LG G3
recenze

LG G3

černý kůň s QHD displejem

Jihokorejské LG se vytasilo jako poslední se svou vlajkovou lodí pojmenovanou G3, která měla dost času zareagovat na dříve představenou konkurenci. Výrobce opět zvolil tenké rámečky, díky kterým si mohl dovolit větší displej, přidal tlačítka na zadní stranu, nekompromisní výbavu a hned několik trumfů. Není G3 tím pověstným černým koněm, který nakonec všechny předběhne?

Baterie a výdrž: nevymaní se z průměru

LG si je dobře vědomo, že představilo telefon s velkým displejem, který navíc nabízí QHD rozlišení. Navzdory tomu však kapacitu baterie nenavýšilo a setkáváme se opět se 3 000 mAh. Otázka je tak jasná. Bude to stačit? Taková Xperia Z2 nabízí o 200 mAh více, na druhou stranu další konkurenční vlajkové lodě mají kapacity nižší, mají ovšem také menší displeje. Rovnou řekněme, že výdrž není nijak oslňující a místo navyšování rozlišení a úhlopříčky displeje mohlo LG dumat nad tím, jak zvýšit pohotovostní dobu.

Zadní kryt je odnímatelný

Aktuálně totiž LG G3 přežije klasický jeden pracovní den. Pokud telefonu odpojím zhruba v osm hodin ráno z nabíječky a po celý den se spoléhám na jas regulovaný automatikou, synchronizace je zapnutá, neustále se pohybuji mezi připojením k Wi-Fi a sítěmi 3G, hodinku strávím čtením zpráv na internetu a hodinku poslechem hudby, zbývá večer kolem osmé zhruba 30 až 40 % baterie. Dost na to, aby telefon přežil ještě například večerní posezení s přáteli, ale příliš málo na to, abyste nabíječku potřebovali až v průběhu druhého dne. V případě náročného používání se G3 odporoučí bez problému už v pozdním odpoledni, naopak pokud telefon nebudete takřka vůbec používat a budou vám pouze chodit notifikace, lze se dostat na dva dny. Prodloužit výdrž může úsporný režim, který například sníží jas a podtaktuje procesor. Chybí však extra úsporný režim, který vídáme u konkurentů.

Při našich standardizovaných testech výdrže, kdy byl telefon přihlášen k Wi-Fi, připojen do 3G sítě, jas displeje regulován automaticky, aktualizace potlačeny a bylo streamováno video v kvalitě 1080p, LG G3 dosáhlo na čas 7 hodin a 10 minut. To je pouze o 10 minut méně než v případě LG G2, a o 18 minut méně ve srovnání s HTC One (M8). Další konkurenty a jejich časy najdete v tabulce.

Při měření rychlosti nabíjení jsme naměřili čas 1 hodina a 34 minut pro nabití z nuly na 80 %, a 2 hodiny a 3 minuty do plného nabití, což jsou při dané kapacitě slušné výsledky. Nabíjet můžete nejen klasicky kabelem, ale také pohodlně bezdrátově. Netřeba navíc dokupovat speciální kryt, vše je už integrováno. LG se tak přidává po bok například Nokie, která již nějakou dobu integrované bezdrátové nabíjení přináší. LG s tím má ostatně také zkušenosti, protože bezdrátové nabíjení nabízí u Nexus telefonů, které vyrábí. Investici se nicméně nevyhnete. Bezdrátová nabíječka není součástí balení.

LG G3 LG G2 HTC One (M8) Samsung Galaxy S5 Sony Xperia Z2
kapacita baterie 3 000 mAh 3 000 mAh 2 600 mAh 2 800 mAh 3 200 mAh
výdrž při testu 7:10 hodin 7:20 hodin 7:02 hodin 6:34 hodin 7:43 hodin
nabíjení do 80 % 1:34 hodin 2:00 hodin 1:47 hodin 1:11 hodin 1:49 hodin
nabíjení do 100 % 2:03 hodin 2:38 hodin 2:42 hodin 1:54 hodin 2:14 hodin

Zvuk: hudební sluch nemá

Zvuková stránka nepatří mezi ty nejsilnější v případě modelu G3. Výrobce zřejmě ve snaze udržet rozměry na únosné míře zvolil cestu jen jednoho reproduktoru, který je navíc na zadní straně. Bezpečně jej tedy částečně ucpete, pokud telefon leží na zadní straně. Na druhou stranu je 1W reproduktor opravdu hlasitý, což se hodí do hlučných prostředí. Stinnou stránku tvoří zvuk nevalné kvality. Optikou vlajkových lodí zní LG G3 jednoznačně nejhůře. Zvuk je plechový a s nevýraznými basy.

Chuť si spravíte až s výstupem do sluchátek, který je už naopak výborný. Kvalitní jsou navíc i dodávaná špuntová sluchátka. Při reprodukci nechybí důraz na hloubky a výšky, nicméně se neutápí ani potřebné středy.

Displej: vynesený trumf

Dostáváme se dost možná k té nejdůležitější části celé recenze. LG se totiž rozhodlo, že do toho praští a pustí se do trháku. Veškerá známá konkurence si pro letošní rok ponechala již v podstatě standardní rozlišení 1 920 × 1 080 pixelů. LG s modelem G3 vsadilo na mnohem vyšší kalibr a nasadilo QHD displej (neplést s qHD displeji). Konkrétní rozlišení činí 2 560 × 1 440 pixelů a výsledná jemnost na 5,5palcovém displeji činí 534 ppi. Tomu se nerovná žádný z letošních konkurentů. Nejblíže je HTC One (M8) s jemností 441 ppi.

LG G3

Otázkou nyní je, zda je takové rozlišení k něčemu zapotřebí. Většina z nás nemá tak vysoké rozlišení na notebooku, ba co více, ani na televizi. Nač jej potom mít na telefonu? LG moc dobře ví, že čísla prodávají a ve srovnávacích tabulkách to vypadá dobře. Stejně tak LG nelze upřít, že je displej dokonale jemný, ikonky i písmo zcela vyhlazené. Osobně jsem dlouze porovnával displeje LG G3 a HTC One (M7), jehož jemnost činí 467 ppi. Osobně jsem nenašel žádný rozdíl, rozdíl není při totožné grafice viditelný z běžné pozorovací vzdálenosti ani při srovnání se Samsungem Galaxy S5, HTC One (M8), Sony Xperia Z2 nebo Lumií 930. Pokud by vám tak někdo neřekl, že jde o QHD displej, nepoznáte to. Rozdíl je zaznamentalný pouze při opravdu detailním zkoumání.

Vysoké rozlišení ale přináší větší nároky na programátory aplikací. Zatímco systémová grafika a písmo jsou dokonale vyhlazené a LG se zde opravdu snažilo, aby QHD rozlišení vyniklo a zvolilo tenčí font, než v případě LG G2, některé aplikace s takto vysokým rozlišením nepočítají a více než na FullHD displeji vynikne kostičkovaná grafika některých ikonek a někdy nepřirozeně vyhlazované písmo.

Displej je špičkový

Displej je jinak typu IPS a pyšní se dostatečně vysokým jasem, věrným podáním barev a skvělými pozorovacími úhly. Na druhou stranu poměrně překvapivě bojuje s ostrým sluncem, kdy i nejvyšší jas má hodně práce s tím, abyste ještě něco přečetli. Samotný jas lze pak regulovat ručně nebo vše nechat na spolehlivě fungující automatice. Zamrzí však, že displej nenabízí vyšší citlivost pro ovládání například v rukavicích.

. Jak si řekneme i dále, LG G3 podporuje probuzení poklepáním na zamknutý displej, což je velmi praktické. Během veškeré práce s prostředím vás telefon bedlivě sleduje a dokud budete svůj zrak upírat na displej, nedovolí mu zhasnout. Tento chytrý režim však dnes již všichni dobře známe.

LG G3 LG G2 HTC One (M8) Samsung Galaxy S5 Sony Xperia Z2
úhlopříčka displeje 5,5 palců 5,2 palců 5 palců 5,1 palců 5,2 palců
rozlišení displeje 2 560 × 1 440 px 1 920 × 1 080 px 1 920 × 1 080 px 1 920 × 1 080 px 1 920 × 1 080 px
jemnost 534 ppi 424 ppi 441 ppi 432 ppi 424 ppi
Diskuze ke článku
JacoBee
Chybějcí zvýšená odolnost jako mínus?
Vážně :D...
Petr Piňos
Petr Piňos
A ne? Mit vodoodolnost jdu do nej, mam g2 a lepsi tel jsem nevidel.. takto budu muset k sony :/
Ukrutor
Dobrý den,
telefon vlastnim, s chuti jsem si přečetl pěknou recenzi. Za mě několik poznámek:
1) u mě k žádným zasekům ani neplynulostem nedochází
2) českou QWERTZ klávesnici lze v menu normálně nastavit
3) dost mě zaujala zmínka o Real Racing 3, mě Google Play píše že pro toto zařízení není hra kompatibilní, což mě docela mrzí
Přecházel jsem z Galaxy S4 a musím říct, že téměř po všech stránkách je to výrazný krok kupředu. Souhlasit musím s velkou návykovostí na odemknutí poklepáním.
Jako výtku bych uvedl mizernou přesnost krokoměru, telefon začne počítak klidně až po deseti krocích a celkově napočítá podstatně méně. V tomhle za S4 zaostává, to mě mrzí, vcelku dost jsem tuto funkci zvyklí používat.
Snad to nějaká aktualizace napraví :-)
tomas
taky jsem majitelem g3 a měl bych pár výtek,
real racing 3 mi google play nenašel jak jste ho dostal do g3ky?
qwertz klávesnice se dá nastavit stačí se tam trošku pohrabat:)
i na naprostém slunečním záření nemám problém s viditelnosti možná někteří hůř vidi,nevím a to snižování jasu na 90% se da vypnout
ja teda rozdíl mezi qhd displejem poznám na první pohled, stačí si sehnat nějaký obsah třeba wallpapery v rozlišení qhd a hned je vidět více detailu
baterie mi vydrží stejně jako když jsem měl s5ku
každý top smartphone topi, s5 topila srovnatelne a z2 topi ještě víc než g3

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze