Sony VAIO Duo 13
recenze

Sony VAIO Duo 13

Hybrid s velkou výdrží
3

V dnešní době má mnoho uživatelů dvě zařízení - tablet a notebook. Ale co když nechcete dvě zařízení, ale pouze jedno? Řešením může být některé z rozrůstající se zařízení s označením hybridů. Zástupcem hybridních zařízení od Sony je VAIO Duo 13, které připomíná tablet, ale má plnohodnotnou klávesnici zabudovanou v těle.

Sony VAIO Duo 13 je větší variantou modelu VAIO Duo 11, který byl prvním počítačem Sony hybridní konstrukce. Předchozí model ale trpěl velkou řadou neduhů - nízkou výdrží na baterie počínaje a nízkým výběrem výkonnostních variant konče. Když Sony představilo VAIO Duo 13, tak byly všechny nedostatky staršího modelu smeteny ze stolu. V počítači Sony použilo to nejlepší, co mělo, FullHD TRILUMINOS displej, procesory Haswell, 3G modul a mnohé další. Dočkali jsme se ale i několika změn k horšímu.

Oficiální fotografie zařízení

Obsah balení

V základním příslušenství naleznete stylus a napájecí adaptér s integrovaným WiFi routerem, do kterého můžete zapojit ethernet kabel a internet přes Wi-Fi dále distribuovat. Je zajímavé, že napájení přístupového bodu je integrováno v hlavním zdroji. Zajímavé a efektní řešení, raději bychom ale ethernet port viděli přímo na samotném počítači. Do menšího modelu se totiž paradoxně vešel, sem už ne.

Detail integrovaného WiFi routeru

Technické parametry Sony VAIO Duo 13 SVD1321LCEZAN

Kompletní specifikace
Konstrukce320 × 210 × 19,6 mm, 1 329 g, konstrukce: konvertibilní, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 13,3" (1 920 × 1 080 px)
ChipsetIntel Core i5 4200Y, CPU: 2×1,6 GHz, GPU: Intel HD 4400
PaměťRAM: 4 GB, disk: 128 GB (SSD), paměťové karty: SD
Konektory2× USB 3.0, 0× USB 2.0, video: HDMI, další: ne
Datové funkcemodem: 3G, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 3.0, NFC: ano
Operační systémWindows 8
Akumulátor46 Wh, udávaná výdrž: 10 hodin
Dostupnostzáří 2013, 38 949 Kč

Design, konstrukce a ergonomie: elegantní řešení

Hodnocení vzhledu je velice subjektivní, a proto si udělejte svůj názor na zařízení sami. Dle mého názoru je ale počítač designově velmi povedený, elegantnější mi ale připadá menší model VAIO Duo 11. Situace se ale mění v případě bílé verze, která je velice elegantní a křivkám notebooku dává prostor k vyniknutí. Pro řadu VAIO jsou typické ostré hrany a tento model nijak nevybočuje z řady. Na levém boku nalezneme reproduktor, ale jinak je strana zcela prázdná. To samé by se dalo říci o pravém boku, ale je zde, mimo reproduktor, také praktický výsuvný držák stylusu, do kterého si stylus postavíte stejně, jako například pero do kalamáře.

Držák je velice praktický

Na zadní straně jsou trochu nešikovně tlačítka pro regulaci hlasitosti a speciální tlačítko Assist, které spouští aplikaci VAIO Care. Bez zvednutí notebooku se bohužel k těmto tlačítkům nedostanete. Nejzajímavější je zadní strana, kde se nachází veškerá konektivita. Je zde přítomné HDMI, 2x USB 3.0, napájecí konektor, čtečka paměťových karet a audio konektor pro sluchátka. Mimo to je na zadní straně i výdech chlazení. Po vysunutí displeje se nám ještě zpřístupní slot na microSIM kartu, který je umístěn na zadní straně displejové části.

Konektorová výbava je strohá

Oproti menšímu a staršímu modelu VAIO DUO 11 chybí bohužel překvapivě ethernetový konektor a VGA, přitom do většího těla by se určitě obojí vešlo. To je velká škoda, jednalo se totiž o velkou konkurenční výhodu menšího modelu. Na trhu je totiž ultrabooků s touto výbavou naprosté minimum.

Pohled ze všech stran

Jak je u notebooků Sony zvykem, setkáme se s velmi kvalitní konstrukcí a materiály. Počítač není tvořen z levných plastů, použita jsou uhlíková vlákna a hliník. To má za následek to, že počítač vás v zimě bude studit a trochu to napomohlo i vyšší hmotnosti , která činí 1,35kg. Naštěstí je ale díky těmto materiálům počítač odolnější, plusem je i hodnotný vzhled. Konstrukce počítače je na poměry notebooků zvláštní a Sony jej nazývá Surf Slider.

Tuhost konstrukce určitě potěší

Na rozdíl od klasických notebooků má Sony VAIO Duo 13 displej v zavřeném stavu uumístěný na horní straně, díky čemuž je z počítače vlastně tablet. Stačí ale displejovou část v zadní části uchopit a odklopí se směrem vzhůru. Displej v otevřené poloze drží podpěra a dva háčky umístěné vedle klávesnice. Zvednutím displeje za horní okraj displeje se vám ukáže klávesnice a touchpad v celé své kráse, což je i jedna z velkých výhod tohoto počítače.

Konstrukce vysouvacího mechanismu je pevná, nikde se nic neprohýbá a tuhá taktéž není. Jen pokud budete agresivněji zacházet s vysouvací konstrukcí, tak jí nevěštím dlouhou budoucnost. Plusem a změnou oproti VAIO Duo 11 je, že jsou aretační výstupky vyrobeny z kovu a nikoliv z plastu.Nevýhodou může být velikost počítače. Tento 13 palcový ultrabook má totiž půdorys 14“ notebooku a díky tomu se snižuje celková mobilita počítače, ovšem větší velikost může být i plus. Celkové rozměry činí 320 x 210 x 19,5 mm.

Kov je odolnější než plast

Dobře vyrobená je i klávesnice, která je, jak je u notebooků VAIO typické, navíc podsvícená a umožňuje mnohem lepší rozpoznávání kláves ve tmě. Klávesnice je poměrně pohodlná, a pokud by měla i numerický blok, tak by byla bezchybná. Ovšem to je daň za menší rozměry počítače. Na klávesnici nalezneme také řadu funkčních kláves, které umožňují ovládaní hlasitosti, intenzity podsvícení displeje, vypnutí touchpadu atp.

Klávesnice je velkým plusem

Pod klávesnicí se nachází miniaturní touchpad. I přes jeho velikost je ale poměrně pohodlný. Nehledejte na něm nic zvláštního, jedná se o běžné polohovací zařízení, bohužel však nepodporuje gesta Windows 8. Oproti předchůdci se však jedná o velkou změnu, jelikož VAIO Duo 11 mělo pouze optický trackpoint uprostřed klávesnice.

Diskuze ke článku
Kubik393
Příliš drahý, s kompromisně řešenou klávesnicí a malým touchpadem, pro pracovní nasazení málo odolný. Líbí se mi wi-fi router ve zdroji ale to jen těžko vynahradí velmi vysokou cenu. Myslím, že je lepší koupit si nějaký ultrabook se stejnou úhlopříčkou, např. Lenovo Yoga 13, umí být také tabletem a vejde se s cenou pod 30 tisíc korun. Pokud samozřejmě chcete dvě zařízení v jednom, mě stačí počítač a telefon, tablet mi přijde jako další krám, který musím dobíjet a synchronizovat, nepřináší žádnou užitnou hodnotu protože nedokáže totéž, co notebook ani to co telefon. Za podobnou cenu lze koupit počítač od Eurocomu s nejvýkonnějšími komponentami na trhu, nebude tak skladný ani nevydrží tolik na baterii, ovšem nabídne plnohodnotné porty, DVD/BlueRay mechaniku a stejně velký displej. A navíc používá plnohodnotnou, ne Ultra Low Voltage Core i7.
Anonym
Máte v plusech - ''Chybí některé konektory oproti VAIO DUO 11,, ...nechci nic říkat, ale asi to není výhoda :D

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze