Virtuální realita je skutečně ozvěnou budoucnosti. Alespoň zatím, protože až během tohoto roku se dá očekávat nějaké rozšíření. A stále ještě nepůjde o mainstream, ale o první kroky, kdy si zapálení nadšenci budou zkoušet co jednou možná bude běžné. První vlaštovkou je Samsung, který ve spolupráci s Oculus Rift prodává Gear VR, tedy virtuální realitu pro telefony Galaxy S6 nebo Note 5. Pokud takový telefon máte a rozhodnete se brýle pořídit, tak se nemusíte bát, že by ještě nebylo co hrát. Jednou z prvních a zároveň nejlepších her je třeba Land's End.
Land’s End – videorecenze
Záblesk budoucnosti
Monument Valley byl vskutku monumentální úspěch. Hra uspěla u kritiků, hráčů i finančně a za pokračování by se nezlobil asi nikdo. Jenže tvůrci v ustwo cítili potřebu přijít zase s něčím novým. A tím novým měla být hra pro virtuální realitu. To znamená velmi omezený trh a téměř nulovou šanci vydělat na hře nějaké opravdové peníze. To ale v jejich případě asi nebyla překážka. Díky tomu si dnes můžete zahrát jednu z nejlepších her pro VR.
Tvořit hry pro virtuální realitu má mnoho problémů. Ty základní se týkají ovládání. Stará pravidla už neplatí, vše se musí zpomalit. Hra také nesmí samovolně hýbat a otáčet kamerou, jak tomu bylo dříve. Kvůli tomu by se vám mohlo udělat špatně. Ustwo chtěli udělat adventuru, ale rok jim trvalo, než vyladili to správné ovládání. Nakonec je z toho ale příjemný zážitek, který si můžete dát od začátku do konce najednou a nebude vás bolet hlava.
Záchrana ostrova
Hra je rozdělena do pěti kapitol. V každé na vás čeká jeden ostrov. Hlavním cílem je pouze dojít z bodu A do bodu B a po cestě vyřešit několik primitivních logických rébusů. To ale není to hlavní. Už když se na úplném začátku objevíte na pláži, tak pochopíte, že tato hra bude předně o objevování světa. Světa velmi stylizovaného, graficky jednoduchého, ale nesmírně zajímavého. Ačkoliv hra Monument Valley na první pohled nepřipomíná vůbec, tak jistá podobnost tu je – na cestě zachraňujete původní obyvatele a necháváte svět ožít.
Klasický gamepad může být to, co vás z virtuálního světa vytrhne. Pro Land's End naštěstí žádný nepotřebujete a celou hru ovládáte jen pohyby své hlavy. Zapomenout můžete i na touchpad, který se hodí akorát pro pořizování screenshotů. Tvůrci připravili cestu ze záchytných bodů. Když se na jeden dlouze podíváte, tak k němu vyrazíte. Pomalým a klouzavým pohybem. Během toho budete mít dost času na rozhlížení a neudělá se vám špatně.
Zážitek
Nejlépe se hraje v sedě na otočné židli. Dlouhým pohledem ovládáte i další prvky – přesouvání kamenů, menhirů nebo spojování bodů paprskem, což je základní herní mechanikou. Nejde o nic složitého, musíte najít cestu paprsku tak, aby se nikde nekřížil. Neustále zmiňuji, že hra není těžká. A to také není jejím cílem – puzzly by vás neměly zdržovat, ale mají vám dodat pocit, že skutečně něco děláte. Že se posouváte dál, že nějak operujete se světem.
Výsledkem je skvělý pocit z objevování krásného a opuštěného světa. To vše je tak plynulé a samozřejmé, že úplně zapomenete, jak na hlavě máte velké a ošklivé brýle. Toho pocitu jsem se nemohl zbavit u mnoha her a aplikací, v Land's End jsem se ale hravě zapomněl. Rozhodně to také není hra, kterou byste prošli jen jednou a i díky silně emotivnímu finále na ni jen tak nezapomenete.
Závěr
Land's End není dlouhou hrou a zvládnete ji projet na jeden zátah, což je u VR co říci. Je ale natolik výjimečná a perfektně zpracovaná, že svých peněz litovat nebudete, což se u řady dalších VR her říci nedá (kde jde o rychlé a předražené porty starých her). Pohyb je příjemný a ovládání je zvládnuto na jedničku. Pokud shodou okolností máte nový telefon od Samsungu a k němu Gear VR, tak toto je přesně ta hra, kterou si musíte zahrát. Nic lepšího teď asi neseženete.