Asset 1Vše z veletrhu CES na jednom místě
Sony VAIO Fit 13A multi-flip
recenze

Sony VAIO Fit 13A multi-flip

Když dojde na lámání displeje
3

Řada konvertibilních notebooků se rozrůstá a Sony si chce ukousnout větší koláče než dříve. V minulém a předminulém roce představilo své hybridní modely VAIO Duo a před nedávnem uvedlo i konvertibilní modely VAIO Fit multi-flip, které jsou více notebookem než tabletem. My jsme nyní otestovali 13palcovou variantu modelu FIT multi-flip.

V záplavě klasických notebooků, ať už dotykových nebo nedotykových, najdeme i stále se zvětšující ostrůvek hybridních zařízení, které jsou více než jen laptopem. Mezi tato hybridní zařízení patří i námi testované Sony VAIO Fit 13A multi-flip, které má zajímavou konstrukci, elegantní design s kovovým krytem a solidní výbavu, to vše za velmi zajímavou cenu.

Oficiální fotografie

Příslušenství a obsah balení

Nové VAIO Fit 13A není žádným prémiovým modelem, i když cenovka nejlépe vybavené varianty tomu nasvědčuje. V balení nalezneme nabíjecí adaptér, brožury a ještě stylus, který je aktivní, takže k němu dostaneme i baterii. Takové pouzdro by se u takového počítače hodilo, ale nu což, žijeme v době, kdy se šetří. Na druhou stranu konkurence v podobě Asusu nebo Aceru ke svým ultrabookům pouzdra dodává zdarma.

Obsah balení

Technické parametry Sony VAIO Fit 13A SVF13N1J2ES

Kompletní specifikace
Konstrukce325 × 223 × 17,9 mm, 1 300 g, konstrukce: konvertibilní, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 13,3" (1 920 × 1 080 px)
ChipsetIntel Core i3 4010Y, CPU: 2×1,7 GHz, GPU: Intel HD 4400
PaměťRAM: 4 GB, disk: 128 GB (SSD), paměťové karty: SD
Konektory2× USB 3.0, 0× USB 2.0, video: HDMI, další: ne
Datové funkcemodem: ne, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémWindows 8
Akumulátor36 Wh, udávaná výdrž: 8 hodin
Dostupnostříjen 2013, 23 999 Kč

Design: hliníkový krasavec

Celý počítač je z broušeného hliníku, a to až na spodní část základny, která je z plastu. Hliník je dobrým materiálem na stavbu notebooku, je pevný, nejsou na něm vidět škrábance ani otisky prstů a vypadá hodnotně, ovšem vše má své stinné stránky. Zvláště v zimních měsících vás bude počítač nepříjemně studit . Nicméně, počítač se nikde neprohýbá, nevrže a jedná se dobře zpracovaný kousek.

Pohled na zavřený počítač

Po designové stránce lze tablet hodnotit velmi kladně, Sony má dobré designéry a tento kousek je toho důkazem. Počítač působí také originálně, nepřipomíná mi žádný počítač jiného výrobce, což je v dnešní době také skoro unikum. Díky tomu, že počítač váží pouze 1,3kg ani nepoznáte, že něco nesete v brašně, či batohu, zkrátka je lehký a hmotnost je znatelná jen v režimu, kdy notebook držíte v ruce a používáte ho jako tablet, kdy se mění na menší posilovnu. Rozměry jsou také pěkné, a to díky relativně úzkému rámečku okolo displeje. Na šířku má počítač 325,4mm, na hloubku 223,4mm a na výšku 17,9mm.

Bližší pohled na konstrukci

Při prvním pohledu ani design nenaznačuje nějakou hybridní konstrukci. Ta je opravdu unikátní, protože část s displejem lze v její polovině zlomit, otočit a přiklopit ke klávesnici displejem vzhůru, díky čemuž se z notebooku rázem stane tablet. V obou pozicích drží displej na místě dva silné magnety, které jsou ve spodní části displeje a displej tak nikam necestuje. V režimu notebooku displej ještě drží zámek, který se odemyká posuvníkem nad klávesnicí. Kvalita otáčecí konstrukce a pantů je velmi dobrá a nebál bych se toho, že by náhodou kloub praskl. Ostatně dlouhodobě kvalitní konstrukci mají i notebooky VAIO DUO s rovněž originální konstrukcí, která zubu času statečně odolává. Nezbývá než doufat, že v tomto si Sony standard udrží.

Klávesnice: podsvícený standard od Sony

Jedním z hlavních vstupních zařízení tohoto počítače je samozřejmě klávesnice. Ta je standardně šesti řádková a řada s funkčními klávesami je o polovinu menší než ostatní klávesy, ale to není žádná vada. Na klávesnici se píše velmi dobře a rozložení je standardní, jen numerický blok chybí, což je zcela běžné. Nad klávesnicí je ještě jedno tlačítko ASSIST, které slouží pro vstup do nastavení systému BIOS a ve Windows spouští ovládací program VAIO Care.

Veškerá tlačítka na počítači

Jak je u Sony zvykem, je klávesnice podsvícená, ale bohužel nelze podsvícení manuálně regulovat nebo vypnout a vše obstarává světelné čidlo. Podsvícení je rovnoměrné a automatika funguje dobře. Další nevýhodou je hůře viditelný potisk kláves v některých světelných podmínkách. Kvůli tomu, že je klávesnice stříbrná a její potisk šedý, je problém rozpoznat určité funkce jednotlivých funkčních kláves. Pokud je klávesnice podsvícená, je vše vidět bez problému.

Touchpad: až pět dotyků najednou

Nechybí samozřejmě klasický touchpad od společnosti ELAN. Tento výrobce je celkem běžný a ani tato dotyková ploška není nijak nestandardní. Obě virtuální tlačítka fungují na jedničku a levé tlačítko lze stisknout kdekoliv na ploše. Touchpad podporuje až 5 dotyků najednou a gesta ve Windows 8 jsou také podporována.

Pohled na touchpad

Displej: TRILUMINOS IPS od Panasonicu

Sony použilo vcelku standardní IPS panel od Panasonicu a jeho rozlišení činí standardních 1920x1080 pixelů. Displej disponuje softwarovým vylepšením TRILUMINOS, které známe spíše z televizorů BRAVIA. Nevýhodou je nízký úhel, do které lze počítač otevřít, je to velmi slabých 130°, což není pro práci zrovna pohodlné. Dále jsou ještě dostupné varianty počítače s 11, 14 a 15 palcovým displejem, přičemž rozlišení zůstává stejné, jen u 15“ varianty se může vyhoupnout až na špičkových 2880x1620 pixelů.

Displej má dobré podání barev

Vyšší rozlišení by bylo využitelné jen v tom případě, že byste pracovali s asijskými jazyky, které mají vlastní abecedu, například japonština, čínština, korejština atp. Vyšší rozlišení by využili také grafičtí pracovníci, ale tvořit grafiku na 13“ notebooku je vcelku nerozumné a jemnost a rozlišení lze považovat za dobré. Pokud nemáte problém se zrakem, nebude třeba zvyšovat DPI, vše uvidíte i se standardním nastavením.

Velikost prvků v systému je možno samozřejmě změnit

Pozorovací úhly u tohoto počítače jsou na dobré úrovni, stejně jako u většiny dnešních notebooků s IPS panely. To samé můžeme říci o zobrazení černé barvy, z IPS už lepší výsledek nedostaneme. Problémem tohoto panelu je jeho lesklý povrh, což hodně znemožňuje použitelnost venku, ani na maximální podsvícení není obraz příliš dobře viditelný, ale pracovat ještě lze.

Stylusem se dá i kreslit

Důvod lesklého povrchu je prostý, dotyková vrstva. Počítač můžete ovládat pomocí klávesnice a touchpadu, ale také pomocí dotyků, případně pomocí dodávaného stylusu. Digitizér dodává Sony společnost N-Trig a podporuje až 256 úrovní tlaku, což potěší především umělce, kteří na počítači kreslí.

Konektivita: čím dál tím míň

Konektorová výbava přenosných počítačů v kategorii ultrabooků je čím dál chudší a když je to dle mého názoru špatně, nic s tím neuděláme, jelikož výrobci notebooků jsou velmi svéhlaví a šetří náklady i místo. Na počítači nalezneme dvě USB 3.0, HDMI, čtečku karet SDXC, ty jsou na levé straně. Na pravé straně je audio konektor Jack 3,5mm a napájecí konektor. Rozložení konektorů je dobré a nemám k němu žádné výhrady. Toť vše . V balení nenalezneme ani žádné redukce, takže případné převodníky si musíte dokoupit sami.

Konektory na počítači