Řada mýtů o nabíjení akumulátorů mobilních telefonů jde na vrub technologickému pokroku – jednoduše řečeno, co platilo pro starší typy baterií, pro ty nové už platit nemusí. Uživatelé však těžko zapomínají na něco, co pro ně bylo dlouhá léta každodenní nutností.
Od niklu a kadmia k lithiu
Prvním typem baterií, které mobilní telefony využívaly, byly nikl-kadmiové (Ni-Cd) akumulátory. Na jednu stranu byly tyto akumulátory velmi efektivní, protože dosahovaly velkého počtu nabíjecích cyklů, na straně druhé však byly náchylné na výkyvy teplot a trpěly samovolným vybíjením. Nástupcem Ni-Cd byl nikl-metal hydridový akumulátor (Ni-MH). Výhodou oproti předchozímu typu baterie byla větší kapacita, i tento druh však trpěl na samovybíjení, ačkoliv již méně než jeho předchůdce.
Baterie s obsahem niklu pozvolna nahradily baterie s lithiem. Ty se dělí na dva druhy – lithium-iontové (Li-Ion) a modernější lithium-polymerové (Li-Pol). Tyto akumulátory už netrpí efektem samovybíjení, jako jejich dva předchůdci, a značně se prodloužila také jejich životnost. U Li-Ion baterií je to asi 40% nárůst, u Li-Pol pak ještě více. V obou případech se jedná o takzvané chytré baterie, které mají zabudované senzory hlídající proces nabíjení.
TIP! Čtyři věci, které nejspíše nevíte o bateriích
Nový akumulátor je potřeba několikrát vybít a zase nabít do plna
Jeden z tradičních mýtů se týká nových akumulátorů a jejich uvedení do provozu. Mnozí z těch, kdo mají zkušenosti s mobilními telefony už od dob nezničitelné Nokie 3310, vám řeknou, že je nutné novou baterii několikrát zcela vybít a pak nabít do plna. To platilo u akumulátorů s obsahem niklu, které se na svoji maximální kapacitu dostaly zhruba po třech až pěti takových cyklech. Cyklem se rozumí právě vybití baterie na 0 % kapacity a její následné nabití na 100 %.
„Li-Ion a Li-Pol akumulátory už takový iniciační proces nevyžadují. Při prvním použití je ale vhodné baterii zcela nabít, následně odpojit od nabíječky, nechat asi hodinu odpočinout a pak znovu na chvíli připojit k nabíječce. Tím se dosáhne maximálního nabití baterie,“ radí Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz.
Nabíjejte vždy do plna
Další z mýtů se týká doby nabíjení akumulátoru. Podle něj je nejlepší nechávat akumulátor pokud možno skoro vybít a následně jej nabíjet na maximální kapacitu. Původ tohoto častého omylu lze vysledovat opět k Ni-Cd a Ni-MH akumulátorům. Tyto články totiž přímo vyžadovaly, aby se nabíjely pokud možno vždy do plna, jinak totiž hrozila ztráta kapacity.
TIP! Akumulátory: současnost a nejistá budoucnost plná šíleností
Moderní Li-Ion a Li-Pol baterie už ale tímto nešvarem netrpí a vybíjení a nabíjení do sta procent kapacity jim dokonce nesvědčí. Čím více celých cyklů totiž lithiová baterie absolvuje, tím je blíže k okamžiku, kdy už nepůjde zprovoznit. Ideální je proto telefon v průběhu dne několikrát dobíjet a držet kapacitu baterie kolem 20 až 90 procent. Každým plným nabitím se totiž zkracuje životnost akumulátoru o jeden cyklus. Dobrou kondici má baterie do 500 nabíjecích cyklů, poté se začnou její vlastnosti výrazně zhoršovat.
Nabíjení přes noc baterii neprospívá
Li-Ion a Li-Pol jsou takzvané chytré akumulátory. I když k jejich nabití na maximální kapacitu stačí zpravidla dvě až tři hodiny, připojení k síti po celou noc jim příliš nevadí – samy se přestanou nabíjet, jakmile dosáhnou sta procent. I tak je ale mýtus částečně pravdivý. Jak již totiž bylo řečeno, novým druhům baterií dlouhodobé nabití do plna příliš nesvědčí, a proto, pokud chcete jejich životnost co nejvíce prodloužit, nabíjejte je raději přes den a častěji.
Pozor na teploty – extrémy akumulátorům nesvědčí
S čím si nové akumulátory příliš nerozumí, jsou vysoké teploty. Bateriím mobilních telefonů nesvědčí ani opačný extrém. Jedna z nebezpečných zrádných rad, které se čas od času objeví na internetu, je vložit dosluhující baterii v igelitovém sáčku do mrazáku. Nemusíte to ani zkoušet, rovnou prozradíme, že tato metoda vede ke zničení baterie.
TIP! Lidé údajně nechtějí vyměnitelné baterie, mění totiž celé přístroje
Zdroje: batteryshop.cz
http://www.mobilmania.cz/clanky/jak-spravne-dobijet-baterie-soucasnych-mobilu-pozor-na-zastarale-navyky/sc-3-a-1335281/default.aspx