HTC One (M8)
recenze

HTC One (M8)

Repríza na jedničku

HTC už má také svůj vlajkový model pro rok 2014. Jmenuje se stejně a se svým předchůdcem chce mít co nejvíce společného. Proč by také nechtěl. Kvalitní, kovové tělo, brilantní displej, špičková výbava nebo obdivované stereo reproduktory. To vše si novinka vzala k srdci a snažila se to decentně vylepšit. Jak se vše povedlo, se pokusíme odhalit v dnešní recenzi.

V loňském roce se HTC vytasilo s velmi povedenou vlajkovou lodí, která si šla vlastním směrem. Nabídla neokoukaný design, přinesla stereo reproduktory na ideálních místech, skvělý displej či konstrukci z hodnotných kovových materiálů. A o tom, že se telefon skutečně povedl, svědčí i ocenění asociace GSMA za nejlepší smartphone minulého roku. HTC si tím pádem nasadilo laťku velmi vysoko a představit po roce nástupce, se zdálo velmi obtížné. Ve výsledku jsme se dočkali evolučního modelu se stejným názvem, ke kterému přibylo uniformní kódové označené (M8).

HTC One (M8)

Novinka se snaží přijít s inovacemi, avšak zároveň se co nejvíce podobat svému předchůdci. Inu, proč by výrobce měnil něco, co loni zafungovalo. Dočkali jsme se tak výkonnějšího procesoru, většího displeje, dalšího fotoaparátu, který je mimochodem asi největším lákadlem, a nakonec také slotu pro paměťové karty. Budou však tyto drobnosti stačit k letošnímu úspěchu? Konkurence v podobě Samsungu Galaxy S5 a Sony Xperia Z2 totiž nabídne také zajímavá vylepšení.

Technické parametry HTC One (M8)

Kompletní specifikace
Konstrukce146,4 × 70,6 × 9,4 mm, 160 g, konstrukce: klasická, odolnost: IPx3
DisplejSuper LCD 3, 5" (1 920 × 1 080 px)
Fotoaparát4,1 Mpx, LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 60 FPS
ChipsetQualcomm Snapdragon 801 MSM8974AB, CPU: 4×2,3 GHz, GPU: Adreno 330
PaměťRAM: 2 GB, vnitřní paměť: 16 GB / 32 GB, paměťové karty: microSDXC
Datové funkceHSPA: 42 / 11,5 Mb/s, LTE: 150 / 50 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.0, NFC: ano
Operační systémAndroid 6.0
Akumulátor2 600 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 2:42 hodin
Dostupnostduben 2014, 17 500 Kč

HTC One (M8) – videopohled

Design a konstrukce

Vzhledově One (M8) vychází z loňského modelu a je to jen dobře. Už na první pohled vás totiž svým designem novinka upoutá a mohu říci, že nepustí. HTC opět vsadilo na hliníkovou konstrukci, avšak tentokrát nikoliv matnou, nýbrž leštěnou. Ta vypadá mnohem luxusněji, ale na druhou stranu je více náchylná na otisky prstů a také na případné škrábance. Telefon v ruce také více klouže. Výrobce však naštěstí hrany mírně zdrsnil a nechtěné vyklouznutí takřka nehrozí.

Designový směr navazuje na loňské modely

HTC se rovněž chlubí, že je telefon opravdu takřka celý z kovových materiálů. V řeči čísel má jít o 90 %, přičemž předchůdce byl kovový „pouze“ ze 70 %. Rozdíl je mimo jiné v tom, že kovové jsou i boky. Tento fakt se chtě nechtě musel podepsat na hmotnosti, avšak nijak výrazně, jak bychom mohli předpokládat. Nárůst činí akceptovatelných 17 gramů a výsledných 160 gramů je sice hodně, ale rozdíl mezi loňským a letošním modelem v tomto ohledu v ruce nepoznáte. Tak jako tak je to ale z vlajkových lodí nejvíce.

V ruce se One (M8) drží velmi pohodlně

Vraťme se však ještě k samotnému vzhledu. HTC One (M8) je více zaoblené než předchůdce a z mého subjektivního pohledu musím říci, že výsledek již není tak povedený, jako u loňského One. I přesto však novinka svým vzhledem upoutá široké okolí a ze všech letošních vlajkových lodí patří mezi ty nejhodnotněji vypadající. Dokresluje to nejen, již zmíněná, zadní strana, ale i ta čelní, kde opět mistrně kooperuje displej s reproduktory.

Právě displej, o kterém bude podrobněji řeč později, nám povyrostl, což znamená, že se zvětšily i celé rozměry telefonu. Ačkoliv v podstatě nemusely. Boční rámečky kolem displeje jsou tenké, v tomto ohledu v pořádku, i když konkurence v podobě například LG G2 je mnohem dále. Nad a především pod displejem je ale už na dnešní poměry spousty místa. Částečně to však kompenzují reproduktory, za jejichž ideální umístění je nutno překousnout daň v rozměrech. Prázdný černý pruh pod displejem však již naše pochopení hledá marně. HTC jej sice obhajuje umístěním obvodů a antén, avšak proč zde tedy nezůstala tlačítka?

Zadní strana vypadá velmi luxusně

V každém případě se připravte na bezmála centimetrový nárůst do výšky. Nové One (M8) je z vlajkových lodí společně s Xperií Z2 největší, měří 146,4 milimetrů, na šířku pak 70,6 milimetrů a tloušťka činí 9,4 milimetrů. Poslední jmenovaná hodnota sice dnes neoslní a je ze všech konkurentů největší, ale opět je to jistá daň za použití hodnotnějších materiálů. Ty se následně podepsaly také na mistrném zpracování. Telefon je pevný jako skála a takřka s jistotou lze říci, že nikdy nebude vrzat. Konstrukce totiž není rozebíratelná. Za kvalitu zpracování si HTC bezesporu zaslouží jedničku s hvězdičkou. Lícování je dokonalé, plastové předěly díky zero gap technologii ani nepoznáte, protože jsou perfektně vyhlazené a samozřejmě nikde nic nevrže. Těžko budete hledat telefon, který by v ruce působil hodnotněji.

Menší pohlavek by si však novinka zasloužila za odemykací klávesu. Ta na vlajkových modelech HTC každý rok někam cestuje a ne a ne se trefit na to ideální místo. Loni byla v levé části horní hrany, letos je v pravé části horní hrany. Netřeba asi rozebírat, že je to snad ještě horší místo. Pokud hodláte telefon bezpečně držet, na tlačítko nedosáhnete. Vždy je nutné spíše přehmátnout. HTC přitom odemykací tlačítko na boku použít umí, což dokázalo u modelu One max.

Na pravém boku se tedy nachází jen kolébkové tlačítko hlasitosti. To je zpracováno sice na první pohled obyčejněji než loni, ale zvítězila praktičnost nad vzhledem. Tlačítka mají ideální zdvih a jistě se tisknou. Na pravém boku, hned nad zmíněným tlačítkem, je slot pro paměťové karty. Třikrát hurá HTC a doufejme, že si experimenty s absencí slotu již do budoucna odpustí. Menším překvapením je, že k otevření potřebujete klíček.

Srovnání s konkurenty

HTC One HTC One (M8) Samsung Galaxy S5 Sony Xperia Z2
rozměry 137,4 × 68,2 × 9,3 mm 146,4 × 70,6 × 9,4 mm 142 × 70,5 × 8,1 mm 146,8 × 73,3 × 8,2 mm
hmotnost 143 gramů 160 gramů 143 gramů 158 gramů
úhlopříčka displeje 4,7 palce 5 palců 5,1 palce 5,2 palce
rozlišení displeje 1 920 × 1 080 pixelů 1 920 × 1 080 pixelů 1 920 × 1 080 pixelů 1 920 × 1 080 pixelů
jemnost 469 PPI 441 PPI 432 PPI 424 PPI
operační systém Android 4.4 Android 4.4 Android 4.4 Android 4.4
procesor Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T (4 × 1,7 GHz) Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AB (4 × 2,3 GHz) Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AC (4 × 2,5 GHz) Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AB (4 × 2,3 GHz)
operační paměť RAM 2 GB 2 GB 2 GB 3 GB
interní paměť 32/64 GB 16/32 GB 32/64 GB 16 GB
paměťové karty ne ano ano ano
LTE ano ano ano ano
fotoaparát 4 Mpx 4,1 Mpx 16 Mpx 20,7 Mpx
záznam videa 1 920 × 1 080 px 1 920 × 1 080 px 3 840 × 2 410 px 3 840 × 2 160 px
NFC ano ano ano ano
Infraport ano ano ano ano
orientační cena 13 000 Kč 17 500 18 500 Kč 19 000 Kč

Přesuňme se na spodní stranu, kam se letos odstěhovaly všechny konektory. Kromě microUSB konektoru je tu také hudební 3,5mm jack konektor. Osobně to schvaluji, neboť při poslechu hudby lze takto telefon umístit do kapsy horní stranou dolů.

Levý bok ukrývá zdánlivě obrovský slot, který je opět nutné otevřít klíčkem. Po vytažení vás však čeká překvapení. Velký je slot jen zvenku, uvnitř se skrývá titěrný slot pro nano SIM kartu. Ano, HTC podlehlo „applovským“ manýrům a zcela zbytečně použilo titěrnou verzi SIM karty. Asi netřeba připomínat, že do prostoru by se krásně vešla SIM karta i běžné velikosti.

Čelní stranu si zabírá displej, který je obklopen reproduktory. Logo výrobce se nachází pod displejem, ale společnost mu již nedělají tlačítka. Ta se neprakticky přestěhovala na displej. Opomenout nemohu ani informační LED diodu, která je opět skryta v horním reproduktoru. Netuším, zda to HTC už někdo prozradil, ale dioda by měla být co nejvíce vidět. HTC se ji naopak snaží skrývat a používá jen velmi malou LED diodu, utopenou v grilu reproduktoru. Alespoň je její intenzita vyšší než u předchůdce a blikání si všimnete, nikoliv však z většího úhlu. Můžete si nastavit, na jaké události má dioda upozorňovat, nicméně po pěti minutách blikání ustane. Navíc dokáže blikat pouze zeleně. Červená barva se objeví výhradně ve chvílích, kdy je vybitá baterie.

Diskuze ke článku
Krištof Pučejdl
Krištof Pučejdl
Dobrý den,

nejdřív bych chtěl pochválit autora za hodnotnou recenzi. Skutečně se stáváte českým webem s dost možná nejlepším obsahem v oboru. Měl bych ale jednu poznámku k videím. Čím dál víc mi připadá, že se z velmi dobře komentovaných stávají až trochu upovídanými :) Například zde mi to přišlo celkem markantní, přestože autor mluví velmi dobře a rozhodně mě poslech nijak nenudil, některé věci opakoval vícekrát, než by bylo nutné, a i různých průpovídek a slov navíc tam bylo na můj vkus příliš. Video má pak tři čtvrtě hodiny mě je líto že často musím přeskakovat, protože nemám čas to shlédnout vcelku. Vím, že mám k dispozici rychlé videopohledy, ale řekl bych, že i hodnotný obsah konkrétně třeba této recenze by bylo možno pohodlně vměstnat do půl hodinky, možná i 20 minut. Netvrdím, že těch 20 minut navíc, které tato videorecenze má, je zbytečných, nebo snad špatných, jen, že by se daly oželet. Autor by ušetřil čas sobě i divákům :)

Jinak ale bezva, dobrá práce.
Tom
Osobně cenu odhaduji na 18 tisíc protože co jak koukám např. v Něměcku tak tam stojí kolem 679 euro což je přibližně 18,5 tisíc.
Tomáš Kunst
Ten 3D efekt jsem měl už na Nokii N8, ale tam jsem si fotku musel "rozkouskovat" na vrstvy ručně; ale výsledek hodně dobrej.
rrr
Kdy bude recenze na Sony Xperia Z2 ?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze