TCL NXTPAPER 11 lze považovat za 2v1, neboť má přednosti obrazovky elektronických čteček knih, ale zároveň standardní operační systém Android. Jak se novinka osvědčila v redakčním testu a také to, jaké jsou její slabé a silné stránky, prozradím na řádcích níže.
TCL NXTPAPER 11 kombinuje to nejlepší z tabletu a čtečky knih
TCL NXTPAPER 11
Rozměry | 259 × 163,6 × 6,9 mm, 462 g |
---|---|
Displej | ?, 10,95" (2 000 × 1 200 px) |
Fotoaparát | 8 Mpx |
Procesor | Mediatek helio P60, |
Paměť | RAM: 4 GB, úložiště: 128 GB, microSD |
Akumulátor | 8 000 mAh |
Obsah balení: kompletní
V balení k tabletu se nachází kromě zařízení samotného rovněž napájecí adaptér a kabel typu USB-A/USB-C. Výrobce nezapomněl ani na flipové pouzdro, které však nebylo součástí novinářského balení.
- nic důležitého neschází
Konstrukční zpracování: klame tělem
Ačkoliv se TCL NXTPAPER 11 řadí k cenově dostupnějším modelům, nemusí se vůbec stydět za dílenské zpracování ani použité materiály, z nichž vyniká především hliník. Kovové šasi působí dostatečně odolně a vzhledem k matné povrchové úpravě rovněž vypadá reprezentativně, tudíž s sebou tablet můžete vzít třeba i na pracovní schůzky.
Také rozměrově se jedná o zařízení, které není problém často přenášet či držet jen v jedné ruce. Zvýšená odolnost bohužel schází, ta je však v těchto cenových vodách spíše výjimečná. Na jedné straně je rovněž ukryt slot pro paměťové karty a umístění vypínacích tlačítek je bezproblémové. Menším ústupkem je absence čtečky otisků prstů, což je rozhodně škoda, z biometrických způsobů ověřování uživatele je tak přítomno jen skenování obličeje. Nutno však podotknout, že jde pouze o 2D sken, který lze oklamat třeba i pomocí fotografie, tedy ne moc bezpečná možnost.
- hliníková konstrukce
- příjemné rozměry
- potěšila by čtečka otisků prstů
Displej: to je, oč tu běží
Jednou z největších předností tohoto tabletu je zobrazovací panel typu NCVM IPS, který má 11" uhlopříčku a zcela dostačující 2K rozlišení. Použitá obrazovka s technologií NXTPAPER 2.0 připomíná na první pohled vzdáleně papír, což byl i cíl výrobce, v prvé řadě je však evidentní, že tento displej s matnou povrchovou úpravou jde na věc trochu jinak.
Na rozdíl od běžných tabletů s lesklou obrazovkou zde byl kladen důraz na co nejlepší čitelnost bez světelných odlesků, což se TCL skutečně povedlo. Ať už tak budete sedět v kanceláři s ostrou žárovkou nad vámi nebo na sluníčku, odlesky vás nebudou trápit. Po straně jasu přichází i menší kompromisy, pro použití uvnitř je maximální jas zcela dostačující, venku na opravdu intenzivním světle by však mohl být maximální jas přeci jen o něco vyšší. Čitelnost je obecně solidní, avšak oproti běžným elektronickým čtečkám knih (osobně porovnávám především s Kindlem od Amazonu) s technologií e-ink tak skvělá nebude. Obrazovka je každopádně rovněž šetrná k očím a mohu potvrdit, že při čtení v noci vás z ní rozhodně oči bolet nebudou, ani když se nebudete moci od knížky odtrhnout několik hodin.
Matný povrch má rovněž dopad na celkovou kvalitu obrazu při sledování videí (zejména ve vyšším rozlišení), neboť nebudou působit zkrátka tak ostře a líbivě. Osobně bohužel nemůžu zhodnotit odezvu displeje při psaní perem, neboť mi na testování nebylo dodáno, zážitek by však měl podle výrobce opět co nejvíc připomínat psaní na klasický papír.
Použitá obrazovka má své nesporné výhody, především pak skvělou čitelnost bez odlesků, je však nutné počítat i s tím, že i v tomto případě jde o „něco za něco“. Pokud pro vás nehraje největší prioritu kvalita obrazu při sledování videí, jedná se o skvělou volbu, kterou díky své praktičnosti dlouhodobě oceníte. Stejnou technologii displeje pak mimochodem najdeme i u nedávno představeného smartphonu TCL 40 NXTPAPER.
- technologie NXTPAPER 2.0
- velká uhlopříčka
- bez odlesků a šetrný k očím
Zvuk: 4 reproduktory potěší
TCL NXTPAPER 11 je osazeno čtyřmi reproduktory, které nabídnou slušnou maximální hlasitost, navíc se mi při používání tabletu nestávalo, že bych mřížky běžně blokoval dlaněmi. V tomto ohledu tedy tablet potěší, škoda jen absence výraznější basové složky (zvuk je celkově spíše plochý) a 3,5mm jacku, který je v této cenové relaci u mnoha tabletů stále relativně běžný.
- čtyři reproduktory
- potěšil by 3,5mm jack
Výkon hardwaru: MediaTek v hlavní roli
TCL NXTPAPER 11 spoléhá na starší 12nm procesor MediaTek Helio P60T, který sice nenáročnému uživateli pravděpodobně postačí, ale u jakýchkoliv náročnějších aktivit (včetně hraní i jen trochu náročnějších her) lze pozorovat, že jeho výkon je i na poměry tabletů nízký. Během používání jsem tak občas zaznamenal trhanější reakci či zkrátka jinou ukázku toho, že po výkonové stránce bohužel novinka od TCL nijak neexceluje. Je to trochu škoda, neboť najdeme v cenově podobných tabletech i výkonnější železo (třeba od Qualcommu), na druhou stranu by se tím zřejmě také zvedla cena. Integrované úložiště o kapacitě 128 GB lze pak rozšířit skrze paměťové karty microSD o max. velikosti 2 TB, 4 GB RAM jsou pak jen dalším důkazem toho, že na hardwarovou vybavenost výrobce nijak zvlášť nehleděl.
- podporuje paměťové karty
- slabší výkon procesoru
Výdrž baterie: celý týden bez problémů?
Tablet jsem používal nahodile, tedy tak, jak se podle mě ve většině domácnostech používá. Tu jej chvíli používáte na pohovce, tu zase v posteli, jindy si jej vezmete na terasu, přičemž se vždy jednalo o kratší seance do půl hodiny. V tomto režimu jsem získal dojem, že tablet zvládá bez problémů celý týden používání bez nutnosti jej připojit k zásuvce. 8 000mAh baterie s podporou 18W nabíjení v tomto případě zkrátka více než postačí.
- dlouhá výdrž
Konektivita: vše důležité k vašim službám
Z konektivity výrobce nezapomněl na podporu Wi-Fi 5 ani Bluetooth 5.0, v rámci drátových přenosů se pak lze spolehnout samozřejmě i na USB-C. Během používání jsem bohužel zaznamenal, že na místech, kde mají jiná zařízení (telefony i tablety) dobrý či rovnou výtečný Wi-Fi signál, má TCL NXTPAPER 11 spíše slabý signál, Wi-Fi anténa by tedy mohla mít rozhodně lepší příjem.
- standardní konektivita
- slabší Wi-Fi signál
Fotoaparát: na videohovory dostačující
TCL NXTPAPER 11 je osazen dvojicí 8Mps kamer, z nichž ta na čelní straně je ultraširokoúhlá s rozsahem 100 stupňů, zatímco vzadu má standardní ohnisko, zato však nabídne i automatické ostření. Tato základní fotovýbava je přitom naprosto dostačující pro rychlé „oskenování“ dokumentů či vyřízení videohovoru, jak ale asi již tušíte, o žádné „terno“ se nejedná.
- na poměry multimediálního tabletu dostačující fotovýbava
Software: Android 13
Tablet výrobce TCL využívá svou vlastní nadstavbu (TCL UI verze 5), která naštěstí nepůsobí zvlášť těžkopádně a v průběhu používání nechyběly ani červencové bezpečnostní záplaty. Bohužel však není jasné, zda použitý Android 13, který se pod nadstavbou ukrývá, obdrží vůbec ještě nějakou aktualizaci operačního systému, garantovány by však měly být tři roky bezpečnostních záplat. Rovněž co se svižnosti systému týče, musím zmínit, že vzhledem k slabšímu hardwaru se budete častěji setkávat s pomalejšími či zpožděnými animacemi a vlivem kombinace hardwaru i softwaru třeba i pomaleji naskakujícími notifikacemi, když zařízení zrovna nepoužíváte.
- bez garance další verze OS
Zhodnocení
TCL NXTPAPER 11 boduje hlavně netradičním displejem, který netrápí odlesky a je šetrný k očím, pochválit mohu rovněž konstrukční zpracování či čtveřici reproduktorů, méně pak slabší procesor či softwarovou podporu s otazníkem.
Konkurence
Jako konkurence se nabízí například Xiaomi Pad 5 s výkonnějším procesorem či větší baterií. Ten má rovněž větší baterii, disponuje však „standardní“ lesklou obrazovkou.
Xiaomi Pad 5 256+6 GB
Rozměry | 254,7 × 166,3 × 6,9 mm, 511 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 11" (2 560 × 1 600 px) |
Fotoaparát | 13 Mpx, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 860, 1×2,96 GHz + 3×2,42 GHz + 4×1,8 GHz |
Paměť | RAM: 6 GB, úložiště: 256 GB, ne |
Akumulátor | 8 720 mAh |
Foto: Ioannis Papadopoulos, mobilenet.cz