Lenovo ThinkPad Yoga
recenze

Lenovo ThinkPad Yoga

Konvertibilní pracant
4

Lenovo nabízí velké množství počítačů a mezi ně patří i ThinkPad Yoga. Pracovní notebook s multimediálními funkcemi a univerzální konstrukcí, který zastane práci tří, jsme podrobili našemu testu a vynesli jsme verdikt. Jaký notebook je, se dozvíte v naší recenzi.

Když se řekne ThinkPad, tak se většině lidem vybaví velké, odolné notebooky, které jsou jako stvořeny pro pracovní nasazení. Do této řady patří i námi testovaný ThinkPad Yoga, ovšem ten je mnohem více univerzální, než jiné počítače z této řady. Od svých multimediálních příbuzných převzal konstrukci a řada ThinkPad mu dala do vínku pracovní design a odolnost. Ale jaké je doopravdy toto spojení? Na to a mnoho dalšího se podíváme v naší recenzi.

Oficiální fotografie

Příslušenství a obsah balení

Bohužel se při sestavování balení tohoto notebooku Lenovo nijak nepředalo a k laptopu dostanete jen nabíječku a nějaké ty brožurky. Je to celkem škoda, takový náhradní stylus nebo pouzdro by určitě potěšilo nejednoho majitele a nijak závratně by to nezvýšilo cenu celého počítače.

Příslušenství k počítači

Technické specifikace

Konstrukce 316,6 × 221 × 19,4 mm, 1,6 kg, konstrukce: konvertibilní
Displej IPS, 12,5" (1 920 × 1 080 px), dotykový: ano (podpora stylusu Wacom)
Operační systém Windows 8.1 Pro 64bit
Čipset Intel Core i3-4010U / Core i5-4200U* / Core i5-4300U / Core i7-4500U / Core i7-4600U, CPU: 2 × 1,6 GHz, GPU: Intel HD 4400 Graphics
Paměť RAM: 4 GB, vnitřní úložiště: 516 GB (HDD + 16GB SSD)
Konektory 2× USB 3.0, miniHDMI, 1× Jack 3,5 mm, OneLink Dock
Datové funkce 3G modem: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 4.0 (A2DP, EDR), NFC: ne. GPS: ne
Akumulátor a výdrž 47 Wh, pohotovostní doba: 7 hodin
Cena
Lenovo ThinkPad Yoga 20CD000MMC lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Design: konzervativní Yoga?

Notebook už i z designového hlediska zapadá do řady ThinkPad. Šedá barva, konzervativní vzhled a decentní červená barva jsou standardními znaky řady ThinkPad. Laptop se vyrábí jen v jedné barevné variaci, což je pro tyto bussinesové notebooky typické. Pokud se podíváme na tvar přístroje, také nic nevyčnívá, vše se tváří zcela normálně, až nudně. Na první pohled není ani poznat, že je konstrukce konvertibilní a právě ta je největším úskalím celého zařízení. Velmi mě překvapilo, že konstrukce povrzává, stačí si jen položit ruce na notebook a základna začne velmi nepříjemně vrzat. Další problém nastává tehdy, když přetočíte displej o celých 360° a zamkne se klávesnice. Tento zámek je kryt klávesnice, který zabrání tomu, aby bylo možné stisknout jakoukoli klávesu a právě při vysunutí tohoto krytu začne konstrukce vrzat. Kdyby konstrukce takto nevrzala, byla by perfektní.

Režim notebooku

Víko displeje, jakožto i základna konstrukce, je vyrobeno z hořčíkové slitiny, která má matnou úpravu. Díky tomu nebude přístroj nikdy upatlaný od otisků prstů a doby kompletně lesklých počítačů jsou naštěstí už dávno pryč, ale zpět k ThinkPadu Yoga. Jak již bylo zmíněno, displej je možné otočit o 360° a z notebooku udělat tablet. Jedná se o vylepšenou konstrukci IdeaPad Yoga, která navíc disponuje výsuvným krytem klávesnice a výsuvnými podstavci, aby se notebook zcela nedotýkal povrchu, na kterém leží.

Režim stojanu a tabletu

Přístroj disponuje čtyřmi režimy používání – kromě klasického notebookového režimu a režimu tabletu je možné notebook přetočit do režimu stojanu nebo do režimu stan. Ačkoliv je konstrukce stará už prakticky 2 roky, budí u veřejnosti stále pozornost a mnohdy i velké udivení. Jelikož řada ThinkPad je předurčena k pracovnímu nasazení, není notebook zrovna lehký. Celková hmotnost činí 1,6 kg a to je poměrně hodně a prakticky znemožňuje využití jako tabletu, hmotnost už jednoduše pocítíte. Snad nemusím ani zmiňovat, že držení v jedné ruce vydržíte opravdu jen velmi krátce. Rozměry zařízení jsou následující – 316,6 mm na šířku, 221 mm na výšku a 19,4 mm na hloubku, takže se rozhodně nejedná o žádného trpaslíka.

Detail pantu a režim stan

Vzhledem k velmi univerzální konstrukci lze Yogu využívat opravdu všemi možnými způsoby. V režimu notebooku je možné zcela bez problému dělat běžnou kancelářskou práci. V režimu tabletu můžete hrát dotykové hry nebo také posilovat ruce. V režimu stojan můžete snadno přepínat mezi snímky prezentace a v režimu stan můžete kolegům ukazovat fotografie z dovolené, možnosti jsou zkrátka nekonečné. Až na výše zmíněné nedokonalosti nemám o konstrukci žádné obavy a věřím, že vydrží dlouho i při drsnějším zacházení. Ostatně tato konstrukce je na trhu už nějaký ten pátek a i nejstarší Yogy nemají s panty žádný problém.

Klávesnice: velmi povedená

Notebooky Lenovo jsou proslulé kvalitními klávesnicemi a u tohoto modelu tomu není jinak. Klávesnice má klasických 6 řádků a kromě klávesy pro vyvolání kontextové nabídky žádná nechybí. Rozložení je standardní, jen prohozené klávesy Fn a Ctrl jsou vice méně otravné, je to ovšem o zvyku. Pokud si zvykat nechcete, lze tyto dvě klávesy v BIOSu prohodit. Materiál okolo klávesnice je tvořen taktéž z hořčíkové slitiny a je celkem pohodlný, ale neuškodilo by, kdyby byl povrch nějak měkčen.

Klávesnice

Klávesnice je kvalitně podsvícená a její podsvícení lze regulovat manuálně ve 2 krocích. Bohužel není k dispozici adaptivní automatické podsvícení, které by jas regulovalo automaticky, ale buďme rádi alespoň za tu manuální. Nyní k zámku klávesnice, který se vysune po přetočení displeje. Lenovo si pro tento zámek zvolilo název „Lift 'n' Lock“ a po otočení displeje se vysune okolo kláves plast, který způsobí, že nebude možné stisknout žádnou z kláves a tudíž je možné předejít možnému poškození.

Touchpad: 2x5

Přístroj je taktéž vybaven touchpadem, který je typu clickpad a má celkem 5 tlačítek, díky čemuž je poměrně velký. Proč má 5 tlačítek? Je to kvůli tomu, že mezi klávesami G, B a H je umístěn trackpoint, jenž je typicky pro ThinkPad červený a tři tlačítka jsou určeny právě jemu. Dvě slouží jako klasická potvrzovací tlačítka a třetí slouží pro posun nahoru a dolů nebo do stran. Touchpad má klávesnicovou konstrukci, což při stisknutí tlačítka vyvolává dojem, že jste stiskli klávesu klávesnice. Odezva je tak velmi jistá, což je v profesionální sféře určitě žádoucí. Touchpad je přesný a podporuje gesta systému Windows 8, což usnadňuje ovládání.

Touchpad a trackpoint

Displej: dotyk i stylus

V dnešní době je celkem běžné používat v počítačích IPS displeje a tak nepřekvapí, že i ThinkPad Yoga má jeden takový. Jeho velikost je 12,5 palců a jeho barvy jsou příkladné, dokonce i černá byla černější než obvykle, ale i tak stále není dokonalá. Dísplej má bohužel jednu vadu a tím je, že při otáčení displeje do stavu tabletu se vycvakne sklo, které kryje displej z víka a je třeba jej zacvaknou zpět. Jedná se o 1 – 2 milimetry, ale je to nepříjemné. Jedná se ale jen o vadu konkrétního kusu.

Stylus

Rozlišení displeje činí 1 920 × 1 080 pixelů, což je zcela dostatečná hodnota a vyšší rozlišení by bylo spíše na škodu. Svítivost displeje hodnotím jako výbornou, na slunci je zcela bez problému možné pracovat, a to i díky tomu, že displej má matnou povrchovou úpravu, což je u dotykových displejů netypické. Panel tudíž podporuje až 10 dotyků, ale kromě nich můžete použít i stylus, který reaguje s digitizérem Wacom, jenž dokáže zaznamenat až 1 024 úrovní tlaku. Stylus je elegantně schován v těle notebooku a nepotřebuje žádné baterie.

Diskuze ke článku
prommisse
Já tento počítač už něco přes půl roku a s SSD si jej nemůžu vynachválit. Konstrukce mi přišla velice kvalitní, nikdy nic nevrže, takže mám pocit, že jste natrefil na špatný kus. Jinak ten disk, to je kapitola na samotný článek. Ono to "vyrovnávací" ssd se vůbec nepoužívá, je na něm nahraný OEM oddíl, takže funguje spíš jako záložní disk pro systém.. A klasický plotnový disk mi přišel s množstvím paměti (4 Gb) nepoužitelný. Při ukládání a čtení ze stránkovacího souboru to bylo peklo. Dokoupil jsem si SSD a počítač nemá chybu..
woji
za 30k at si to nabouchaj
Pepan
Souhlas, za 30 klacků můžu mít daleko lepší.
Barbora Darmova
Barbora Darmova
Mohla by som vediet aky? Hladam dotykovy NB s podporou wacom stylusu a s dobrym vykonom, za kazdu radu budem vdacna :)))

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze