Nokia Lumia 1020
recenze

Nokia Lumia 1020

Fotografův sen
104

Hlavní lákadlo Lumie 1020 je nasnadě. Špičkový 41Mpx fotoaparát s optickou stabilizací a xenonovým bleskem je něco, co žádná konkurence nabídnout nedokáže. Není to ale jen marketingová vábnička? V recenzi nejen že pořádně otestujeme fotoaparát, ale samozřejmě i všechny další aspekty přístroje a odhalíme, jaká je Lumia 1020 jako telefon. Má proti špičkovým Androidům šanci?

Nokia už při představení předchozího špičkového fotomobilu 808 PureView ujišťovala, že Windows Phone s podobnou výbavou bude, ale ne hned. Vývoj trval opravdu dlouho a vzhledem k tomu, že Nokia v této novince zkombinovala obě fáze technologie PureView dohromady (více o tomto v kapitole Fotoaparát), ani se tomu nelze divit. Ve zkratce je Lumia 1020 vlastně o něco tlustším modelem Lumia 925, kterému ale přibyl na zádech špičkový fotoaparát v nepřehlédnutelném hrbu. Kromě fotoaparátu jsou si oba telefony opravdu v drtivé většině velice podobné. Tady jde ale o fotoaparát, který bude hlavním důvodem, proč si někdo zvolí 1020 místo 920ky nebo 925ky. Stojí příplatek 5 tisíc Kč za to? To odhalíme v dnešní recenzi.

Nokia Lumia 1020: oficiální fotografie

Obsah prodejního balení

  • Nokia Lumia 1020
  • koncovka nabíječky
  • microUSB kabel
  • headset se špuntovými sluchátky, mikrofonem a tlačítkem pro příjem hovoru
  • sponka pro vysunutí šuplíčku pro microSIM kartu
  • návody

V balení mě hodně zaujal letáček, který konejší nové majitele Lumie 1020, že pokud slyší uvnitř telefonů rachtání, nejde o vadu, ale o, cituji, „zvuk ostrých a nerozmazaných fotografií“. Tím Nokia upozorňuje, že se jedná o zvuk mechanismu optické stabilizace, který v deaktivovaném stavu v těle telefonu trochu rachtá.

Technické parametry Nokia Lumia 1020

Kompletní specifikace
Konstrukce130,4 × 71,4 × 10,4 mm, 158 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejAMOLED, 4,5" (1 280 × 768 px)
Fotoaparát41 Mpx (7 712 × 5 360), LED dioda i xenonový blesk, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS
ChipsetQualcomm S4 Plus MSM8960, CPU: 2×1,5 GHz, GPU: Adreno 225
PaměťRAM: 2 GB, vnitřní paměť: 32 GB / 64 GB, paměťové karty: ne
Datové funkce5G: ?, LTE: ano, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 3.0, NFC: ano
Operační systémWindows Phone 8.1
Akumulátor2 000 mAh, bezdrátové nabíjení: ano (nutno dokoupit kryt), doba nabíjení: 2:03 hodin
DostupnostQ3 2013,

Nokia Lumia 1020 – videopohled

Hardware a design: elegantní hrbáč

Ano, přesně tak působí Lumia 1020. Elegantně, ale s nepřehlédnutelným hrbem na zádech. Finové opět zvolili slušivý a elegantní design známý z mnoha ostatních Lumií, tedy polykarbonátové unibody tělo se zakulacenými hranami, do kterého jsou poté zakomponovány další prvky. Někomu už to může přijít nudné, mně se tento design ale stále líbí, a pokud něco funguje, nač to měnit. I když nebudu zastírat, že design Lumie 925 byl příjemnou změnou, kterou by Nokia klidně mohla zopakovat. Nechybí ani další poznávací znamení Lumií, tedy barvičky, i když zde je výběr, alespoň zatím, o poznání střídmější. Můžete si vybrat z černé, elegantní bílé nebo křiklavě žluté barvy. Na internetu se objevují ale i fotografie růžovočervené varianty, tak se možná časem dočkáme i té.

Všechny barevné varianty mají matnou povrchovou úpravu s velmi příjemným, až sametovým, nikoliv ale měkčeným povrchem. Telefon padne díky povrchu a zaobleným bokům velmi dobře do ruky, a i když jsem si myslel, že při držení bude vadit modul fotoaparátu, v praxi to není problém. Ukazováček mám většinou zapřený o dolní stranu modulu a i pokud by vám spočinul přímo na modulu, není to nepříjemné. Při držení tak není fotoaparát na zadní straně problémem.

Co ale problém pro někoho bude, je že kvůli kulatému modulu fotoaparátu na zadní straně není pohodlné používat telefon, pokud leží na stole. Sám o sobě leží na stole mírně nakloněný a stabilně, stačí ale klepnout na horní polovinu displeje a telefon začne na stole předvádět čardáš. Ovládání dolní poloviny displeje je ale v pořádku, to se telefon ani nehne. Pokud byste například chtěli na displeji listovat mezi nabídkami horizontálním posunem prstu, také to příliš není možné, protože v tomto případě si Lumia 1020 vystřihne pár piruet, začne se totiž otáčet kolem fotoaparátu. Co je ale důležité, telefon leží na levé straně fotomodulu, zhruba tam, kde se nachází logo Nokia a čočka je vždy poměrně hodně ve vzduchu. Při pokládání na stůl tak nehrozí její poškrábání či poškození.

Konstrukce je opět hodně bytelná, polykarbonát ukázkově tvrdý a nikde se neprohýbá. Také slícování je vynikající a vrzání se nedočkáte ani při silném promačkání. Nokii se ale i přes pevnou konstrukci z polykarbonátu a velký fotoaparát podařilo udržet hmotnost v rozumných mezích, obzvláště ve srovnání s těžkou Lumií 920. Oproti ní totiž zhubla 27 gramů na finálních 158 gramů. Lumia 1020 vám tak v ruce ani nepřijde přehnaně těžká, i když objektivně o něco těžší než jiné telefony je. Bylo to ale za cenu některých kompromisů. Novinka nemá vestavěné bezdrátové nabíjení, rovněž akumulátor má spíše průměrnou kapacitu 2000 mAh. Za větší bych se i za cenu vyšší hmotnosti nezlobil.

Fotoaparát na zadní straně výrazně vystupuje nad okolní povrch

Díky 4,5palcovému displeji se ještě v únosných mezích podařilo zachovat i půdorysné rozměry, které činí 130,4 × 71,4 milimetrů. Nokii ale, zdá se, nechává chladnou trend úzkých rámečků kolem displeje, Lumia 1020 tak má místa zejména pod a nad displejem na rozdávání, a to je škoda. Jiní výrobci by do tohoto těla klidně narvali i 4,7 nebo 4,8palcový displej. Kolem displeje na přední straně nenajdete nic výjimečného, pouze klasický set ovládacích kapacitních tlačítek a nad displejem sluchátko, sbírku senzorů a přední kamerku s rozlišením 1,2 Mpx.

Trochu větší je ale tloušťka přístroje, a to je uváděná hodnota 10,4 milimetrů bez zadního hrbu s fotoaparátem. S ním měří Nokia v pase přes zhruba 14-15 milimetrů, a to není málo. Fotomodul je sice dost vystouplý, ale na druhou stranu kruhový a co do plochy stále poměrně malý, ani v kapse od kalhot tak bouli neudělá a při běžném nošení mi nijak nevadil.

Zakomponovat velký čip, optiku a xenon do černého kruhu, který připomíná sám o sobě objektiv větších fotokolegů, bylo asi to nejlepší řešení, které Nokia mohla zvolit. Svou výbavičku dává Lumia pěkně na odiv aby bylo všem jasné, že toto je fotomobil. Určitě to vypadá lépe, než u 808 PureView a Nokii se navíc podařilo velikost fotomodulu výrazně zmenšit a z těla už tak nevystupuje.

Fotomodul má také příjemné zkosené hrany, díky kterým neřeže do prstů a opět má matnou povrchovou úpravu. Jinak je zadní strana zcela čistá a pouze v její spodní části nalezneme dva konektory pro připojení krytu s bezdrátovým nabíjením. To totiž novinka na rozdíl od Nokie Lumia 920 neobsahuje. Boky telefonu pak obsahují zcela standardní tlačítka v podobě kláves pro regulaci hlasitosti, tlačítka pro vypnutí a zapnutí telefonu/displeje a samozřejmě také velmi pohodlnou dvoupolohovou spoušť fotoaparátu. Všechna tlačítka jsou ideálně umístěna a dobře se tisknou.

Porovnání Nokií Lumia 1020 a 925

Dolní a horní hrana přístroje jsou zcela rovné, jak je u Lumií zvykem. Horní strana opět obsahuje slot pro microSIM kartu, která se vkládá do šuplíčku, pro jehož vysunutí musíte opět použít speciální nástroj z balení přístroj nebo sponku či špendlík. Dále zde máme výrazný 3,5mm Jack a druhý mikrofon. Spodní strana pak hostí microUSB konektor, hlasitý reproduktor a otvor pro provlečení poutka. Možná si Nokia říká, že by Lumii 1020 chtěli lidé nosit na krku a mít tak fotoaparát stále v pohotovosti.

Celkově hodnotím konstrukci jako bezchybnou, design opět jako povedený. Oceňuji, že se Nokii povedlo zmenšit fotomodul do lidských rozměrů a celkově zachovat rozměry a hlavně hmotnost zařízení v únosných mezích.

Baterie a výdrž: dva tisíce na den

Nokia pro svou vlajkovou loď použila stejnou kapacitu baterie, jako u kolegyň Lumia 920 a 925, a to je trochu škoda. Novinka disponuje uživatelsky nepřístupným akumulátorem s kapacitou 2000 mAh typu Li-ion, což je na dnešní dobu ryze průměrná hodnota a pokud se předpokládá, že se s Lumií 1020 bude hodně fotit, měla být kapacita alespoň o trochu vyšší. Pokud to tedy s fotografováním myslíte vážně, vřele doporučuji přikoupit speciální Camera Grip s 1020mAh baterií, do kterého telefon zacvaknete. Při reálném používání je na tom Lumia 1020 stejně, jako Lumia 925, což dává smysl. Mají stejný akumulátor, stejný hardware i stejný displej, rozdíly tedy prakticky nenalezneme. 1020ka je tak klasický jednodenní telefon, který budete při běžném používání se zapnutými daty nabíjet každý večer.

Pokud vyřídíte zhruba hodinu hovorů, 20 SMS zpráv, 40 emailů, využíváte pár minut denně GPS, a k tomu poměrně pravidelně zhruba každé dvě hodiny sledujete novinky na RSS nebo ze zpravodajských aplikací, počítejte s nabíjením v brzký večer. Pokud ale svoje on-line aktivity omezíte a s telefonem budete jen občas volat, psát zprávy a občas vyřídíte nějaký ten e-mail, lze se dostat i na jeden a půl nebo dva dny výdrže. Naopak jakmile začnete intenzivněji využívat internetové funkce, letí energie dolů opravdu rychle a bez baterky jste dříve, než byste řekli švec. Je nutné si také pečlivě rozmyslet, které dlaždice mají být živé a stahovat informace z internetu a jaké aplikace mají běžet na pozadí. I to vám může přidat několik hodin výdrže.

Pokud jsem s telefonem celý den fotografoval a byl pouze přihlášený do sítě se zapnutým úsporným módem, přičemž jsem jen párkrát využil internet a SMS zprávy, vyfotil jsem s Lumií 1020 v průběhu dne na jedno nabití zhruba 120 fotografií v plném 38 Mpx rozlišení, přičemž zhruba 10% z nich bylo s xenonovým bleskem. Přídavný Camera Grip s baterií dovolí pořídit ještě zhruba dalších 60 fotografií. Lze tak říci, že pokud si přikoupíte Camera Grip, bude většin lidí vyhovovat také jako fotoaparát, se kterým lze bez problému celý den fotit. K dispozici je také režim úspory baterie, který se zapíná ručně nebo automaticky, pokud nabití klesne pod 20%. Režim vypne služby na pozadí a vy tak musíte například e-maily stáhnout ručně, odpojí se také Facebook chat. Díky tomu ale telefon bez problému v tomto režimu vydrží při běžném používání zahrnující volání a SMS dva dny.

Provedli jsme také naše standardizované testy výdrže. Telefon byl přihlášen do 3G sítě s plným signálem, byl připojen na zabezpečenou Wi-Fi a streamoval přes ni video se 720p rozlišením se zvukem vedeným do sluchátek s poloviční hlasitostí. K vypnutí došlo v průměru přesně po 5 hodinách, což je ve srovnání s ostatními telefony ryzí průměr. Stejně jako u Lumie 925, i zde potěší relativně krátká doba nabíjení, na 80% se totiž kapacita dostane už po 1 hodině a 30 minutách, na plné nabití si vyhraďte v průměru 2 hodiny. Pokud si nacvaknete trochu nevzhledný a rozměrný speciální kryt, můžete telefon nabíjet bezdrátově pouze položením na indukční podložku.

Zvuk: nejen obrazem, ale i zvukem je člověk živ

Reproduktor se nachází na spodní straně telefon, díky jeho umístění tak nehrozí utlumení rukou nebo při položení na stůl. Stejně jako u Lumií 920 a 925 i zde je nadprůměrně hlasitý, Nokia ale zapracovala na kvalitě. Stále je reproduktor naladěn hodně do výšek, nově už ale nechybí hezké basy a poslech už zdaleka není tak telefonový, jako u Lumie 925 a patří k tomu lepšímu, co lze v dnešních mobilech najít. Samozřejmě ale takévé HTC One nebo Apple iPhone 5 hrají stále o třídu lépe, ale méně nahlas.

Reproduktor se nachází na spodní straně telefonu

Nokia zabodovala přibalením kvalitních špuntových sluchátek s dálkovým ovládáním přijetí hovoru a mikrofonem. Jasně, jakýmkoliv kvalitním špuntům se nevyrovnají, ale jako základ v balení jsou určitě vysoko nad průměrem. Řadě lidí budou určitě dostačovat. Pokud připojíte své vlastní kvalitní špunty nebo mušle, je zvuk telefonu velmi dobrý, nechybí hluboké basy, čisté středy ani zřetelné výšky. Díky vlastnímu ekvalizéru si pak můžete zvuk vyladit plně dle své libosti. Pokud holdujete hudbě, udělá vám díky tomu všemu Lumia 1020 radost.

Vyzdvihnout musím také kvalitní reproduktor pro hovory. Druhou stranu jsem vždy slyšel výborně. Na rozdíl od Lumie 925 je ale reproduktor trochu tišší a na rušné ulici si tak budete muset telefon trochu více tisknout k uchu, abyste bez problémů slyšeli. Celkově ale jde o srovnatelnou hlasitost s konkurencí a ve většině případů uslyšíte druhou stranu velmi dobře.

Displej: výbornou čitelnost probudíte dvojím poklepáním

Nokia neexperimentuje a u své nové vlajkové lodě použila stejný displej, jako u Lumie 925. A protože jsme u ní displeje chválili, jinak tomu nebude ani zde. Ne, nemá FullHD rozlišení, které je dnes v kurzu, protože to zatím ani systém ani neumožňuje, ale vzhledem k velikosti displeje je plně dostačující i „jen“ HD rozlišení 1280 x 768 pixelů, tedy stejné, jako používá i Lumia 920 nebo 925. Je nutno ale poznamenat, že Lumia 1020, stejně jako většina dalších telefonů s AMOLED displeji s vysokým rozlišením, používá PenTile matici, což znamená, že jeden pixel nemá tři subpixely, jako u RGB matice, ale jen dva. Zelený subpixel je v každém pixelu, modrý a červený se střídají ob pixel.

Všimněte si, že počet pixelů na šířku není 720, ale o něco více. Je to z toho důvodu, že displej má stejný poměr stran, jako starší Windows Phone 7 telefony bez HD displejů, a tím pádem nejsou u žádné nepřizpůsobené aplikace černé pruhy nahoře a dole, u konkurenčních telefonů od Samsungu a HTC ano.

Displej je jemný, jasný, s dobrými pozorovacími úhly a velmi dobrou čitelností na přímém slunci

Nokia opět použila řadu vylepšení, mezi kterými nechybí samozřejmě Clear Black pro dokonalé zobrazení černé. Při vypnutém displeji opravdu těžko poznáte, kde končí displej a začíná rámeček kolem něj, a díky AMOLED technologii je zobrazení výborné i v systému, který černou používá opravdu hodně. Dalším vylepšením pak je PureMotion, díky kterému displej vyšší obnovovací frekvenci 60 Hz a pokud na displeji něčím (například dlaždicemi) rychle pohybujete, není pohyb rozmazaný.

Díky AMOLED technologii je kontrast výborný a barvy displeje živější, ale díky updatu Amber si můžete sytost barev a dokonce barevný nádech upravit k obrazu svému. Vynikající jsou dle očekávání též pozorovací úhly. Největší nevýhoda AMOLED displejů, horší čitelnost na přímém slunci, tu prakticky neexistuje. Nokii se povedlo vyrobit AMOLED, který má čitelnost venku výbornou, navíc je to ještě umocněno vysoko kontrastním módem, který se na slunci sám aktivuje. Nechybí režim vysoké citlivosti, díky kterému můžete Lumii 1020 ovládat klidně i v tlustých zimních rukavicích.

Co se ochrany displeje týče, Nokia zde implementovala nejnovější generaci Gorilla Glass 3, které je u krajů velmi mírně zakřivené. Vzhledem k tomu, že u Gorilla Glass 2 jsme si u Lumie 920 i 925 stěžovali na snadné tvoření mikroškrábanců jsem byl zvědavý, jak si povede Lumia 1020 s novější generací. Nutno uznat, že je odolnost o něco lepší, stále ale ne ideální, a po několika málo dnech běžného nošení samostatně v kapse (a většinu času v náprsní kapse u saka) jsem dva mikroškrábance již zaznamenal.

Díky updatu Nokia Amber přináší i Lumia 1020 zajímavou funkci, na kterou byli po dlouhá léta zvyklí majitelé symbianových Nokií. Po zamknutí telefonu se na displeji objeví velké hodiny, které mohou být ukazovány stále, po dobu 15 minut nebo jen když nad telefonem mávnete rukou. Nokia tomu říká anglicky Glance Screen, česky Rychlý přehled. Šikovné je, že se například v posledním případě ukáží automaticky i tehdy, když vyjmete telefon z kapsy nebo otočíte displejem vzhůru na stole. K dispozici je i noční režim, kdy jsou hodiny červené a méně svítí. Nastavit si můžete i čas, kdy se noční režim aktivuje a deaktivuje. Mrzelo mě ale, že u hodin nejsou žádné notifikace, ty se zobrazují až na zamykací obrazovce. Tohoto by se ale uživatelé měli dočkat už v dalším updatu Bittersweet Shimmer. Velmi praktickou novinkou také je možnost odemknutí telefonu dvojím poklepáním na displej. Ne vždy to funguje, spolehlivost bych viděl na zhruba 90%, subjektivně je ale lepší, než v případě LG G2, které má stejnou funkci. Pokud ale chcete energii maximálně ušetřit, Glance Screen i nové odemykání vypněte.

Nastavení Glance Screen a barevnosti displeje v praxi

Výpočetní výkon a paměť: až 64GB a 2GB RAM

Nokia Lumia 1020 si může co se týče vnitřního hardwaru připsat dvě prvenství. Je totiž prvním Windows Phone telefonem s 2GB RAM. To ale není kvůli systému, který si bez problému vystačí i s 512MB RAM, ale kvůli zpracovávání velkého množství informací z fotoaparátu. V parametrech to ale vypadá dobře. Druhou novinkou je paměť. Ta má v základu 32GB, z čehože je pro uživatele po prvním zapnutí k dispozici zhruba 29GB, ale u O2 bude exkluzivně i v České republice k dispozici také 64GB verze, která by měla uspokojit už opravdu každého, i náruživé fotografy. A že paměť bude potřeba. Fotografie v plném rozlišení 34 Mpx mají kolem 10 MB a paměť se při aktivním fotografování plní velmi rychle. Stačí pak ještě pár FullHD videí, velkých her, nějaká ta hudba a budete rádi, že Nokia nepoužila 16GB, jako u Lumie 925. Rozšíření pomocí paměťových karet totiž není možné.

Výsledky benchmarků AnTuTu a WP Bench

Jinak je ale hardwarová výbava stejná, jako u Lumie 920 nebo 925, nic jiného zatím ostatně u Windows Phone použít nelze. Nalezneme zde tedy čipset Qualcomm S4 Plus MSM8960, a dvoujádrový procesor Snapdragon S4 Plus s taktem 1,5 GHz, grafické operace obstarává akcelerátor Adreno 225. V benchmarku AnTuTu dosáhla Lumia 1020 skóre 12 155 bodů, v reálu je systém krásně svižný a spolehlivý. Ovšem jak se budete moci dočíst v sekci s fotoaparátem, při zpracovávání velkých fotografií výkon chybí. Určitě stojí za zmínku, že na rozdíl od Lumie 925 se Lumia 1020 ani při intenzivním hraní her nebo prohlížení internetu příliš nezahřívá a termoizolační vlastnosti polykarbonátu se zde opravdu projevují jako lepší, než v případě kovu u Lumie 925.

Uživatelské prostředí: dlaždice s jantarem

Nokia Lumia 1020 je po modelu 925 druhým telefonem, který obsahuje nejnovější update Windows Phone 8 GDR2 obohacený dále o bonusy z updatu Nokia Amber, a mnohdy to jsou bonusy velmi příjemné a užitečné. Jinak se totiž systém samozřejmě nijak neliší od ostatních Windows Phone telefonů a pokud systém znáte nebo jste četli některou z našich předchozích recenzí, určitě dobře víte, co čekat. Přehled všech novinek a změn přinášíme přehledně níže.

Poznámka: vzhledem k identickým funkcím s Lumií 925 jsou některé pasáže recenze převzaty.

Přehled novinek v aktualizaci Nokia Amber a WP8 GDR2

  • FM Rádio – Dlouze vyhlížené FM rádio s RDS se vrací. Najdete jej pod položkou Hudba+Video.
  • Glance Screen – Na displeji jsou neustále zobrazené hodiny, indikace vibrací a baterie. Lze nastavit dobu zobrazení, případně vše vypnout nebo naopak aktivovat mávnutím ruky nad displejem.
  • Probuzení telefonu dvojitým poklepáním – Stačí na displej zamknutého telefonu dvakrát poklepat prstem a dojde k zobrazení zamykací obrazovky.
  • Nastavení displeje – detailnější nastavení displeje v podobě saturace barev a barevného nádechu
  • Flip – Otočením telefonu displejem dolů dojde ke ztišení vyzvánění příchozích hovorů či budíku.
  • Data Sense – Nová aplikace sloužící pro přehled nad datovými přenosy. Lze nastavit měsíční FUP limit a automatické omezení dat na pozadí, pokud se uživatel k limitu přiblíží. Aplikace umí vyhledat volné Wi-Fi v okolí a šetřit data přenášená při zobrazení webových stránek.
  • Lepší nastavení zálohování – nově si lze zvolit, zda se na SkyDrive budou zálohovat obrázky ve střední kvalitě přes mobilní síť nebo vysoké kvalitě přes Wi-Fi. Podobná volba je k dispozici i pro videa, která se ale vždy nahrávají přes Wi-Fi.
  • Filtrování hovorů a SMS – nově bude možno filtrovat hovory a SMS od nechtěných kontaktů nebo obecně skrytých čísel. K dispozici je i dlaždice informující o počtu zablokovaných hovorů a zpráv.
  • Smart Camera – Vylepšení aplikace fotoaparátu přináší nové možnosti úprav. Snadno například odstraníte nežádoucí objekty z pořízené fotografie. Bude možné využít sekvenčního snímání a následně vybrat, kde se všichni usmívají a nemrkají.
  • Nastavení tlačítka fotoaparátu – nově je možno nastavit, jakou fotoaplikaci spustí boční spoušť fotoaparátu – zda výchozí, Nokia Smart Camera nebo Noka Pro Camera.

Zamykací obrazovka, dlaždice a aplikace

Zde se nic nezměnilo. Jakmile se dvojím poklepáním na displej z Glance Screenu, o kterém jsem psal v odstavci pojednávajícím o displeji, dostanete na zamykací obrazovku, ocitnete se ve známém prostředí Windows Phone 8. Na zamykací obrazovce můžete mít vlastní tapetu, která ale může být čerpána z aplikace. K dispozici tak je například tapeta vyjadřující aktuální stav počasí, nejnovější zprávy, vaše fotky z Facebooku nebo obecně fotoalb a mnohé další. Možnosti personalizace skýtá také informační pruh pod hodinami, u kterého si můžete rovněž vybrat jednu aplikaci, která vám zobrazuje svůj podrobný stav. Ve výchozím stavu je to kalendář, ukazující příští událost, já jsem si zde umístil jinou aplikaci, která mi ukazuje hned tři nejbližší schůzky. Můžete tam mít ale cokoliv jiného – nejnovější status na Facebooku, světové zprávy, Twitter a jiné podporované aplikace.

Podoba a nastavení zamykací obrazovky, kterou si lze poměrně dobře přizpůsobit k obrazu svému. Škoda jen že ikonek notifikací nemůže být více

Pod tímto místem je ještě prostor pro pět ikonek notifikací. Opět je na vás, které aplikace si necháte zobrazit, jestli e-maily, Skype, Twitter, Facebook nebo například stav baterie. Bohužel pro mě osobně je pět notifikací málo, a protože používám více chatovacích aplikací, přivítal bych například možnost přidat druhou řadu notifikací. Takto musím telefon vždy odemknout, abych se podíval, zda není něco nového u aplikací, které se mi do notifikací už nevešly.

S tím souvisí specifičnost Windows Phone – absence jakéhokoliv notifikačního centra. Někomu to vyhovuje, někdo to naopak považuje za nepřekonatelný problém. Novinky se zobrazují vždy krátce v úzkém pruhu v horní části displeje (nová SMS, chat, aktualizace na Facebooku a podobně), na ty můžete klepnout a hned se přenesete k dané události v aplikaci. Pokud to ale nestihnete, následně už ale je novinka (nebo číslo nových událostí) zobrazena jen na příslušné dlaždici na úvodní obrazovce. Pokud dlaždici nemáte připnutou, o ničem se nedozvíte, dokud aplikace nespustíte. Podle všeho bychom se ale jednotné správy notifikací měli dočkat v updatu Windows Phone 8.1, a pro některé velký problém by tak byl vyřešen. Telefon vás bohužel nedokáže upozornit blikáním, neboť notifikační diody systém nepodporuje.

Úvodní obrazovka s dlaždicemi - mohou mít tři velikosti a zobrazují nové informace nebo obrázky

Základní úvodní obrazovka se skládá z mnoha dlaždic, které si libovolně můžete přemisťovat tak, abyste měli nejpoužívanější aplikace hned po ruce. K dispozici je velká, střední a malá velikost dlaždic, přitom i ty nejmenší jsou stále aktivní a zobrazují třeba počet nových událostí. Ty největší se zase hodí pro zobrazování obrázkových informací a složitějších statusů. Dlaždice se průběžně automaticky aktualizují a zobrazují například aktuální počasí, notifikace, nejnovější světové zprávy, nadcházející události v kalendáři a mnohé další. Myšlenka dlaždic je taková, že spojuji ikonky a zároveň widgety dohromady a celá úvodní obrazovka působí celistvě a uspořádaně. S tím musím souhlasit, pokud si s dlaždicemi vyhrajete, můžete mít opravdu hezkou úvodní obrazovku, ale je snadné sklouznout do chaosu. Pokud nemáte nějakou dlaždici na úvodní obrazovce, lze ji nalézt v abecedním seznamu všech aplikací, který se nachází vpravo. Mezi aplikacemi lze i fulltextově vyhledávat, případně použít rychlý rozdělovník podle počátečních písmen, z tohoto seznamu rovnou můžete aplikace i odinstalovat nebo doporučit přátelům či například sdílet přes NFC a další.

I když jsou možnosti personalizace vyjma zamykací obrazovky a přemisťování a změny velikosti dlaždic prakticky nulové kvůli uzavřenosti systému, zvolit si můžete alespoň barvu celého prostředí. Na výběr máte z 20 variant od modré, přes růžovou, zelenou až po žlutou či červenou, vybere si snad každý. Pokud chcete, můžete celý design systému převrátit a nechat si zobrazit bílé pozadí s barevnými dlaždicemi. Kvůli AMOLED displeji ale doporučuji nechat černé pozadí, většina aplikací třetích stran používá také černé schéma a uživatelský zážitek je tak konzistentní.

Všechny aplikace máte na jedné hromadě, lze ale mezi nimi rychle vyhledávat dle počátečního písmena nebo fulltextově

K naposledy spuštěným aplikacím se dostanete delším podržením tlačítka se šipkou. Seznam pracuje s náhledy obrazovek, které jsou sestaveny vedle sebe. Maximální počet zobrazených aplikací je sedm. Starší automaticky mizí, což vás někdy může nepříjemně zaskočit. Navíc nelze například nepotřebnou aplikaci ze seznamu odstranit a tím nechat zobrazené starší. Naštěstí takových situací mnoho není a většině uživatelů bude sedm aplikací postačovat. Příjemné je u Windows Phone 8 to, že pokud otevřete aplikaci z dlaždice, obnoví se tam, kde jste ji opustili, i když se například už nenachází v multitasking nabídce posledních aplikací. Předchozí Windows Phone 7 spouštěly aplikaci vždy odznovu. Novinku však musí aplikace podporovat a takových je stále víc. Dobrým příkladem je například Facebook.

Velmi důležitou funkcí je on-line zálohování telefonu, který může automaticky zálohovat vaše zprávy (SMS, MMS i Facebook chat), aplikace a nastavení, historii volání, oblíbené položky prohlížeče a mnoho dalších položek včetně fotografií do SkyDrive a při přechodu na jiný Windows Phone 8 telefon je obnovit. Obnovení funguje spolehlivě a kromě zmíněných položek a aplikací se obnoví například všechny e-mailové účty i řada nastavení. Co se však na rozdíl od Windows 8 nepřenese, jsou uložené sítě Wi-Fi. Tak snad v některé z aktualizací.

Možnosti přizpůsobení barev, zvětšení písma a hlasové ovládání, které je přístupné jen ve světových jazycích, čeština chybí

Šikovnou funkcí pro ty, kteří mají malé děti, je Dětský koutek. Jak už název napovídá, bude určena vašem ratolestem, kterým čas od času půjčíte telefon. Také se vždy bojíte, že vám omylem vymažou e-maily nebo něco nastaví? Zde jednoduše nastavíte, jaké aplikace, hry, skladby a videa mají být zpřístupněny, když koutek spustíte. Vše je jinak zaheslováno, takže vaše dítě se jinam nedostane. Omylem tak nic nesmaže ani nikomu nezavolá, protože se vůbec nedostane do klasického prostředí telefonu.

Dětský koutek umožní spustit jen aplikace, které předem nastavíte, nikam jinam se dítě nedostane

Windows Phone 8 myslí i na ty, kteří hůře vidí. Mnoho fontů si můžete v systému jednotně zvětšit a k dispozici je i šikovná funkce lupy, která funguje úplně kdekoliv v systému. Stačí poklepat dvěma prsty na místo, které chcete zvětšit a zobrazení je rázem dvojnásobně přiblížené. Telefon lze rovněž přidržením tlačítka Windows ovládat i hlasově, vytáčet čísla, zadávat schůzky do kalendáře, ptát se na počasí či stav baterie a podobně. Zdaleka to ale není tak intuitivní a pokročilé, jako Siri u iOS nebo Google Voice Search na Androidu, jedná se pouze o pár předpřipravených pokynů nebo i čtení příchozích SMS zpráv. Bohužel ale, jak už asi tušíte, čeština stejně podporovaná není, takže tuto funkci asi příliš nevyužijete.

Plynulost systému je dle očekávání naprosto špičková a na nic se, s výjimkou práce ve fotoaparátu, nečeká. Animace jsou plynulé a vše je naprosto spolehlivé. Za celou dobu testování jsem nezaznamenal jediné zaškobrtnutí, zaseknutí či snad restart zařízení. Dobrá optimalizace Windows Phone 8 zaručuje, že na vše stačí "jen" dvoujádrový procesor.

Fotoaparát: absolutní špička

Focení, to je činnost, pro kterou je Nokia Lumia 1020 stvořená. Nebo by alespoň měla být. Nokia neponechala nic náhodě a vybavila svůj nový fotomobil takovým způsobem, že je to v dnešním mobilním světě zcela unikátní. Ostatně, posuďte sami:

  • Velikost senzoru 1/1,5“, BSI
  • Rozlišení 41 Mpx, velikost pixelu 1,1 mikronu
  • Rozlišení fotografií 38 Mpx (4:3), 34 Mpx (16:9) nebo 5 Mpx s oversamplingem
  • Schopnost uložit současně 38 Mpx a 5 Mpx snímek
  • 6 optických členů, z toho jeden skleněný
  • Optická stabilizace (OIS)
  • Xenonový blesk + bílá LED dioda
  • Nahrávání FullHD videa rychlostí 30 snímků za vteřinu
  • Speciální HAAC mikrofony a Rich recording pro větší frekvenční rozsah

Jaké jsou rozdíly oproti modelu 808 PureView a jak vlastně novinka fotí? Čip se chlubí fyzickým rozlišením 41 megapixelů, ale tím tak zhruba podobnost s předchůdcem končí. Nokia musela celý modul fotoaparátu navrhnout znovu. Potřebovala zkombinovat velký čip, kvalitní optiku s optickou stabilizací obrazu (kterou 808 PureView nemá) i xenonový blesk, a to vše bylo nutno zakomponovat do mnohem tenčího těla, než má 808 PureView. Sama Nokia na tiskové konferenci přiznala, že důvodem dlouhého vývoje novinky byla mimořádná složitost kombinace obou technologií PureView, o kterých je řeč dále, a ještě navíc zakomponování do tenčího těla, než u 808 PureView. Zdá se ale, že se vše povedlo.

Menší čip, lepší fotky?

Na začátek si odbudeme zhoršení v podstatě jediného parametru oproti Nokii 808 PureView. Aby mohl být modul menší, musela Nokia zvolit i o něco menší čip. Zatímco 808 PureView měla nejen na poměry mobilních telefonů skutečně velký čip s rozměry 1/1,2", novinka má čip o něco menší, a to sice s rozměry 1/1,5". Jen připomeňme, že čip u běžného smartphonu je ještě výrazně menší, běžně jen 1/3.2". Vzhledem k tomu, že rozlišení zůstalo zachováno, zmenšila se logicky také velikost jednotlivých pixelů z 1,4 mikronů na nynějších 1,12 mikronů. Menší pixel dokáže zachytit méně světla a pro stejný výsledek je nutno použít delší závěrku nebo zvýšit citlivost.

Nokia Lumia 1020 Nokia Lumia 925 Nokia Lumia 920
Rozlišení čipu 41 Mpx 8.7 Mpx 8.7 Mpx
Velikost čipu 1/1,5" 1/3“ 1/3,2“
Počet optických členů 6 6 5
Stabilizace fotoaparátu ano, optická, pokročilá ano, optická ano, optická
ohnisková vzdálenost 26 mm 26 mm 26 mm
clonové číslo f/2.2 f/2.0 f/2.0
maximální ISO 3200 3200 800

Nový čip je ale již typu BSI (back-side illumination), vyznačující se vyšší citlivostí na světlo. Lumia 1020 má navíc i světelnější objektiv se šesti členy (5 členů je plastových, jeden skleněný), jehož světelnost je F/2.2 místo F/2.4, který měla 808 PureView. Tyto dvě novinky tak menší velikost pixelů bohatě vykompenzují. Oproti předchůdci přibyla ještě optická stabilizace obrazu, která je důležitá hlavně při delších expozicích nebo si velmi dobře poradí i s třesoucíma se rukama. Optickou stabilizaci přinesla už například Lumia 920, avšak bez monstrózního rozlišení. Optickou stabilizaci obrazu pak Nokia označuje jako PureView fáze 2, v tomto případě je ale oproti Lumii 920 výrazně zdokonalená a přizpůsobená většímu modulu.

Zajímavé porovnání velikostí modulů fotoaparátů (na prvním snímku je modul Lumie 1020 nahoře vpravo, pod ním jsou senzory běžných smarthonů)

Jak již bylo řečeno, fyzické rozlišení čipu je 41 Mpx, tedy 7712 x 5360 pixelů. V tomto rozlišení nicméně snímek pořídit nelze. Maximální možné rozlišení fotografie činí 38 megapixelů pokud fotíte v širokoúhlém režimu 16:9, nebo 34 Mpx, pokud fotíte snímek s poměrem stran 4:3. Opět se asi nabízí otázka, nač Nokia použila tak vysoké rozlišení. V tomto případě je hlavním, nikoliv ale jediným důvodem digitální zoom. Pokud jej použijete na běžném telefonu, dochází automaticky ke snížení kvality snímku nebo ořezům. Díky vysokému rozlišení však u Lumie 1020 můžete využít až trojnásobný digitální zoom, a stále budete mít k dispozici kvalitní snímek v 5megapixelovém rozlišení. Při digitálním zoomování navíc nedochází ke snižování světelnosti, jako při tradičním optickém zoomu, a není tak potřeba použít delší expozici. Pokud zoom nevyužijete a nastavíte si rovnou nižší, 5megapixelové rozlišení, získáte vysoce kvalitní snímek, kde se každý pixel skládá ze sedmi fyzických pixelů. Tuto technologii označuje Nokia jako PureView fáze 1 a najít jsme ji mohli už v Nokii 808 PureView, která monstrózním rozlišením využitým tímto způsobem všechny překvapila vloni. Nokia Lumia 1020 je tak prvním telefonem výrobce, který kombinuje obě fáze technologie PureView – vysoké rozlišení z 808 PureView i optickou stabilizaci z Lumie 920. Vhod přijde také nová funkce dual capture, kdy telefon vytvoří dva snímky najednou. Jeden v rozlišení 34/38 megapixelů, který je ideální pro následné úpravy s výřezy, a druhý snímek v rozlišení 5 megapixelů, který naopak snáze nasdílíte. Zde je ale nutno rovnou zmínit velké omezení Lumie 1020. Snímek v plném rozlišení totiž z telefonu nedostanete nijak jinak, než skrze USB kabel do počítače. Přímo v telefonu lze pracovat jen s 5Mpx snímkem, stejně tak na SkyDrive nebo kamkoliv jinam se i při nastavené nejvyšší kvalitě uploaduje 5Mpx obrázek.

Nokia Lumia 1020 má objektiv se 6 optickými členy a citlivý BSI senzor

Široký záběr s tenkým xenonem

Oproti modelu 808 PureView tu máme ještě jedno vylepšení. Nokia Lumia 1020 má mimořádně široké ohnisko 26 milimetrů, což znamená, že má opravdu široký záběr a ve snímku zachytíte větší část scény. Ohnisko je například mnohem větší, než v případě Galaxy S4 a dokonce větší, než 28 mm u HTC One, které má už velmi široký záběr. Nokia dále oproti 808 PureView snížila minimální vzdálenost od objektu při makro fotografii z 20 centimetrů na 15 centimetrů.

Nokii Lumia 1020 si můžete obohatit i o speciální příslušenství "Camera Grip"

Pro kvalitní fotografie blízkých objektů (typicky lidí) za zhoršených světelných je mimořádně důležitý xenonový blesk, který Nokia rovněž do Lumie 1020 přidala. Vývojem oproti modelu 808 PureView ale prošel i ten. Xenonový blesk potřebuje poměrně rozměrnou součástku zvanou kondenzátor, který je většinou ve tvaru válce, který se pro použití v tenkých přístrojích, jako je mobilní telefon, příliš nehodí. I proto byly všechny telefony s xenonem o poznání tlustší. Lumia 1020 ale používá nový typ xenonového blesku s plochým kondenzátorem, díky kterému je celý modul fotoaparátu o poznání menší.

Nokia Pro Cam na scéně

Premiéru si v Nokii Lumia 1020 odbývá nová aplikace k fotografování. Ta se jmenuje Nokia Pro Camera, a na rozdíl od Smart Camera s různými blbinkami a vychytávkami je opravdu ultimátním nástrojem pro ovládání expozice. Umožňuje podrobné nastavení parametrů fotoaparátu, od citlivosti ISO, vyvážení bílé a dalších běžných funkcí, až po manuální nastavení expozičního času nebo manuální ostření, což jsou prvky, které se u telefonů skoro vůbec neobjevují. K dispozici je i bracketing, který je rovněž nastavitelný. Aplikace je nastavena jako výchozí pro ovládání fotoaparátu, spustí se tedy automaticky, když podržíte spoušť. Jeden problém tu ale je. Protože to není výchozí aplikace z Windows Phone, je nutné, v případě že používáte PIN pro zamknutí telefonu, tento PIN zadat. A to je to poslední, co byste chtěli dělat, když vidíte zajímavý záběr. Pokud si jako výchozí aplikaci nastavíte Fotoaparát z Windows Phone, toto nutné nebude, přijdete ale o pokročilé možnosti nastavení.

Podoba aplikace Nokia Pro Camera. Možnosti nastavení jsou výborné, ikonky voleb ale titěrné

V praxi je Nokia Pro Camera velmi užitečná a často jsem využíval rychlé nastavení vyvážení bílé, které automaticky nevolí Lumia 1020 vždy ideálně, hrál jsem si také se zaostřováním nebo ISO. Volba pomocí pohyblivých šavlí a obzvláště režim zobrazení všech nastavení najednou, který vyvoláte tažením tlačítka spouště, je velmi užitečný. První výtkou k aplikaci jsou ale titěrné ovládací prvky a ikonky. V terénu musíte hodně napínat své čivy, abyste poznali, co za volby se kde nachází. Vše mohlo být klidně mnohem větší. Druhá, a největší výtka směřuje k rychlosti aplikace a fotografování obecně. Trvá zhruba 3-4 vteřiny, než je telefon připraven k focení. Samotné zaostřování také není příliš rychlé, ale to se dá přežít, reakce na zmáčknutí spouště je potom dobrá. Co je ale opravdu trýznivé, je extrémně dlouhé zpracovávání fotografie po vyfocení. Trvá totiž 5 vteřin, než můžete vyfotit další snímek, a nezávisí na tom, jestli máte nastaveno rozlišení jen na 5Mpx nebo na duální mód s vysokým a nízkým rozlišením. A když máte zapnutý mód bracketing, počkáte si 3 × 5 vteřin… Na pohotové a rychlé focení tedy Lumia 1020 rozhodně není, a to ani s klasickou foto aplikací, ve které trvá zpracovávání zhruba 3 vteřiny. Klasická fotoaplikace ale nenabízí tolik možností a fotí vždy pouze v 5Mpx rozlišení. Na nějaké focení mnoha snímků v dávkách můžete rovnou zapomenout, 1020ka umí vyfotit vždy jen jednu fotografii, a pak čekáte… Fotografie v plném rozlišení má zhruba 10 – 13 MB, fotografie v 5Mpx rozlišení mají kolem 2 MB.

Nokia Camera Grip je výborným příslušenstvím, jeho koupi doporučuji. Telefon se lépe drží, získá závit na stativ a spoušť je komfortně velká. Ale co je hlavní, obsahuje 1020mAh baterii, která poskytne spolu s baterií telefonu dostatek energie pro celodenní focení

Teď už víte co má Nokia Lumia 1020 pod kapotou, jak rychle (pomalu) fotí a nyní je na čase podívat se na kvalitu fotografií, protože to je to, oč tu běží.

Fotografie za dobrých světelných podmínek

Fotografie celkově mají velmi dobrou úroveň detailů a výbornou kresbu po celé ploše fotografie. Fotoaparát má také velmi dobrý dynamický rozsah a nemá tendenci k přepalům nebo podexpozicím. Výborná je též hloubka ostrosti, která je na fotomobil výjimečná. Barvy jsou na rozdíl od 808 PureView líbivější, více saturované a živé, jak si dnešní zákazník žádá. 808 PureView však měla barvy reálnější. Také jsem si u ní všiml o něco lepšího podání detailů. Celkově lze zejména na fotografiích v plném rozlišení u Lumie 1020 pozorovat vyšší úroveň šumu a mírného slévání detailů, což se ale poté v 5Mpx snímcích daří krotit. Ty jsou poté špičkové.

Pro srovnání - takto fotila Nokia 808 PureView

Díky monstróznímu rozlišení si opravdu můžete vychutnat každý detail fotografie, přečíst si například vzdálené texty, které by u jiných fotomobilů byly pouze šmouhou. Přesto, tento efekt mi přišel ještě výraznější na 808 PureView, jejíž fotografie sice více šuměly, ale měly také zachovánu větší míru detailů. Co bych v případě Lumie 1020 určitě vytkl je občas chybné vyvážení bílé v automatickém režimu. Některé noční snímky jsou tak mírně do zelena, ani za dobrého osvětlení se ale Lumia 1020 někdy netrefí ideálně a nezbývá než vyvážení bílé upravit manuálně, což je ale naštěstí díky Pro Cam hračka. I tak ale doufám, že se problém podaří velmi brzy vyřešit softwarovým updatem.

Pro srovnání přinášíme také 5Mpx fotografie vytvořené oversamplingem z fotografií výše. Jak je vidět, za dobrých světelných podmínek není rozdíl příliš velký, šum je jen o něco menší

Makrofotografie

U makro fotografií je vidět krásně malá hloubka ostrosti, zřetelný bokeh a výborná kresba.

Soumrak, zhoršené světelné podmínky a noční fotografie, interiér

Jakmile se světelné podmínky zhorší nebo se nacházíte v interiéru, nastoupí pravá síla modelu Lumia 1020. Díky optické stabilizaci obrazu si může telefon dovolit delší expozici, přitom snímky jsou stále ostré. Díky velkému čipu navíc pojme Lumia 1020 opravdu hodně světla a noční snímky mají překvapivě mnoho detailů a šum je mnohem menší, než u konkurence. Lumia 1020 je jeden z mála fotomobilů, se kterým můžete fotit z ruky kvalitní snímky nočního města. Navíc zde dává opravdu smysl oversampling do 5 Mpx fotografie. Zatímco u snímků s dobrým světlem je rozdíl minimální, u snímků z noci je na 5Mpx na první pohled méně šumu a rovněž detaily působí lépe.

Pro porovnání 5Mpx fotografie vytvořené oversamplingem. V těchto podmínkách už technologie přináší výsledky. Fotografie mají méně šumu a více detailů.

Fotografie s xenonovým bleskem

Kapitolou samou o sobě je xenonový blesk, který kromě Galaxy S4 Zoom žádný jiný telefon nabídnout neumí. Díky němu tak bez problému pořídíte ostré snímky osob a zvířat, které jsou v pohybu. Xenon totiž na rozdíl od běžně používaných diod obraz doslova zamrazí. Má totiž nepoměrně vyšší výkon a telefon může zvolit mnohem kratší expoziční čas, než u LED diody. Blesk má efektivní dosah zhruba 3-4 metry a bez problému například osvětlí skupinu vašich přátel v klubu.

Bezztrátový zoom

Vyzkoušeli jsme také proklamovaný bezztrátový digitální zoom, díky kterému si můžete až trojnásobně přiblížit scénu bez ztráty kvality a detailů, jako u všech ostatních fotomobilů. Do zhruba 1,5x až 2x zvětšení je bezztrátový zoom skutečně velmi dobře použitelný a výsledná fotografie má prakticky stejnou úroveň detailů, jako nepřiblížený snímek. Pokud ale zazoomujete naplno, tedy trojnásobně, ztráta detailů už je patrná, vidět je komprese a horší kresba. To ale jen pokud si fotku maximálně zvětšíte, při běžném prohlížení fotek horší kvalitu nepostřehnete a stále je velmi dobrá. Pokud tedy budete zoomovat zhruba do dvou třetin maximálního rozsahu, má bezztrátový zoom smysl a skutečně funguje bez problémů a ztráty kvality. Větší zoom už je o kompromisech.

Bez zoomu, cca 1,5x zoom, 3x zoom v 5Mpx rozlišení a jedna fotografie v původním 34Mpx rozlišení. Pokud používáte bezztrátový zoom, v plném rozlišení se uloží vždy nezazoomovaná fotografie.

Je tedy Lumia 1020 skutečně nejlepším fotomobilem? Troufám si říci, že ano. V některých specifických situacích nebo často za dobrých světelných podmínek se jí jiné špičkové fotomobily, jako například LG G2, vyrovnají nebo ji díky menšímu šumu mírně předčí, Lumia 1020 ale podává ve všech podmínkách konstantně špičkové výkony a například vzhledem ke xenonovému blesku při focení osob ve tmě konkurentům výrazně odskakuje. Zajímavý je také bezztrátový zoom, díky kterému si ve vysokém rozlišení přiblížíte scénu bez ztráty kvality. Chcete-li tedy špičkový fotomobil, který si poradí skutečně s každou situací a překousnete pomalejší zpracování fotografií, je Lumia 1020 jasnou volbou.

Cool efekty s aplikací Smart Cam

Nokia Lumia 1020, stejně jako Lumia 925, disponuje novou šikovnou aplikaci Nokia Smart Cam. K té se dostanete skrze menu fotoaparátu – takzvaná kukátka, kde se objevují aplikace, které umí s fotoaparátem spolupracovat. Díky updatu Amber si ale můžete zvolit, že se bude právě Smart Cam spouštět automaticky při stisknutí spouště. Skrze kukátka jsou dostupné i aplikace Nokia Panorama (tady je asi funkce jasná) a Nokia Cinemagraph pro vytváření zajímavých pohyblivých obrázků, na kterých část scény stojí a část se pohybuje. Zajímavostí je kukátko s názvem Angry Cam. Jak možná tušíte, souvisí s populární hrou Angry Birds. Snadno můžete do vámi pořízených snímků přidat různé postavičky ze hry. Další fotoaplikace lze stahovat rovněž z obchodu a už teď jich je tam několik desítek, včetně HDR aplikací, skeneru Handyscan, CNN, hodně pokročilých fotoaplikací nebo překladače.

Hrátky s aplikací Nokia Smart Cam - akční snímek a rozmazání okolí pohybujícího se objektu (foceno Lumií 925)

Zatímco ve standardní fotoaplikaci si nastavíte ISO, scénu, kompenzaci expozice nebo vyvážíte bílou, Nokia Smart Cam je o zajímavých kreativních funkcích, které jsem používal častěji, než jsem si původně myslel. Nejde jen o nějakou frajeřinku a někdy se s ní dají vytvořit opravdu zajímavé efekty. Po stisknutí spouště telefon rychle vyfotí 10 snímků (nejsou ale v plném rozlišení – to je o něco sníženo – variabilně na 2688 x 1512 nebo 3072 x 1728 pixelů) a s nimi potom můžete provádět psí kusy. Vyberete si následně nejlepší záběr, zkombinujete více pohybujících se objektů do jedné fotky a vytvoříte tak akční snímek, můžete zaostřit pohyb a rozmazat okolí a hodně zajímavě působí funkce odebrání objektů. Prostě klepnete na tlačítko mínus a člověk, který vám vadí v záběru, je pryč. Hodně šikovné. Velmi dobré také je, že i když vytvoříte nějakou takovou efektní fotografii, telefon stále uchovává všech 10 snímků, ze kterých si můžete kdykoliv později vytvořit jiné efekty. V galerii fotografií se vždy ukáže ta výsledná, ale kliknutím na odkaz pod ní se dostanete zpět do aplikace Nokia Smart Cam a můžete si vytvořit jinou. Trochu nepraktická naopak je nutnost přepínat mezi Pro Cam a Smart Cam. Častokrát jsem něco rychle vyfotil a zpětně mi došlo, že by bylo fajn to cvaknout pomocí Smart Cam, ale měl jsem smůlu. Aplikace by byla ideální i na pořizování HDR fotografií, které však Lumia 1020 neumí. Snad se ale dočkáme s některým updatem aplikace. Podle posledních zpráv se také zdá, že Nokia plánuje sloučit aplikace Pro Cam a Smart Cam do jedné, což by bylo ideální.

Kvalitou videa potěší

Nokia Lumia 1020 umí natáčet také FullHD video se 30 snímky za vteřinu. Nechybí kontinuální zaostřování, ke kterému bych měl ale drobnou výtku. I při snímání krajiny má na okamžik telefon potřebu znovu zaostřit nebo zaostření zkontrolovat a v některých videích to působí rušivě. Přeostřování ale probíhá hodně rychle, a pokud snímáte vzdálené objekty a přejdete na makro, telefon stihne přeostřit spolehlivě a rychle. V průběhu natáčení se opravdu hodně hodí optická stabilizace, díky které nebudou výsledkem roztřesená videa, jako u většiny fotomobilů. Díky obřímu rozlišení čipu lze i v průběhu natáčení FullHD videa využít až 4násobný bezztrátový zoom, případně až 6x zoom. Vyzdvihnout musím také velmi nízkou hladinu šumu při natáčení nočních scén. To jen tak nějaké zařízení nenabídne. Silnou zbraní Nokie je také Rich Recording, tedy nahrávání zvuků v mnohem širší frekvenci pomocí stereo HAAC reproduktorů. To oceníte hlavně při nahrávání koncertů nebo jiných hlasitých scén. Místo křupavého nepříjemného zvuku uslyšíte vše stejně, jako ve skutečnosti, včetně hlubokých basů. Celkově tedy Lumia 1020 více než potěší i kvalitou videí.

Nokia Lumia 1020 (testovací video) – exteriér, 1080p

Nokia Lumia 1020 (testovací video) – exteriér, 1080p

Nokia Lumia 1020 (testovací video)

Nokia Lumia 1020 (testovací video) – exteriér, 1080p

Nokia Lumia 1020 (testovací video) – exteriér, 1080p

Multimediální funkce: hudba, video, hry. A už nechybí ani rádio

S fotografiemi je nejjednodušší pracovat přímo v aplikaci Fotky. Ta může mít vlastní velkou dlaždici, na které se vaše fotky promítají, stejně tak je najdete na pozadí spuštěné aplikace. Jedná se o jakýsi rozcestník ke všem fotkám, na které jen systém dosáhne. Kromě fotografií z fotoparátu se zde zobrazují alba ze SkyDrive a Facebooku a rychle se můžete podívat také na nejnovější statusy vašich přátel z Facebooku obsahujících jen fotografie a rovnou je likeovat.. S fotografiemi lze provádět základní operace, ořezat je, otočit a automaticky vylepšit, každou fotku pak můžete otevřít v některé z mnoha aplikací, které si stáhnete ze Store a vylepšit si je pak plně k obrazu svému. Zástupce aplikací naleznete také v samotné aplikaci. Multimediální centrum je stejné, jako u ostatních telefonů s Windows Phone 8 a spustíte jej kliknutím na dlaždici Hudba+videa. Aplikace slouží jako rozcestník ke všemu, co má něco společného se zvuky a pohyblivými obrázky. Kromě přístupu k vaší hudbě, videím, podcastům a FM rádiu má na dalších obrazovkách i šikovný rozcestník ke všem podporovaným multimediálním aplikacím, včetně těch doinstalovaných. Z jednoho místa tak můžete nastartovat SoundHound, CNN, Vimeo nebo YouTube. Ještě donedávna bych novou aplikaci YouTube od Microsoftu mohl pochválit, ale nyní ji musel redmonský gigant kvůli sporům s Googlem stáhnout a v telefonu tak máte opět jen odkaz na mobilní verzi YouTube. Škoda. Historie vašich aktivit z těchto aplikací se každopádně ukazuje přímo v historii aplikace Hudba+video. Pokud jste tedy včera svým přátelům ukazovali nějaké video, nemusíte jej hledat, bude svítit v historii.

I když je s námi Windows Phone 8 už téměř rok, řada uživatelů se nás na to stále ptá. A na co přesně? Na Zune. Zde se tedy sluší to připomenout ještě jednou. Pro spojení s počítačem a tedy přesun obrázků, fotografií, hudby či videa již není zapotřebí program Zune, telefony s Windows Phone 8 s tímto programem už dokonce nekomunikují. Vše tak funguje stejně, jako na Androidu. Soubory můžete přesouvat přes MTP protokol, kdy se paměť telefonu objeví jako další disk v počítači. Pro jednodušší správu lze využít program Windows Phone, který je k dispozici pro Windows 7, Windows 8 a Mac, a který vám dovolí jednoduše kopírovat multimédia z/do telefonů, a to i například v moderním prostředí Windows 8.

Hudba se vám po nahrání do telefonu roztřídí dle ID3 štítků na umělce, alba, skladby, seznamy stop a žánry. Pokud preferujete hraní ze složek, máte bohužel smůlu. Třídění je abecední a pro snazší orientaci můžete klepnout na písmeno v abecedě, zobrazí se celá abeceda a vy se tak rychle dostanete, kam potřebujete.

Podoba hudebního přehrávače

Při přehrávání vidíte náhled alba, který je ale poměrně malý a značná část displeje zůstává nevyužita. Ovládání je v horní části displeje, nechybí možnost opakování a náhodného přehrávání. Při přehrávání bohužel nemůžete poskočit na vybrané místo v časové ose. Lze pouze přetáčet držením tlačítka vpřed, což příliš praktické není. Pokud z hudebního přehrávače odejdete, lze kdekoliv v menu telefonu hudbu ovládat i nadále. Stačí stisknout tlačítko pro regulaci hlasitosti a kromě ní pak můžete přehrávání pozastavit nebo přeskočit v skladbě či na další/předchozí skladbu. Stejné ovládání se automaticky objeví i na zamykací obrazovce, takže nemusíte telefon odemykat, pokud chcete přehodit jen skladbu. A důležitá poznámka – pokud během přehrávání vyjmete sluchátka, přehrávání se zastaví.

Přehrávání hudby, bohatý ekvalizér a možnosti ovládání hudby na úvodní a zamykací obrazovce

U hudby se začíná projevovat přehršel bonusových aplikací, které Nokia přibalila, a zde Finy musím pochválit za přidání pokročilého ekvalizéru. Ten je sice umístěn neprakticky mimo nastavení hudby, ale buďme rádi, že jej Nokia vůbec přibalila. Vybírat můžete z několika přednastavených profilů, nebo si vytvořit vlastní. S připojenými sluchátky lze aktivovat také Dolby a zapnout vyvážení hlasitosti. Tuto funkci uvítají především ti, jejichž skladby mají různou úroveň hlasitosti a na Lumii 1020 nemusíte u každé skladby ručně regulovat úroveň hlasitosti. Co si ale kritiku zaslouží, je vlastnost Windows Phone, která vás bude vytáčet právě zejména při poslechu hudby. Jde o společnou regulaci hlasitosti pro všechny zvuky – vyzvánění, hudební přehrávač, video nebo i hry. Pokud tak máte na rušné ulici nastavený telefon na maximum, abyste nepřeslechli vyzvánění, zapojíte sluchátka a nedáte si pozor, utrhne vám to uši, protože se i hudba začne přehrávat na maximální hlasitost. Toto je dlouhodobý neduh Windows Phone a vypadá to, že se v této věci v nejbližší době nic nezmění.

FM rádio je hodně jednoduché, ale svému účelu poslouží

Pokud vás vlastní hudba omrzí, nemáte už díky updatu Amber smůlu. S ním se totiž do Windows Phone telefonů vrátilo tolik žádané FM rádio, které má stejné funkce, jako u Windows Phone 7. Prostředí je velmi jednoduché, až moc. V podstatě můžete pouze ručně ladit frekvenci a uložit si své oblíbené stanice. Ty se vám ale v seznamu pak nijak nepojmenují i přesto, že rádio podporuje RDS a přejmenovat je nelze. Microsoft by si tedy měl dát s rádiem trochu více práce.

Video přehrávač je svižný a poradí si i s FullHD filmy. Problém mu nečiní formáty WMV, AVI či kodeky DivX a Xvid. Pokus o přehrání souboru MKV nicméně už dopadl neúspěšně. Stejně tak externí titulky do videa nijak nedostanete. Samozřejmě jedině tak, že je do videa přímo „vpálíte“ na počítači. Zanedlouho by však i pro Windows Phone měl být dostupný oblíbený přehrávač VLC, který by si měl poradit i s těmito pokročilejšími požadavky.

Ačkoliv najdete v menu položku hry, žádné se v ní nenachází. Jde pouze o sdružení vámi v budoucnu stažených her, a to vše můžete provázat se svým Xbox účtem. Do telefonu se vám stáhne vaše postavička z Xboxu, vaše skóre a achievmenty z vašich her a skrze aplikace Xbox Extras můžete dokonce vaši postavičku editovat, případně přes Xbox SmartGlass používat telefon jako doplňkovou obrazovku pro váš velký Xbox a z telefonu můžete ovládat hudbu, videa nebo například webový prohlížeč. Nabídka her se trvale rozrůstá, a řada podporuje právě i integraci Xbox funkcí (tedy odemykání achieventů a odesílání skóre do cloudu). Zdaleka ale neočekávejte tolik her, jako na Android a iOS nebo tak špičkovou grafiku, jako u některých nejnovějších titulů pro tyto platformy. Zde Windows Phone 8 stále citelně zaostává.

Hub hry

Co se nabídky aplikací týče, řada lidí platformě Windows Phone 8 vytýká málo aplikací, které navíc přicházejí později. A oprávněně. Situace se sice zlepšuje každým dnem v souvislosti s tím, jak narůstá tržní podíl systému, stále ale najdete mnoho bílých míst i přesto, že se ve Store nachází přes 160 tisíc aplikací. Stále chybí některá světová zvučná jména (za všechny jmenujme Instagram) a zejména pak lokální obsah. Nechybí sice české zpravodajské aplikace, mapy, SMS jízdenky a podobně, ale například aplikace mobilních operátorů, bank, pojišťoven a další podobné české aplikace jsou stále spíše výjimkou. Obecně lze ale říci, že běžný uživatel na nedostatek aplikací nenarazí a většinu běžných a známých aplikací ve Storu nalezne, případně pak jsou k dispozici jejich alternativy. V případě zmiňovaného Instagramu hned několik. Situace se postupně lepší i v české kotlině.

Takto vypadá Windows Phone Store. Aplikací přibývá, Android a iOS jsou na tom ale výrazně lépe

V této kapitole jste zvyklí najít informace o interní paměti. Tak sem s ní. V případě Nokie Lumia 1020 je k dispozici podle verze (viz kapitola Hardware) 32GB nebo 64 GB, avšak reálně 29GB resp. 60 GB. Zbytek si ukousne systém a aplikace. Bohužel (pro někoho bohudík) chybí podpora paměťových karet a prostor tak snadno nezvětšíte, vestavěná paměť je ale myslím dostatečná a obzvláště 64 GB bude dostačovat i těm, kteří hodně fotografují. Jedinou možností, jak získat další prostor, je cloudové úložiště SkyDrive, které je úzce svázáno s telefonem. Na SkyDrive získáte prostor 7 GB, pokud jej ale využíváte již delší dobu, můžete mít zdarma až 25 GB. Větší prostor lze samozřejmě dokoupit. Maximem je momentálně 200 GB.

SkyDrive

Telefonní seznam: dokonalá vazba se sociálními sítěmi

Ke svým kontaktům se dostanete nejsnadněji kliknutím na dlaždici Lidé. Ta je po prvním zapnutí umístěna na pohotovostní obrazovce. Podporuje všechny tři velikosti dlaždic, přičemž na nejmenší již nezobrazuje fotografie vašich kontaktů. Posledním možným způsobem je dlaždice či položka Telefon. Ta vás přenese do historie volání, kde najdete zmeškaná volání, příchozí hovory i vaše hovory. Novinkou je, že z této obrazovky můžete dlouhým podržením rovnou zablokovat nechtěné číslo, které se vám pak nedovolá. Nokia umí blokovat například také všechny skrytá čísla a dokonce je přístupná také užitečná dlaždice, která vám ukáže, kolik volání a SMS zpráv bylo zablokováno.

Hub lidé je skutečným centrem dění, sdružuje vaše kontakty ze všech sítí a účtů

Bohužel stále chybí nějaké počítadlo provolaných minut, stejně tak postrádám vyzváněcí profily. Ba co hůř, chybí i nějaká rychlá možnost vypnout nebo zapnout vibrace v tichém režimu. Také mi u Windows Phone nevyhovuje způsob upozorňování vibracemi na příchozí hovor – telefon pouze několikrát zavibruje a poté už zní jen vyzvánění, což někdy pro všimnutí si příchozího hovoru nestačí. Mnohem jednodušší než na Windows Phone 7 je nastavení si vlastního vyzváněcího tónu. Nyní stačí požadovanou skladbu nahrát do složky Ringtones a je to. Nelze tedy vybrat jakoukoliv skladbu z hudebního přehrávače a nastavit ji jako vyzváněcí tón, avšak pokrok je to vítaný.

Skupiny a Prostory

Aplikace Lidé je totožná s dřívější verzí systému. Stále se tedy plýtvá místem na úkor samotných kontaktů. Seznam kontaktů je krásně provázán z vaším Windows účtem, Google účtem, Facebookem, Twitterem, LinkedIn, Skypem a dalšími účty. Samozřejmě lze vše filtrovat a nechat si zobrazit například jen kontakty z nejpoužívanějšího zdroje, fulltextové vyhledávání nechybí. Přímo z hubu lidé můžete i aktualizovat svůj status, ohlásit polohu a sledovat aktualizace dění na sociálních sítí případně přímo novinky například z Facebooku a rovnou statusy likeovat a komentovat. Potěší také samostatná obrazovka s dlaždicemi kontaktů, se kterými jste volali nebo si psali nedávno, jakýkoliv kontakt lze navíc připíchnout jako dlaždici na úvodní obrazovku, a dlaždice pak zobrazuje například jeho aktualizace stavů na Facebooku. Historii statusů a kompletní fotogalerii můžete zobrazit z profilu daného kontaktu, přičemž aplikace automaticky a chytře spáruje stejné kontakty z různých sítí. Provázání se sociálními sítěmi je zkrátka dokonalé a z jiných platforem může konkurovat částečně jen Sense od HTC.

Detail kontaktu: údaje, statusy ze sociálních sítí, fotografie i historie na jednom místě

Nechybí ani skupiny kontaktů, do kterých si můžete hodit například pouze rodinu nebo pracovní kontakty, a i zde zobrazovat dění na sociálních sítích a fotografie pouze od kontaktů z dané skupiny. Vše je opět synchronizováno napříč vašimi Windows Phone 8 zařízeními. K dispozici jsou i takzvané „prostory“, které využijete s dalšími lidmi s Windows Phone 8. V prostorech může chatovat několik lidí, sdílet zde své fotografie, kalendář a novinky v uzavřené skupině.

Příchozí hovor je indikován fotografií a přijmutí probíhá prostým stiskem jednoho tlačítka. Díky nové aktualizaci Nokia Amber je už i na Nokiích možné telefon rychle ztišit otočením displejem dolů. Ztišení vyzvánění je možné provést ale rychle stisknutím dolního bočního tlačítka pro regulaci hlasitosti. Užitečná je také možnost odmítnout hovor s SMS, přičemž si můžete konfigurovat až 4 předpřipravené zprávy, které můžete jedním kliknutím kontaktu odeslat. Není to ale spolehlivé a někdy se bez zjevné příčiny možnost odmítnout hovor se zprávou při příchozím hovoru neukáže.

Historie hovorů s možností zablokovat číslo, odchozí a příchozí hovory

Zprávy a klávesnice: klasické Windows Phone 8 se všemi plusy i neduhy

SMS zprávy a MMS zprávy se sdružují pod jednou položkou Zprávy. Jsou řazeny do konverzací a lze je promazávat dle vašeho výběru. Při tvorby zprávy využíváte QWERTZ klávesnici v režimu na výšku i na šířku. Psaní však zcela pohodlné není. Stejně jako další Windows Phony, má i Nokia Lumia 1020 rozmístění kláves pozměněné, než na jaké jsme zvyklí například z počítač. Příkladem budiž klávesa B, která je běžně uprostřed pod klávesami G a H. Na Windows Phone 8 ji ale najdete až pod klávesou J. Zvyknout se na to částečně dá, ale ani po několika týdnech či měsících nebudete psát tak rychle, jako na klávesnicích jiných telefonů.

Naštěstí pomáhá přítomnost slovníku, který vám automaticky může opravovat špatně naspaná slova, ve kterých jste například nechtěně udělali nějaký překlep. Český slovník je velmi kvalitní, slova opravuje velmi dobře a psaní je tak ve finále rychlejší a pohodlnější, než u Windows Phone 7. Vždy dojde k opravě na slovo s diakritikou, u Nokií však máme šikovné vylepšení v podobě možnosti diakritiku ořezat a vy tak můžete v SMS zprávě na rozdíl od jiných Windows Phone telefonů využít všech 160 znaků. Velmi praktické je rychlé přepínání jazyků, což se hodí zejména v případě, že píšete SMS ve více jazycích a chcete mít automatické opravy hned po ruce. Počítadlo znaků přítomno také je, ale odpočítávání se zobrazí až 30 znaků před koncem SMS zprávy. V nastavení si můžete vybrat, zda má po tečce začít psaní velkým písmenem, nebo poklepání dvakrát na mezerník vytvořit tečku. Nechybí už ani koncepty, takže pokud rozepíšete zprávu a z editoru odejdete, najdete ji ve zvláštní složce a neztratí se. Neprakticky jsou řešeny doručenky SMS zpráv, vždy totiž přijdou jako nová SMSka, což je hodně otravné. Stačila by třeba fajfka u zprávy, která byla doručená a křížek u neúspěšného doručení. Nově lze blokovat zprávy od vybraných kontaktů. Ty se vám vůbec nezobrazí v aplikaci zprávy, ale podívat se na případné zablokované texty můžete, ve speciální sekci.

E-mailový klient

I položka Zprávy se dělí na dvě karty. Druhá je zvaná online a najdete v ní všechny online kontakty z Facebooku. Samozřejmě pouze v případě, že přepnete svůj stav v nastavení na cokoliv kromě offline módu. Facebook chat je tak opět plně integrovaný a při psaní nové zprávy se lze přímo v zápatí přepínat mezi Facebookem a klasickými SMS a MMS zprávami, přičemž všechny zprávy všechny typů se dohromady zobrazují najednou ve formě konverzace u daného kontaktu. V případě MMS potěší nově možnost sdílet svou polohu prostřednictvím vložení výřezu mapy, na který může příjemce klepnout a okamžitě si zobrazit ve své mapové aplikaci vaši polohu. Do zprávy lze vkládat také vyzváněcí tóny a kontakty.

E-maily jsou řešeny jednou aplikací, avšak každý účet dostane extra položku v menu. Schránky lze však následně sdružovat a mít tak například tři v jedné. Nastavení běžných schránek včetně Gmailu je otázkou několika vteřin. Spolehnout se můžete na push notifikace. Při tvorbě e-mailu máte možnost přidávat jako přílohu pouze fotografie. Nicméně například dokumenty a další soubory lze sdílet také, jen je na to potřeba jít oklikou ve stylu iOS. Je nutné najít například dokumenty přes danou aplikaci a sdílet je e-mailem. Toto by mohl Microsoft vyřešit o něco lépe. Výborná spolupráce je s Microsoft Exchange servery, díky čemuž se Windows Phone výborně hodí i do korporátní sféry.

kontrola pravopisu je kvalitní, písmo ve zprávách lze zvětšit

Organizační funkce: to si toho kalendáře vážně nikdo nevšiml?

Beze změn Microsoft i Nokia ponechaly kalendář. Stále nabízí jen dva druhy náhledu, přičemž měsíční je naprosto k ničemu. Využívá polovinu displeje a druhá polovina zeje prázdnotou. Zda je na některý den něco v plánu, poznáte dle vypsaných událostí v okénku se dnem. Velikost písma je však tak malá, že nic nepřečtete ani s lupou a musíte si přepnout na denní náhled. Navíc popisky u dnů jsou v měsíčním náhledu falešné a místo názvů událostí je zde použit pouze generický „lorem ipsum“ text. U extra jemného displeje jaký má Lumia 1020 ale tuto kuriozitu snadno odhalíte. Týdenní náhled chybí, stejně jako vyhledávání v událostech. Z denního náhledu se můžete přepnout na agendu či výpis úkolů. Kalendář dokáže sdružovat více kalendářů a každému přidělí jednu barvu, kterou si lze následně nastavit. Přehlednost tedy budiž zajištěna. Při tvorbě nové události zadáváte její předmět, místo konání, vyberete kalendář, čas, přidáte dle potřeby upozornění či účastníky. Hodí se i praktická poznámka k dané události.

Kalendář dost plýtvá místem a chybí mu některé funkce, obecně je ale kvalitní a svižný

V další výbavě nechybí opakované budíky, kterým můžete přiřadit vlastní zvonění a popis. Nechybí kalkulačka nebo záznamník zvuku. Jistě uvítáte přítomnost aplikace OneNote, tedy poznámkového bloku synchronizovaného s vašimi OneNote poznámkami na SkyDrive a aplikacemi OneNote v počítači nebo tabletu. Všechny vaše poznámkové bloky se ukážou i v telefonu, poznámky můžete ale i zapisovat, namlouvat či fotografovat. Následně je lze sdílet e-mailem. Jednotlivé poznámkové bloky nebo i poznámky můžete připíchnout formou dlaždice na úvodní obrazovku a mít tak k nim okamžitý přístup.

Kancelářská výbava je výborná - vše je propojeno se SkyDrive a upravovat lze Word, Excel i PowerPoint dokumenty

Kancelářské dokumenty obslouží program Office, který si poradí s dokumenty Word, tabulkami Excel a prezentacemi PowerPoint. Vaše dokumenty můžete sdílet e-mailem, pomocí Bluetooth či na SkyDrive. Stejně tak můžete konkrétní dokument připnout na úvodní plochu v podobě dlaždice. Dokumenty lze ale nejen číst, ale také snadno editovat či vytvářet zcela nové. Praktické je rovněž třídění kancelářských dokumentů. Můžete si tak nechat zobrazit třeba jen dokumenty, které vám přišly e-mailem a kompletně integrováno je úložiště SkyDrive. Integrace kancelářských funkcí je tak hodně robustní a to, co se na jiných platformách řeší doinstalováním různých aplikací, je zde krásně integrováno.

PowerPoint a OneNote

GPS a mapové podklady: navigační výbava, která stěží hledá konkurenci

V případě recenze na Nokie jsme GPS a mapy oddělili do vlastní podkapitoly. Jak asi již dávno víte, Nokia ke všem svým chytrým telefonům dodává vlastní mapové aplikace Here Maps, ke kterým navíc přidává také hlasovou navigaci Here Drive. U dražších telefonů, mezi které samozřejmě patří i Lumia 1020, je zdarma hlasová navigace po celém světě, samozřejmě včetně České republiky. Oproti Androidu a iOS je zde velká výhoda – vše totiž může být kompletně off-line, což se hodí nejen v zahraničí. Jediné, co musíte udělat, je stáhnout si dopředu vybrané mapy do paměti telefonu. Celá Česká republika ukousne zhruba 160 MB. Jinak je ale samozřejmě možné stahovat mapy z internetu v režimu on-line. Aplikace Here Maps a navigační Nokia Drive jsou propojeny a sdílejí stejné off-line mapové podklady, oblíbené položky a další informace.

Here Maps jsou velmi kvalitní - nechybí 3D budovy, plány budov nebo speciální LiveSight mód s rozšířenou realitou

V Nokia mapách lze rovněž zobrazit oblíbená místa z webové služby maps.nokia.com, zobrazit body zájmu včetně fotografií a recenzí a specialitou jsou také například mapy budov, například nákupních center, a to i v České republice. Snadno se tak zorientujete a trefíte ve spleti chodem například do vybrané restaurace nebo na toalety. Pokud chcete, aby vás telefon navigoval v autě hlasově, stačí spustit aplikaci Here Drive a vyhradit si další 4 MB, které spolkne ženský hlas, který vám řekne, jakým směrem máte jet. Samotné podklady jsou vesměs aktuální, dokonce zobrazují i ještě neotevřené úseky silnic. Naštěstí mají zanesené i tyto podrobnosti, a pokud daný úsek ještě není otevřen, navigace vás na něj nesměruje.

Na Here Maps je navázána hlasová navigace Here Drive

Při navigování si můžete vybrat, kudy chcete jet. Například se chcete vyhnout placeným úsekům a nezpevněným cestám. V ten moment stačí vždy dotyk na příslušnou ikonku a navigace trasu přepočítá. Stejně tak si můžete vybírat z nejkratší trasy, nejrychlejší trasy či ekonomické trasy. Nejkratší trasa vám sice ušetří kilometry, avšak požene vás mnohdy po malých cestičkách, čímž si jen prodloužíte výsledný čas dojezdu. V nastavení také najdete rychlostní limit, kde si lze zapnut zvukové upozornění na příliš vysokou rychlost. Líbí se mi rovněž, že je celé prostředí navigace uzpůsobeno pro ovládání v autě a všechny položky jsou náležitě velké.

K dispozici je také propojení s navigací v MHD nazvanou HERE Transit. Pokud si v mapě vyberete nějaký bod, můžete se k němu nechat navigovat nejen pěšky nebo autem, ale také pomocí MHD. Telefon vám ukáže, kudy na zastávku, kterou linkou a v kolik máte jet, kdy vystoupit a jak dojít do cíle, a to vše jak graficky, tak na mapě. Zamrzí jen, že to výborně funguje jen v zahraničí, například v Praze nejsou dostupní jízdní řády a v tomto ohledu Nokia ztrácí na Google, který se již z pražským dopravním podnikem dokázal domluvit na podmínkách poskytování jízdních řádů, Nokia ale zatím nikoliv.

Aplikace Here Transit a možnost stáhnout mapy pro off-line použití

S GPS souvisí i funkce Here City Lens, která pracuje na bázi rozšířené reality a kombinuje informace o okolních místech se světem kolem vás snímaným fotoaparátem. Popíšu ji na příkladu. Stojíte uprostřed náměstí neznámého města. Spustíte si aplikaci, zapne se fotoaparát a vy reálně na podkladu obrazu z fotoaparátu vidíte ikonky, kde a jakým směrem se nachází různá zajímavá místa. Můžete si je vyfiltrovat na restaurace, hotely, nákupní centra, zábava, památky, dopravu a zajímavosti. Vyjma zajímavostí funguje vše naprosto skvěle. Ze zajímavostí se totiž nejbližší nacházejí několik set kilometrů od našich hranic.

Aplikace Here City Lens pracující s rozšířenou realitou Here City Lens

Velmi dobrá je citlivost na GPS a rychlost fixace vaší polohy. S asistencí internetu jde o 3-4 vteřiny, bez internetu se doba pohybuje většinou okolo deseti vteřin. Nechybí ani Glonass, gyroskop a kompas.

Internet a datové funkce: dorazilo i LTE

Windows Phone 8 obsahují prohlížeč Internet Explorer 10, který je rychlý a stránky vykresluje svižně. Zapomenout ale musíte na podporu Flashe, RSS a také si prohlížeč nebude pamatovat vaše hesla. Prohlížeč nepodporuje také některé standardy a například Windows Phone je jediný systém, na kterém nefunguje naše přihlašování do diskuzí přes sociální sítě, což je škoda. Prohlížet lze maximálně šest oken, stránky lze označit jako oblíbené, nechybí funkce hledání na stránce. Novinkou ve WP8 je možnost nastavit si tlačítko vedle adresního řádku, nově se tak lze rychle přepnout na záložky nebo oblíbené položky. Inovací je konečně také možnost vyhledat rychle text na stránce, vkládat obrázky z webu přímo do OneNotu a podobně, což se mnohdy hodí. Velmi vítanou možností, je možnost nahrazení Bingu Googlem na pozici vyhledávače v prohlížeči, který se aktivuje napsáním výrazu do adresního řádku. To například HTC neumí.

Internetový prohlížeč Internet Explorer 10

Kritiku si ale Nokia a Microsoft zaslouží za pevné nastavení vyhledávacího tlačítka s lupo pod displejem. Kdykoliv a kdekoliv se ho dotknete, spustí se vyhledávání Bing. To se sice v mnohém zlepšilo a jednoduché dotazy obslouží dobře, na Google však zdaleka nemá, a to hlavně co se týče lokálního obsahu. Přitom Nokie s Windows Phone 7 umožňovaly toto tlačítko namapovat na vyhledávání na Googlu. Škoda, že to není možné i nyní.

Datově je Lumia 1020 vybavena excelentně. Přítomna je veteránská dvojice GPRS a EDGE, mnohem lepší surfování však zajistí HSDPA s maximální rychlostí 42 Mbps a HSUPA s 5,76 Mbps. Poradí si i s LTE s maximem downloadu 100 Mb/s a uploadem 50 Mb/s, to ale v České republice kromě obyvatel Prahy, Mladé Boleslavy a Karlových Varů asi moc lidí nevytrhne. Co se ale hodí, je nová funkce Data Sense. Zde si nastavíte váš měsíční FUP a den, kdy se vám obnovuje, případně pak jednorázový FUP, a pak už telefon počítá, kolik dat jste přenesli a může vám to zobrazovat i na dlaždici a pěkně můžete i vidět, které aplikace využívají kolik dat. Pokud se přiblížíte vyčerpání vašeho FUP, umí aplikace automaticky omezit data na pozadí, například automatický příjem e-mailů. Data Sense může šetřit i data u webového prohlížeče. Stačí zaškrtnout odesílání URL do této služby.

Aplikace Data Sense je hodně užitečná. Škoda že chybí podobné počítadlo na hovory a SMS zprávy

Naopak důležitá je Wi-Fi se standardy a/b/g/n. Je možno také nastavit neodpojování Wi-Fi v momentě, kdy displej zhasne. Novinkou je nalezení volných Wi-Fi prostřednictvím Data Sense. Přímo v menu telefonu u připojení na Wi-Fi je odkaz na nalezení Wi-Fi hotspotů zdarma v okolí, a to se opravdu hodí zvláště v zahraničí. Hotspoty se vám ukáží na mapě (kterou můžete mít staženou off-line) a telefon vás tak plně off-line i v cizím městě navede k Wi-Fi a vy nezaplatíte ani korunu za data. Užitečné a šikovné. Nechybí dále Wi-Fi Direct a také NFC, jehož anténa se nachází v horní části zadní strany přístroje, a které bude nejlépe fungovat jako párování s příslušenstvím nebo posílání souborů s jiným telefonem s Windows Phone 8. Fotografie totiž například s Androidem sdílet nelze. Naštěstí je tu i konečně dospělé Bluetooth 3.0, přes které lze multimédia posílat i přijímat. Zamrzí, že přes NFC zatím nelze kvůli některým chybějícím funkcím ve WP8 v ČR bezkontaktně platit, s příchodem aktualizace Windows Phone 8.1 by se to ale mělo změnit. Sdílet multimédia, kontakty, mapy, aplikace nebo načítat tagy ale je možné už nyní.

Data Sense vám najde nejbližší volnou Wi-Fi

S počítačem se můžete spojit i kabelem a jak jsem psal již výše, není potřeba žádný program v PC. Nokia Lumia 1020 využívá profilu MTP a načte se jako další zařízení v počítači a vy pak s pamětí pracujete jako s dalším diskem. Stejný způsob využívají například nejnovější verze Androidu. Celkově tedy nejde o klasické Mass Storage, kdy byste telefon připojili a on se objevil jako další disk. V případě připojení MTP zůstává například paměť telefonu přístupná skrz telefon i po připojení, a ke starším systémům jsou potřeba ovladače. Vzhledem k fotografickým schopnostem zamrzí, že Lumia 1020, stejně jako ostatní Windows Phone telefony nemá HDMI konektor nebo nepodporuje MHL skrze microUSB konektor. Zapomenout musíte také na USB host.

Závěr a zhodnocení: špičkový fotograf s vysokou cenovkou

Nokia Lumia 1020 se povedla. Vzala si vše dobré z Lumie 925, kterou jsme v recenzi chválili, a zkombinovala tuto nabytou výbavu se špičkovým fotoaparátem, který je sám o sobě mezi mobilními telefony unikátní. V našem testu se ukázalo, že vysoké rozlišení má smysl a využít jej lze jak pro bezztrátový zoom, tak v případě oversamplingu pro kvalitnější 5Mpx snímky. Všichni očekávali, že s tak velkým fotomodulem a špičkovou fotovýbavou, zahrnující xenonový blesk, optickou stabilizaci a mnohé další, bude Lumia 1020 fotit špičkově. A ona fotí. Je pravda, že šum by mohl být menší a vyvážení bílé nefunguje vždy ideálně, to jsou ale jediné dvě slabiny. Jinak podává Lumia 1020 špičkové výkony za všech situací, překvapí zejména výbornými fotografiemi v noci díky optické stabilizaci a velkou devizou je také xenonový blesk. Na kvalitní snímky si ale počkáte, v tomto směru jinak velmi svižnému Windows Phonu chybí výkon a zpracovávání každé fotky po vyfocení trvá dlouhých 5 vteřin. Celkově ale lze říci, že Lumia 1020 bez problémů nahradí kompaktní fotoaparát a velmi kvalitně vyfotí vše, co vás v životě potká. Pokud tedy hledáte kvalitní fotomobil, který si poradí s opravdu každou situací, je Lumia 1020 jednou z mála voleb, a rovnou volbou zcela ideální.

Lumia 1020 ale není jen fotoaparát, ale samozřejmě také mobilní telefon. I přes velký fotoaparát oceňuji stále poměrně kompaktní rozměry a hlavně příznivou hmotnost. Velmi příjemně mě opět překvapil také HD AMOLED displej, který má výbornou čitelnost na slunci a hodit se bude i ovládání v rukavicích. Pozitivní je také zlepšení kvality reproduktoru, celkově je zvuk také velmi dobrý. Systém Windows Phone 8 jako takový je velmi svižný, což bude také mnoha uživatelům vyhovovat. Uvítal bych celkově lepší výdrž baterie, 2000 mAh je na špičkový multimediální fotomobil málo, i když do večera vám telefon vydrží.

Nokii Lumia 1020 může zlomit vaz počáteční vysoká cena. Ta se v současnosti pohybuje kolem 16 500 Kč. Ano, za špičkový fotoaparát je správné žádat příplatek, ale pokud uvážíme, že se jedná zjednodušeně v podstatě o model Lumia 925 s přidanými megapixely a xenonem a Lumia 925 se v současnosti prodává za zhruba 11 500 Kč, je příplatek 5 tisíc Kč příliš. Za více než 16 tisíc Kč se prodávají špičkové vlajkové lodě s Androidem, lákající na FullHD displeje a spoustu chytrých funkcí, za necelých 13 tisíc se prodává například nové LG G2. Ideální cenovku bych viděl na zhruba 13 tisíc Kč, kam by se cena postupně do Vánoc nebo po vánočním období mohla dostat. Do té doby si ale za danou cenu Lumia 1020 zřejmě mnoho majitelů nenajde.

Konkurence

Na konkurenty můžeme nahlížet ze dvou úhlů. Pokud budeme hledat telefony, které fotí alespoň v některých disciplínách srovnatelně, budeme muset sáhnout mezi ty nejlepší a nejdražší. Nabízí se tak Samsung Galaxy S4, LG G2, Sony Xperia Z1 nebo Apple iPhone 5s. Naopak hybridní Galaxy S4 Zoom bych vzhledem ke špatné kvalitě snímků za konkurenci nepovažoval.

Odhlédneme-li od fotoaparátu a budeme se dívat spíše na funkce telefonu, budou konkurenti podobní, jako v případě Lumie 925. A ta bude rovnou největším konkurentem z vlastní stáje. Má stejné funkce a jediné v čem zaostává je fotoaparát, který je ale i u ní velmi kvalitní. Lumia 925 je ale o 5 tisíc levnější a kompaktnější, mnoho lidí tak sáhne spíše po ní.

Lumia 925 je o 5 tisíc Kč levnější, elegantnější a také nefotí vůbec špatně

Samsung má na našem trhu stále pouze ATIV S, který je ale dostatečně důstojným konkurentem. Zde je názorně vidět, že pro korejského výrobce je prioritní Android a platforma Windows Phone je pro něj ze zcela pochopitelných důvodů vedlejší. Oproti Lumii 925 nabídne ATIV S větší displej i baterii a o lepší výdrž na jedno nabití. Výhodou je i slot pro paměťové karty a zejména cenovka kolem 9 tisíc Kč. Na druhou stranu Samsung zdaleka nenabídne tolik užitečných a zajímavých aplikací, jako Nokia, chybí mu i bezplatná hlasová navigace.

HTC dokáže nabídnout model 8X, který má menší HD displej, je však kompaktnější. Má stejně velkou paměť, horší fotoaparát a opět mu chybí velké množství zajímavých aplikací. S cenou se ale dostal téměř na polovinu startovací ceny Nokie, což může být pro mnohé rozhodující.

Konkurence s Androidem čítá většinou loňské vlajkové lodě, jako je HTC One X nebo One X , Samsung Galaxy S III či LG Optimus G. Nabídnou větší displeje, výrazně větší možnosti úpravy prostředí a o poznání větší zásobárnu aplikací ke stažení z Google Play. Mnohdy ale nemají tak rychlý a spolehlivý běh. Alternativou může být také Sony Xperia T se stejně velkým displejem, jako Lumia 925. Oproti ní má navíc slot pro microSD kartu, ale horší výdrž baterie a horší fotoaparát.

HTC One X, Samsung Galaxy S III, LG Optimus G a Sony Xperia T

Zapomínat nesmíme také na Apple iPhone 5, který je o poznání menší a kompaktnější, má ale kvůli tomu menší displej. K dostání je i s mnohem větší pamětí, potěší plynulým systémem iOS s obrovským množstvím aplikací. Je ale o hodně dražší, neoslní výdrží baterie a oproti Lumii pořizuje horší noční snímky a má horší provázání se sociálními sítěmi.

Apple iPhone 5
nokia-lumia-1020
Klady
  • stále poměrně kompaktní rozměry a únosná hmotnost
  • rychlý a svižný systém
  • kvalitní konstrukce
  • kvalitní FullHD videa
  • bezztrátový zoom
  • špičkový fotoaparát s optickou stabilizací a xenonem
  • výborný displej s dobrou čitelností venku a ovládáním rukavicem
  • nová služba Data Sense šetřící data a vyhledávající Wi-Fi
  • výborné navigační aplikace, rychlé GPS
  • Nokia Glance screen - zobrazení hodin i na zhasnutém displeji
  • HAAC stereo nahrávání zvuku v širším rozsahu frekvencí
  • dobré propojení systému se sociálními sítěmi
  • po všech stránkách velmi kvalitní zvuk
Zápory
  • menší nabídka aplikací
  • chybí HDMI nebo MHL
  • malé ovládací prvky a ikony v Nokia Pro Cam
  • velmi pomalé zpracovávání fotografií
  • fotoaparát někdy chybně vyváží bílou
  • nevyužitý měsíční náhled kalendáře
  • webový prohlížeč si nepamatuje loginy
  • vyhledávací tlačítko pod displejem má pevnou funkci
  • společná regulace hlasitosti pro multimédia i vyzvánění
Diskuze ke článku
Ok
Pekny telefon ale ja jsem velice spokojen s moji lumii 920 :)
A jenom v konkurenci vam chybi u htc one x plus ;)
Ale jinak jako vzdy velmi povedena prezentace :)
Petr
Čekat na pořízení fotky 5s než mužů udělat další? Díky nechci
J
Máte niekto skúsenosť s tímto: http://smartmania.cz/forum/viewtopic.php?f=170&t=33742 ? Keď áno, je to príliš viditeľné?
kiklop
Z pohledu kvality fotografií nabízí podle mě Lumia 1020 přímo excelentní výkon (detail, rozumná míra šumu). Pokud navíc pokusně upravím dostupné snímky v plném rozlišení na nějakou rozumnou velikost (zmenšení / doostření), přišla mi kvalita detailu srovnatelná (mluvím o denních snímcích), ne-li lepší než u některých běžných kompaktů (které mnohdy trpí na velkou ztrátu detailu a dohánějí to šíeným rozpatláním obrazu...). Konečně si tedy dokážu představit mobilní telefon, který díky kvalitnímu fotoaparátu / videu zcela nahradí kompaktní fotoaparát téměř za každé příležitosti.

Kdo ale vymyslel, že interní paměť je zcela dostatečná pro desítky megabajtové fotografie by potřeboval narovnat myšlenky na skřipci.

Z pohledu mobilního telefonu je to samozřejmě srovnatelné s Lumií 925 viz. http://mobilni-telefony.megaduel.cz/porovnani-nokia-lumia-1020-vs-nokia-lumia-925.htm která mi je tedy po stránce designu mnohem sympatičtější...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze