V současnosti si na českém trhu značku Alcatel spojíte pravděpodobně s řadou Idol. Jejich vrcholná série se zaskvěla především v loňském roce svou čtvrtou generací. S napětím jsme očekávali, jak se výrobce vypořádá s nástupci. Úkol to byl obtížný a Alcatel se rozhodl jej preventivně odpískat předem. Důkazem budiž nový model Idol 5S, který je spíše mírnou evolucí Idolu 4 bez přídomku S. Přesto je novinka elegantní, má pěkný displej či skvělé reproduktory. Obhájí si však cenu atakující 10 tisíc korun?
Technické parametry Alcatel Idol 5S
Kompletní specifikaceKonstrukce | 148 × 72 × 7,5 mm, 147 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne |
---|---|
Displej | TFT IPS, 5,2" (1 920 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 12 Mpx, LED dioda, autofocus, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Chipset | MediaTek helio P20, CPU: 4×2,3 GHz + 4×1,6 GHz, GPU: ARM Mali-T880 |
Paměť | RAM: 3 GB, vnitřní paměť: 32 GB, paměťové karty: microSDXC |
Datové funkce | 5G: ?, LTE: 150 / 50 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.2, NFC: ne |
Operační systém | Android 7.0 |
Akumulátor | 2 850 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 1:34 hodin |
Dostupnost | Q4 2017, 10 500 Kč |
Alcatel Idol 5S – videopohled
Obsah balení
V základním balení naleznete kromě samotného telefonu také USB kabel, koncovku nabíječky nebo povedená špuntová sluchátka značky JBL. Výčet příslušenství pak zakončuje ochranný zadní kryt. Za to výrobce rozhodně chválíme.
Konstrukční zpracování: mezi konkurencí se neztratí
Novinka představená zkraje září v Berlíně jednoznačně zapadá mezi starší Idoly. Alcatel si v této řadě zakládá na designu, který patří v dnešním mobilním světě k tomu zdařilejšímu. Celé tělo je hliníkové a malé plastové předěly pro antény jsou poměrně šikovně skryty. Současně na těle takřka neulpívají otisky prstů. Velmi příjemná je tloušťka pouze 7,5 milimetrů a zaoblení boků. Telefon neskutečně dobře padne do ruky, za což vděčíme i nízké hmotnosti jen 147 gramů.
Stinnou stránkou je poměrně značná kluzkost na telefonu, na kterou jsem si zejména v prvních dnech zvykal. Poté již však zjistíte, jak pevně je telefon nutné uchopit a strach z nechtěného vyklouznutí tak vymizel. Na pravém boku je kromě dvoutlačítka regulující hlasitost i tlačítko Now Key. To naštěstí umí rozsvítit displej, takže plní téměř totožnou funkci (telefon jím však neuzamknete) s tlačítkem na levém boku. Jedná se však o speciální klávesu, které můžete přiřadit rychlé spuštění aplikace, což se může hodit. Dlouhé přidržení tohoto tlačítka zapne tichý mód. O všech klávesách lze říci, že se tisknou velmi pohodlně a jistě.
Zpracování snese přísná měřítka.
Oba konektory výrobce umístil na spodní hranu, jde samozřejmě o 3,5mm jack konektor a nový USB-C konektor. Zadní strana je domovem pro čtečku otisků prstů, která pracuje velmi rychle a spolehlivě – radost ji používat, pokud vám nevadí umístění na zadní straně. Na těle najdeme také šuplíček pro paměťovou kartu až do kapacity 256 GB a jednu nanoSIM kartu. Zpracování telefonu snese přísná měřítka. Unibody konstrukce disponuje vysokou pevností a výsledkem je pocit bytelnosti při držení. V současnosti pak můžete sáhnout pouze po námi testované šedé verzi.
- skutečně povedený design
- čtečka otisků prstů
- kvalitní zpracování
- microSD slot
- odemykací klávesa na levém boku
- zpočátku v ruce trochu klouže
Displej a zvuk: splní i vyšší nároky
Na čelní straně se nachází 5,2palcový IPS displej s Full HD rozlišením. To je výrazné zhoršení oproti předchůdci, který měl větší, jemnější a celkově kvalitnější zobrazovač. Proti současnému panelu však nelze říci špatného slova. Je dobře čitelný z úhlů i na slunci, přičemž skvěle funguje i automatická regulace jasu. Nechybí ani možnosti si výsledný barevný nádech displeje ručně nastavit k obrazu svému. Nad displejem se nachází malá informační LED dioda, která bílým blikáním informuje o zmeškaných událostech. Bohužel ji však nelze nijak nastavit.
