Mobilní Rozhlas pomáhá na Slovensku s plošným testováním na COVID-19

Mobilní Rozhlas pomáhá na Slovensku s plošným testováním na COVID-19
Fotografie: Mobilní rozhlas
  • Mobilní Rozhlas se nabídnul pro náborovou kampaň dobrovolníků
  • Prvním zapojeným obcím již zajistil stovku dobrovolníků, ostatní je připraven připojit obratem

O plošném testování všech Slováků v pondělí rozhodl na základě výsledků pilotního programu Slovenský ústřední krizový štáb. Ministerstvo obrany Slovenské republiky akci označilo za největší logistickou operaci v dějinách samostatného Slovenska. Plošné testování všech obyvatel proběhne již tento víkend ve dnech 31. října a 1. listopadu na 5 000 odběrových místech po celé zemi. Testování bude bezplatné a dobrovolné, chod zajistí armáda a dobrovolníci, organizovaní jednotlivými samosprávami.

Ondřej Švrček, zakladatel Mobilního Rozhlasu

Mobilní Rozhlas proto vytvořil pro slovenské obce vlastní metodiku sběru dobrovolnických kontaktů. Dobrovolníkům umožní jednoduchou registraci a obci pomocí chytrých anket zjišťovat časovou dostupnost nahlášených osob. S pomocí nástrojů chytré komunikace dostane obec možnost hromadně koordinovat jednotlivé týmy. Obdobně složitou akci si ostatně platforma pravidelně zkouší v Česku při akci Ukliďme Česko, kde se pomocí Mobilního Rozhlasu organizuje přes 150 000 dobrovolníků z jednotlivých úklidových skupin. Tak jako v Česku, i slovenské obce navíc dostanou možnost využívat platformu Mobilní Rozhlas pro krizovou komunikaci zdarma – a to i nad rámec aktuální covidové situace.

Tam, kde by obce musely v současné chvíli kontaktovat jednotlivé obyvatele zvlášť a zjišťovat jejich zájem o dobrovolnickou činnost a následně dostupnost, dokážou pomocí Mobilního Rozhlasu získat hromadnou zpětnou vazbu opakovaně a v reálném čase – veškerá data získaná hromadnou komunikací přes smartphony dobrovolníků se operátorovi okamžitě přehledně zobrazí v cloudové aplikaci. Během několika minut mohou obce prostřednictvím dobrovolníků monitorovat situaci nebo distribuovat organizační informace na všechny obyvatele obce, ať se právě nachází kdekoli,“ naznačuje způsob využití Ondřej Švrček, zakladatel Mobilního Rozhlasu. „V situaci, kdy mají slovenské obce necelý týden na spuštění největší hromadné akce v dějinách státu, se Mobilní Rozhlas stává jednou z mála cest, jak dobrovolníky efektivně zajistit. I proto jsme připraveni s celým týmem maximálně pomoci a jednotlivé obce zapojovat do systému obratem.“ Zájem ze strany Slovenských obcí je přitom podle tvůrců aplikace velký. Jen za první den od spuštění služby se jich přihlásily desítky. Nechybí mezi nimi například Topolčany, Skalica nebo Podbrezová, které za poslední tři dny dokázaly s Mobilním Rozhlasem zajistit již stovku dobrovolníků.

V Česku současnosti Mobilní Rozhlas využívá skoro tisícovka ze 6 250 obcí, počet občanů registrovaných do systému překročil 450 000. Platforma za svou historii rozeslala již 22 milionů zpráv a odbavila úspěšně přes 25 000 občanských podnětů. Je i jednou z oficiálních aplikací krizové linky 112 – ve spolupráci s aplikací Záchranka je součástí digitálního Systému doplňkové výstrahy obyvatelům pro rychlou komunikaci v život ohrožujících situacích.

Stáhnout Mobilní rozhlas

Google Play (zdarma) App Store (zdarma)

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze