Co je blesková recenze?
Blesková recenze je nový typ recenze serveru mobilenet.cz. Do redakce se nám často dostává velké množství zařízení různých výrobců, většina z nich se liší pouze v drobnostech, základ je stejný. Abychom však zachovali informovanost našich čtenářů i u levnějších typů mobilních zařízení, připravili jsme nový projekt „bleskových recenzí“. V těch se vždy dozvíte především hlavní výhody a nevýhody daného zařízení, odpovíme si také na základní otázky, které potencionální zájemce není schopen vyčíst z tabulky parametrů.
Všechny takto testované zařízení samozřejmě projdou hloubkovým testem ze strany redaktora. Kompletní a vámi známé recenze (případně minirecenze) se pak dočkají zařízení, která si svoji výjimečností delší povídání zaslouží.
Za zapůjčení telefonu děkujeme e-shopu www.levnesmartphony.cz, kde můžete Doogee Leo také zakoupit.
Technické parametry Doogee Leo DG 280
Kompletní specifikaceKonstrukce | 133,5 × 68,3 × 8,8 mm, 109 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne |
---|---|
Displej | TFT IPS, 4,5" (854 × 480 px) |
Fotoaparát | 5 Mpx (2 560 × 1 920), LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 088 px, 25 FPS |
Chipset | Mediatek 6582, CPU: 4×1,3 GHz, GPU: ARM Mali-400 MP |
Paměť | RAM: 1 GB, vnitřní paměť: 8 GB, paměťové karty: microSD |
Datové funkce | 5G: ?, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne |
Operační systém | Android 4.4 |
Akumulátor | 1 800 mAh, bezdrátové nabíjení: ne |
Dostupnost | únor 2015, 2 499 Kč |
Design a konstrukce: gumák
Při prvním pohledu na model Leo od Doogee vás povětšinou napadne jeden soud: „nuda“. Leo je obyčejná bílá placka se zakulacenými rohy, které dominuje přední 4,5palcový displej, přičemž pod displejem nalezneme i klasická kapacitní tlačítka bez podsvícení. Vzhledem k cenové třídě potěší přítomnost senzoru pro regulaci světla a také sekundární kamery pro videohovory.
Zajímavější je zadní část smartphonu – místo plastových a rádoby kovových pokusů to tentokrát společnost Doogee vyzkoušela s gumou. Dostupný je navíc hned v několika barvách. Mimo barev je zajímavá také textura – na jeho povrchu nalezneme velké množství malých kruhových prohlubní, které jsou lesklé a vytvářejí tak zajímavé odrazy. Kryt je velmi příjemný na dotek, guma navíc garantuje to, že přístroj z ruky nevyklouzne. Výhoda tkví také v tom, že se na jeho povrchu neobjevují otisky prstů a vlasové škrábance také řešit nemusíte. Jediným problémem je tak větší náchylnost k odřeninám.
I tlačítka na bocích smartphonu jsou gumová, jsou totiž součástí krytu. Vzhledem k tomu, že gumový hrot přenáší tlak na mikrospínač, není stisk zrovna pohodlný, dokonce ani přesný. Až teď prozradíme, že zadní kryt je snímatelný. Kryt zasahuje až do přední části, tvoří tedy zároveň i boky zařízení. Nutno podotknout, že na první pohled působí kryt jako napevno přidělaný, což je efektní. Chválíme jak ergonomii, tak také pevnost zařízení – vzhledem k použití gumy ani nemá co vrzat. Rozměry 133,5 × 68,3 × 8,8 milimetrů jsou standardní, potěší hmotnost 109 gramů.
Líbilo se nám:
- guma je příjemná na dotek, nezachytává otisky
- příjemné rozměry a hmotnost
- nenápadnost možnosti sejmout kryt
- „živé“ barevné varianty
Nelíbilo se nám:
- kapacitní tlačítka nejsou podsvícena
- kryt je náchylný na odřeniny
Displej: pouze průměr
Leo nabídne 4,5palcový IPS displej s rozlišením 854 × 480 pixelů, výsledná jemnost je tedy 218 pixelů na palec. Rozlišení je i přes zaměření smartphonu nízké, s jemností to však špatné není, žádný hrubý a do očí bijící rastr neočekávejte. Celkově se jedná o slušný panel, který ovšem trpí na odlesky slunečního svitu. Co se týče technologie IPS, displej má tendenci zobrazovat spíše studenější barvy, sytost je však bez problémů. Citlivost kapacitní vrstvy je příkladná, chybí ovšem tvrzení skla a oleofobní vrstva.
Líbilo se nám:
- rozumná velikost
- dostatečná jemnost
- syté podání, reakce kapacitní vrstvy
Nelíbilo se nám:
- chybí tvrzení displeje a oleofobní vrstva
Zvuk: vcelku překvapení
Výdech hlasitého reproduktoru nalezneme na zadní straně. Vzhledem k rovným gumovým zádům je reproduktor odstíněn v případě položení zády na podložku, to ovšem příliš nevadí, s hlasitostí problémy Leo od Doogee rozhodně nemá. Špatná není ani kvalita reprodukce, tedy alespoň pokud nehodláte vytěžovat reproduktor na maximum. V takovém případě si zahráváte s tím, že místo zvuku uslyšíte chrastění, při nižší hlasitosti však Leo poslouží i jako jednoduchý jukebox pro přehrávání skladeb skrze YouTube.
Líbilo se nám:
- dostatečná hlasitost
- reprodukce nad očekáváním
Nelíbilo se nám:
- umístění reproduktoru
- „chrastění“ při maximální hlasitosti
Baterie: jednodenní kauf
Vyměnitelná baterie uvnitř zařízení nabídne kapacitu 1 800 mAh. Její výdrž neohromí. Obecně se bavíme o jednodenním smartphonu. V průběhu dne jsme vyřídili zhruba desítku hovorů, komunikovali skrze internetový messenger a pořídili několik snímků. Samozřejmě jsme také využívali internetový prohlížeč a velmi zřídka jsme využili služeb GPS. Odběr energie bohužel není konstantní, občas tedy procenta mizí doslova před očima, jindy zase telefon vydrží na stejné hodnotě i několik desítek minut. Na dvoudenní výdrž jsme se tedy nespoléhali, den a půl je v případě aktivního využívání maximum, které však nelze vzhledem k prazvláštnímu odběru garantovat.
Líbilo se nám:
- baterie lze uživatelsky vyměnit
Nelíbilo se nám:
- delší doba nabíjení
- nevyzpytatelný odběr energie
- povětšinou jednodenní smartphone
Hardware a výkon: důstojný základ
Tabulkové specifikace hovoří jasně, uvnitř nalezneme „čtyřjádro“ od MediaTeku, konkrétně typ 6582 s taktem 1,3 GHz, součástí je grafický akcelerátor ARM Mali-400 MP. Procesoru sekunduje 1 GB paměti RAM (dostupná je zhruba polovina) a 8 GB interní paměti (pro uživatele je k dispozici více než polovina). Nechybí sice slot pro paměťovou kartu microSD do velikosti až 32 GB, na druhou stranu ne všechny data aplikací se na kartu dají přenést. Doplníme, že uvnitř nalezneme Android ve verzi 4.4.2 KitKat.
Celkově vzato, při základní práci s telefonem jsme byli víceméně spokojeni, telefon se výrazně nezasekává, i když animace si samozřejmě občas vezmou svoji chvilku. Na druhou stranu žádné restarty, vynucené ukončení aplikací ani nic podobného jsme po čas testu nezaznamenali. S hraním her už je to o něčem jiném, zde se můžete spolehnout na základní plošinovky. I tak ovšem můžeme Doogee DG280 pochválit, cílovou skupinu uživatelů rychlost zařízení neurazí.
Já mluvit „po našem“
Svých pár vět si zaslouží i počeštěné prostředí. Respektive prostředí, které umí tak dobře naši mateřštinu, jako Google Translate. Bohužel, u levných zařízení jsou problémy s lokalizací poměrně běžné, výjimkou není ani Doogee. Nejde tak ani o klasický překlad základní nabídky, jako spíše o bonusy, které Doogee přidává navíc. Občas je opravdu velmi těžké byť jen myslet si, co Doogee oním popiskem myslí.
Když už jsme se zastavili u bonusů, pokusíme si některé z nich přeložit. Prvním bonusem je mód návštěvníka (visitor mode), v takovém případě se skryjí všechny hovory, obrázky a SMS. Dále je tu možnost probuzení zařízení dvojitým poklepáním (tato možnost funguje bez problému, bohužel je až příliš citlivá a nefunguje stejně tak i uzamčení), umlčení zvuků otočením zařízení, spuštění hovoru přiložením zařízení k uchu a také možnost probuzení zařízení vstupem do aplikace, a to za pomocí symbolu, který nakreslíte na uzamčené obrazovce. Většina gest funguje, ovšem některá si řeknou o zopakování.
Co se týče samotného prostředí, to obstarává syrový Android s minimálním zásahem výrovce – změnily se jen některé ikony a také barevné podání menu nastavení. V prostředí se tedy budou dobře orientovat téměř všichni.
Líbilo se nám:
- svižný chod
- nabídka gest
Nelíbilo se nám:
- špatné překlady
- některá gesta nedávají smysl, jsou nepoužitelná
Fotoaparát: nouzovka
Pro zaznamenání důležitých momentů je tu také fotoaparát s rozlišením 5 Mpx, kterému sekunduje přisvětlovací LED dioda. Výsledky jsou dle očekávání podprůměrné, telefon příliš neřeší barevné podání ani hloubku ostrosti. Pořízení snímku navíc trvá opravdu dlouhou dobu, o rozmazané záběry tedy nebude nouze. Na sdílení skrze sociální sítě jsou však výsledky dostatečné, to samé se dá říci o přední 1,3Mpx kamerce, která na kvalitní selfie nepostačuje. Pochválit můžeme alespoň výkon přisvětlovací LED diody.
Video může být až ve FullHD kvalitě (konkrétně 1 920 × 1 088 pixelů), což je vcelku překvapivé zjištění, kvalita však opět spadá spíše mezi průměr. Občasné zaseknutí, případně velmi pomalé přeostřování scény, to je to, co výslednou kvalitu dosti sráží. Fotoaparát a videokamera tedy Doogee DG280 nechybí, na druhou stranu tu jsou opravdu spíše z povinnosti a ke standardům dnešní doby.
Doogee Leo DG280 – testovací video, exteriér (1080p)
Líbilo se nám:
- povedené marko snímky
- FullHD záznam videa
Nelíbilo se nám:
- pomalé zachycení snímků
- barevné podání, (ne)ostrost snímků
Konektivita: LTE a NFC nehledejte
Rok 2015 je rokem ve znamení enormního růstu LTE v České republice, Doogee Leo to však nechává vcelku chladným. Ani LTE a ani vcelku oblíbené NFC v nabídce nehledejte. Pro spojení se světem využijete kromě Wi-Fi 802.11b/g/n a Bluetooth 4.0 také HSPA, vyšších rychlostí bohužel s Doogee nedosáhnete. Infraport samozřejmě chybí rovněž. Aby však závěr nebyl tak smutný, Doogee Leo se chlubí podporou Dual SIM. Obě SIM karty (klasická a microSIM) mohou být na příjmu zároveň. Bonusem u multimediálních funkcích je pak FM rádio.
Líbilo se nám:
- Bluetooth 4.0
- podpora Dual SIM
Nelíbilo se nám:
- absence LTE a NFC
Zhodnocení a závěr: jiný, ale stále stejný
Za zhruba 2 500 Kč dostanete zařízení všední konstrukce, ovšem se zajímavým nápadem na zadní kryt. Nechybí vcelku kvalitní displej a podpora Dual SIM jednoznačně potěší. Samotný chod zařízení je vcelku svižný, nabídka gest jej trochu odlišuje. Jasná jsou ovšem i negativa, a to především nekvalitní fotoaparát, malá interní paměť, velmi špatná lokalizace prostředí a také slabá výdrž baterie. Z celkového hlediska tedy Doogee Leo nijak zvláště nevybočuje z řady, i když se alespoň tím málem snaží trochu odlišit. Dle našeho soudu se však v Doogee měli více soustředit na základy, které by ze zařízení udělaly vcelku hodnotný kus hardwaru pro nenáročné uživatele.
Za zapůjčení telefonu děkujeme e-shopu www.levnesmartphony.cz, kde můžete Doogee Leo také zakoupit.
Konkurence
Z konkurence můžeme zmínit můžeme například výprodejové Xiaomi Redmi 1S, které za cenu 3 000 Kč nabídne 4,7palcový HD displej, 8Mpx fotoaparát a nebo baterii s vyšší kapacitou 2 000 mAh. Z vlastních řad se nabízí také Doogee Valencia, které nabídne za cenu okolo 2 800 Kč dotykový zadní kryt pro ovládání systému, pyšní se rovněž podporou Dual SIM a také potěší vyšší rozlišení, konkrétně 960 × 540 pixelů při zachování stejné úhlopříčky. Ve sféře Windows Phonů by mohla zaujmout Microsoft Lumia 535 Dual SIM, která za podobnou cenu 2 600 Kč nabídne 5palcový qHD displej, podporu Dual SIM a také microSD karet až do velikosti 128 GB.
http://mobilenet.cz/clanky/doogee-prekvapilo-prichystalo-android-50-pro-pet-svych-modelu-20144?desktop