Sony Xperia XZ
recenze

Sony Xperia XZ

Důstojná následovnice řady Z
78

Na poctivou vlajkovou loď od Sony jsme tentokrát čekali celý rok, což je pro japonského výrobce méně typické. Smířit se rovněž musíme s koncem řady Z, avšak poslední písmeno abecedy se do názvu přeci jen propašovalo. Novinka láká na inovovaný vzhled i poctivou výbavu, která uspokojí i ty nejnáročnější uživatele. Naprostou samozřejmostí již je zvýšená odolnost.

Telefonní funkce: přehlednost základem

Samotná aplikace Telefon seskupuje snadné základní nastavení účtů a následný import kontaktů, importovat jdou samozřejmě také z karty SIM. Pokud máte kontakty zálohované na vašem Gmail účtu, je synchronizace otázkou několika vteřin. Vhod přijde možnost „najít kandidáty na spojení“, kdy telefon prohledá váš seznam kontaktů a duplicitní kontakty navrhne spojit v jeden, čímž znatelně ulehčí práci. Přímo do aplikace Telefon je také zabudován záznamník hovorů. Ten můžete aktivovat, namluvit zprávu a v případě, že nebudete dostupní, se volanému přehraje vaše zpráva.

V další záložce najdete klasicky číselník a pod třetí záložkou se nachází seznam oblíbených kontaktů, které si jednoduše přidáte přetažením z vašeho seznamu. Pod poslední záložkou můžete upravovat skupiny – například kolegové, rodina, přátelé – a následně jim přiřadit vlastní nastavení. Názvy skupin můžete snadno editovat nebo některé z přednastavených úplně vymazat. Příkladné je také propojení se sociálními sítěmi, například synchronizace kontaktů, kde kromě Googlu lze vybrat například Facebook či další aplikace, které toto podporují.

Líbilo se nám:

  • přehledné prostředí

Zprávy a klávesnice: pohodlí při psaní

Aplikaci pro vytváření textových nebo multimediálních zpráv není potřeba představovat, vše zůstalo při starém. Navíc si můžete jako základní aplikaci pro vytváření a příjem zpráv vybrat Hangouts, což značně zpřehledňuje práci, hlavně pokud Hangouts využíváte pro komunikaci s ostatními uživateli i pomocí gmailových účtů. Pro vytváření emailových zpráv si pro nás Sony přichystalo aplikaci E-mail, samozřejmě se nezapomnělo ani na standardní aplikaci Gmail. V tomto ohledu zůstalo vše při starém a vše včetně synchronizace funguje příkladně.

Zprávy a klávesnice

Klávesnici Sony letos svěřilo do rukou SwifKey, ale na první pohled byste to možná ani nepoznali. Rozestavění tlačítek zůstává stále stejné a psaní tak pohodlné. O něco obsáhlejší je však nastavení a připomeňme, že možnosti voleb mělo propracované už samotné řešení od Sony. Stále si tak můžete přidat řádek s čísly, nově máte možnost připojit ke klávesnici i čtveřici šipek pro snadnější pohyb kurzoru. V šesti krocích lze měnit velikost celé klávesnice a samozřejmostí je hmatová či zvuková odezva.

Líbilo se nám:

  • přehledné prostředí
  • pohodlná klávesnice s množstvím nastavení

Organizace času a navigace: Sony se spoléhá na Google

Změny se dotkly také organizačních funkcí. Sbohem musíme dát propracovanému kalendáři od Sony, přednost dostal nativní kalendář od Googlu. I ten se však po letech vývoje dostal do stádia, kdy je přehledný, nabízí nespočet náhledů a navíc jej lze snadno aktualizovat skrze obchod Google Play. Bohužel chybí jakékoliv poznámky a předinstalována není ani aplikace Google Keep. Není však problém si aplikaci stáhnout. Částečnou alternativou, která se v telefonu nachází, je aplikace Náčrt, kde si můžete prstem napsat či nakreslit, co vás napadne.

Kalendář, aplikace Náčrt a Kalkulačka

V Xperii XZ naleznete jak A-GPS čip, tak ruskou alternativu v podobě GLONASSu. Tou nejdůležitější informací je však rychlost fixace vaší polohy. V případě studeného startu a vypnuté A-GPS dostanete polohu přibližně do 10 vteřin. Ve všech ostatních případech nalezení vaší polohy trvá několik jednotek vteřin, a to i v hustší městské zástavbě. V tomto ohledu tedy žádné problémy nečekejte, Xperia XZ pohodlně poslouží jako automobilová či turistická navigace. Z mapových podkladů je předinstalována klasická dvojice Google Mapy a Google Navigace, obě aplikace jsou zakomponovány do sebe. Vyžadují být online, lze si však stáhnout část mapových podkladů pro pozdější procházení offline.

Google Mapy a Navigace

Líbilo se nám:

  • citlivý čip GPS

Nelíbilo se nám:

  • v základu chybí poznámky
  • dřívější kalendář od Sony byl přeci jen lepší

Datové funkce a internet: USB-C nastupuje

Datová nabídka se nijak neliší od dnešní špičky. Základy v podobě GPRS a EDGE jsou samozřejmostí, Xperia XZ přidává i technologie HSPA+ (21 Mb/s) a HSUPA (5,76 Mb/s). Nezapomnělo se ani na LTE Cat 9 s maximální přenosovou rychlostí 450 Mb/s, navíc s podporou všech tuzemských pásem. Nebylo vynecháno ani Wi-Fi (a/b/g/n/ac) a Bluetooth ve verzi 4.2 (A2DP, LE). Komunikace s dalšími zařízeními může probíhat přes NFC, díky kterému lze rychle spárovat příslušenství, načítat tagy, posílat rychle soubory přiložením zdrojového a cílového zařízení k sobě a v neposlední řadě také platit za nákupy. Doplňme, že NFC senzor Sony umístilo nad displej, na což vás naštěstí upozorní. Infraport pro ovládání domácí AV techniky bohužel chybí. Naopak je podporována funkce USB host sloužící k připojení například flash disku. Budete si však muset pořídit novou redukci, neboť Xperia XZ již nabízí moderní USB-C konektor a v balení ji nenajdete.

Internetový prohlížeč a upozornění, kde najdete NFC anténu

Prohlížení internetu si užijete díky standardně předinstalovanému prohlížeči Chrome. Ten je znám svojí perfektní synchronizací mezi různými zařízeními a nejinak je tomu i v tomto případě. Svižnost načítání stránek, přibližování i vykreslování – vše je vždy dílem okamžiku.

Líbilo se nám:

  • kompletní datová výbava s rychlým LTE
  • podpora funkce USB host
  • konektor USB-C
Diskuze ke článku
Lapeno90
Dobry den, jeste bych zaradil do vyberu konkurentu lg g5 s cenou 12 000 kc. Na novou xperii xz jsem se velmi tesil ale kdyz jsem zkousel s ni na showroomu v czc fotit tak to byla hruza a des.... oproti memu lg g4 ze ktereho lezou paradni fotky tak tady vubec kvalitni nebyli vzhledem k cene telefonu. Kdyz nebudu brat v potaz fotak tak dle meho nazoru nelze telefonu nic vytknout krome vysoke ceny. Je jen skoda ze se sony nikdy nepouci. dodava cipy ostatnim vyrobcum kteri jsou schopni z nich dostat mnohem vice kvalitni snimky i presto ze sony pouziva novejsi fotocip imx300.
Dave
Já jsem radši že Sony nasadilo fullHD displej ta jemnost neni o moc horší a nezatěžuje tolik procesor a baterku. Jinak v klasickém balení sluchátka jsou. A k neostrosti v rozích foťáku za to asi může to že je použit širokouhlý objektiv.
Pesedm
Foto a Sony... házet rýži na stěnu...
Jirka
Asi by jste si to po sobě měli přečíst. Bluetooht 4.1?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze