Nokia 9 PureView
recenze

Nokia 9 PureView

Úspěch by byl zázrakem
28

Na nového zástupce řady PureView jsme čekali dlouhá léta. Nyní se na českém trhu konečně objevila Nokia 9 PureView s relativně moderní výbavou, konzervativním designem a především hned pěti fotoaparáty na zadní straně. Ambice má tak jednoznačně nejvyšší – měla by se stát nejlépe fotícím telefonem na trhu. Současně nasazuje i přijatelnou cenu.

Konektivita: absenci si nikdo nedovolil

Konektivita je dle očekávání na velmi vysoké úrovni. Máme tu rychlou Wi-Fi ac i kompletní LTE a nechybí ani NFC či nejnovější Bluetooth 5.0. Samozřejmostí je nasazení moderního USB-C konektoru. Na českém trhu se prodává výhradně varianta s podporou dvou nanoSIM karet.

Velkou pochvalu zaslouží A-GPS, kterou doplňuje i ruský systém GLONASS. Vždy se velmi rychle našla a nevykazovala velké odchylky. Pro prohlížení internetu potom samozřejmě poslouží prověřený Google Chrome.

Líbilo se nám
 • LTE
 • NFC
 • Bluetooth 5.0
 • USB-C konektor

Fotoaparát: pět čoček, které nejsou pro každého

Fotoaparátů máme dnes na programu hodně, a tak začneme prostředím. Samotná aplikace fotoaparátu je v podstatě jedinou, kterou si výrobce upravil k obrazu svému. A jakoby již předznamenávala možné komplikace, spouští se aplikace zhruba až po vteřině. Lze nad tím mávnout rukou, ale v případě ideálního záběru může hrát roli každá vteřina.

Nokia 9 PureView
Pohled na prostředí fotoaparátu

Prostředí je přehledné, tahy nahoru či dolů v případě držení v horizontálním režimu přepínáte různé režimy, jejichž pořadí si lze přizpůsobit dle toho, jak je budete využívat. Kromě automatického režimu je zde i profesionální mód s možností si nezbytné hodnoty upravit. Nechybí panorama či využití jen černobílých fotoaparátů v rámci režimu Monochrome. Ovládání je tedy vyřešeno dobře, například změny různých hodnot provedete tahem prstu. Je pak trochu podivné, že se popisky režimů neotočí a vy tak neustále natáčíte hlavu o 90°.

Nokia 9 PureView
Režim Monochrome pořídí černobílé fotografie s pomocí tří fotoaparátů

Nyní konečně přetočme telefon zády směrem k nám a podívejme se na tu nezvyklou sestavičku. Nokia 9 PureView má na svých zádech pětici 12megapixelových fotoaparátů. Všechny mají stejnou ohniskovou vzdálenost i světelnost. Tři jsou černobílé, dva barevné. Co to znamená? Celá pětice dokáže makat společně, ale musíte zapomenout na bezztrátový zoom nebo ultraširokoúhlé záběry. Chybí překvapivě také optická stabilizace obrazu. Takže co vlastně ta nová Nokia umí?

Nokia 9 PureView

V prvé řadě nutno říci, že chcete-li skvělou automatiku a jen cvakat jeden snímek za druhým, Nokia 9 vás zklame na celé čáře. Její hlavní silou není tvorba klasických JPG obrázků, ale fotografování do bezztrátového formátu DNG. Telefon tak v jeden moment zpracovává obrovské množství dat a uložení jednoho snímku ve dvou formátech znamená často více než 50 MB. A na to je potřeba čas. Pořízení snímku je celkem svižné a můžete fotit dále, ale na pozadí se telefon potí se zpracováním. Podívat se na právě pořízený snímek trvá, trvá a trvá. Pokud navíc po pořízení snímku telefon zhasnete, celý proces zpracovávání se pozastaví. Tento náročný úkon se projevuje na baterii. Telefon se po čtvrt hodině focení slušně zahřeje a procenta baterie mizí před očima.

Prostředí fotoaparátu

Kvalita fotografií je téma, které nelze jen tak odbýt. Fotografie jsou barevně věrné, mají výborný dynamický rozsah a dobrý kontrast, ovšem ostrost je někdy lehce nepřirozená. Buď je snímek až přeostřen, nebo rovnou pořídíte neostrou fotografii. Kvalitní snímek tak pořídit lze, ale chce to čas a snahu. Mnohdy je i nutné si vše doladit v programu Lightroom, proto onen bezztrátový formát. Lightroom je aplikace dostupná zdarma ke stažení v obchodu Google Play. V základu však máte k dispozici jen několik málo možností. Pro plné využití je nutné si aplikaci předplatit.

Ukázkové fotografie

TIP! Veškeré testovací fotografie v bezztrátovém formátu DNG si můžete stáhnout z tohoto odkazu

Ukázkové fotografie v režimu Monochrome

Dnes hojně diskutované noční snímky pak nepůsobí moc kvalitně – chybí detaily a jsou hodně tmavé. Zde opět pomáhá aplikace Lightroom. Tím se však jen potvrzuje, že potřebujete-li rychle kvalitní snímek, není Nokia 9 PureView ideální volbou.

Možná jste si ve videu či na přiložených fotografiích všimli, že se na displeji nachází kulaté tlačítko s nápisem 1×. Pokud jej zmáčknete, změní se na 3× a následně na 5×. Jedná se o rychlou možnost přiblížení scény. Jelikož však telefon postrádá teleobjektiv, jde pouze o digitální zoom.

Aplikace Lightroom

Ačkoliv před sebou máme konzervativní telefon, nechybí mu kvalitní selfie kamerka s 20 megapixely.

Ukázkové fotografie z čelního fotoaparátu

Video lze zaznamenávat ve 4K rozlišení se 30 snímky za vteřinu, ovšem bez stabilizace, která je dostupná až při Full HD rozlišení. Ani v nižším rozlišení však nedostanete k dispozici 60 snímků za vteřinu. Kvalita obrazu je slušná, nahraný zvuk je pak silnou stránkou Nokie.

Nokia 9 PureView (testovací video) – 2160p, 30 FPS

Nokia 9 PureView (testovací video) – 2160p, 30 FPS

Líbilo se nám
 • zajímavá myšlenka pěti spolupracujících fotoaparátů
 • vysoký dynamický rozsah snímků
 • kvalitní černobílý režim
 • ukládání ve formátu DNG
Nelíbilo se nám
 • výsledky velmi záleží na konkrétním uživateli
 • rychlé fotografování Nokii 9 nesvědčí
 • chybí optická stabilizace obrazu
Diskuze ke článku
Lukas
Ja som bol na tento telefon velmi zvedavy...Dlho sa o nom hovorilo a vela lufi asi cakalo bombu....Ale teda toto je velky pruser...Aj predajne to bude asi prepadak...Myslim ze tu nepomize ani nejaka softverova uprava .
Lukáš
Tohle bylo od počátku odsouzeno do kapes pár jedinců co na to budou mít "nervy". Káždý jiný vezme S10, nebo něco podobného a je připraven na vše. Bohužel fotoaparáty telefonů už jaksi nemají kam jít, tak vznikají podobné šílenosti, nebo AI omalovánky.
iXtr3m3
Asi takto: Keď nechcem nosiť kvôli momentkám zo sebou slušnejší a drahší kompakt, tak fotím mobilom xy snímkov za sebou a vyberiem tie najlepšie. Lenže na toto ten mobil nie je. Keď sa chcem baviť s kvalitou a nastavovaním a robiť skvelé fotky, tak si predsa vezmem zrkadlovku alebo oproti tomuto profi fotomobily ako S10, P30 Pro alebo XS. Akú dieru na trhu chce teda tento "paškvil" zaplniť? Asi nejakú imaginárnu, alebo minoritnú pre blbých, ktorý sa držia hesla, viac pásik, viac adidas, viac foťákov, viac fotomobil. Kašlať na minuloročný HW, to sa dá prekusnúť. Ale na niečom, čo stavia na fotkách, vykašlať sa na optickú stabilizáciu, vykašlať sa na telefoto, vykašlať sa na širokouhlý foťák, vykašlať sa pri videách na vyššie snímkovanie, vykašlať sa na optimalizované prostredie fotoaplikácie? Čo k tomu dodať? Vyvíjalo sa to evidentne tak dlho, až prišli na to, že to, čo vymyslel nejaký tupohlav na jednom z prvých brainstormingov, bola blbosť, lebo to len tak trepol do vetra a vôbec sa do toho nevyznal a dal robotu druhým, ktorý sa v tom síce vyznali, ale zázraky robiť nedokázali a tak sa tak sústredili na samotný počet fotoaparátov a aby aspoň trochu a vlastne vôbec spolu fungovali, že nevyšiel čas na nič iné a aj táto úloha bola pre nich tak náročná, že to časovo pretiahli do doby, keď sú spoločnosti vyrábajúce tri spomínané mobily vyššie tak dva-tri roky pred nimi aj vo využití viacerých objektívov aj vo výslednej kvalite aj v profi fotoaplikáciach a pro režimoch aj v na dnešnú dobu dokonalej automatike. Nokia si zasa nechala ujsť vlak. Takže tak.
All mobile
All mobile
Velmi zajímavé video na unikátní telefon.Škoda těch nočních fotek.Čekal jsem, že s tolika fotoaparáty, které fotí to stejné ukáže úplně novou dimenzi focení a nebo se alespoň dorovná S10+, když je to přece hlavně FOTOMOBIL.A obzvlášť když po vyfocení tak dlouho a dlouho pracuje.Asi jen ukládá.Holt asi ta největší síla je na konec na samotném uživateli, který musí každou fotku doladit v postprocesu.
Jinak Michale a Petře Děkujeme za pěknou recenzi!

Možná, že někdy v budoucnosti ty vyfocená data se budou odesílat přes 5G nebo 6G na nějaký super výkonný server, který je zpracuje a spojí do jedné úžasné fotky kterou pošle zpátky do telefonu.:-)

Jako fanouška mě mrzí, že ten multi foťák není vůbec vymyšlený Finskou Nokií, ale je od firmy Light.
A označení Purewiev je jen nápis doznívající slavné historie..

Ale i přes to jsem velmi rád, že takovýto telefon vzniknul, poučí se na něm a příští generce vybavena 10 fotoaparáty nám všem možná ukáže nového krále fotomobilů...?

All mobile Jirka

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze