Asus Transformer Prime
recenze

Asus Transformer Prime

Elegance, preciznost, výkon

Na pultech českých obchodů se již několik týdnů vyhřívá prozatím nejvybavenější tablet od Asusu a nejvybavenější tablet s Androidem vůbec. Vsází na čtyřjádrový procesor nVidia Tegra 3, 1 GB RAM, 10 palcový displej či celokovové provedení. V základním balení navíc najdete i praktickou dokovací klávesnici. Najdeme vůbec nějaká negativa?

Asus Transformer Prime - oficiální fotografie

Na redakční test nám dorazil špičkový tablet Asus Transformer Prime, a to v úplně finálním vydání, které si můžete i sami zakoupit. To například obsahuje i nejnovější operační systém Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Transformer Prime navazuje na loňský Transformer a vylepšení se koná takřka na všech frontách, ať už jde o procesor, interní paměť, rozměry a hmotnost či fotoaparát. Asus jednoduše nepodcenil ani jednu kategorii a minimálně z prvotního pohledu na tabulkové parametry se Prime jeví jako nejvybavenější tablet na českém trhu. Platí to však i v reálném používání? Není někde zakopán pes? Nečíhá na uživatele v zákrytu nějaké omezení či nepříjemnost? Na tyto otázky se budeme snažit odpovědět v dnešní podrobné recenzi.

Technické parametry ASUS Transformer Pad Prime

Kompletní specifikace
Konstrukce263 × 180,8 × 8,3 mm, 586 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 10,1" (1 280 × 800 px)
Fotoaparát8 Mpx (3 264 × 2 448), LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS
ChipsetnVidia Tegra 3 T30, CPU: 4×1,3 GHz, GPU: ULP GeForce
PaměťRAM: 1 GB, vnitřní paměť: 32 GB / 64 GB, paměťové karty: microSDHC
Datové funkceHSPA: ne, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 2.1, NFC: ne
Operační systémAndroid 4.1
Akumulátor3 380 mAh, bezdrátové nabíjení: ?
Dostupnostprosinec 2011, 14 000 Kč

ASUS Transformer Pad Prime (videopohled) – 1. díl (konstrukce)

Obsah balení

Základní balení není nikterak bohaté a navíc se ještě liší dle vámi zvolené velikosti interní paměti. Pokud sáhnete po 32 GB verzi, najdete v balení kromě USB kabelu a koncovky nabíječky, ještě také velmi praktickou dokovací klávesnici. Tuto verzi mimochodem také v redakci testujeme. V obchodech můžete ale narazit i na verzi s dvojnásobnou pamětí, tedy s 64 GB. Trochu paradoxně k ní už ale nedostanete onu dokovací klávesnici, kterou si musíte dokoupit zvlášť za zhruba tři tisíce korun.

Design a konstrukce: chladivý luxus

Možná mi někdo bude mít za zlé, že chválím design. Vždyť z přední strany se nic světoborného nekoná. Máte pravdu, přední strana tabletu je stejná, jako u jakéhokoliv jiného tabletu. Displej a černý pruh okolo, ve kterém je malá kamerka, a který je tentokrát opravdu masivní. Bohužel zde opravdu není moc, co vymýšlet. Změna přichází po uchopení tabletu do rukou. V prvé řadě zjistíte, že je až neuvěřitelně tenký. Asusu se tloušťka podařila srazit na 8,3 milimetrů, což je takřka o 5 milimetrů méně, než měl předchůdce. Například nový iPad je tlustší o více než milimetr. Kromě tloušťky se v rozměrech nic moc nového neudálo a s ohledem na celkovou velikost jsou milimetrové změny zanedbatelné. Naopak v případě hmotnosti nový Transformer Prime shodil bezmála 100 gramů a hmotnost se zastavila na 585 gramech. Pokud to porovnáme s dnes hodně diskutovaným iPadem, tak ten je se svými 662 gramy výrazně těžší.

Čelní strana není příliš inovativní - displej a černý pruh okolo

Druhým nabytým dojmem po uchopení je chlad. Zadní strana je totiž celá z broušeného kovu, který příjemně chladí a navozuje luxusní dojem. Pokud máte novější notebook od Asusu, jistě víte, o čem mluvím. Záda Primu vypadají opravdu skvěle, čemuž dopomáhají i vybroušené kruhy a stylové logo výrobce. V horní části zadní strany se pak nenápadně krčí fotoaparát, kterému sekunduje LED dioda.

Překvapí velmi malá tloušťka

S ohledem na velmi malou tloušťku je asi jasné, že po obvodu se ničeho velkého nedočkáme. Přesto je tablet různými vstupy doslova poset. Bohužel ne vždy jde o užitečný vstup. Na levém boku se pod záslepkou nachází slot pro paměťové karty typu microSD. O kousek výše objevíte možná trochu neobvyklý konektor. Nicméně se jedná o běžné microHDMI pro připojení k televizi a dalším zařízením. Těsně nad ním ještě zbylo místo pro nezbytné kolébkové tlačítko regulující hlasitost.

Zadní strana z broušeného kovu vypadá luxusně

Na levém okraji horní strany je odemykací klávesa, do které je zabudována i malá informační LED dioda. Často používanou odemykací klávesu bych si nicméně dovedl představit mnohem větší. V současné podobě ji často dlouze hledáte, což zdržuje od práce. Na horní straně se už kromě mikrofonku nic nenachází. Přesuňme se proto doprava.

microHDMI konektor, 3,5 mm jack a proprietární nabíjecí konektor

Na pravém boku se příliš dlouze zdržovat nebudeme, neboť je na něm pouze 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek. Víc nic. Zamiřme proto dolů, kde se nachází celkem tři „díry“. Důležitostnímu žebříčku vévodí „díra“ prostřední. Pomocí ní tablet nabijete. Jde ale bohužel o proprietární konektor a na microUSB tak bohužel zapomeňte. „Díry“ jej obklopující slouží k propojení s dokovací klávesnicí, o které bude řeč později.

Nechybí nezbytná tlačítka a na zadní straně čočka fotoaparátu

Jistě jste si povšimli, že se nikde po obvodu nenachází žádný, byť jediný, reproduktor. Ten výrobce umístil na pravý okraj zadní strany. Je vyveden formou několika malinkatých, kruhových průduchů, což působí stylově. Velká škoda, že nedostal bratříčka, který by se nacházel na opačné straně. U špičkového tabletu považuji stereo reproduktory za samozřejmost.

Jediný reproduktor se nachází na zadní straně

Učebnicová je kvalita zpracování. Vše perfektně lícuje, nikde se nic nehýbe, neprohýbá, nevrže. Můžete Prime promačkávat, kroutit s ním, proklepávat si ho. Nic jej nerozhodí. Stále zůstává pevný. Troufám si i tvrdit, že konstrukce se ani zubem času nijak nezhorší.

Diskuze ke článku
Romualdo
Zdravím Vás,
musím pochválit za velmi povedenou recenzi.
Mám za to, že Asus vyrábí nejlepší tablety s Androidem, zde žádný Samsung nemá šanci.
Zajímavý bude Asus Transformer Pad Infinity.
dede
S grafikou sa velmo chvalia že maju 12 jadrovú ale bohviečo to nieje :) moj Galaxy Note má v Nenamark 2 [54FPS]
Vojtěch
Dobrý den,
když Prime vyšel na světlo "boží", byl jsem unešen a rozhodnut si jej pořídit. Kdo však trošku pídí po informacích a zjišťuje, ví že Prime je jeden velký průšvih. Dokonce tak velký, že v některých zemích proběhla akce s možností navrácení již zakoupeného Primu. Přijde mi, že Vaše recenze přišla s velkým zpožděním, jakoby byl Prime úplná novinka.
Začalo to problémy s WiFi, fotoaparátem a nešťastným modulem GPS. V čem byl problém? Fotoaparát - byť 8 mpx nevyužíval svých možností naplno. Dosah WiFi byl omezený a GPS byla nefunkční. V podstatě v otevřeném terénu, o použití v zástavbě či automobilu ani nemluvě. Výrobce Asus dokonce ze svých oficiálních stránek odstranil informaci o GPS a zanechal pouze A-GPS. Bylo vypuštěno několik updatů, které příliš nepomohli. Zlepšil se fotoaparát, údajně WiFi a GPS minimálně. Celý problém způsobilo kovové šasi, které stíní WiFi a GPS modul. Přesto je Prime nevybavenější... (zajíc v pytli?)
Eda
Dobrý den. Napsalo se toho opravdu hodně, ale i tak jsem svůj Transformer vyměnil za Prime. Nejsem žádný foto fanda, ale fotí to jako jakýkoliv jiný mobil nebo tablet, takže na přenesení nějaké obrazové informace dostačující. Kdo chce dělat super fotky, tak si vezme foťák, ale to je furt dokola :-) Stejně nakonec fotím mobilem, když chci udělat rychlou fotku. Co se týče WiFi, tak musím říct, že má podstatně lepší příjem než můj SGS, je to na úrovni příjmu notebooku, takže úplně v pohodě. GPS signál taky chytám bez problémů, ale jako navigaci to nepoužívám často.
Ještě co se sdílení datového připojení týká - BT i WiFi tethering mám na mobilu, takže když náhodou nejsem v dosahu WiFi (vyjímečně:-) ), tak se připojím přes mobil a vše funguje na kliknutí.
Co mě na první poslech po přechodu z Transformeru překvapilo, byl ten zvuk jen z jedné strany :-D Ale o poznání kvalitnější.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze