Překladač Google vizuálně překládá už i do češtiny

8

Aplikace Překladač Google umožňuje v reálném čase vizuálně přeložit tištěné texty v cizím jazyce. Společnost Google dnes představila její vylepšení – k původně překládaným sedmi jazykům přibylo dalších dvacet, a to včetně češtiny. Vše funguje zdarma a i bez připojení k internetu, aktualizace bude dostupná v následujících dnech.

Každému se asi někdy stalo, že se v zahraničí v restauraci díval do jídelního lístku a netušil, jaké jídlo si vlastně objednává. Přesně pro takové situace je určená aplikace Překladač Google a její okamžitý vizuální překlad (známý jako Word Lens). Pokud je překládaný text v jednom z podporovaných jazyků, stačí spustit aplikaci a nastavit požadované jazyky. Poté se klikne na fotoaparát, který se namíří na překládaný text. Tím může být třeba menu v restauraci, cedule na ulici, seznam surovin, návod k použití nebo tlačítko na pračce. Přímo před očima se text na obrazovce telefonu změní v jiný jazyk.

Google Translate

Aplikace Překladač Google k původním sedmi jazykům (angličtina, francouzština, italština, němčina, portugalština, ruština, španělština) nově umožňuje vizuální překlad dalších 20 řečí. Z a do angličtiny je možné překládat také slovenštinu, maďarštinu, rumunštinu a další. Vše navíc funguje bez připojení k internetu a mobilních dat, stačí si pro vybrané jazyky stáhnout malé, asi 2MB, jazykové balíčky. Proto se tato funkce může stát pomocníkem při cestování do zahraničí, ale jistě ji ocení i turisté přijíždějící do ČR. Novinka funguje na zařízeních se systémy Android a iOS a bude dostupná během několika dní.

Konverzační režim (Android a iOS)

Druhým zlepšením, které Google uvedl, je rychlejší a plynulejší konverzační režim Překladače, a to i na pomalých mobilních sítích. Ten umožňuje snadnější a přirozenější tlumočení rozhovoru mezi dvěma nebo více účastníky ve dvou různých jazycích. Frázi v jednom jazyce stačí namluvit do mikrofonu mobilního zařízení. Aplikace řeč identifikuje, automaticky ji přeloží do požadovaného jazyka a nahlas přečte. Následně druhá osoba namluví odpověď ve své mateřštině a Překladač ji opět vysloví v druhém jazyce.

Režim fotoaparátu (Android a iOS)

Pokud není pro překládaný jazyk ještě dostupná funkce okamžitého vizuálního překladu, je možné využít druhý nejjednodušší způsob tzv. režim fotoaparátu. Ten je k dispozici pro 37 řečí a navíc je možné takto překládat mezi všemi těmito jazyky navzájem. V aplikaci pro Android i iOS stačí vyfotit slovo nebo celý text, ten zvýraznit prstem a na displeji se zobrazí jeho překlad.

Cizí jazyky i bez přístupu k internetu – offline jazyky (Android)

Majitelé telefonu nebo tabletu se systémem Android si mohou stáhnout potřebné jazykové balíčky do svého přístroje ještě před tím, než vycestují. Mohou tak poté slovník využívat i bez připojení k internetu a nemusí se děsit poplatků za datový roaming.

Statistiky

  • překladač Google přeloží 100 miliard slov denně do 90 jazyků
  • 95 % aktivit se uskuteční mimo USA
  • 1 ze 6 lidí s přístupem na internet používá Překladač každý měsíc
  • z češtiny do angličtiny nejvíce překládáme slova: „ahoj“, „dobrý den“, „děkuji“, „ano“, „ne“, „dobrou noc“, „na shledanou“, „tak“, „miluji tě“ a „jak se máš“

Stáhnout Google Translate

Google Play (zdarma) App Store (zdarma)

Google nezapomněl ani na jedno vtipné video s využitím Překladače Google.

Diskuze ke článku
Kamil Raketa
Kamil Raketa
To video je skvělý :D
ANO
Me pobavilo, ze ani gugl neumi primet android, dokonce ani v reklame, aby se neskubal:o) Stacilo prvnich 5 vterin videa a clovek nemusel hadat o jaky telefon jde:o)

Jinak je pekne, ze uz i android a ios ma takovouhle vychytavku (nebo spis starou vec), ktera je na windows phone soucasti systemu uz roky ..... nicmene baliky pro WP maji 30-40MB, tak asi maji trosku (15x) bohatsi slovnik ... ale zas tam neni k offline stazeni cestina, coz je vcelku otrava, kdyz online tam je cestina uz od zacatku, cekal bych, ze offline balicek nebude problem, co uz .... hlavne, ze je tam anglictina a pajazyky jako cinstina, italstina, rustina ....:o)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze