Samsung Galaxy Gear
recenze

Samsung Galaxy Gear

Premiéra chytrých galaktických hodinek
42

Samsung letos naskočil do rozjíždějícího se vlaku s chytrými hodinkami, a nástup to je skutečně ve velkém stylu. S hodinkami lze fotit, telefonovat, mají vestavěný krokoměr a obohatit je lze o desítky aplikací. První iterace chytrých hodinek ale má i svoje nevýhody, které v dnešní recenzi také odhalíme.

Kompatibilita a připojení k zařízením

Ještě dříve, než si hodinky pořídíte a začnete zkoumat, jak se vlastně k telefonu připojí, je důležité upozornit na to, že se jen tak k nějakému přístroji nepřipojí. Kompatibilní jsou totiž pouze s telefony a tablety Samsung řady Galaxy, a to navíc těmi úplně nejlepšími a nejdražšími. Od počátku lze hodinky Gear připojit ke Galaxy Note 3 a tabletu Galaxy Note 10.1 2014. Podpory se dočkali spolu s aktualizací na Android 4.3 také modely Galaxy S4, Galaxy S III a Galaxy Note II. S hodinkami však bude později kamarádit více modelů. Konkrétně půjde o Samsung Galaxy S4 mini, Galaxy S4 Active, Galaxy S4 Zoom, Galaxy Mega 5.8 a Galaxy Mega 6.3. Otazník zatím jen visí nad termínem aktualizací, který výrobce prozatím neodtajnil. Pokud máte telefon jiné značky nebo levnější či starší Samsung, hodinky si k telefonu nepřipojíte.

Podoba obslužné aplikace Gear manager

Když jste šťastným majitelem podporovaného přístroje, je spojení poměrně jednoduché. Stačí přiložit plastové pouzdro k telefonu, díky čemuž dojde přes NFC k poslání odkazu na stažení obslužné aplikace Gear Manager z obchodu Samsung Apps. Následně je nutno podstoupit takové menší harakiri a pouzdro s hodinkami přitisknout na zadní stranu telefonu ke spárování, což je vzhledem k tuhému pásku a velikosti některých telefonů někdy skoro nemožné. Typicky u Galaxy Note 3 je mnohem pohodlnější ruční spárování s vyhledáním přes Bluetooth. Když tento trochu krkolomný proces zvládnete, už vám nic nebrání objevovat svět chytrých hodinek.

Stahování novách aplikací ze Samsung Apps

Oknem do duše hodinek je obslužná aplikace Gear manager, skrze kterou v podstatě vše nastavujete, na samotných hodinkách si toho moc nenastavíte. Předně si lze můžete vybrat styl hodin, najít svoje hodinky a stahovat aplikace do hodinek ze Samsung Apps. Těch zatím zas tak moc není, ale běžným uživatelům asi nebude nic podstatného chybět. Nechybí ani aplikace Evernote, check-in na Foursquare, nebo chatovací aplikace ChatOn, Line nebo Kakao Talk. Potěší i RunKeeper nebo Runtastic Pro, rozpoznávání etiket vína Vivino pomocí fotoaparátu hodinek nebo aplikace TripIt pro plánování cestování. Jakmile aplikaci ze Samsung Apps v telefonu stáhnete, automaticky se přenese a nainstaluje do hodinek, kde všechny doinstalované aplikace najdete trochu neprakticky ve složce Aplikace. Přes aplikaci ale předně nastavujete notifikace, o kterých ještě bude řeč, nebo například i aktualizujete software.

Ovládání: přivítejte gesta

Hodinky aktivujete tlačítkem na boku nebo už zmiňovaným gestem. Hodinky se rozsvítí a tehdy se vám zobrazí základní obrazovka s hodinami, u kterých si můžete nechat zobrazit doplňkové informace nebo zástupce. Mně se nejvíce osvědčil kalendář se zobrazením příští schůzky. Nastavit i stáhnout si lze ale zcela jiný styl hodin. A nyní už je to kvůli absenci tlačítek jenom o gestech. Swipnutí z horního okraje dolů vyvolá fotoaparát a zároveň slouží jako gesto pro návrat zpět z jakékoliv nabídky či menu. Posun prstu z dolního okraje nahoru pak číselník pro vytáčení čísla. Pohybem doprava a doleva listujete v položkách v menu, dvojité poklepání na displej dvěma prsty aktivuje stavovou obrazovku s možností změny hlasitosti a jasu a zobrazením stavu Bluetooth a baterie, jejíž energie vám doslova mizí před očima. Ale to není všechno, podržení dvou prstů na displeji vyvolá multitasking s přehledem posledních aplikací. A aby toho nebylo málo, dvojitý stisk bočního tlačítka pak vyvolá S Voice, to si ale můžete nastavit a já osobně jsem ocenil možnost nastavení zobrazení kalendáře nebo všech notifikací.

Základní obrazovka s hodinami. Nové styly hodin lze stahovat ze Samsung Apps

Celkové ovládání je snadné a spolehlivé, díky zakřivenému sklíčku je provádění gest pohodlné. Možná vás zajímá, co se vlastně nachází uvnitř hodinek. Operačním systémem je, věřte nebo ne, dobře zamaskovaný Android. Prozradí jej ale obrazovky při aktualizaci firmwaru nebo už zmiňovaný multitasking. Není přítomnost Androidu právě tím důvodem, proč hodinky vydrží jen jeden den nabité? Těžko říct. Možná za to může i poměrně výkonný 800Mhz procesor, kterému asistuje celých 512 MB RAM. Úložný prostor pak činí 4 GB. Inu, pokrok nezastavíš. To, co ještě nedávno pohánělo ty nejlepší telefony, dnes najdeme v hodinkách.

Notifikace: druhá dobrá

První a prioritní funkcí chytrých hodinek je zobrazování notifikací, přinést obsah toho, co se děje v telefonu, blíže k vám. Donedávna to ale Galaxy Gearům moc nešlo a notifikace byly vyřešeny o poznání hůře. Těsně před dokončením recenze ale na hodinky dorazil zásadní update spojený s aktualizací obslužné aplikace Gear manager a nyní je to úplně jiná káva. Jak tedy notifikace fungují? V aplikaci Gear Manager si můžete podrobně vybrat, které notifikace se vám budou v hodinkách zobrazovat. Na výběr přitom máte ze všech aplikací, které máte v telefonu, a které notifikace podporují, bez jakéhokoliv omezení na to, zda s hodinkami spolupracují nebo ne, o vše se postará obslužná aplikace. Klidně si tak můžete nechat zobrazovat notifikace o postupu přátel z her, novinkách na Instagramu a tak podobně.

Podoba notifikací a notifikačního centra

Přijde-li notifikace, hodinky se rozvibrují nebo zazvoní (dle nastavení), ukáží ikonku aplikace, čas, odesílatele a případně také začátek textu. Na notifikace stačí klepnout a zobrazí se text notifikace, i když nijak neformátovaný. V podstatě se zobrazí to samé, jako při rozbalení dané notifikace v notifikační liště na telefonu. V případě SMS zprávy se zobrazí zpráva celá, v případě e-mailu pouze předmět a několik řádků textu, ale to bohatě stačí na to, abyste věděli, zda má cenu se notifikací zabývat, nebo ne. Pokud ano, slouží k tomu tlačítko „zobrazit v zařízení“, a notifikace se zobrazí na telefonu. Bohužel to ale není tak dokonalé, jak bych si představoval a ve většině případů se spustí pouze daná aplikace a například konkrétní e-mail si stejně musíte najít sami. Ocenil bych také možnost s notifikacemi nějak pracovat, například e-mail rovnou vymazat, označit hvězdičkou a podobně. To však Galaxy Gear zatím neumí.

Všechny notifikace se sdružují ve složce Oznámení, tam je to ale docela slušný chaos. Zobrazují se vám tam totiž postupně všechna oznámení, přičemž některá obsahují víc notifikací v jedné, to když vám například přijdou najednou dva e-maily. Hodinky je pak sdruží do jedné notifikace a není to pak úplně přehledné, v případě Foursquare každá další notifikace zahrnuje i všechny předchozí, takže vám nezbývá než poctivě všechny odklikat. U každé aplikace zvlášť lze poté všechny notifikace jednotlivě nebo hromadně vymazat, což je praktické.

nastavení, stavová obrazovka a multitasking

Co musím velmi ocenit je inteligentní označování notifikací jako přečtených, pokud už si je mezitím přečtu v telefonu. Celkově jsou tedy notifikace u Galaxy Gear, až na výjimku v případě sdružování notifikací, zpracovány dobře. Pokud ale nechcete být jejich otrokem, můžete si vybrat jen omezený počet aplikací, pro které se mají notifikace ukazovat, případně je vypnout úplně a prodloužit tak znatelně výdrž hodinek.

Hodinky umožňují také komfortní správu hovorů. Pokud vám někdo volá, můžete hovor přímo na hodinkách přijmout a telefonovat díky vestavěnému reproduktoru v přezce. Hovor ale můžete i odmítnout, a to dokonce některou z nastavených SMS zpráv.

Diskuze ke článku
tomas
Dobry den mam samsung galaxy grand neo a nejde mi sparovat poradte
Martin Kotlan
Martin Kotlan
Viděl bych to takhle : kdyby Samsung dal reprák na čelní panel, foťák úplně vypustil, tak by nabídl výměnu pásku + by mohl ztenčil tělo, přidal voděodolnost a zlepšil výzrž (jako mají Smartwatch) a nevidím důvod proč by se to nemělo prodávat. Hlavně ten foťák mi přijde naprosto zbytečný.
Detilista
Prosím vás co jste s těmi hodinkami dělali, že vám vydrželi den (a půl)? Já je mám na ruce od rána do večera, řeším přes ně cca hodinu telefonátů a 20 událostí denně a vydrží mi naprosto v pohodě tři dny, a to ne do úplněho vybití, ale do 20%... A to na nich provozuji Nova Launcher a živou tapetu. :P
Vojtěch Štursa
Vojtěch Štursa
Trošku mimo téma, ale nebudete někdy dělat i recenzi na Galaxy note 10.1 (2014 Edition)??

Díky

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze