Samsung Galaxy S10
recenze

Samsung Galaxy S10

Všeuměl s malou výdrží
74

Ve světě mobilních telefonů můžeme mluvit o dvou výrobcích, které zná takřka každý. Jde o Apple s iPhony a Samsung s řadou Galaxy S. A právě ta letos dosáhla jubilea představením modelu Galaxy S10, kterým hodlá zaujmout na první pohled. Vytříbený design i špičková výbava, ve které snad vůbec nic nechybí – novinka má všechny předpoklad stát se prodejním hitem.

Displej se čtečkou otisků prstů: absolutní špička

Čelní straně vévodí 6,1palcový Super AMOLED displej, který zabírá drtinou většinu prostoru. Rámeček nad displejem má pouhé 2 milimetry, ten pod ním necelé 4 milimetry. Displej je po stranách nepatrně zakřivený a obraz si můžete upravit, ať už volbou teploty barev nebo změnou rozlišení. Ohledně čitelnosti lze vynášet jen superlativy. Totéž platí o rozsahu jasu či jeho automatické regulaci. Využít můžete také filtr modrého světla, který lze dokonce manuálně regulovat. Navíc zde je i další noční režim, kdy se prostředí přepne do černé barvy.

Displej snese ta nejpřísnější měřítka

V displeji v pravém horním rohu si však můžete povšimnout průstřelu. Nachází se zde čelní fotoaparát. Zpočátku šlo pro mě o velmi rušivý element. To se však po několika dnech změnilo a nyní kamerku již takřka nevnímám. Pokud by vám přeci jen vadila, můžete zvolit nějakou praktickou tapetu. Skvěle se hodí aplikace Hidey Hole, která nabízí nepřeberné množství speciálně připravených tapet, které kamerku maskují. Abychom byli úplní, i na S10 můžete fotoaparát softwarově překrýt pruhem. Obáváme se ale, že s výsledkem nebude nikdo spokojen, jelikož dojde k zásadnímu zmenšení zobrazovací plochy.

Otvor v displeji pro fotoaparát lze šikovně maskovat tapetou

Displej nadále podporuje funkci Okraje obrazovky. Ta je pozůstatkem více zakřivených Samsungů a umožňuje z okraje vytáhnout panely rychlých přístupů. Kvůli menšímu zakřivení je však tato funkce stále méně a méně praktická. Samozřejmostí je Always-on displej, kdy můžete mít neustále na očích všechny potřebné informace, případně se zobrazí jen tehdy, když dorazí nová notifikace či telefon zvednete. Funkce částečně supluje chybějící informační diodu. O ochranu čelní strany se stará nejmodernější odolné sklíčko Gorilla Glass 6.

Samsung Galaxy S10

Vůbec poprvé se letos u Samsungu setkáváme se čtečkou otisků prstů přímo v displeji. Výrobce prozíravě počkal na vývoj té správné technologie a do drahého telefonu nasadil ultrazvukovou čtečku, která funguje velmi dobře. Prst rozpoznává svižně a přesně, nevadí drobné nečistoty či vlhký prst. Případy nerozpoznání se objevují, ale rozhodně méně často než u konkurence s optickou čtečkou. Čtečka funguje korektně i skrze ochrannou fólii, která je na displeji nalepené od výrobce. V této souvislosti je však nutné dodat, že počínaje modely řady S10 Samsung zrušil skener oční duhovky a můžete si maximálně nechat rozpoznávat váš obličej pomocí 2D technologie čelní kamerky.

Líbilo se nám
 • velký a jemný displej
 • skvělá čitelnost za všech podmínek
 • ochrana sklíčkem Gorilla Glass 6
 • funkce Always-on
 • ultrazvuková čtečka otisků prstů
Nelíbilo se nám
 • chybí informační dioda
 • někomu může vadit průstřel v displeji

Zvuk: potěší repráčky i sluchátka

Budete spokojeni i se zvukem. Dva reproduktory hrají hlasitě a příjemně kvalitně. Výstup do sluchátek také většinu uspokojí, především v kombinaci s dodávanými špuntovými sluchátky AKG. Kromě zvukových kvalit potěší i tím, že dobře sedí v uších.

Líbilo se nám
 • hlasité a kvalitní reproduktory
 • vynikající dodávaná sluchátka

Výdrž baterie: zklamání

Málokdy bývá vše zalité sluncem a mračna se v případě Galaxy S10 zatahují nad výdrží. Kapacitou baterie jen 3 400 mAh byla zdviženým prstem a reálně se výdrž při náročnějším používání pohybuje pod hranicí 12 hodin, navíc v případě snížení rozlišení displeje na Full HD+ hodnotu. Při střídmějším používání s vámi telefon vydrží od časného rána do pozdního večera. Celkově ale s výdrží spokojeni být nemůžeme, a to i proto, že rychlost nabíjení je pouze průměrná. Z nuly do plna to telefon stihne za 1 hodinu 35 minut. Na 90 % je to však zpravidla za hodinku a čtvrt. Využít můžete i bezdrátové nabíjení.

Nechybí též funkce reverzního bezdrátového nabíjení. Tu je nutné nejprve zapnout, nejrychleji skrze lištu. Následně se můžete o energii podělit s jakýmkoliv jiným zařízením, které podporuje standard nabíjení Qi. Zkoušeli jsme další modely Samsungu i iPhony a nabíjení fungovalo spolehlivě.

Líbilo se nám
 • bezdrátové nabíjení
 • podpora reverzního nabíjení
Nelíbilo se nám
 • výdrž na jedno nabití je zklamáním
 • nabíjení mohlo být svižnější

Výkon hardwaru: předplaceno na několik let

Pochmurná nálada, alespoň zdánlivě, pokračuje u procesoru. Samsung se na nás Evropany zase vykašlal a namísto Snapdragonu 855 servíruje svůj vlastní Exynos. Má nás to mrzet? Trochu ano, ale především z důvodu, že bychom u TOP modelu očekávali to nejlepší. Exynos 9820 je ale více než dostatečně výkonný i úsporný. Limitovat vás nijak nebude, a to po mnoho let. Například v benchmarku AnTuTu bez problémů okupuje medailové příčky. Opřít se můžete také o 8GB operační paměť, kterou telefon velkoryse využívá. Rozvášnit se můžete i co se ukládání dat týče. Kromě námi testované 128GB verze (109 GB volných) můžete sáhnout i po 512GB variantě.

Benchmark testy
Líbilo se nám
 • obrovský úložný prostor
 • výkonný procesor
 • velká RAM
Nelíbilo se nám
 • Snapdragon 855 by byl přeci jen o chlup lepší
Diskuze ke článku
Tomason
Píšete že výdrž je mizerná a pak že procesor je velmi výkonný a úsporný. Právě co já vím, tak procesor se tolik nepovedl a stojí právě za tou velkou spotřebou.
Pan Tau
Mám S10 a výdrž je opravdu špatná prvních pár dní než si systém "sedne". Dnes mám SoT nějakých 7 hodin a výdrž okolo 36 hodin. Stejně jako u druhého telefonu, kteýrm je iPhone XS, kde nabíjím také každých 36 hodin. Jinak je telefon super, volné RAM to ukazuje okolo 4 GB, což je do budoucna super. V systému nikde žádné sekání nebo čekání, takže za mě dobrá volba.
Newek23
Fotoaparát vás nezklame za žádných okolností.

Nelíbilo se nám:
- Noční snímky jen v lepším průměru
Štěpán
Nelibi se mi, ze jen chvalite. Chtelo by to priste vice kritiky (ktera prinasi ovoce v podobe odbornosti a zkusenosti autora, chvalit umi kazdy), ktera k tomuto telefonu urcite patri.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze