybrat, co dvojitý poklep na konkrétní sluchátko vyvolá za akci, o tom si však povíme více až později. Doplníme, že sluchátka jsou odolná dle certifikace IPX4, potu tedy odolají bez problémů.

Huawei celkově chválíme za poctivé provedení a nízkou hmotnost, méně už za design. Zde jde však o záležitost více než subjektivní. Oceňujeme také, že jsou sluchátka k dispozici ve dvou barevných variantách: bílé a černé. AirPods jsou pouze bílé a pokud máte zájem o jinou barvu, můžete si je maximálně nechat obarvit specializovanými společnostmi, ovšem za další nemalé finance.

Líbilo se nám
 • precizní zpracování
 • jedna z mála peckových čistě bezdrátových sluchátek
 • senzory a dotyková plocha
 • dvě barevné varianty
Nelíbilo se nám
 • design nemusí sednout každému

Párování a doprovodná aplikace: hlásím problém

Abyste využili potenciál FreeBuds 3, je třeba stáhnout aplikaci Huawei AI Life, která slouží pro ovládání a rovněž detailní nastavení různých produktů Huawei, tedy nejen sluchátek. A zde nastává první problém. Aplikace je prozatím k dispozici pouze pro Android, pro iOS zkrátka neexistuje. Znamená to tedy, že nemůžete FreeBuds 3 používat s iPhonem? Samozřejmě že můžete, stále jde o bezdrátová sluchátka, zkrátka jen nevyužijete plně jejich potenciál.

Stáhnout HUAWEI AI Life

Google Play (zdarma)

Zpět ale k aplikaci. Po jejím spuštění stačí, když otevřete pouzdro sluchátek a stisknete nenápadné tlačítko na boku pouzdra. Následně se spustí synchronizace a proces párování, v našem případě došlo po úspěšném přidání také k aktualizaci firmwaru. Dodáme, že pokud máte telefon od Huawei, párování je ještě snazší, stačí otevřít pouzdro a na telefonu vyskočí notifikace, jež stačí potvrdit.

Huawei Freebuds 3
Párování může být i takto jednoduché....

Celý úvodní proces nezabral více než 5 minut, nebýt aktualizace, spárováno bylo za pár vteřin. Samotná aplikace je velmi přehledná, na úvodní stránce vidíte stav nabití levého i pravého sluchátka i samotného pouzdra, stejně tak se můžete dostat k nastavení poklepu. K dispozici jsou pouze dvojité poklepy, jedním poklepem tedy žádnou funkci neaktivujete. Můžete nastavit například aktivaci hlasového asistenta, přeskakování mezi skladbami a aktivaci ANC, ovšem poklepy nemůžete nijak upravit hlasitost, tu musíte regulovat skrze telefon, případně asistenta. V aplikaci vyřešíte i aktualizace, v takovém případě je vždy nutné otevřít pouzdro a nechat jej tak po celou dobu updatu.

Líbilo se nám
 • přehlednost
 • správa ANC
 • nastavení poklepů
 • snadné párování
Nelíbilo se nám
 • není pro iOS

Pouzdro a výdrž: kulaté a plné energie

Něco málo jsme o dobíjecím pouzdru napsali již v části o párování, nyní se na něj podíváme detailněji. Huawei vsadil na kulatý design, pouzdro s průměrem 6,1 cm a hmotností 48 gramů je vždy stejně barevné jako sluchátka. V nabídce je tedy černá i bílá, v obou případech jde o lesklou úpravu. To, že je pouzdro magnetem na otisky prstů, nemusíme vůbec zmiňovat, stejně tak bohužel přitahuje vlasové škrábance.

Huawei FreeBuds 3

Na těle má ale hned několik zajímavých prvků. Ze spodní hrany zaujme USB-C, za což chválíme. Hned vedle je notifikační LED, která informuje o nabíjení pouzdra. Na pravém boku je pak malé kulaté tlačítko, které slouží pro zahájení synchronizace s novým zařízením. Jediným ozvláštňujícím prvkem pouzdra je stříbrná ploška na zadní straně, kde se rovněž nachází logo Huawei v textové podobě.

Nabíjení je extrémně rychlé.

Otevření pouzdra napomáhá pružina, zpět k sobě si jej přitáhne magnet. Sluchátka do pouzdra zapadnou díky přesným výřezům a lehce si je přidrží i magnet uvnitř pouzdra. Stejně tak se zde nachází LED, která informuje o nabití sluchátek. Pokud svítí zeleně, sluchátka jsou nabitá dostatečně, pokud oranžově nebo červeně, je dobré připojit pouzdro spolu se sluchátky do nabíječky.

Huawei FreeBuds 3

Huawei musíme opět pochválit. Nabíjení je extrémně rychlé, pouzdro včetně sluchátek se nabije díky podpoře rychlého nabíjení zhruba za 40 minut, sluchátka se z pouzdra dobijí ani ne za hodinu. Pouzdro má vlastní akumulátor s kapacitou 410 mAh, FreeBuds dobije celkem 4×. Velkou výhodou je, že pouzdro lze dobíjet i bezdrátově, stačí jej položit na bezdrátovou nabíjecí podložku standardu Qi. Sluchátka mají standardní výdrž zhruba 4 hodiny, ovšem ta se snižuje pokud využíváte ANC. V takovém případě záleží, jakou intenzitu v doprovodné aplikaci nastavíte, nejčastěji se dostanete na zhruba 3,5 hodiny na nabití.

Líbilo se nám
 • elegantní design
 • bezdrátové nabíjení
 • USB-C
 • sluchátka přesně zapadnou
 • magnetický uzávěr
Nelíbilo se nám
 • lapač otisků a vlasových škrábanců
 • líbila by se nám matná úprava