Nad a pod displejem je pak ještě dvojice reproduktorů, která hraje velmi nahlas a kvalitně. V tomto ohledu patří Alcatel ke špičce i nadále. V balení Alcatel dodává velmi slušná sluchátka JBL. Po zvukové stránce tak budou s Alcatelem spokojeni i náročnější uživatelé.
- pěkný Full HD panel
- bohaté možnosti přizpůsobení obrazu
- notifikační LED dioda
- špičkové čelní reproduktory
- kvalitní sluchátka v balení
Výkon hardwaru: základ střední třídy
Pod kapotou tepe osmijádrový procesor Helio P20 od MediaTeku, kterému asistuje 3GB operační paměť. Tu telefon využívá velmi efektivně a volný prostor se pohybuje kolem 400 MB. Díky tomu je chod prostředí skutečně svižný a na nic se nečeká. V tomto ohledu lze telefon jen a jen chválit. Doplňme ještě výsledek z benchmarku AnTuTu, který přesáhl hranici 60 tisíc bodů. Pro vaše data je připravena 32GB interní paměť, ze které je přibližně 22 GB po prvním zapnutí volných.
- 3 GB RAM a 32GB úložiště
- dostatečné výsledky v benchmarcích
- čekali bychom ještě vyšší výkon
Výdrž baterie: klasický průměr
Baterii nelze uživatelsky vyměnit a její kapacita 2 850 mAh vystačí zhruba na jeden pracovní den. Později večer již možná budete muset hledat nabíječku. Nabíjení je ale vcelku rychlé a z úplného vybití se telefon plně nabije za zhruba hodinku a půl. Nabití na 80 % zabere přibližně hodinu a 10 minut.
Streamování Full HD videa přes Wi-Fi na poloviční jas vydržel Alcatel Idol 5S přesně 7 hodin 48 minut.
- relativně rychlé nabíjení
- výdrž mohla být lepší
Konektivita: zapomnělo se na NFC
O připojení k internetu se u Alcatelu Idol 5S postará Wi-Fi b/g/n a těšit se lze i z kompletního LTE. Pro přenos souborů poslouží klasické Bluetooth ve verzi 4.2. Bohužel Alcatel z těžko pochopitelných důvodů vypustil NFC. A-GPS potom zajistí navigaci všeho druhu, přičemž jí vždy trochu trvá, než se najde. Poté však drží lokaci a směr bez problémů.
Pro prohlížení internetu dostanete dvě možnosti. Můžete využít Chrome od Googlu, nebo vlastní prohlížeč od Alcatelu. Ten není z nejpomalejších, vypadá vcelku pěkně, dokonce má v sobě třeba i funkci automatického vymazání historie a cache po uzavření aplikace. Přesto však jde o zbytečnou duplicitu, kterou moc rádi nevídáme.
- kompletní LTE
- zapomnělo se na NFC
- duplicitní prohlížeč webu
Fotoaparát: základ na momentky
Hlavní fotoaparát disponuje 12megapixelovým rozlišením a dvoutónovou přisvětlovací diodou. Prostředí je přehledné s poměrně obsáhlými možnostmi nastavení, mezi kterými naleznete také ruční režim či panorama.
Kvalita snímků je poměrně slušná, zejména za dobrých světelných podmínek. Jakmile se dostanete do interiérů či se setmí, jsou snímky často rozmazané či zašumělé. Někdy je fotoaparát také pomalejší a vy se musíte bedlivě soustředit na to, abyste si se záběrem zbytečně nepohnuli.
Video si nahrajete jen ve Full HD rozlišení s 30 snímky za vteřinu, na 4K se nedostalo. Je to docela škoda, neboť záznam ve 4K rozlišení je ve střední třídě již dnes zcela běžný.
Alcatel Idol 5S (testovací video) – 1080p, 30 FPS
Alcatel Idol 5S (testovací video) – 1080p, 30 FPS
Čelní kamerka si vystačí s 8 megapixely a výsledky jsou vcelku slušné s dostatečnou ostrostí i barevnou věrností. Pro potřeby sdílení skrze sociální sítě tak čelní kamerka jistě postačí.
- obstojné snímky za dobrých podmínek
- problémy s ostřením – pomalejší reakce
- neporadí si s natáčením 4K videa
Software: optimalizovaná Sedmička
Systém tu zastupuje Android 7.0 Nougat s vlastní lehkou nadstavbou. Alcatel má drobně upravený především launcher, kde si lze změnit velikost mřížky ikon i ikon a pohrát si lze také s textem. V nastavení se dále nachází pár položek navíc a na zamykací obrazovce najdeme zkratky pro vámi zvolené aplikace nebo hezké živé tapety. Je tu rovněž pár vlastních aplikací (telefon, SMS zprávy, galerie, hudba, …), které sice nejsou úplně nejhezčí, ale fungují dobře.
Předinstalované jsou tu potom navíc aplikace Instagram, Facebook, Messenger a WPS Office, které lze samozřejmě smazat, přičemž si Alcatel přidal třeba i vlastní prohlížeč, který jsem v recenzi již zmínil. Nejvíce mne však iritoval vlastní obchod s aplikacemi, který často otravoval s aktualizacemi aplikací, které jsem stáhnul z Google Play – dostával jsem tak občas najednou dvě notifikace o stejné aplikaci. Opět tedy narážíme na zcela zbytečnou duplicitní aplikaci, která by tu neměla co dělat.
- lehká nadstavba
- užitečná nastavení launcheru
- zbytečný vlastní obchod s aplikacemi
Zhodnocení: podivná taktika
Nový Alcatel Idol 5S se na českém trhu nabízí za necelých 10 tisíc korun, což nevypadá jako vyloženě vysoká cena. Jenže ve výsledku bude. Novinka totiž v rukách netřímá žádný výraznější trumf, kterým by mohla vymazat případnou konkurenci. Ano, máme zde líbivý a poctivě zpracovaný telefon s kvalitním displejem, solidním hardwarem a svižným prostředím. Jednoznačným plusem jsou vysoce kvalitní reproduktory. Jenže to je ve střední či spíše již vyšší střední třídě obvyklé. Konkurence je navíc zcela nemilosrdná, a to i z vlastní stáje.
Aktuálně bohužel musíme konstatovat, že důvodů, proč koupit Alcatel Idol 5S, moc není. Pokud chcete maximální výbavu, podíváte se ke konkurenci. V případě, že chcete Alcatel, nabízí se loňský a lépe vybavený model. Novince by tak pomohlo jen snížení ceny, a to minimálně o dva tisíce korun.
Konkurence
Pakliže vám nevadí o něco větší zařízení, sáhněte po loňském Alcatelu Idol 4S, který má dokonce reproduktory i na zadní straně, kvalitnější displej či vyšší výkon. Cenově navíc vychází takřka stejně jako letošní novinka.
Alcatel Idol 4S
Rozměry | 153,9 × 75,4 × 7 mm, 149 g |
---|---|
Displej | AMOLED, 5,5" (2 560 × 1 440 px) |
Fotoaparát | 16 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 26 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 652 MSM8976, 4×1,8 GHz + 4×1,4 GHz |
Paměť | RAM: 3 GB, úložiště: 32 GB, microSDXC |
Akumulátor | 3 000 mAh, doba nabíjení: 2:53 hodin |
Pouhou tisícikorunu si připlatíte za Honor 9,který má mnohem lepší hardware a chlubí se i duálním fotoaparátem.
Honor 9 64 GB
Rozměry | 147 × 71 × 7,5 mm, 155 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 5,15" (1 920 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 20 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Procesor | Huawei Kirin 960, 4×2,4 GHz + 4×1,8 GHz |
Paměť | RAM: 4 GB, úložiště: 64 GB, microSDXC |
Akumulátor | 3 200 mAh, doba nabíjení: 1:45 hodin |
Důkazem, že to Idol 5S nebude mít lehké, je pak konkurence v podobě Samsungu Galaxy A5 (2017). Ten dokáže zaujmout lepším displejem či kvalitnějším fotoaparátem. Navrch přidává zvýšenou odolnost, přičemž je o tisíc korun levnější.
Samsung Galaxy A5 (2017)
Rozměry | 146,1 × 71,4 × 7,9 mm, 168 g |
---|---|
Displej | Super AMOLED, 5,2" (1 920 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 16 Mpx, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS |
Procesor | Samsung Exynos 7 Octa, 8×1,9 GHz |
Paměť | RAM: 3 GB, úložiště: 32 GB, microSDHC |
Akumulátor | 3 000 mAh |
Vzhledově se ale Alcatel dost povedl, nevypadá jako kopie Iphonu. Hezký nástupce Idolu 4. Ale co dál?