HTC Desire EYE
recenze

HTC Desire EYE

Král všech selfies
18

Selfie už se stalo pojmem. Selfie s celebritami a s kamarády, selfie na zajímavém místě se zajímavým pozadím, selfie v práci. Autoportréty nebyly nikdy oblíbenější, a to by nebyli výrobci mobilních telefonů, aby se z toho nepokusili vytěžit maximum. Výsledkem přemýšlení a kombinování v podání HTC je model Desire EYE, kterému se dnes podíváme na zoubek. Pardon, na očko.

Baterie a výdrž: jednodenní jako jednooký

HTC Desire EYE nabídne integrovanou a uživatelsky nevyměnitelnou baterii s kapacitou 2 400 mAh, což se může zdát vzhledem k výkonným vnitřnostem a kvalitnímu displeji jako nedostatečná hodnota. Dlouhodobý test tento fakt potvrdil, HTC Desire EYE můžeme bez problému označit jako jednodenní smartphone. A to ho bohužel budete muset trochu šetřit, jinak se dostaneme na výdrž jeden pracovní den, tedy od rána zhruba do 5 až 6 odpoledne. Běžné používání v našem případě zahrnovalo surfování po webu, neustálou synchronizaci na pozadí, občasné fotografování a komunikaci skrze internetové messengery. Samozřejmě jsme vyřídili i několik telefonátů. Za těchto podmínek vydrží Desire EYE celý jeden den a večer nám většinou ještě pár procent baterie zbylo.

Baterie s kapacitou 2 400 mAh se nachází pod zadním krytem

Horší to je, pokud do hry zapojíte GPS a hraní her, v takovém případě jde výdrž dolů znatelně rychleji. Ale to samozřejmě není žádné překvapení. Nezapomněli jsme provést ani náš standardizovaný test výdrže. V telefonu byla vložena SIM karta přihlášena k 3G síti, jas displeje byl nastaven na poloviční hodnotu, stejně jako zvuk, který byl směřován do dodávaných sluchátek. Aktualizace na pozadí byly potlačeny a telefon streamoval video ve FullHD kvalitě (1080p). HTC Desire EYE takto vydrželo běžet 6 hodin a 36 minut, což je spíše průměrný výsledek. Na 80 % své kapacity se baterie dobije zhruba po 1 hodině a 36 minutách, kompletně se zařízení dobije během 2 hodin a 8 minut.

Zařízení Stream videa (1080p) Nabití (100 %) Kapacita baterie
HTC Desire EYE 6:36 hod. 2:08 hod. 2 400 mAh
HTC One (M8) 7:04 hod. 2:42 hod. 2 600 mAh
LG G3 7:10 hod. 2:03 hod. 3 000 mAh
Huawei Ascend P7 6:23 hod. 3:34 hod. 2 500 mAh
Xiaomi Mi4 6:57 hod. 3:05 hod. 3 080 mAh

Hardware a výkon: směle proti nejlepším

To, že HTC Desire EYE není pouze doplňkem pro selfie-maniaky, dokazuje také přítomnost výkonného čtyřjádrového procesoru Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AC s taktem 2,3 GHz, tomu sekundují 2 GB paměti RAM (pro uživatele je po spuštění k dispozici zhruba 800 MB) a integrovaná paměť nabídne kapacitu 16 GB (dostupná zhruba polovina). Jak již ale víme, není problém paměť rozšířit pomocí paměťových karet microSD až do velikosti 128 GB, na ty lze přesouvat i data aplikací. A to už je várka dostatečná i pro ty nejnáročnější uživatele. Grafickým akcelerátorem je zde Adreno 330, tomu nečiní problém ani ty nejnáročnější 3D hry.

Výsledky benchmark testů

A jak zhodnotit výkon jako celek? Telefon je perfektně optimalizovaný, výkonný procesor nijak nezdržuje, stejně jako grafický akcelerátor. Všechny animace jsou maximálně plynulé a jediné na co telefon čeká, jsou vaše pokyny. Pokud by se takhle choval každý Android, byli bychom spokojeni.

Uživatelské prostředí: známé Sense

Uživatelské prostředí se nese v duchu Androidu 4.4.4 KitKat a je plně pod taktovkou grafické nadstavby HTC Sense ve verzi 6.0, situace je tedy naprosto stejná, jako u špičkového HTC One (M8). Od toho Desire EYE přebral i většinu problémů, už samotné přesunutí ovládacích tlačítek do prostředí příliš nepotěší. Tlačítka se naštěstí skryjí vždy, když nejsou potřeba, typicky u hraní her nebo přehrávání filmů/seriálů.

Uživatelské prostředí HTC Sense 6.0

Odemykací obrazovka je opět naprosto totožná, máte možnost telefon odemknout, nebo rovnou spustit některou z přednastavených aplikací, což ovládání telefonu velmi zpříjemňuje a hlavně zrychluje. Možnost umístění widgetů však bohužel chybí. Co však u modelu Desire EYE citelně postrádáme, jsou gesta. Například gesto pro odemknutí dvojitým poklepáním, které model One (M8) nabízí, Desire EYE bohužel chybí. Jedná se o drobnosti, které však při přímém srovnání zamrzí, zvláště pak, když cena není o mnoho nižší.

Uživatelské prostředí HTC Sense 6.0

Stejně vypadá také menu aplikací, které je oproti předchozím verzím mnohem ucelenější a místo zde nezabírá widget s počasím. To může na některé uživatele působit přehlednějším dojmem, jelikož nejsou rozptylováni prvky z nastavené tapety. Nechybí možnost mezi aplikacemi vyhledávat, aplikace uskupit/přesunout, skrýt anebo se dostat přímo do jejich nastavení, ve kterém můžete aplikace snadno odinstalovat.

Uživatelské prostředí HTC Sense 6.0

Zapomenout nesmíme ani na obrazovku Blinkfeed, která neustále prochází procesem vylepšování. Blinkfeed sice stále neumí pracovat jako jednoduchá čtečka RSS kanálů, do které můžete přidat vaše oblíbené zdroje, HTC to ale částečně nahrazuje tématy. Nově jsou do BlinkFeedu zakomponována také doporučení restaurací a míst z okolí z Foursquare a integrovaný FitBit. Opomenout nesmíme ani líbivější design celého prostředí Blinkfeed.

Uživatelské prostředí HTC Sense 6.0

Verze HTC Sense 6.0 není protkaná různými animacemi, které by telefon měly jakkoli zdržovat. Práce s Desire EYE je svižná a telefon vás nechá čekat opravdu jen výjimečně, a to především v těch případech, kdy dochází paměť RAM, například pokud máte na pozadí spuštěno hned několik náročných aplikací/her najednou.

Uživatelské prostředí HTC Sense 6.0

Celkově tedy hodnotíme uživatelské prostředí kladně. Nechybí navíc ani gesta pro snadnější ovládání (například gesta pro rychlé odemknutí nebo gesta pro rychlé spuštění fotoaparátu). Zkrátka, pokud vám nevadí trochu více strohé prostředí, HTC Sense 6.0 vás nezklame, a to jak rychlostí, tak ani počtem nabízených možností úprav.

Multimédia: dlouhou chvíli ukrátí

HTC Desire EYE je bavič od pohledu, špičkové je i v oblasti multimédií. Znovu zmíníme perfektní stereo reproduktory, které využijete při přehrávání oblíbených skladeb, k tomu účelu skvěle poslouží dvojice předinstalovaných aplikací pro přehrávání hudby, a to Hudba Play od Googlu a aplikace Hudba přímo od HTC. Obě aplikace jsou srovnatelně kvalitní, Hudbu Play ocení především ti, kteří potřebují synchronizovat obsah mezi vícero zařízeními. Pokud vás omrzí vaše hudební sbírka, dobře poslouží také FM rádio s podporou RDS, to však funguje až po připojení sluchátek.

Multimediální funkce

Problémem není ani přehrávání vašich oblíbených seriálů a filmů, telefon bez větších problémů zvládne 1080p klipy ve všech možných formátech, včetně oblíbeného .avi a .mkv. Problémem jsou však titulky, telefon je bohužel k danému videu nedokáže přiřadit, a proto je nutné poohlédnout se po některé z alternativ v obchodě Google Play. Pak již vše funguje bez problémů. Zmínit musíme také aplikaci Galerie, ta kromě zobrazení všech snímků poslouží i jako jednoduchý grafický editor, fotky tak můžete během pár okamžiků oříznout, otočit, zrcadlit nebo jim přidat zajímavý rámeček. Pro potřeby synchronizace vašich obrázků je zde důvěrně známá aplikace Fotky od Googlu. Žádné hry uvnitř zařízení sice nehledejte, spoustu skvělých titulů si však snadno stáhnete pomocí obchodu Google Play.

Diskuze ke článku
Marduch
Můžu dotaz na redakci, fotky byly pořízeny stejným kusem, se kterým jste fotili pro listopadový článek o Eye?
Protože tehdy i teď jsou všechny fotky hodně rozmazané vždy na levé straně. Že by předprodukční kus? Doufám, že jo, protože bez toho by byly v pohodě.
Proto7
So Big and So Ugly... by HTC
HTC
Zase tam máte chybu.. Sice se nejedná o nic důležitého,ale použitý procesor je verze 8974 AB a ne AC jak zde uvádíte...
Brrr
Děsivá kvalita fotek.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze