Ne všichni od smartphonu vyžadují maximální funkční výbavu, QHD displej a fotoaparát, který se může měřit i s dražšími kompakty. Pokud do této kategorie zájemců spadáte i vy a hledáte základně vybavený smartphone s pár benefity za slušnou cenu, jste zde na správném místě. Přesně tak by se totiž dala novinka od Vodafonu stručně charakterizovat.
Technické parametry Vodafone Smart turbo 7
Kompletní specifikaceKonstrukce | 140,6 × 72,4 × 9,5 mm, 167 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne |
---|---|
Displej | TFT IPS, 5" (854 × 480 px) |
Fotoaparát | 5 Mpx, LED dioda, autofocus, video: 1 280 × 720 px, 30 FPS |
Chipset | MediaTek 6735M, CPU: 4×1 GHz, GPU: ARM Mali-T720 MP3 |
Paměť | RAM: 1 GB, vnitřní paměť: 8 GB, paměťové karty: microSD |
Datové funkce | 5G: ?, LTE: ano, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ano |
Operační systém | Android 6.0 |
Akumulátor | 2 000 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 2:27 hodin |
Dostupnost | srpen 2016, 2 377 Kč |
Obsah základního balení: základ
- Vodafone Smart turbo 7
- nabíjecí adaptér do sítě
- synchronizační a nabíjecí USB kabel
- peckový headset
- základní dokumentace
Design a konstrukční zpracování: cenu hned neprozradí
Největší problém levných smartphonů často představuje jejich design a konstrukční zpracování. Za nízkou sumu zkrátka nelze očekávat zázraky. Občas jsme však příjemně překvapeni a totéž jsme pocítili i při prvním setkání s modelem Smart turbo 7 od Vodafonu. Na první pohled potěší vcelku tenké boční rámečky displeje. Už při prvním pohledu nás napadla spojitost s Xperií E4 od Sony, i zde jsou patrné tenčí rámečky po bocích a širší na spodní a vrchní straně. Vodafone Smart turbo 7 padne velmi dobře do rukou, což zajišťují oblé rohy a vcelku příjemná úprava plastového krytu.
Přední část vyplňuje displej, jenž nabídne úhlopříčku 5 palců. Pod displejem nepřekvapí (a ani nepotěší) „seniorská“ kapacitní tlačítka, která jsme už viděli u loňských generací řady Smart. Senzory sice bohužel nejsou podsvícené, avšak nechybí alespoň vibrační odezva. Nad displejem kromě telefonního sluchátka a senzorů nalezneme také čočku sekundární fotoaparátu. Vodafone chválíme za to, že si na přední straně ušetřil zbytečná a lesklá loga, která by decentní tmavý vzhled zbytečně narušovala.
Na pravém boku lze nalézt jak velké tlačítko zámku obrazovky, tak také dvojtlačítko regulace hlasitosti. Dle očekávání jsou tlačítka součástí plastového snímatelného krytu, která coby vanička obepíná hrany telefonu. Tlačítka bohužel nemůžeme pochválit za dostatečný zdvih, neb jsou zapuštěná více, než by bylo záhodné. Orientace poslepu je tedy velmi zkomplikovaná. Levý bok je ovládacích prvků prostý, ve spodní části pak naleznete microUSB konektor a také průchod mikrofonu. 3,5milimetrový jack nalezneme na vrchní straně.
Po sejmutí plastové skořepiny se odkryje pohled na prostor uživatelsky vyměnitelné baterie. Dále se tak dostaneme ke slotu pro paměťovou microSD a microSIM kartu, baterii však nutno nejdříve vyjmout.
Vodafone je při rozměrech 140,6 × 72,4 × 9,5 milimetru vcelku kompaktní, zamrzí snad jen o trochu vyšší tloušťka. Hmotnost 167 gramů bohužel smartphone řadí mezi ty nadprůměrné těžké – v kapse o Smart turbo vědět určitě budete. Novinka je dostupná v černé barevné variantě, postupem času by se měla objevit i černo-bílá.
Líbilo se nám:
- zaoblené tvary
- pevná konstrukce
- senzorová tlačítka
Nelíbilo se nám:
- chybějící podsvětlení tlačítek
- vyšší hmotnost
Displej: špatné pozorovací úhly
Na 5palcovém IPS displeji se rozprostírá WVGA rozlišení (854 × 480 pixelů), což nám dává výslednou jemnost 196 pixelů na palec. Netřeba nijak zvlášť upozorňovat na fakt, že displej jemný nijak zvlášť není. Ze zhruba 40centimetrové vzdálenosti si však stejně jednotlivých pixelů nevšimnete. Větší problém jsme měli s omezenými pozorovacími úhly – konkurence si se stejnou technologií dovede poradit mnohem lépe. Svůj podíl na tom má i sklo bez speciální antireflexní úpravy či oleofobní vrstvy.
Senzor okolního jasu funguje bezproblémově, maximální jas si však s poledním sluncem neporadí. Zamrzí také absence notifikační LED diody.
Líbilo se nám:
- technologie IPS
Nelíbilo se nám:
- pozorovací úhly
- nedostatečný maximální jas
- nízké rozlišení
Zvuk: skřípe to
Zvuková stránka bohužel nepřekvapí: dočkali jsme se toho, co u zařízení v nejnižší třídě bývá zvykem. Zvuk hlasitého reproduktoru, který je umístěn v prostoru sluchátka, sice hraje dostatečně nahlas, ale má silný plechový nádech a na maximální hlasitost jsou skladby téměř neposlouchatelné. Celkově hodnotíme hlasitý výstup jako podprůměrný, a to i vzhledem k nižší cenové relaci.
Výstup do sluchátek také nepřekvapí, na druhou stranu si již dokážeme představit, že by méně náročnému posluchači mohl dostačovat. Přibalená sluchátka kvalitou neohromí, na základní poslech jsou však přijatelná a navíc je můžete využít i jako handsfree.
Líbilo se nám:
- dostatečně hlasitý výstup
Nelíbilo se nám:
- podprůměrný zvukový projev
Baterie a výdrž: standardní výdrž
Uživatelsky vyměnitelná baterie s kapacitou 2 000 mAh nabídne zhruba 1,5denní výdrž, tedy opět nic, co by nás překvapilo. Pokud se trochu omezíte, ponecháte jas na automatice a zakážete synchronizaci dat na pozadí, můžete se dostat i na celé dva dny. Běžně však stejně budete dobíjet každý večer tak, aby byla kapacita dostatečná pro náročné používání i do dalšího dne. Večer nám typicky zbývalo okolo 27 % kapacity baterie, což dostačuje pro přežití do poledne následujícího dne.
Příliš nepotěší delší doba nabíjení. Na 80 % Smart turbo 7 dobijete během 1 hodiny a 50 minut, na kompletní dobití si počkáte ještě dalších 37 minut. V našem standardizovaném testu výdrže dosáhl Vodafone Smart turbo 7 na hodnotu 5 hodin a 32 minut.
Líbilo se nám:
- uživatelsky vyměnitelná baterie
Nelíbilo se nám:
- průměrná výdrž
- pomalejší nabíjení
Hardware a výkon: vcelku svižně
O výkon se zde stará čtyřjádrový procesor MediaTek 6735M s taktem 1 GHz, kterému sekunduje 1 GB operační paměti RAM a 8 GB interní paměti, kterou lze dále rozšířit pomocí slotu pro paměťové karty microSD. Z interní 8GB paměti máte po prvním spuštění volných 4,4 GB, což je nadprůměrná hodnota. Výkonnostně novinka nemá zrovna jak zaujmout, Vodafone si naštěstí pohrál s optimalizací a prostředí je vcelku svižné. Na žádné hraní náročných her to není, stejně tak i multitasking dává novince poměrně zabrat, avšak na běžnou práci a základní plošinovky výkon dostačuje s přehledem.
Paměťové microSD karty jsou podporovány do kapacity 32 GB. Kartu si přitom můžete nastavit jako výchozí úložiště, i na ní přesunout aplikace nainstalované do interní paměti, pokud to tedy podporují.
Líbilo se nám:
- podpora paměťových karet
- svižnost při běžné práci
Nelíbilo se nám:
- malá interní paměť
Prostředí: téměř čistý Android
V telefonu naleznete nový Android 6.0 Marshmallow, což ve srovnání s další levnou konkurencí můžeme považovat za výhodu. Co se týče prostředí, pak telefon potěší všechny příznivce čistého Androidu. Výrobce osekal ROM na úplné minimum. Žádný bloatware zde nenajdete, což má za následek, že z kapacity interní paměti zůstává více volného místa, než jsme zvyklí. Navíc i přes slabší hardware jsou animace plynulé a reakce rychlé, protože je nezpomaluje žádná nadstavba.
Líbilo se nám:
- čistý Android
- žádný bloatware
Fotoaparát: na momentky
5Mpx čip integrovaného fotoaparátu napovídá tomu, že se na žádné zázraky těšit nemáme. Realita v podstatě naše očekávání potvrdila. Při dobrém světle jsou snímky ještě ucházející a lze je použít i jako přílohu vašich konverzací, do alba bychom je však neumísťovali. Pochválit bohužel nemůžeme makrosnímky, zamrzí rovněž sklony k přepalům. Stejně tak jsou problémové i fotky za zhoršeného osvětlení, kdy fotografiemi prostupuje vysoká dávka šumu, která kvalitu degraduje. Dobře na tom není ani přední kamera s rozlišením 2 Mpx – svými výsledky se hodí maximálně pro videohovory.
Podobnou nekvalitou pak oplývá i video, u kterého má telefon problém s ostřením a dynamičtějšími scénami. Maximální kvalita přitom činí HD s 30 snímky za sekundu.
Vodfaone Smart turbo 7 – testovací video, 720p, exteriér, den, 30 FPS
Líbilo se nám:
- výsledky za ideálního světla
Nelíbilo se nám:
- pouze HD video
- šum na nočních snímcích
- sklon k přepalům
Konektivita: doslova překvapení
Prozatím jsme moc důvodů k radosti neměli, což se však mění v případě nabídky konektivity. Kromě dnes již samozřejmého Wi-Fi připojení se můžete těšit také na podporu HSPA a dokonce také LTE. Telefon samozřejmě podporuje všechny důležité frekvence, včetně té vodafonní 900MHz, od které se postupně ustupuje. Vodafone navíc upozorňuje, že model Smart turbo 7 nabídne i podporu Wi-Fi volání a VoLTE. Překvapí rovněž podpora NFC pro snadné párování s příslušenstvím, případně pro bezkontaktní placení v obchodech. V oblasti konektivity tedy novinka nijak nezaostává ani za mnohem dražšími modely.
Líbilo se nám:
- podpora LTE a VoLTE
- podpora NFC
- hovory skrze Wi-Fi síť
Závěr a zhodnocení: do začátku ideální
Vodafone Smart turbo 7 je ukázkovým smartphonem z nejnižších tříd. Design neurazí, což v této cenové kategorii znamená výraznou přednost, nezklame ani konektivita, kterou se turbo 7 může rovnat i s mnohem dražší konkurencí. Přítomnost LTE a NFC není také u smartphonu za cenu okolo 2 700 korun běžná a Vodafone tak získává výrazný plusový bod k dobru. Ten si Smart turbo 7 může připsat i za přítomnost poměrně aktuální verze operačního systému Android 6 Marshmallow, protože stejně levná konkurence dost často pracuje na starší verzi Lollipop.
Bohužel, ne vše se povedlo a u novinky od Vodafonu nás lehce zklamal displej, který, ač se pyšní technologií IPS, nabízí omezené pozorovací úhly. Zamrzí také nižší interní paměť a podprůměrné výsledky integrovaného fotoaparátu. S přihlédnutím na prodejní cenu se však jedná o vyvážený smartphone, který do začátku určitě velkou ostudu neudělá. Na závěr se pojďme podívat, jak si za stejnou cenu vede konkurence.
Konkurence
Zhruba o 400 Kč dražší Huawei Y5 II nabídne 5palcový HD displej a čtyřjádrový procesor. Hlavní fotoaparát nabídne 8Mpx rozlišení a přední kamera s 2Mpx rozlišením disponuje dokonce i přisvícením.
Alternativou s operačním systémem Windows 10 Mobile může být Lumia 550, která za cenu zhruba 2 700 Kč nabídne 4,7palcový HD displej, 5Mpx fotoaparát a baterii s kapacitou 2 100 mAh. I po designové stránce působí Lumia 550 povedeným dojmem.