Experti objevili hodně nebezpečný malware v „Netflix“ aplikaci v Google Play

Experti objevili hodně nebezpečný malware v „Netflix“ aplikaci v Google Play
Fotografie: pixabay.com
 • Check Point odhalil malware v aplikaci FlixOnline, která slibovala neomezenou online zábavu a používala logo značky Netflix
 • Malware zneužívá k dalšímu šíření WhatsApp a automaticky odpovídá na všechny příchozí zprávy
 • Kampaň si za dva měsíce vyžádala 500 obětí
 • Jedna kampaň byla zastavena, ale je pravděpodobné, že se hrozba vrátí a ukryje v jiné aplikaci

Check Point Research odhalil nový malware v oficiálním obchodu Google Play. Malware mimo jiné automaticky odpovídá na všechny příchozí zprávy ve WhatsApp a využívá obsah zasílaný hackery ze vzdáleného řídícího serveru. Malware se v tomto případě ukrýval v aplikace FlixOnline, která napodobovala Netflix a slibovala Netflix Premium zdarma na 2 měsíce.


Hackeři mohou s pomocí malwaru provádět řadu škodlivých aktivit, například:

 • Šířit malware prostřednictvím škodlivých odkazů
 • Krást přihlašovací údaje a data uživatelů
 • Šířit podvodné nebo škodlivé zprávy prostřednictvím WhatsApp
 • Vydírat uživatele a hrozit zveřejněním citlivých dat a konverzací z WhatsApp

Jakmile uživatel Androidu klikne na odkaz ve zprávě a stáhne malware, může se malware šířit na další zařízení. Jak škodlivý kód funguje?

 1. Oběť nainstaluje škodlivou aplikaci z obchodu Google Play
 2. Malware začne sledovat nová upozornění ve WhatsApp
 3. Malware reaguje na každou zprávu ve WhatsApp a jménem obětí odpovídá zprávou předvytvořenou hackery
 4. V této kampani byly odpovědi zaměřené na falešný web Netflix a cílem byly krádeže přihlašovacích údajů a informací o platební kartě

Malware ve falešné aplikaci „Netflix“ a škodlivé zprávy ve WhatsApp

Check Point objevil malware v aplikaci FlixOnline v Google Play. FlixOnline napodobuje Netflix, využívá dokonce i jeho loga a láká uživatele na obsah Netflixu. Ve skutečnosti ale aplikace odposlouchává oznámení ve WhatsAppu, odesílá automatické odpovědi na příchozí zprávy a pokouší se nalákat další oběti na bezplatné služby Netflix: „Zdarma Netflix Premium na 2 měsíce z důvodu karantény (koronavirus) * Získejte zdarma Netflix Premium na 2 měsíce kdekoli na světě na 60 dnů. Stačí kliknout ZDE https://bit[.]ly/3bDmzUw.

Falešná aplikace Netflix

FlixOnline si na začátku vyžádá některá oprávnění, což mu umožňuje efektivnější maskování a škodlivé aktivity. Check Point odpovědně informoval společnost Google, která aplikaci odstranila. V průběhu dvou měsíců byla aplikace FlixOnline stažena přibližně 500krát. Výzkumný tým Check Point Research informoval také WhatsApp, ačkoli se nejedná o zranitelnost na straně WhatsApp.

Falešná aplikace Netflix

Malware používá poměrně novou a inovativní techniku. Snaží se zneužít WhatsApp a automaticky odpovídat jménem oběti na všechny příchozí zprávy. Je znepokojivé, že hrozba dokázala obejít i bezpečnostní mechanismy obchodu Google Play. Jednu kampaň jsme sice zastavili, ale je pravděpodobné, že takhle rafinovaný malware se vrátí znovu a ukryje se v jiné aplikaci,“ říká Petr Kadrmas, Security Engineer Eastern Europe v kyberbezpečnostní společnosti Check Point. „Uživatelé by neměli spoléhat jen na ochranu Google Play, ale měli by si nainstalovat i nějaké pokročilé mobilní bezpečnostní řešení. Malware jsme naštěstí detekovali brzy a Google aplikaci obratem odstranil. Uživatelé by si v každém případě měli dávat pozor na odkazy nebo přílohy ve zprávách z WhatsApp a jiných chatovacích aplikací, i když se může zdát, že zpráva pochází od důvěryhodného kontaktu. Pokud máte podezření, že jste se stali obětí, okamžitě aplikaci ze svého zařízení odstraňte a změňte všechna svá hesla.

Více informací najdete v analýze kyberbezpečnostní společnosti Check Point na tomto odkazu.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze