Inovativní platební metody: Curve
recenze

Inovativní platební metody: Curve

Třetí díl našeho čtyřdílného seriálu
4

Ve třetím díle našeho miniseriálu o inovativních platebních metodách se zaměříme na službu Curve. Ta má stejně jako Revolut své kořeny ve Velké Británii, kde získala na popularitě. Curve stejně jako Revolut i Twisto nabídne výhodnější kurz při nákupech v zahraničí, avšak kromě toho má v rukávu ještě jeden trumf. Nejen na ten se v dnešní recenzi zaměříme.

Zkušenosti: téměř bez problémů

Službu Curve jsme testovali několik týdnů a celkem jsme do ní přidali 4 karty: dvě klasické debetní, jednu „předplacenou“ Revolut kartu a jednu „kreditní“ od Twista. Implementace karet proběhla bez problémů. Curve dokonce pozná, o jaký subjekt se jedná, a rovnou danou kartu označí vizuálem (ikonou), který odpovídá dané instituci.

Rovnou můžeme prozradit, že za celou dobu testování se nám nestalo, že by platba skrze Curve neproběhla. Před nákupem jsme vždy v aplikaci ověřili, že opravdu budeme hradit vybranou platební metodou. Aplikace si vždy zapamatovala naši poslední volbu a nestalo se, že by se platba omylem uhradila z karty, z níž jsme platit nechtěli.

Jako bezproblémová se osvědčila i možnost přesunu finančních prostředků na jinou kartu. Je pravda, že jsme tuto funkci využili jen párkrát, ovšem vždy k naší spokojenosti. Mnoho lidí včetně nás zajímalo, zda jde kartu Curve použít při výběrech z bankomatu z přidané karty, která standardně tuto možnost nepodporuje, případně za ni účtuje poplatky. Jde o vcelku logický dotaz, protože vaše banka platbu kartou Curve označí jako nákup na internetu. Odpověď není tak jednoduchá. Například Twisto výběry kartou nepodporuje, avšak zpočátku (pár měsíců zpět) šlo díky kartě Curve vybrat hotovost i z Twista. To však po nějaké době takové výběry zablokovalo.

Podobná situace platí i u dalších kreditních karet. Pokud máte kreditní kartu a její vydavatel si účtuje poplatky za výběr, je vcelku reálné, že vám naúčtuje poplatek za výběr i v případě, že budete vybírat kartou Curve (kde budete mít kreditní kartu přidanou). Curve totiž odesílá speciální kód transakce (Merchant Category Code), díky kterému si vydavatel může snadno odvodit, o jaký typ platby se jednalo. Pokud tedy rozezná, že se jedná o výběr, rovnou vám může zaúčtovat poplatek. Curve toto upozornění koneckonců uvádí i na svých webových stránkách.

Největší pozor je nutné si dávat na DCC (Dynamic Currency Conversion) a poplatky za výběr. Stejně jako v případě Revolutu i u karty Curve hrozí, že při platbě v obchodě se vám strhne částka v ekvivalentu liber, protože terminál rozpozná, že se jedná o zahraniční platební kartu. V některých případech se terminál snaží vnutit DCC, což je častý trik obchodníků. Uveďme jeden příklad za všechny. Dejme tomu že nakupujete v supermarketu a máte hradit částku ve výši 550 Kč. Terminál však vyhodnotí vaši kartu jako kartu ze zahraničí a nabídne vám možnost úhrady v předpokládané měně karty, tedy v britských librách. K přepočtu použije vlastní kurz, který určuje právě DCC. Snadno se tak může stát, že namísto původní částky 550 Kč zaplatíte například o více než 100 Kč více, a to právě vlivem dvojího přepočtu (z korun na libry, a to ještě pomocí DCC kurzu).

Největší pozor je nutné si dávat na DCC.

Pokud tedy u terminálu, případně v bankomatu, zjistíte, že se vám nabízí DCC kurz, vždy je nutné takové doporučení odmítnout (obvykle stačí stisknout červené tlačítko na terminálu, případně vybrat možnost „pokračovat bez DCC“. Pouze v takovém případě se strhne částka, kterou opravdu chcete. Stejně jako u Revolutu doporučujeme mít se na pozoru a v případě nejistoty raději platbu stornovat a uhradit daný nákup jinou záložní kartou.

Dle našich zkušeností k vnucování DCC dochází například v Tescu, ale na podobný problém jsme narazili i v Bille, konkrétně u částky vyšší než 500 Kč. Pokud si však budete hlídat terminál, k žádnému problému nedojde. Obchodník totiž nesmí DCC kurz vnutit bez možnosti volby. Pokud by tak i přesto učinil a nedal vám na výběr, je nutné platbu ihned reklamovat.

V krátkosti se zastavíme také u karty Revolut. Pokud máte v plánu hradit vaše nákupy skrze kartu Curve, ve které budete mít nahranou kartu Revolut, je vždy nutné myslet na správné nastavení měny karty, které změníte v detailech karty na úvodní stránce aplikace Curve. Pokud budete kartou Curve platit v České republice, je nutné měnu karty Revolut nastavit na české koruny. Pokud odcestujete například do Francie, bude nutné přepnout měnu karty Revolut na eura. Jenom tak dosáhnete toho, že budete využívat nejvýhodnější kurz karty Revolut, protože přepočet provede právě Revolut a ne Curve.

Zmíníme také pár věcí, které Curve prozatím nepodporuje, i když se na některých dovednostech aktuálně pracuje. Curve například aktuálně nepodporuje přidání Curve karty do Apple a Google Pay. Na implementaci však společnost pracuje a dočkat bychom se mohli už letos. Curve dále neumožňuje přeposílání finančních prostředků mezi uživateli aplikace, ale i na tomto se dle slov zástupců společnosti pracuje. Rovněž přibude funkce rozdělení útraty, kde se Curve bude opět inspirovat fintechem Revolut.

Zhodnocení: hlídejte si terminály

Curve je skvělá služba pro všechny, kteří si chtějí ušetřit místo v peněžence. Pokud máte více než 3 platební karty, kterými často platíte, je vidina sjednocení karet pod jednu primární kartu velice lákavá. Potěší také cashback, případně levnější nákupy v zahraničí bez příplatku, které většinou tuzemské banky mají. I v případě Curve bohužel existují různá úskalí. Je třeba dávat si pozor na DCC, které by mohlo platby pořádně prodražit. Stejně jako v případě Revolutu je dobré mít se na pozoru před každou platbou – stačí jen letmý pohled na terminál a nesouhlasit s něčím, co sami nechcete. Nevýhodou je také fakt, že aplikace prozatím není počeštěna.

Pro našince dává největší smysl karta Curve Blue.

Možná stále nechápete, proč byste si měli Curve pořídit. Možná opravdu máte 3 karty a více, ovšem dohromady váží par gramů a to místo v peněžence stejně máte. Možná vás však přesvědčí vidina toho, že si kartu Curve můžete vzít tam, kam byste se báli vzít si klasickou kartu. Pokud Curve ztratíte, stačí ji v aplikaci během pár sekund zablokovat, zatímco vaše reálná karta leží bezpečně doma a vy tak nemusíte kontaktovat vaši banku – ke krádeži originální karty zkrátka nedošlo a vy tak nemusíte hradit poplatky za vydání nové karty k vašemu účtu. A to je již docela dobrý důvod, stejně jako možnost přesměrovat si platbu až 14 dnů zpětně na jinou kartu. Karta Curve stejně bude sloužit jen jako karta pro běžné potřeby, a to díky nastaveným limitům, kterým jsme se věnovali podrobněji v předcházející kapitole.

Curve bude do budoucna rozšiřovat nabídku svých služeb a my se už nyní těšíme, až bude Curve podporovat Google a Apple Pay. V ten moment získá služba další významný benefit a představa, že vám stačí na celý svět jen jedna virtualizovaná karta, je zkrátka lákavá.

Curve: One card for all your accounts
Již příště se můžete těšit na srovnání inovativních platebních metod

Pro našince dává největší smysl karta Curve Blue, ke které se neváží žádné pravidelné poplatky. Ano, pokud často vybíráte z bankomatů v rámci celého světa, lze uvažovat i o Curve Black, kde navíc získáte i cestovní pojištění. V takovém případě je však dobré si dopředu propočítat, zda se pravidelná investice do tarifu vyplatí. Za nás dostává Curve palec nahoru.

Dnešní díl o inovativních platebních metodách končí, ale nevěšte hlavu. Příště se můžete těšit na komplexní srovnání všech tří služeb, které jsme v rámci tohoto seriálu testovali.

Diskuze ke článku
denial
Tak som zvedavy este na zaverecne porovnanie.
Vojta Vilímec
Vojta Vilímec
Za mě jednoznačně Revolut. A to hlavně díky kvalitě služeb, ceníku, podpoře a hlavně má nejhezčí aplikaci.
Quido
Tak mám připojenou kartu, která má výběry po celém světe zdarma a zkusil jsem s ní výběr v bankomatu spořitelny. Výsledek byl, že první mi to nabídlo DCC, které když jsem odmítl tak mi to prostě napsalo, že blabla, že mi za výběr naúčtují poplatek za výběr o který navýší vybíranou částku. Takže pro výběry to moc použít nejde. Zkoušeno v 2019/11.
Quido
Pardón, nedopsal jsem výši poplatku, poplatek byl 125,- Kč, což je za výběr hodně.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze