Xiaomi Redmi Note 2
recenze

Xiaomi Redmi Note 2

Nahý král střední třídy
65

Dát za telefon 6 tisíc, to už je v dnešní době relativně hodně a zákazník právem očekává, že za své peníze dostane slušnou protihodnotu. Na jedné straně se tak může dočkat funkcí, které by ještě před rokem hledal u vlajkových lodí, na straně druhé pak daleko víc zamrzí i sebemenší nedostatek. Jak je na tom Redmi Note 2? Na to se podíváme v podrobné recenzi.

Fotoaparát a videokamera: ještě by to chtělo přidat

Zadní fotoaparát má rozlišení 13 Mpx, automatické zaostřování a světelnost F/2.2. To samo o sobě nezní nijak špatně, pojďme se podívat, co s takovou výbavou dokáže.

Ukázkové snímky, poslední je z předního fotoaparátu, předposlední za tmy.

Fotografie se dají označit jako kvalitní, mají však svá slabší místa. Jedním z nich je bezesporu práce se světlem. Jakmile se snažíte vyfotit scény s velkým dynamickým rozsahem, mobil má náchylnost k přepalům a namísto oblohy s mraky dostanete jen bílou plochu. Telefon také nepůsobí moc jistě při ostření a je vhodné mu pomocí touch-focusu pomoct, aby věděl, na co se má soustředit. To se pak dá udělat i hezký makro snímek.

Potěší i vnitřní prostředí fotoaparátu. Pohybem dolů se dostanete ke všem možným nastavením, na druhé straně jsou zase různé barevné efekty, jejichž náhledy vidíte v reálném čase. A jsou tady i drobné vychytávky typu přední kamery, která umí odečítat věk.

Prostředí fotoaparátu.

Video je natáčeno až ve FullHD kvalitě při 30 snímcích za sekundy a datovým tokem 15 Mbps, to vše ve formátu mp4. Dá se o něm říci totéž, co o většině dalších telefonů. Postrádá totiž detaily, a tak bez obav, že byste o něco přišli, můžete natáčet do 720p.

Xiaomi Redmi Note 2 – testovací video, exteriér, 1080p

Přední kamera rozhodně neurazí, i když její jedinou předností je relativně vysoké rozlišení 5 Mpx.

Multimediální funkce: raději instalujte

Prostředí telefonu je, co se multimediálních funkcí týče, docela zklamáním. Máme zde jednoduchý hudební přehrávač, ten má sice dobrý ekvalizér, ale to je asi tak všechno. Umí jen základní rozdělení hudby podle skladatele nebo alba, plus možnost vytvářet si nějaké playlisty. Pokud však máte nějaký svůj oblíbený přehrávač třetí strany, zkrátka jej nainstalujete a nelámete si s tím hlavu.

Co však software nevyřeší je chybějící FM rádio. V menu sice naleznete ikonku s tímto názvem, ta však spustí jen jakousi online databází rádií, ale v čínštině. To je ostatně problém na vícero místech. Kupříkladu při zadávání adresy do internetového prohlížeče vám vyskakují návrhy čínských stránek. Není to žádný velký problém, stačí jen nainstalovat Chrome nebo Firefox a máte po problémech. Méně technicky zdatné uživatele to však může zmást.

Máte rádi čínskou hudbu? Teď možná začnete.

Ve stejném duchu můžeme pokračovat u jednoduchého přehrávače videa nebo prosté galerie – instalujte náhradní aplikace a nebudete zklamáni.

V této kapitole se také hodí zmínit slibovaný infraport, který měl být jednou z velkých předností tohoto modelu. Ovšem není. Když projdete celé nastavení menu a všechny aplikace, nikde se o infraportu nemluví. Pokročilý uživatel se ale nenechá rozhodit a vyzkouší nainstalovat vlastní aplikaci. Ovšem ani dvojice nejstahovanějších aplikací v kombinaci se dvěma televizory nezabrala. Jinými slovy, infraport v telefonu možná je, ale nejde jej zprovoznit. Snad je to jen softwarová vada, která bude odstraněna v nějaké další verzi.

Telefonování a zprávy: nic zajímavého

Po spuštění dialeru nebo aplikace zprávy objevíte pouze nový vzhled těchto dvou aplikací, jejich funkčnost je shodná s tím, na co jste u Androidu zvyklí. To znamená i možnost sesynchronizovat si kontakty s Google účtem, navíc máte (stejně jako na jiných místech) možnost sáhnout po Xiaomi účtu.

Aplikace pro telefon, kontakty, zprávy a jejich nastavení.

I aplikace pro práci se zprávami dostala menší vylepšení. Kupříkladu je to možnost nechat se upozornit na přijatou zprávu až desetkrát. Za zmínku stojí také kvalitní klávesnice hned v základu: umí psát s českou predikcí anebo rovnou pomocí tahů. I když se mi nezdá její odhad tak přesný jako u dražších telefonů, je rozhodně o krok dále než prostá klávesnice z Androidu, kterou naleznete ve většině levných telefonů.

Organizační funkce: zařiďte si sami

Co se organizačních funkcí týče, pokud bychom měli mluvit o telefonu po vybalení z krabice, dostal by nula bodů. Z nainstalovaných aplikací tu máme jen jednoduchý správce souborů a záznamník. Zatímco ostatní telefony nabízí širokou plejádu funkcí od Googlu, zde máte jen ikonku s obchodem Google Play a budete muset hledat sami.

Správce souborů a záznamník.

Dá se na to dívat ze dvou různých úhlů. Někdo může být nadšený, že jej výrobce nezatěžuje nechtěnými aplikacemi. Jsou ale mezi námi i takoví uživatelé, kteří netuší, jak aplikace instalovat. Těm pak může telefon po funkční stránce připadat poněkud strohý.

Diskuze ke článku
pepa
bez LTE .. takže nic :-/
Michal
Nejsem si jist, ale recenze neobsahuje videopohled, přesto že je tam napsaný u první kapitoly.
Honza
Zlaté HTC 620 má sice poloviční RAM ale zato má kompletní LTE a podle mého názoru vypadá lépe.
Václav Mach
Václav Mach
Děkuji za příjemně čtivou recenzi. Telefon vlastním a do velké míry souhlasím s napsaným. Ovšem proti vámi testovanému telefonu s rom od xiaomimobile mám v telefonu MIUI v7 od miuios.cz která obsahuje jak FM rádio (tedy aplikaci na poslech klasických rádií) tak i aplikaci Ovladač která obsluhuje infrapost, a ovládám s ní doma dvě televize.
Závěrem bych poprosil o zmíněný vidoepohled ;-)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze