T-Mobile Vairy Text: Alcatel s QWERTY v Čechách
recenze

T-Mobile Vairy Text: Alcatel s QWERTY v Čechách

6

V minulém měsíci se v nabídce T-Mobilu objevil velmi levný mobilní telefon s plnohodnotnou QWERTY klávesnicí. Za cenu jen lehce přesahující dva tisíce korun nabízí Vairy Text, alias Alcatel OT-800, 2 Mpx fotoaparát, velký displej či velmi jednoduché ovládání.


T-Mobile Vairy Text

Na krytu telefonu sice „svítí“ nápis T-Mobile, nicméně k překvapení mnohých se jedná o Alcatel. Ano, před téměř 10 lety tolik oblíbená a rozšířená značka se vrací takzvaně na místo činu. Je sice pravdou, že se Alcatel z našeho trhu před několika lety definitivně stáhnul, . Díky T-Mobilu ale máme možnost si nostalgicky zavzpomínat. Dnes testovaný Vairy však s dřívějším Alcatelem mnoho společného nemá. Proto se dnešní recenze rozhodně neponese ve vzpomínkovém duchu.

Technické parametry

Rozměry 111 x 58 x 14 mm
Hmotnost 102 gramů
Konstrukce klasická
Barevné provedení černo-šedé
Sítě GSM 900 / 1800
Displej TFT, rozlišení 320 x 240px, 262144 barev, úhlopříčka 2,2"
Paměť 20 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 4 GB
Otevřený operační systém ne ( vlastní UI )
Organizační funkce e-mailový klient s přílohami, kalendář, úkolovník, poznámky, kalkulačka, opakovaný budík, odpočítávač, stopky, světový čas, převodník jednotek, RSS čtečka
Multimédia hudební přehrávač, FM rádio s RDS, přehrávač videa, Java 2.0
Fotoaparát 2 Mpx (1600 x 1200 px)
nahrávání VGA videa (176 x 144 px)
Datové funkce USB 2.0 (miniUSB), Bluetooth 2.0 (profil A2DP)
GPRS (třída 12), EDGE
Baterie a výdrž Li-Ion 850 mAh
Doba hovoru: až 6 hodin, pohotovostní režim: až ? hodin
Cena a dostupnost 2 099Kč
březen 2010

Video pohled

Design a konstrukce: příjemné a precizní zpracování

Díky plnohodnotné klávesnici je Vairy trochu baculatější, ale do ruky padne přesto docela dobře. K jistému držení přispívá i materiál. Zadní kryt je z pogumovaného plastu a telefon tudíž neklouže z dlaně. Pro účely testování jsme obdrželi hodně nezvyklé barevné provedení a setkal jsem se se spoustou nechvalně znějících hodnocení. Svítivě zelená prostě není zrovna barva v kurzu. V prodeji ji ale stejně neseženete. Přestože Alcatel vyrábí nespočet různých barevných kombinací, T-Mobile nabízí bohužel jen fádní černo-šedé provedení. Škoda.

Rozměry telefonu jsou 106 x 59 x 14 milimetrů a hmotnost jen o pár gramů převýšila stovku. Pro bližší představu uvedu, že se jedná o placku, která se relativně pohodlně vměstná do vaší kapsy. Přední strana je rozdělena na část klávesnicovou a displejovou. Pod displejem se pak nachází nezbytné logo T-Mobilu. Následuje část funkčních tlačítek a blok s QWERTY klávesnicí. Podél obvodu obíhá široká linka, v našem případě v zelené barvě. Ve stejném odstínu je vyvedena i plocha pod funkčními klávesami.

Pokud by byla vyhlášena soutěž o nejnudnější zadní kryt u telefonu, byl by Vairy horkým adeptem na vítězství. Vairyho „záda“ nenápadně narušuje jen reproduktor a čočka fotoaparátu, u které chybí dokonce informace o počtu megapixelů. Levý bok telefonu je bez tlačítek a najdete na něm jen pod krytkou schovanou zdířku pro paměťovou kartu microSD. Na druhém boku objevíte Jog-dial tlačítko. Jedná se o jakési ozubené kolečko, kterým procházíte nabídky a lze s ním i potvrzovat. Kdo dříve vlastnil telefony či jinou elektroniku Sony, jistě si vzpomene. Nad tímto znovuzrozeným ovládacím prvkem se ukrývá konektor miniUSB. Bohužel je jediným konektorem, žádný další nehledejte.

Baterie a výdrž: bez mála týden

V dnešní době dotykových telefonů vybavených technologiemi GPS a Wi-Fi jsme zvyklí, že telefony nabíjíme každý večer, v lepším případě obden. Vairy ovšem nemá dotykový displej, nemá GPS, Wi-Fi ani jiné velkožrouty energie. K velmi slušné výdrži mu proto dostačuje i Li-Ion baterie o kapacitě 850 mAh. Nabíječku budete potřebovat tak jednou za čtyři, pět dní. Pozitivní informací je, že lze telefon nabíjet i pomocí USB kabelu.

Klávesnice: rozporuplné dojmy

Nyní přichází čas na nejdůležitější část dnes testovaného telefonu. Nejprve začnu funkčním blokem. Jako hlavní ovládací prvek výrobce zvolil čtyřsměrnou klávesu s potvrzovacím středem. Je dostatečně velká a práce s ní je pohodlná. Alternativou je již výše zmíněný jog-dial. Nachází se na pravém boku a nejlépe se proto ovládá palcem pravé ruky. Práce s ním je taktéž bezproblémová a záleží tak jen na vás, jaký způsob si vyberete. Další ovládání zajišťují dvě kontextové klávesy, pod kterými se nacházejí ještě dvě stejná tlačítka, která umožňují rychlý přístup k fotoaparátu a zprávám. Jejich přítomnost je ovšem trochu zbytečná. Ale o tom později. Ve výčtu kláves nesmím opomenout ani dvojici sluchátek.

Mnohem více však potenciální zájemce bude zajímat kvalita QWERTY klávesnice. Nebudu dlouze chodit kolem horké kaše a rovnu řeknu, že jednotlivá tlačítka jsou opravdu malá. Psaní proto zejména v počátcích není vůbec jednoduché. Každá klávesa má vždy dvě funkce, načež ta druhá se vyvolá stisknutím Shift (tlačítka se šipkou nahoru). Zamrzí, že i například tečku je nutné psát se shiftem. Kdyby se jednalo o dražší telefon, klávesnice by rozhodně neobstála. V případě Vairyho je nutné si uvědomit, že koncoví uživatelé nebudou psát kvanta dlouhých e-mailů každý den. Na psaní smsek a aktualizací statusů na Facebooku je klávesnice dostačující. Zajímavostí je, že ke každé klávese s písmenem můžete přiřadit nějakou funkci k urychlení spuštění. S trochou nadsázky lze říci, že téměř nemusíte vstupovat do menu.

Displej: klasika naležato

Vzhledem k použité klávesnici je displej orientován na šířku. Narostl do rozměrů 2,4 palce a na této ploše nabízí rozlišení 320 x 240 pixelů. Je aktivní a schopný zobrazit 262 144 barev. Nezklamaly ani pozorovací úhly. Vůbec tak nevadí, pokud se na displej nedíváte přesně kolmo. Horší situace nastává při slunném dni. Druhou ruku jako stínítko budete používat často.

Uživatelské prostředí: co chceš, jak chceš

Uživatelské prostředí nelze jednoznačně charakterizovat. Nejde o seznam, ani o matici s přesně daným počtem ikon. Na displeji vždy vidíte maximálně 12 ikonek – tři řádky po čtyřech. Tím hlavní nabídka ale nekončí. Listovat můžete dolů. Alcatel vsadil na jednoduché menu, ze kterého se dostanete skoro ke všem funkcím, aniž byste museli procházet podnabídky. Každá ikonka jde navíc volně posouvat v menu. Taktéž přijde-li vám menu přehlcené, jednoduše nějakou položku vymažete. Procházení je plynulé a provázené animací. Efektního přechodu se dočkáte i při potvrzení nějaké nabídky. Až do této chvíle mohu Vairyho za uživatelské prostředí jen a jen chválit. Co však celkový dojem kazí, je použitý font písma. To je nevyhlazené a hůře čitelné. Tento neduh se naneštěstí nedotkl jen hlavní nabídky a tak o něm ještě bude řeč.

Telefonování, zprávy a organizace: vše zvládnuto

T-Mobile Vairy Text nabízí vícepoložkový telefonní seznam, do kterého uložíte 800 kontaktů. Někdo by se mohl zastavit nad omezeným adresářem, nicméně cílové skupině bude osm set kontaktů bohatě dostačovat. Vyhledávání je možné postupným psaním. Nechybí skupiny volajících či vyzváněcí profily. Pokud na pohotovostním displeji podržíte dlouze klávesu s eurem, aktivujete tichý profil. Kvalita reproduktoru při hovoru je na slušné úrovni, jen by se hodila možnost nastavit vyšší hlasitost. Zamrzí, že vyzvánění příchozího hovoru nelze vypnout bez odmítnutí volajícího.

Pokud si projdete hlavní menu, zjistíte, že se v něm nachází dvě položky nesoucí jméno zprávy. To je trochu matoucí, ale vše zachraňuje právě ikonka. Obálka značí klasické zprávy, noviny RSS čtečku. Na rozdíl od telefonního seznamu je paměť na zprávy neomezená a v textové komunikaci vás v tomto směru nic neomezuje. Ačkoli je přítomna QWERTY klávesnice, objevil se v telefonu slovník pro prediktivní psaní, který napovídá slova, která pravděpodobně hodláte napsat. Že máte v ruce Alcatel dává vytušit právě slovník. Není to klasický T9, nýbrž méně rozšířený Zi. Dobře využitelná bude u tohoto telefonu i e-mailová komunikace. Pro tyto účely je přichystán prohlížeč, který si poradí i s přílohami. Přichystáno je několik přednastavených účtů, kde jen vyplníte svou adresu a heslo.

Organizační funkce taktéž nabízejí vše potřebné. Kalendář s opakovanými událostmi, budík, jednoduchá kalkulačka a nechybí ani poznámky či převodník měn. Přesto není práce tak pohodlná jako například u Nokií, Sony Ericssonu a podobně. Důvodem je opět nevyhlazené písmo i trochu graficky nepřehledné nabídky.

Fotoaparát: hrůza a děs

Vairymu nechybí digitální fotoaparát disponující rozlišením 2 Mpx. Bohužel je na něm jasně vidět, kde se nejvíce šetřilo. Výsledné snímky jsou určeny jen pro MMS zprávy. Prohlížení na stolním počítači nedoporučuji. Fotografie jsou po celé ploše neostré a zahalené do jakési mlhy. Vairy text by se zařadil svými snímky mezi nejhorší 2 Mpx mobily. Při fotografování máte možnost kompenzace expozice, vyvážení bílé či nočního režimu, ale na výsledek to velký vliv nemá. Podobně „použitelné“ je video, které telefon zaznamenává.

UKázkové snímky a videozáznam

Ukázkové video - 176 x 144; 1,8MB

Zábava: schopný přehrávač

Předně je třeba říci, že Vairy není herní mobil. K tomu nepřispívá ani na šířku orientovaný displej. Přesto podporuje technologii JAVA a v základu nabízí několik her a aplikací. Kupodivu umí spuštěnou aplikaci i minimalizovat na pozadí. Mnohem více než her si užijete vestavěných aplikací. Dobře funguje aplikace pro zjištění aktuálního počasí, ve které se automaticky navolí několik měst České republiky. Zajímavá je i aplikace Palringo, která v sobě sdružuje několik chatovacích programů. Bohužel je jen v angličtině a méně znalí uživatelé by se v ní mohli snadno ztratit. Další aplikací jsou „Mí přátelé“. Ta sdružuje odkazy do sociálních sítí. Samostatné aplikace pro Facebook či Twitter chybějí.

Příjemným překvapením byl hudební přehrávač. Je pěkně graficky vyveden a nabízí spoustu nastavení včetně ekvalizéru. Samozřejmě jej lze minimalizovat na pozadí a bude vám tam hrát i když budete s telefonem pracovat. Velmi kvalitní a hlasitá je reprodukce. Byť má Vairy pouze jeden reproduktor, mohl by se srovnávat i s hudebními telefony. Škoda tak jen chybějícího konektoru 3,5 mm Jack. Musíte spoléhat na přibalená sluchátka. Vnitřní paměť má pouze 20 MB a proto bude nutná investice do paměťové karty.

Datové funkce: …a zase to písmo

Už při pohledu na cenu a jeho cílové zařazení je jasné, že nebude excelovat ve znalostech moderních datových technologií. Musíme mu odpustit absenci jak bezdrátových sítí, tak i sítí 3G. Postačit nám bude muset pouze starší technologie GPRS a EDGE, obě třídy 10. Konektivita s okolním světem je zajištěna prostřednictvím konektoru miniUSB nebo technologie Bluetooth 2,1. Internet můžete prohlížet buď pomocí vestavěného prohlížeče, nebo Opery Mini, která je také předinstalována. Bohužel oba prohlížeče doplácejí na mizerný font písma v systému telefonu. Čitelnost stránek je opravdu bídná a písmenka místy až splývají. Toto se Alcatelu hodně nepovedlo.

Zhodnocení: QWERTY za dva tisíce

T-Mobile Vairy Text (Alcatel OT-800) nabídne za cenu 2099Kč opravdu mnoho. Slušný displej, fotoaparát, standardní výbavu a hlavně plnohodnotnou QWERTY klávesnici. V současnosti na trhu nenajdete podobně levný nový přístroj se stejným typem klávesnice. Jako každý telefon má však i Vairy své mušky. A že jich není zrovna málo. Asi nejhůř se zvyká na použitý font písma. Provází vás všude a značně limituje. Také fotoaparát mohl být zvládnut lépe, stejně tak provázanost se sociálními sítěmi. Zatím Vairy může těžit z ceny. Záměrně však říkám zatím. Již brzy se na trhu objeví Nokia C3, která taktéž nabídne QWERTY klávesnici, příjemnější prostředí a hlavně Wi-Fi. Její příchod by Vairymu mohl způsobit nepříjemné potíže.

t-mobile-vairy-text
Klady
  • QWERTY klávesnice
  • plně uživatelské menu
  • nízká cena
Zápory
  • špatně čitelný font písma
  • strohé prostředí
  • velmi špatný fotoaparát
Diskuze ke článku
Pier
Zdravím,

rád bych se zeptal kde jste sehnali telefon v této barvě. Měl jsem za to, že se telefon prodává u T-Mobile jen v šedé barvě.

Díky za odpověď.
Michal Pavlíček
Dobrý den,

jak již píšu v samotné recenzi, tento kousek byl T-Mobilem zapůjčen jen pro účely recenze a ve volném prodeji jej neseženete. Proč nám T-Mobile nezapůjčil standardní barevnou variantu bohužel netušíme.
Homix
A na Moravě a ve Slezsku se neprodává, když je jen v Čechách?
MMich
Alcatel OT800 se už u nás prodává ve volném prodeji a to v daleko luxusnějším provedení: Carbon Black a Chrome White

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze