Srovnání: Desire X, Lumia 800, Galaxy S Advance, Xperia sola (3. díl)

43

Do třetí a zároveň předposlední části dospělo naše srovnání telefonů ze střední třídy. Celá čtveřice již absolvovala šest náročných kol a další ji čekají. V dnešním třetím díle se zaměříme na telefonní funkce, zprávy, klávesnice nebo organizaci času. Který telefon získá nejvíce bodů a skončí nadvláda Lumie?

Než se vrhneme do dalších kol, sluší se zrekapitulovat první díl, ve kterém vše začalo. Zalovili jsme mezi telefony střední třídy a v naší síti uvízl HTC Desire X, Nokia Lumia 800, Samsung Galaxy S Advance a Sony Xperia sola. Tedy telefony střední třídy s cenovkami kolem 7-8 tisíc korun.

Účastníci srovnání

Nepřehlédněte:

Ve druhém díle přišla na řadu další trojice kol, ve kterých jsme se zaměřili na obsah balení, uživatelské prostředí a také na ostře sledovanou výdrž. Nejlépe se dařilo Sony Xperia sola, která z devíti možných bodů získala šest a dostáhla se na první místo, které aktuálně sdílí s Nokií Lumia 800. Ta si připsala čtyři body, což ji na první příčku stále stačí. Probrala se nám také dvojice Desire X a Galaxy S Advance. Především druhý jmenovaný má ambice vedoucí dvojici zatopit, neboť ztrácí pouze pět bodů. Ze hry však není ani Desire X, kterého by mohlo zachránit skvělé prostředí Sense. Jak to nakonec dopadne, se dozvíme až na konci článku.

Oficiální představování jsme odbyli už v prvním díle a tentokrát si ho odpustíme. Namísto toho se můžete pokochat srovnávací tabulkou s nejdůležitějšími parametry.

Technické parametry - porovnání

HTC Desire X Nokia Lumia 800 Samsung Galaxy S Advance Sony Xperia sola
rozměry 118,5 × 62,3 × 9,3 mm 116,5 × 61,2 × 12,1 mm 123,2 × 63 × 9,7 mm 116 × 59 × 9,9 mm
hmotnost 114 gramů 142 gramů 120 gramů 107 gramů
úhlopříčka displeje 4 pacle 3,7 palce 4 palce 3,7 pacle
rozlišení displeje 800 x 480 pixelů 800 x 480 pixelů 800 x 480 pixelů 854 x 480 pixelů
operační systém Android 4.0 Windows Phone 7.5 Android 2.3 Android 4.0
procesor dvoujdárový 1 GHz jednojdárový 1,4 GHz dvoujdárový 1 GHz dvoujdárový 1 GHz
grafický akcelerátor Adreno 203 Adreno 205 ARM Mali-400 MP ARM Mali-400 MP
paměť RAM 768 MB 512 MB 768 MB 512 MB
interní pamět 4 GB 16 GB 8 GB 4 GB
paměťové karty ano ne ano ano
NFC ne ne ano ano
rozlišení fotoaparátu 5 Mpx 8 Mpx 5 Mpx 5 Mpx
rozlišení videa 800 x 480 px 1280 x 720 px 1280 x 720 px 1280 x 720 px
kapacita baterie 1650 mAh 1450 mAh 1500 mAh 1320 mAh
cena (cca) 7000 Kč 7500 Kč 7500 Kč 6500 Kč

7. Kolo – Práce s kontakty

Dnešní díl odstartuje sedmé kolo, které se podívá na zoubek kontaktům. Zaměříme se na přehlednost, snadný přístup a samozřejmě neopomeneme provázanost se sociálními sítěmi.

Jako tradičně, začneme od Desiru X. Ke kontaktům vede nejrychleji cesta přes ikonku zeleného telefonu, která vás sice zdánlivě zavede jen k číselníku, avšak pod ním se všechny kontakty ukrývají. Druhou cestou je použití karty Lidé. V ní se sdružují všechny vaše kontakty z různých koutů. Snadno si vyfiltrujete například jen kontakty uložené v telefonu, na Googlu účtu či Facebooku. Praktické je hledání. Při tvorbě kontaktu si nejprve vyberete, do jaké skupiny kontaktů se má daný kontakt zařadit, a dále už vyplníte vše, co vás jen napadne. Několik čísel, e-mailových adres, přezdívku, poznámku či kontakty na různé chatovací kanály.

Telefonní seznam - HTC Desire X

Samotný seznam Desiru X je přehledný, vždy vidíte jméno a malou fotografii, kterou můžete sami přidělit nebo nechat načíst třeba z Facebooku. Je-li telefon propojen právě s Facebookem, vidíte u každého kontaktu rovnou i nejnovější status. Po otevření se vše dělí do čtyř záložek a zde vyvstává obrovská výhoda Desiru X v perfektní provázanosti se sociálními sítěmi. Všechny zdroje jsou sloučeny a vy tak rovnou vidíte všechna čísla i další informace. Ve druhé záložce máte pohromadě veškerou komunikaci s daným člověkem. Třetí záložka je věnována aktualizacím a čtvrtá pak veškerým fotografiím, který daný uživatel nasdílel na sociální sítě. Vše rychle a snadno dostupné. Samozřejmostí je také dělení do skupin.

Přesuňme se k Lumii 800. Přístup ke kontaktům je takřka stejný, jako u Desiru X. Buď přes historii hovorů, respektive číselník, nebo pomocí aplikace Lidé. Ta se dělí na několik obrazovek. Na první vidíte nejprve vaši fotografii a status ze sociálních sítí, máte-li je propojené. Až níže se řadí všechny vaše kontakty. Opět si můžete vybrat, jaké kontakty zobrazit, avšak nastavení není tak rychlé, jako v případě Desiru X. Seznam je jinak zcela běžný, nechybí fotografie, k dokonalosti tak chybí jen onen status ze sociálních sítí, který je zobrazen až v detailu kontaktu, aby bylo prostředí co nejčistší. Co však Lumii 800 musím vyčíst, je plýtvání místem, kdy značnou část displeje zabírá statický nápis lidé a na samotné kontakty zbývá méně místa. Při tvorbě nového kontaktu nejste nijak omezováni. Vyberete, kam se kontakt má zařadit a už jen vyplňujete potřebná čísla, adresy, přezdívky, zaměstnaní a další nespočet doplňujících informací.

Telefonní seznam - Nokia Lumia 800

Samotný kontakt začíná fotografií a aktuálním statusem ze sociálních sítí. Následují čísla a adresy. Pohybem zprava doleva se dostanete do historie aktualizací na sociálních sítích. Dále nechybí ani všechny obrázky, které daný uživatel na sociální sítě nahrál. Vše uzavírá historie komunikace s daným uživatelem. Provázání se sociálními sítěmi je u Windows Phone příkladné a Lumia 800 to dokazuje na jedničku.

Druhá obrazovka aplikace Lidé je věnována sociálním sítím, kde vidíte chronologický výpis aktualizací stavů vašich přátel. Svým způsobem se tak obejdete bez dalších aplikací. Škoda jen, že statusy nejsou doplněny o fotografie autorů a orientaci je tak složitější.

Na první pohled mnohem obyčejněji působí telefonní seznam na Galaxy S Advance. Navzdory staršímu prostředí však i Samsung myslel na sociální sítě. Cesta vede ke kontaktům nikoliv dvojí, avšak jedna. Vždy se octnete na stejném místě, jen v jiné záložce. Mezi nimi nechybí číselník, protokol hovorů, samotné kontakty či skupiny. Kontakty jsou přehledně řazené, lze lehce vyhledávat a vidíte i fotografii, kterou přiřadíte nebo necháte načíst ze sociálních sítí. Tvorba kontaktu probíhá naprosto klasicky, vyberete, kam se má nově tvořený kontakt ukládat, a dále už vyplňujete vše, co vás napadne. Počínaje čísly, přes všemožné adresy a poznámky.

Telefonní seznam - Samsung Galaxy S Advance

Zobrazení kontaktu je přehledné, informace jsou pod sebou, nejvýše jsou samozřejmě telefonní čísla. Nechybí hned několik záložek, které by sdružovaly informace a fotografie ze sociálních sítí. Galaxy S Advance ale v základu nabídne jen Google +, přičemž tuto sociální síť mnoho lidí aktivně nepoužívá. Oblíbený Facebook chybí, což Samsung částečně znevýhodňuje oproti konkurentům.

Závěr sedmého kola obstará Xperia sola. Přístup ke kontaktům je podobně snadný jako u Galaxy S Advance. Opět objevujeme dělení do záložek dělených na klasické hovory, skupiny a kontakty. Kontakty jsou přehledně řazené, můžete rychle poskočit na určité písmeno nebo přímo vyhledávat. Nechybí fotografie vámi přiřazené nebo využité ze sociálních sítí. Propojení tedy funguje i u Xperia sola. Pod kontakty navíc vidíte i poslední statusy či zda je dotyčný on-line.

Telefonní seznam - Sony Xperia sola

Tvorbu kontaktu jsem dnes popisoval už třikrát a vězte, že Xperia sola nepřináší dramatické změny. Opět přiřadíte, kam se kontakt uloží, vyberete fotografii a vyplňujete čísla, adresy, zaměstnání a nechybí dokonce ani váš rodinný vztah k dané osobě. Prohlížení kontaktu probíhá výhradně vertikálně. Postrádám tedy nějaké bližší informace ze sociálních sítí, které jsou zde zastoupeny jen vstupem do nich, nebo ze vzájemné komunikace.

Sedmé kolo po zásluze vyhrává Desire X, od kterého by se konkurence mohla učit. Poráží tak i druhou Lumii 800, která se sice k sociálním sítím a provázanosti díky v tomto směru špičkovému Windows Phone staví rovněž velmi dobře, nicméně občas nabídne méně informací nebo menší přehlednost. Poslední bod tentokrát rovným dílem rozdělím mezi Galaxy S Advance a Xperii sola. Oba se snaží, avšak provázanost různých zdrojů by měly více vypilovat.

Stav po 7. kole:

HTC Desire X Nokia Lumia 800 Samsung Galaxy S Advance Sony Xperia sola
8 b. (+3) 14 b.(+2) 7,5 b. (+0,5) 12,5 b. (+0,5)
Diskuze ke článku
Jakub
Nokia Lumia! ;-)
Ondra
SX SOLA! :) podle mě mámultimédia i fotoaparát na vyšší úrovni než zde její konkurenti..
RV
Nechci nic říkat, a chápu že jste cenu asi zprůměrovali na heurece, ale desire x stojí na vodafonu 6177kč..
stepo
Pan redaktor by se mel asi probrat! Protoze podle me ma prave Xperia Sola tu nejlepsí provazanost se socialnimi sítemi, vzdyt xperia ma take tri nebo 4karty,a v nich se pohybujete doprava ci do leva,a zobrazuji,fotky daneho na socialni siti,pak statusy,dalsim pohybem do prava se dostanete ke komunikaci pokud jste si s danym clovekem psali,pak hovory,na dalsi karte mate weby dma ktere dany clovek nejvice chodi. a.t.d. Ja fakt nechapu jak muzete rict ze by to mela jeste vypilovat?to uz snad ani nejde.a pokud to ve vasem redakcnim kousku takto nemate.tak asi nemate v nastaveni zapnuvou vetsi provazanost s facebookem. Protoze xperie to tak maji vsechny..v nastaveni.jinak jsem z cela jiste presvedcen ze 1pricku ma v kapse XPERIA SOLA. Dejte pokoj s tou Lumií.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze