Samsung Gear Fit
recenze

Samsung Gear Fit

Zahnutá fitness budoucnost
25

Náramkem Gear Fit rozšiřuje Samsung ofenzivu na poli nositelného příslušenství. Na rozdíl od hodinek Gear je náramek Gear Fit více zaměřen na sport a měření všeho možného 24 hodin denně, včetně spánku. Jak si vede v praxi a zda je přiměřenou alternativou k hodinkám Gear odhalí naše recenze.

Samsung svou novou řadu nositelného příslušenství Gear dokazuje, že to i na tomto poli bere vážně a snaží se být nejlepší. Kromě druhé generace hodinek, navíc ve dvou variantách, zde ale máme i subtilnější a pro mnohé atraktivnější náramek, zaměřený převážně na sport. Zdání ale klame, náramek umí většinu věcí, co větší hodinky Gear, dokonce i něco navíc.

Samsung Gear Fit

Klíčové specifikace Samsung Gear Fit

  • 1,84" prohnutý AMOLED displej s rozlišením 432 × 128 pixelů
  • rozměry 23,4 × 57,4 × 11,95 mm
  • hmotnost 27 gramů
  • baterie s kapacitou 210 mAh
  • Bluetooth 4.0, akcelerometr, gyroskop, měřič tepu
  • voděodolnost a prachuvzdornost – certifikace IP67
  • operační systém RTOS

Zakřivení, které dává smysl

Těm, kterým se zdály původní i nové hodinky, budou jásat. Náramek je výrazně menší, tenčí a celkově subtilnější. Gear Fit jsou navíc jedním z prvních přístrojů, které mají zakřivený displej, který zde navíc, na rozdíl od některých telefonů, rozhodně dává smysl. Náramek totiž lépe kopíruje tvar ruky a není tak rozměrný, jako by byl s rovným displejem. Samsung dokonce používá i zakřivenou baterii.

Rozměry jsou sice stále větší než například u oblíbených náramků FitBit, zejména pak výška, běžnému nošení to ale nijak nevadí. O náramku nevíte ani v noci a celkově je radost ho nosit. Přispívá k tomu i nízká hmotnost 27 gramů.

Pryžový pásek, který se prodává v odlišných barvách je pohodlný, mírně strukturovaný a zapínání drží dobře. Je trochu škoda, že Samsung zatím nenabízí nějaké hodnotněji vypadající pásky, pryž nemusí sedět každému a zblízka nevypadá pásek vůbec hodnotně. V Barceloně na veletrhu MWC jsme ale mohli vidět, že i toto se chystá a těšit se můžeme například na designové pásky Moschino.

Samsung Gear Fit – videopohled

Pod sprchu s ním

Do tohoto pásku je potom samotný Gear Fit zakomponován a při troše šikovnosti ho můžete vyloupnout. Při běžném nošení se to ale nestane, v pásku sedí velmi dobře a pevně. Samotný modul je designově jednoduchý, ale povedený. Potěší zejména certifikace IP67 zaručující prachutěsnost a odolnost modulu proti vodě při ponoření do hloubky až jednoho metru po dobu půl hodiny. Vzhledem k tomu, že jde převážně o fitness přístroj, je tento stupeň ochrany nutný a je dobře, že jej Samsung přinesl. Náramek tak přežije sprchování, jarní deštík při běhu i nějaké to pouštní dovádění, plavat s ním ale nechoďte.

Vzhledem k voděodolnosti moc prvků na náramku neočekávejte, pouze na pravé straně máme vypínací tlačítko, které je velké a dobře se ovládá. Jeho dvojité stisknutí může navíc spustit kýženou aplikaci pro rychlý přístup k ní. Jinak ho ale nebudete používat moc často, protože, stejně jako hodinky Gear, má i náramek chytrou funkci, kdy se displej rozsvítí v momentě, kdy zvednete ruku a podíváte se jakoby na hodinky. Je sice pravda, že senzor je nastaven méně citlivě než u Galaxy Gearů a někdy se displej nerozsvítí, i když bych chtěl, ale zase je zabráněno zbytečnému rozsvěcování. Mně osobně určitě více vyhovovalo citlivější nastavení u Galaxy Gear, zde musím často pohyb zopakovat důsledněji.

Opět adaptér a horší výdrž na jedno nabití

Zbytek prvků naleznete na vnitřní straně náramku. Máme tu opět kontakty pro připojení nabíječky a vám je už teď jasné, že opět budete potřebovat adaptér. Jedna z největších nevýhod Galaxy Gearů tedy přetrvala i zde, i když konkurenční Sony se svými SmartWatch ukazuje, že i u malých hodinek lze najít místo pro klasický microUSB konektor. Pokud chcete náramek nabít, musíte připojit plastový adaptér, který sice naštěstí není příliš rozměrný, ale často ho jako na potvoru nemáte u sebe.

Gear Fit lze vyloupnout z pryžového pásku

A když už jsme u toho nabíjení, tak si řekneme, jak rychle se Gear Fit vybíjí. Pokud jej máte neustále na ruce, chodí vám do něj notifikace, občas si nějakou přečtete, každý den si monitorujete spánek, běh a párkrát změříte tep, vydrží náramek v průměru 2 dny, při mírnějším používání a omezení pouze na notifikace a aktivní pedometr vydrží i necelé tři dny. Já osobně jsem ale náramek nabíjel obden, někdy raději i každý den, protože se k večeru druhého dne vždy vibracemi poměrně často hlásil o svůj příděl energie. Stále to tedy není ono, obzvlášť u náramku, který vám má dělat neustálého společníka. Já osobně bych se o dobíjení nositelné elektroniky nechtěl starat tak často, obzvlášť když musíte myslet na otravný adaptér a náramek si tak dobijete jen, když ho máte s sebou. Pro zvídavé dodám, že akumulátor má kapacitu 210 mAh a stejně, jako celé zařízení, je i on zakřivený.

Senzor tepu a konektor pro nabíjení se nacházejí na vnitřní straně hodinek

Skvělý displej a pohodlné ovládání

A jak se Gear Fity ovládají? Po aktualizaci softwaru, která umožňuje čtení informací na výšku, překvapivě dobře a intuitivně. Hodně se mi v tomto případě líbí zakřivený displej, po kterém prst intuitivně seshora dolů klouže a přecházíte tím položkami v menu nahoru a dolů. Na rozdíl od předchozích Galaxy Gearů se Samsung zbavil gest, všechny ovládací prvky jsou nově na displeji. V podstatě nemáte šanci se splést, veškeré ovládání je příjemné. Jedno gesto ale přeci jen zůstalo. Poklepáním dvěma prsty na displej zobrazíte stav včetně nabití baterie a můžete si rychle změnit i jas displeje.

Samsung Gear Fit

To ale není potřeba, 1,84palcový AMOLED displej s rozlišením 438 × 120 pixelů je dobře vidět i na přímém slunci, potěší také živé barvy, výborné podání černé a docela dobrá jemnost. V kombinaci s jednoduchou a vkusnou grafikou a zajímavým zakřivením je displej radost používat, Samsungu se opravdu povedl.

Diskuze ke článku
D5503 (st15i)
řekl bych že by se hodilo popsat konkurenci a dofám že recenze na smartband je v plánu
rumik
Bez GPS...naprosto k ničemu. Škoda
hop
bez GPS,možnosti rozšíření a 4 999 Kč je to úplná blbost
Zdeněk
Díky za recenzi ale chybí mě tu taky ta konkurence. Konkurence mě právě zajímá víc. Tohle určitě nechci. Mám trochu jinou představu a hlavně ta cena.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze