Apple MacBook Pro (M4)
recenze

Apple MacBook Pro (M4)

Pro jen napůl, přesto povedený

Nejnovější řada zařízení Mac přináší kromě vyššího výkonu a lepší energetické efektivity také 16 GB RAM, které jsou potřebné pro všechny (budoucí) úkony spojené s Apple Intelligence. Testovaný MacBook Pro s čipsetem M4 pak představuje zajímavou alternativu pro ty, kteří si nevystačí s modelem Air, ale zároveň nevyžadují ještě výkonnější MacBook Pro s čipsetem M4 Pro či M4 Max. Jak se osvědčil v testu?

Zatímco loňský „základní“ MacBooku Pro s čipsetem M3 působil trochu kontroverzně nasazením 8 GB RAM, letošní základ spoléhá rovnou na dvojnásobek, k dalším změnám však došlo také v oblasti konektivity a displeje. Jaký na mě nový MacBook Pro s čipsetem M4 udělal dojem jako celek a má cenu o něm vůbec uvažovat?

Technické parametry Apple MacBook Pro (2024) M4 16/1024 GB

Kompletní specifikace
Konstrukce312 × 221 × 155 mm, 1 550 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejMini LED, 14,2" (3 024 × 1 964 px)
ChipsetApple M4,
PaměťRAM: 16 GB, disk: 1 024 GB (SSD), paměťové karty: microSDXC
Konektory3× USB 3.0, ?× USB 2.0, video: HDMI, další: Thunderbolt
Datové funkcemodem: ne, Wi-Fi: Wi-Fi 6E, Bluetooth: 5.3, NFC: ne
Operační systémmacOS
Akumulátor72 Wh, udávaná výdrž: ? hodin
Dostupnostlistopad 2024, 60 490 Kč

Obsah balení: včetně adaptéru i kabelu

Obsah balení je identický s tím loňským, což znamená, že na uživatele čeká kromě pečlivě zabaleného MacBooku také adaptér a kvalitní pletený kabel o délce 2 m s koncovkou MagSafe (a na druhé straně USB-C). Pokud si budete MacBook pořizovat přímo na oficiálních stránkách Applu, můžete si také připlatit 500 Kč za výkonnější 96W adaptér namísto dodávané 70W nabíječky. Osobně však považuji moudřejší k „ušetřeným“ 500 Kč ještě něco přihodit a pořídit si rovnou pěknou kompaktní nabíječku s technologií GaN. I dodávaný 70W adaptér je pak, co se výkonu týče, zcela dostačující.

Apple MacBook Pro (2024)
Líbilo se nám
  • vše potřebné

Konstrukční zpracování: černá pro všechny

„Velkou“ změnou, které je testovaný model důkazem, je rozšíření nabídky barev i u modelu s čipsetem M4. U něho v loňském roce nebylo možné zvolit černé provedení a Apple se (naštěstí) rozhodl toto zbytečné omezení letos odstranit. Černá novince velmi sluší a musím uznat, že výrobce odvedl i dobrou práci, co se ulpívání otisků týká.

Po stránce zpracování se však Apple k žádným novotám neuchýlil. Osobně s tím nemám problém, MacBook Pro působí stále velmi prémiově a hmotnost zhruba 1,5 kg nepředstavuje žádný problém z hlediska přenositelnosti. Přeci jen se jedná o model Pro a kdo touží po lehčím MacBooku, může sáhnout po Airu. S tím se pojí i luxusní touchpad, který je pěkně velký a umožňuje velmi pohodlně používat gesta. Jedná se o jeden z mála touchpadů, který mi nevadí používat ani po delší dobu, jinak inklinuji spíše ke klasické myši. Další pochvalu si pak zaslouží klávesnice, která obsahuje 12 funkčních kláves a samozřejmě také Touch ID, jež funguje ukázkově. Klávesnice je velmi komfortní i během psaní delších textů, má příjemný zdvih, ideální odezvu a zároveň není hlasitá, což oceňuji.

Apple MacBook Pro (2024)
Apple MacBook Pro (M4) vs. Apple MacBook Air (M1)

Na bocích zařízení najdeme nově rovnou tři USB-C (USB 4.0) s Thunderboltem 4, skrze něž lze přenášet data rychlostí až 40 Gb/s, využívat je jako DisplayPort nebo skrze ně zařízení nabíjet (a pochopitelně nabíjet propojené příslušenství). Jedná se o další krok v oblasti dohánění modelů s výkonnějším čipsetem, neboť měl v minulosti základní model s M3 pouze dva takové konektory. Ve výbavě dále neschází praktický nabíjecí konektor MagSafe 3, jehož připnutí/odepnutí je otázkou sekundy, samozřejmě má tu výhodu, že když zakopnete o kabel, nestrhnete celý MacBook, neboť se magnety okamžitě odpojí. Z další výbavy nesmíme opomenout ani dnes stále velmi praktický 3,5mm jack, HDMI 2.1 či slot pro paměťové karty SDXC. Nasazení klasického SDXC (nikoliv menší verze „micro“) zřejmě vychází z úmyslu ulehčit práci profesionálním kameramanům a fotografům.

Líbilo se nám
  • povedený design
  • kvalitní zpracování
  • famózní touchpad s gesty
  • Touch ID v klávese
  • tichá klávesnice s příjemnou odezvou
  • bohatá konektorová výbava

Displej: nanotextura stojí za to

Jedním z velkých lákadel MacBooků Pro je nepochybně displej, který má špičkové parametry, z nichž rozhodně stojí za vypíchnutí technologie Liquid Retina XDR. Pod tímto označením se ukrývá zobrazovací panel miniLED s velmi vysokým rozlišením 3 024 × 1 964 pixelů, tenkými rámečky, jasem až 1 600 nitů a podporou až 120Hz obnovovací frekvence. Netřeba dodávat, že miniLED najdeme například u těch nejdražších televizorů a vyniká vysokým jasem a schopností (podobně jako OLED) vykouzlit fantastický kontrast díky tomu, že umí velmi precizně regulovat podsvícení pixelů. I díky tomu je podívaná jedním slovem parádní. Oproti loňskému MacBooku Pro M3 pak potěší také jeden rozdíl v maximálním jasu při sledování SDR obsahu, který vyrostl z 600 nitů na 1 000 nitů.

Jednou z oblastí, kde Apple udělal úctyhodný pokrok (a částečně tím ospravedlnil také pro někoho nepochybně rušivý výřez), je nasazení nové 12Mpx webkamerky, která má skutečně parádní kvalitu a podporuje rovněž Desk View i funkci Center Stage. Pokud je tak pro vás kvalita videohovorů důležitá, budete nadšeni. Stejně tak se lze spolehnout i na mikrofony studiové kvality.

Za mě osobně je největší předností však možnost pořídit si model s nanotexturou, tj. matnou povrchovou úpravou displeje, která má částečně vliv na to, jak živě působí barvy a obrazovka vypadá z hlediska ostrosti. Klady dle mého ale jednoznačně převažují. Používat MacBook je díky nanotextuře celkově mnohem příjemnější a subjektivně jsem měl pocit, že obrazovka je i méně namáhavá pro oči.

Líbilo se nám
  • miniLED displej s jemným rozlišením
  • tenké rámečky
  • 120Hz obnovovací frekvence
  • nanotextura
  • kvalitní webkamera i mikrofony
Nelíbilo se nám
  • někoho může pohoršovat výřez

Zvuk: zkrátka parádní

Zvuk je i letos špičkový: v šasi se ukrývá celkem šest reproduktorů, které umí vykouzlit skutečně prostorový zvuk, jenž je v omezeném měřítku klidně srovnatelný s domácím kinem a skvěle vás vtáhne do děje. Velkou předností je rovněž již zmíněný 3,5mm jack, ale pochopitelně i možnost zprostředkovat prostorový zvuk s dynamickým snímáním polohy hlavy v kombinaci s AirPods (standardním provedením 3. generace a AirPods Pro) či AirPods Max.

Líbilo se nám
  • 3,5mm jack
  • fantastická kvalita zvuku

Výkon hardwaru: 16 GB RAM v základu a pořádná porce výkonu navíc

Zatímco u minulého MacBooku Pro jsem se hodně zaměřil na kontroverzních 8 GB RAM, u nejnovějšího modelu se tomuto tématu naštěstí věnovat nemusím, neboť u všech produktů s M4 nově Apple plošně nasadil rovnou 16 GB operační paměti. Tu pochopitelně můžete dále rozšířit (dle zvoleného čipsetu pak až na vysoké desítky GB), avšak pro tento základní model považuji i 16 GB operační paměti za dostatečných.

Ačkoliv u mě převažuje spíše jednoduchá kancelářská práce, kdy využívám především internetový prohlížeč, sadu Office a několik menších utilit/prográmků, vyzkoušel jsem si na MacBooku Pro M4 také střih videa ve 4K. Jednalo se přitom o ideální scénář dle Applu, tj. záznam videa na iPhone a poté střih na MacBooku, kam jsem videa velmi rychle dostal skrze AirDrop. Střih videa, třebaže jen v iMovie, jelikož jsem v této oblasti začátečník, probíhal skutečně velmi rychle, stejně jako samotný export, který u zhruba 30minutového videa trval přibližně 10 minut. Počítač se přitom nijak „nezadýchal“, o aktivním chlazení jsem víceméně nevěděl a zároveň se počítač nijak zvlášť nezahřál. Právě přítomnost aktivního chlazení je pak značnou výhodou třeba oproti MacBooku Air M1, který máme rovněž doma. Díky němu (aktivnímu chlazení) totiž při náročnějších činnostech nedojde k umělému potlačení výkonu, což znamená, že nečekáte déle, než je skutečně nutné. Za více než dostačující bych označil také základní 512GB SSD, ačkoliv v mé konfiguraci se jednalo o dvojnásobek.

Líbilo se nám
  • dostatek výkonu
  • tiché chlazení

Výdrž baterie: více než dostačující

Novinka je osazena baterií o kapacitě 72,4 Wh, která hravě postačí víceméně na celý den, i když budete na počítači pracovat třeba i 15 až 16 hodin. Pochopitelně se výdrž bude značně odvíjet od způsobu používání, v rámci kancelářské práce je ale udávaná hodnota velmi reálná. Zatímco MacBook Pro s čipsetem M4 si kromě úsporného režimu určuje úroveň výkonu chytře sám, modely s M4 Pro a M4 Max disponují i dedikovaným vysoce výkonným režimem. Nabíjení obstarává MagSafe, který si můžete připojit do jakéhokoliv USB-C. Kompletní nabití dodávaným 70W adaptérem pak trvalo necelé dvě hodiny.

Líbilo se nám
  • velmi dlouhá výdrž

Software a konektivita: W‑Fi 6E a Bluetooth 5.3

Po stránce konektivity nelze novince nic vytknout, neboť disponuje Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.3, ale ani k operačnímu systému macOS nemám nic negativního. Během používání vše fungovalo příkladně, nesetkal jsem se s žádnými bugy či snad padajícími aplikacemi a celkově jsem byl s uživatelským zážitkem velmi spokojen.

Výhodou produktů Apple je pak tradičně jejich bohatý ekosystém, kdy tak můžete například pokračovat v práci ve stejné aplikaci na MacBooku, kterou jste dříve měli otevřenou na iPhonu a podobně. Samozřejmě nelze opomenout ani Apple Intelligence, která na macOS částečně v omezené míře již dostupná je, ale plného nástupu se dočkáme až v dubnu příštího roku. Výhodou je i zmíněná možnost využití k videohovorům kamer iPhonu, provázané notifikace a mnohé další. Nespornou předností MacBooků je rovněž absence jakéhokoliv balastu, na který u počítačů s Windows občas natrefím.

Líbilo se nám
  • Wi-Fi 6E
  • bohatý a promyšlený ekosystém

Zhodnocení

Ačkoliv je testovaný model osazen pouze základním čipsetem M4, pro průměrně náročného uživatele nabídne stále více než dostatek výkonu a kromě kancelářské práce hravě zvládá i střih videí ve 4K s rychlým exportem. Během používání jsem rovněž oceňoval, že MacBook Pro funguje prakticky nehlučně, ale v případě potřeby se aktivní chlazení projeví tím, že nedochází k umělému poklesu výkonu, přitom je zvukovým projevem stále spíše jen decentní. Vítaným zpestřením je i třetí port Thunderbolt 4 či vyšší maximální jas displeje. Za mě osobně asi největší vychytávkou je pak nanotextura, tedy speciální matná úprava obrazovky, která je velmi praktická při práci venku i doma.

Konkurence

Konkurencí může být MacBook Air s procesorem M3, který je oblíbeným pracovním nástrojem milionů uživatelů po celém světě.

Apple MacBook Air (2022) 512+8 GB

Konstrukce304,1 × 215 × 11,3 mm, 1 240 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 13,6" (2 560 × 1 664 px)
Procesor2×1,1 GHz
PaměťRAM: 8 GB, disk: 512 GB (SSD)
akumulátorLi-Ion (53 Wh)

Zajímavou alternativou je také ASUS Zenbook S 14, který nabídne špičkový 3K OLED displej, povedenou klávesnici i reproduktory. Pro někoho může být také výhodou přítomnost USB-A konektoru.

ASUS Zenbook S 14 (UX5406) UX5406SA

Konstrukce310 × 210,5 × 11,2 mm, 1 200 g, konstrukce: klasická, odolnost: MIL-810H
DisplejOLED, 14" (2 880 × 1 800 px)
ProcesorIntel Core Ultra 9 288V, 8×3,3 GHz
PaměťRAM: 32 GB, disk: 1 000 GB (SSD)
akumulátorLi-Pol (72 Wh)

Foto: Ioannis Papadopoulos, mobilenet.cz

apple-macbook-pro-2024
Klady
  • parádní zvuk a nová webkamera
  • nadstandardní konektorová výbava
  • špičkový výkon a efektivní chlazení
  • kvalitní displej s možností nanotextury
  • velmi dlouhá výdrž na nabití
Zápory
  • výřez v oblasti displeje
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze