Novou Škodu Kodiaq připojí k síti Vodafone

21

Mladoboleslavská automobilka včera oficiálně představila svůj dlouho čekávaný model Kodiaq, který se řadí do segmentu vozů SUV. Jedná se současně o první model v nabídce, který je kompletně připojen k sít, což zajistil Vodafone.

Škoda Kodiaq

Elektronická SIM karta, která je v inovativním SUV voze zabudovaná, zajišťuje stálé připojení přes rychlou síť Vodafone. Díky té má majitel vozu prostřednictvím služeb Care Connect neustále k dispozici velké množství informací o stavu vozidla. Mezi ně patří například údaje o místě, kde byl automobil naposledy zaparkován, informace o tom, zda jsou okénka otevřená či zavřená, údaje o zbývající dojezdové vzdálenosti a mnoho dalšího. Součástí služeb Care Connect je rovněž tlačítko nouzového volání eCall.

Vodafone logo

Tato služba by se v Evropě měla stát standardním vybavením vozů až v roce 2018, ve voze Škoda Kodiaq je však k dispozici jako součást služeb Care Connect již nyní. Značka Škoda je po automobilkách VW a Audi již třetí automobilkou koncernu Volkswagen, která vkládá svou důvěru do řešení od společnosti Vodafone v oblasti technologie IoT (Internet of Things). Vůz Kodiaq je prvním modelem automobilky Škoda s vestavěným připojením k síti od společnosti Vodafone, další by měly následovat.

TIP! Auta a mobily: Škoda Superb umí vše, včetně LTE a CarPlay

Služby Škoda Care Connect zahrnují vzdálený přístup, proaktivní servis a nouzové volání. Zabudovaná elektronická SIM karta umožňuje prostřednictvím aplikace pro chytré telefony nebo webové aplikace přístup k nejrůznějším údajům o vozidle. Například si majitel bude moci na dálku zjistit, zda skutečně svůj vůz uzamkl a také zavřel všechna okénka.

Škoda Kodiaq

Mezi další funkce vzdáleného přístupu patří například online upozornění při spuštění alarmu, oznámení o opuštění vozidla uživatelem přednastavené oblasti nebo ovládání klaksonu a výstražných světel (například pro snazší lokalizaci vozu na parkovišti). Prvky proaktivního servisu pak umožní naplánovat online servisní prohlídku nebo konzultovat dotazy přes infolinku. V případě potřeby lze přivolat pomoc na cestě, která zároveň obdrží přesné informace o konkrétní závadě na vozidle. Technika navíc v reálném čase zaznamená případnou nehodu a automaticky naváže kontakt s centrálou nouzového volání značky Škoda. Tato služba je funkční po celé Evropě. Veškerá komunikace s vozidlem Škoda Kodiaq probíhá v uzavřeném a zabezpečeném systému. SIM karta, která je ve vozidle pevně zabudovaná, je propojena se systémem servisních služeb automobilky Škoda a data přijímá a odesílá výlučně v rámci tohoto systému. Veškerá data a funkce vozidla jsou tak chráněny proti útokům zvenčí.

Zdroj: Tisková zpráva Vodafone

Diskuze ke článku
Scarab
Jak dlouho bude trvat, než se v rámci EU odhlasuje legislativa, která umožní přístup policie a dalších orgánů k těmto údajům (poloha vs. rychlost, apod.)?
Bohužel čím více pokroku tím méně svobody :-( - mladším ročníkům, kteří o sobě na sociálních sítích sdělí i velikost trenek a veškerá svoje data skladují v cloudu, kde k nim má přístup kdoví kdo, to možná nepřijde divné nebo potenciálně nebezpečné, ale mě to tedy vadí.
Danny Czech
Danny Czech
No a jak to funguje s platbou za tuto službu? Bude v ceně vozu na určitý počet let? Na životnost vozu? Bude se muset obnovovat? Bude se muset použít k obnovení stejného operátora? Kdo platí za data? Má to neomezený balíček dat? Bude se přes to updatovat i operační systém vozu? ... to jsou ty hlavní otázky co měly v článku zaznít.
DV
Nebude-li mozne zmenit operatora, tak to je spatne. U nas v okoli nema VDF skoro ani carku, takze funkcionalita na nic...
Dan
Nojo, českej národ. Na všem si najde něco špatnýho

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze