Už jste si možná všimli, že nevynechám žádnou příležitost, kdy bych mohl recenzovat digitální verzi deskové hry. A dnes nenastane výjimka. Onitama mě lákala již dlouhé měsíce, ale nikdy jsem nedostal příležitost, abych si ji vyzkoušel. V tom je právě krása těchto mobilních konverzí – snadno si vyzkoušíte hru za pár korun (nebo dokonce zdarma), kterou si pak můžete koupit ve fyzické podobě. Onitama ale funguje skvěle i v případě, že deskovou verzi už vlastníte.
Onitama – videorecenze
Bojoví mistři
Vydáváte se do chrámu Onitama, který se ukrývá hluboko v japonských horách, abyste prověřili své bojové schopnosti. Jako mistr jedné ze škol bojových umění vezmete čtyři své nejlepší studenty a změříte síly s jinými nadanými protivníky. Téma v tomto případě není příliš důležité, protože Onitama se řadí mezi abstraktní strategické hry. Místo bojových figurek byste si tak mohli představit univerzální herní kameny nebo šachové figurky.
Šachy se pro srovnání obzvláště hodí, protože hry mají mnoho společného. Skoro bych řekl, že Onitama je rychlejší a dynamičtější verze této historicky prověřené strategie. Herní plochou je čtvercová síť, v tomto případě 5 na 5, kdy na každém konci stojí jednotky hráčů. Zatímco u šachů mají různé jednotky jiný vzorec pro pohyb, Onitama sahá po kartách. Chcete se pohnout o dvě pole vpřed? Musíte zahrát kartu, která vám to umožní.
Taktika
Souboje jsou velmi taktické a dobře musíte promýšlet každý tah. Do souboje si totiž vylosujete pouze pět karet pohybu z 16 možných. V některých hrách tak například pohyb dopředu vůbec nemusíte mít k dispozici. Každý hráč získá dvě karty a poslední se dá stranou. Jakmile vyberete kartu a podle ní pohnete svou figurkou, kartu dáváte stranou a místo ní si vezmete tu, kterou minulé kolo hrál protihráč.
Tento systém je poměrně snadný, ale vyžaduje neuvěřitelnost pozornost. Zahrané karty totiž neustále měníte s nepřítelem, kterému tím otevíráte možnosti pohybu a snadno se vženete do pasti. Vyhrát můžete dvěma způsoby: buď porazíte nepřítelova mistra tím, že na jeho pozici přesunete vlastní figurku, nebo s vlastním mistrem vstoupíte do svatyně protivníka.
Digitální deskovka
Hrát Onitamu v digitální podobě má hned několik výhod. Po výběru karty se vám na ploše zobrazí dostupné pozice, což přidává na přehlednosti. Samozřejmě hru také nemusíte rozkládat a vybírat karty. Díky zmíněným výhodám pak jedna hra trvá výrazně kratší dobu než ve fyzické podobě. Přemýšlet u ní však můžete stejně dlouho. Mnohem zásadnější však bude přítomnost multiplayeru. Místo proti umělé inteligenci můžete hrát dva na jednom zařízení, nebo také online.
Pochválit musím za přítomnost žebříčků v online hře, kdy se snažíte neustále zlepšovat a porážet ostatní, ale také za systém karmy. Ten totiž zajišťuje, že budete hrát se spolehlivými hráči. Pokud někdo utíká ze soubojů, dostává záporné body a vy máte možnost vybrat prověřené protivníky. Také musím zmínit velmi povedené zpracování hry s hezkou grafikou, efekty a především osvětlením.
Titul stáhnete zdarma, ale na překážky tu narazíte jen zřídka. Autoři chtějí vydělávat především na prodeji odlišných vzhledů postav a prostředí a dokoupit si můžete také rozšíření, které rozšiřuje karty pohybu. Zápory se hledají jen velmi těžce. Napadá mě snad jen slabé ozvučení.
Závěr
Onitama je abstraktní strategie, která řádně zavaří váš mozek. Nabízí přitom variabilnější a dynamičtější zábavu než šachy. Každým tahem ovlivňujete možnosti nejen svoje, ale také ty protivníkovy. Základní hru navíc můžete hrát zcela zdarma. A když vás bude opravdu bavit, třeba si koupíte nový vzhled, nebo rovnou deskovou verzi.