Sony Xperia X Compact
recenze

Sony Xperia X Compact

Změna je život
67

V dnešním světě obrů je těžké najít zařízení, které by nedělalo mnoho kompromisů a přitom nabídlo malé rozměry. Jedním z posledních takových je Sony se svou sérií Compact. Letos však Sony novou Xperií X Compact tak trochu obrátilo koncept této řady vzhůru nohama a zasloužilo se tak o celkem rozporuplné přijetí. Zaslouží si zatracení či naopak chválu?

Fotoaparát a natáčení videa: stále nepoučitelný

Výraznou předností nového Compactu má být inovovaný 23Mpx fotoaparát, který najdeme i ve vlajkové Xperii XZ. Plných 23 Mpx dostanete pouze ve formátu 4:3. Pro širokoúhlé fotografie se musíte přepnout do 20Mpx rozlišení. Právě novým fotoaparátem se Sony při představení telefonů chlubilo nejvíce a slibovalo razantní pokrok oproti minulým generacím. Nasazen byl nový snímač, který měří viditelné a infračervené světlo, což má pomoci s vyvážením bílé a zachytit přirozené barvy. Současně má nový snímač předvídat pohyby objektů a dokázat je zachytit pěkně ostře i při pohybu. Rychlejší a přesnější ostření má poté obstarat nový laserový autofokus. Bohužel, to však ani tentokrát nedopadlo úplně podle našich představ.

Sony Xperia X Compact

Fotoaparát je nepochybně schopen výborných fotografií a snímky mají pěkně věrné barvy, ale má zároveň stále stejné bolístky, které Xperie trápí už pár let. Směrem od středu fotky jde vidět stále lehké rozmazání a i při sebemenším přiblížení lze spatřit slévající se detaily a často i zrnění. A to jsme pouze u fotek za lepšího světla. V šeru, interiérech či dokonce za tmy je zrnění ještě výraznější a telefon má s ostrostí občas celkem velké problémy. V případě vlajkové XZ a její ceny kolem 20 tisíc je to vcelku nepřijatelný výsledek a rozhodně se stále nejedná o konkurenci Galaxy S7, HTC 10 nebo LG G5 a dalších high-end telefonů. Compact však stojí zhruba 12 a půl tisíce a za ty peníze už fotoaparát lze akceptovat o poznání snáze.

Musím však vyzdvihnout natáčení videa, která patří naopak mezi absolutní špičku. Lepší videa vám jen tak nějaký telefon nenatočí. Sice tu nenajdete možnost 4K rozlišení, které si Sony nechává jen pro své TOP modely, ale to ničemu nevadí. Výsledné Full HD video při 60 snímcích za sekundu vypadá opravdu nádherně: barvy jsou krásné, vše ostré a detailní a hlavně ta stabilizace! Díky nové pětiosé elektronické stabilizaci je výsledný obraz opravdu krásně plynulý – žádné trhání, klepání a podobné neduhy. Ať už stojíte, jdete nebo dokonce i běžíte, obraz je stále stabilní a naprosto zřetelný. A stejná situace panuje i u Full HD videa při 30 FPS či HD a VGA rozlišení. Překvapit může i rozlišení určené speciálně pro zasílání pomocí MMS. I záznam zvuku je velmi dobrý, což z nového Compactu dělá výbornou volbu pro ty z vás, kteří s telefonem velmi často natáčíte.

Aplikace se od jiných Xperií nijak neliší. Stále se tak jedná o poměrně pěknou a přehlednou aplikaci. Máme tu opět spoustu režimů včetně velmi schopného manuálního módu, který dokáže udělat s fotoaparátem zázraky. Šikovný fotograf s ním dokáže určité nedostatky fotoaparátu v automatickém režimu eliminovat. Spouštění probíhá opravdu rychle, takže fotit můžete prakticky ihned po delším zmáčknutí hardwarové spouště. Jen si neodpustím rýpnutí do pořizování snímků a jejich ukládání.

Aplikace fotoaparátu a její nastavení

Pořizování není rozhodně z nejrychlejších a při rychlém mačkání spouště občas trvá delší dobu než, se z toho šoku fotoaparát vzpamatuje. A i když nebudete fotit 30 fotek za sebou jako blázni, musíte se pořád vypořádat s předlouhým ukládáním fotek. Na pořízený snímek se zkrátka hned nepodíváte, musíte si nějaké 3 až 4 vteřiny počkat. To se někomu možná nejeví jako mnoho, ale věřte, že při dlouhodobějším či manuálním focení je to opravdu frustrující.

Selfie před a po zapnutí zkrášlovacího režimu

Jen krátce zmíním i přední 5Mpx kamerku, která má vcelku široký úhel záběru a kvalitou rozhodně neurazí. Nic extra to však není a rozhodně nemá na 13Mpx čelní kamerku v XZ. I zde se setkáme s lehkým rozmazáváním a zrněním za horšího světla. Pro momentky a focení na sociální sítě však bohatě postačí.

Líbilo se nám:

  • věrné barvy
  • úžasné 1080p video při 60 FPS
  • výborná stabilizace
  • pěkná aplikace

Nelíbilo se nám:

  • fotoaparát má stále stejné problémy jako předchozí Xperie
  • žádné 4K rozlišení
Diskuze ke článku
Milos Vrzal
Milos Vrzal
Šířka Xc proti Z5c narostla o 0,6 mm.
Dave
Sluchátka normálně v balení jsou jen jste asi dostaly novinářskou verzi a když si zpnete režim Stamina tak je pravda že s e telefon začne sekat jak nějaký Low Costový android ale to se dá změnit, když si v režimu Stamina kliknete na "Úroveň režimu Stamina" a upřednostníte výkon zařízení pak se to neseká. Jinak 2700 mAh je na takový telefon velmi slušná hodnota já mám v XZ 2900 mAh a vydrží mi to 3-4 dny bez staminy a to ho celkem dost používám.
Popleta
No používám telefon hlavně jako telefon. Ale při cca 20 minutách hovoru denně mi vydžel telefon 4 dny. + samozřejmě nějaká kontrola mailů na cestě a tak. A to tam mám nahrávání hovorů, nějaké synchronizace (např těch nahraných hovorů...
A popravdě, proti Z5C, o které jsem hodně uvažoval je to hezký telefon. Z5C jsem si nekoupil právě proto, že se mi nelíbila.

Věčná škoda té voděodolnosti. :((

PS: špunty do uší byly v krabičce. + ta promo velká. Ale výhradu bych měl... černá k bílému telefonu. no fuj.
Weebo
One Punch man :D

https://goo.gl/3fsCVK

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze