Lumie 950 už nějaký čas testujeme v redakci a naše poznatky si můžete souhrnně přečíst v našem blogu. Hardwarově jsou to naprosto špičkově vybavená zařízení, software v podobě Windows 10 Mobile ale potřebujete ještě pár týdnů k vyladění. Jedním z hlavních lákadel obou novinek je fotoaparát. Jak Lumia 950, tak vetší Lumia 950 XL mají totožný modul a fotí stejně. Microsoft se kasá, že fotí skutečně špičkově. My se dnes podíváme na to, zda je to skutečně pravda. Už parametry fotoaparátu vypadají velmi slibně.

Parametry fotoaparátu Lumie 950 a 950 XL
- Fyzické rozlišení čipu 20 Mpx
- Pořizování snímků v rozlišení 19 Mpx (4 992 × 3 744 px, poměr stran 4:3) nebo 16 Mpx v poměru stran 16:9
- Možnost pořizování fotografií v bezztrátovém záznamu DNG (plné rozlišení DNG dle poměru stran + se ukládá vždy JPG snímek v rozlišení 8 Mpx)
- Velikost senzoru 1/2,5" ( 1/6,10 cm )
- Clonové číslo f/1,9
- Optická stabilizace obrazu a technologie PureView
- Trojitá LED s různými barvami pro přirozený osvit
- Ohnisková vzdálenost fotoaparátu: 26 mm
- Minimální rozsah ostření fotoaparátu: 10 cm
Podrobné parametry naleznete v našem katalogu telefonů
Rychlý a schopný
V první řadě potěší, že Microsoft zachoval spoušť na boku telefonu. Focení s ní je rychlejší a v mnoha situacích i pohodlnější, než skrze dotykový displej. Přidržením spouště lze navíc zamknutý telefon rovnou aktivovat a spustit fotoaparát. To je opravdu výrazně rychlejší než dříve, stejně jako celý fotoaparát a jeho prostředí. Lumia je připravena k focení ani ne za vteřinu ze zamknutého stavu a v tomto ohledu je jedním z vůbec nejrychlejších telefonů na trhu. Zamrzí ale, že rychlé spouštění fotoaparátu ze zamknutého stavu nefunguje spolehlivě a někdy můžete spoušť mačkat jak chcete a displej zůstane stále tmavý. Je to jedna z mnoha věcí, které Microsoft potřebuje u Windows 10 Mobile doladit tak, aby byla stejně spolehlivé, jako Windows Phone 8.1..
Microsoft Lumia 950 a 950 XL – první pohled
Aplikace fotoaparátu zůstala velmi podobná té, na kterou byli uživatelé zvyklí v předchozí verzi systému. Je však nepoměrně rychlejší. Fotoaparát neustále zaostřuje a vyfocení snímku je pak mnohem rychlejší a neuniknou vám vzácné momenty. V horní části jsou opět k dispozici rychlé volby, kterými můžete přepnout fotoaparát, ovládat blesk nebo zapnout HDR režim. Po přepnutí na pokročilé volby si ale můžete manuálně zvolit vyvážení bílé, citlivost ISO, kompenzaci expozice a dokonce i expoziční čas nebo manuálně ostřit. Stejně jako v minulé verzi se v takovém případě na pravé straně vysune šavle a vy můžete volbu plynule měnit. Opět je také možné vysunout gestem všechny šavle najednou a velice rychle pár tahy nastavit kompletní parametry. Z dalších voleb je dostupný bracketing, nastavitelná samospoušť i časosběrný režim. Opět jsou dostupné i fotoaplikace, kterými si můžete rozšířit schopnosti fotoaparátu. Je dobré přidat zejména aplikaci pro panorama, které ve výchozích schopnostech citelně chybí. Potěší automatické nahrávání živých snímků, které se přehrávají automaticky v aplikaci fotky jak na telefonu, tak ve Windows 10 na počítači i tabletu. Nezapomeňte – stejný systém a aplikace všude…
Testovací snímky a zhodnocení naleznete v druhé kapitole
Díky
Nikdy tenhle test u vás nebyl, jelikož jste se vždy vymlouvali, že to není novinka.
A právě proto v tom to je, nevěřím že i s odstupem 3let se nějak fotoaparád oproti L1020 změnil, je to jen marketing. Bylo by to zajímavé zjištění, že ?