mobilenet.cz
mobilenet.cz
mobilenet.cz mobilenet.cz mobilenet.cz

Recenze Huawei P8 Lite: výkonný mistr kamufláže

autor:
,
Martin Pultzner
, vydáno:
permalink productHuawei P8 Lite

Po nedávné recenzi vlajkové lodi Huawei P8 přichází na řadu i jeho odlehčená varianta s přídomkem Lite. Ta se bude snažit zaujmout především poměrem ceny a výkonu, v některých aspektech se však možná až zbytečně šetřilo. Potěší 13Mpx fotoaparát, osmijádrový procesor a podpora LTE, naopak zklamou použité materiály a také horší zvukový výstup.

srovnání cen
Huawei P8 Lite Huawei P8 Lite Huawei P8 Lite Huawei P8 Lite Huawei P8 Lite Huawei P8 Lite
Huawei P8 Lite na produktových snímcích

Představení Huawei P8 doprovázely ovace a pozitivní emoce, trochu v zákrytu však byla odlehčená verze Lite, o které jsme se více dozvěděli až po samotné prezentaci. I tak ovšem nebylo jasné vše. Některé tiskové zprávy hovořily o tom, že i odlehčená verze bude kovová a změny se tak měly udát především ve velikosti a ve vnitřnostech. Změn je však nakonec více, než by bylo záhodno, na druhou stranu se Huawei vše snaží vykompenzovat cenou pod hranicí 7 000 Kč. Elegantní a dobře vybavená tenká stylovka za takovou cenu – to zní dobře, nemyslíte? Zda se někde neskrývají ta pomyslná „ale“, se dozvíte v naší dnešní recenzi.

Huawei P8 Lite (recenze)

kompletní specifikace

Technické parametry Huawei P8 Lite

Konstrukce143 × 70,1 × 7,7 mm, 131 g, konstrukce: klasická
DisplejTFT IPS, 5" (1 280 × 720 px), dotykový: kapacitní
Fotoaparátano, 13 Mpx (4 160 × 3 120), LED dioda, autofocus, video: ano (1 920 × 1 080 px, 30 FPS)
ChipsetHuawei Kirin 620, CPU: 8×1,2 GHz, GPU: ano
PaměťRAM: 2 GB, vnitřní paměť: 16 GB, paměťové karty: microSDXC
Datové funkceHSPA: ano, LTE: 150 / 50 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ano
Operační systémAndroid 5.0 (Android 6.0)
Navigacevestavěná GPS: ano (A-GPS), Google Mapy, elektronický kompas
Akumulátor2 200 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 1:25 hodin
Dostupnost a cenakvěten 2015, 4 390 Kč4 132 Kč

Obsah základního balení: luxusní standard

Také model P8 Lite vsadil na zajímavé balení v podobě na výšku stavěné kazety, ve které je umístěn vertikálně jak samotný telefon, tak také boxy s příslušenstvím. V těch bohužel moc zajímavých věcí nenalezneme, jedná se o standardní základ v podobě synchronizačního USB kabelu, adaptéru do sítě, peckových sluchátek a také zde v druhém boxu nalezneme základní dokumentaci pro první kroky s novým telefonem. Nic více, nic méně, zkrátka běžný a očekávaný standard i v této cenové relaci.

Huawei P8 Lite

Výčet obsahu základního balení

  • mobilní telefon Huawei P8 Lite
  • synchronizační USB kabel
  • cestovní adaptér do sítě
  • pecková sluchátka s mikrofonem
  • základní dokumentace
  • záruční list

Design a konstrukce: na materiálech se šetřilo

Okolo designu a použitých materiálů panuje od začátku velmi prapodivná situace. V některých tiskových zprávách (dokonce i v té od společnosti Huawei) nalezneme tvrzení, že i verze Lite je vyrobena z leteckého hliníku, který je speciálně broušen tak, aby byl pevný, přesto ale lehký a tedy příjemný v běžném životě. Opak je ale pravdou, model P8 Lite je z vnějšku čistě plastovým smartphonem, jehož vnitřní konstrukce je kovová, na jeho povrchu však žádné kovové materiály bohužel nehledejte.

Huawei P8 Lite Huawei P8 Lite Huawei P8 Lite Huawei P8 Lite
Huawei P8 Lite

První část jsme nezačali úplně optimisticky, rozhodně ale není velký důvod k obavám, případně k automatickému vyřazení modelu P8 Lite z vašeho hledáčku. Huawei totiž nijak nešetřil na výrobě a plasty jsou tedy velmi kvalitní, ani úchop telefonu nenaznačuje, že byste dostali bakelitovou hračku pro děti. Například zadní kryt dokonale maskuje svůj původ a díky zajímavému žebrování si ho většina lidí splete právě s leštěným hliníkem, kterým se chlubí například model P8. Také boční rám se na první pohled tváří jako matný hliník, bohužel, i zde jde pouze o zdařilou imitaci.

Huawei P8 Lite Huawei P8 Lite Huawei P8 Lite Huawei P8 Lite
Srovnání Huawei P8 a P8 Lite

Přední straně dominuje 5palcový displej, který ještě po bocích obepíná černá lišta. I zde si Huawei trochu hraje s naší představivostí, ve vypnutém stavu totiž displej vypadá, jako by svými bočnicemi sahal až k okraji. Bohužel, po zapnutí zjistíte, že mezery jsou jasně viditelné a displej má ještě od bočnic rezervy. Nad displejem nalezneme kromě standardního sluchátka také čočku sekundárního fotoaparátu, nalevo se pak nachází průchod senzoru jasu, přiblížení a také nenápadný průchod notifikační LED diody, která je i přes svůj malý rozměr poměrně výrazná a při běžných světelných podmínkách nepřehlédnutelná.

Huawei P8 Lite Huawei P8 Lite Huawei P8 Lite Huawei P8 Lite
Huawei P8 Lite

Obě tlačítka na pravém boku, pro vypnutí i regulaci hlasitosti, disponují příjemnou zpětnou vazbou, tlačítko pro odemknutí je navíc ještě ukryté v malé prohlubni. To není pouze na efekt, tlačítko je díky tomu kryté proti nechtěnému zmáčknutí například v kapse kalhot, na druhou stranu i přesto vystupuje dostatečně výrazně na pohodlné zmáčknutí za jakékoliv běžné situace. Chválíme také vhodné umístění tlačítek, s jejich dosažením neměli problém ani lidé s menší rukou, tedy typicky zástupkyně něžného pohlaví.

Levý bok je na druhou stranu úplně prázdný, spodní hrana pak hostí vstup microUSB konektoru a také zde nalezneme dva děrované průchody. Nejedná se však o stereo reproduktory, reproduktor je jen jeden a nachází se pod levým výstupem, napravo je pak pouze efektním způsobem zakrytý primární mikrofon. Na vrchní straně už pak nalezneme pouze vstup 3,5milimetrového jack konektoru spolu se sekundárním mikrofonem.

Huawei P8 Lite Huawei P8 Lite Huawei P8 Lite Huawei P8 Lite
Huawei P8 Lite ze všech stran

Nyní se podíváme na zadní část, které záměrně neříkáme kryt – ten totiž nelze žádným způsobem odejmout, a to ač je telefon plastový. Ve vrchní části je dominantním prvkem čočka fotoaparátu a také jednoduchá přisvětlovací LED dioda, dále už zde nalezneme pouze logo výrobce a již zmíněné efektní žebrování. Rozměry se ustálily na hodnotě 143 × 70,1 × 7,7 mm, potěší tedy především tloušťka, i když zařízení (bohužel) opticky vypadá díky plastovému rámu trochu tlustší. Zde tedy záměr příliš nevyšel. Hmotnost 131 gramů lze považovat za velmi příjemnou, v tomto ohledu nemáme problém a Huawei chválíme.

Huawei P8 Lite

Suma sumárum, Huawei P8 Lite klame tělem. Ač je plastový, z dálky byste klidně řekli, že kovem se tělo jenom hemží. Bohužel, plast na úchop tolik reprezentativním dojmem nepůsobí, přesto se za P8 Lite rozhodně stydět nebudete – tedy, nemáte proč. Chválíme konstrukční zpracování, které je díky nemožnosti sundat zadní kryt nadstandardní a celkový design je také povedený a P8 Lite je jedním z nejelegantnějších přístrojů střední třídy na trhu.

Huawei P8 Lite Sony Xperia M4 Aqua Honor 6 Lenovo Vibe Z2
Rozměry 143 × 70,1 × 7,7 mm 145,5 × 72,6 × 7,3 mm 139,8 × 68,8 × 7,5 mm 148,5 × 76,4 × 7,8 mm
Hmotnost 131 gramů 140 gramů 135 gramů 158 gramů
Konstrukce (materiál) plast sklo/plast plast broušený kov/sklo

Kompletní srovnání naleznete v našem katalogu.

Displej: téměř bez výhrad

Displej s úhlopříčkou 5 palců nabídne na svoji kategorii očekávané rozlišení 1 280 × 720 pixelů, výsledná jemnost 294 pixelů na palec však zaručuje pixely nerušenou podívanou. Velice povedené je také barevné podání, a to vzhledem k IPS technologii zobrazení, problém nenastane ani s viditelností na přímém slunci, a to díky vcelku vysokému jasu a bezproblémově fungujícímu senzoru okolního osvětlení.

Huawei P8 Lite

Na druhou stranu některé konkurenční modely nabídnou jas ještě o trochu vyšší, což se samozřejmě hodí. Zde můžeme mluvit o lepším průměru. Hlavně v zimních měsících pak oceníte zvýšenou citlivost displeje, která umožňuje povrch displeje ovládat i v rukavicích, případně jiným předmětem. Tuto funkci stačí povolit v menu nastavení. Displeji nechybí ani odolné sklo Gorilla Glass verze 3.

Huawei P8 Lite Sony Xperia M4 Aqua Honor 6 Lenovo Vibe Z2
Úhlopříčka displeje 5" 5" 5" 5,5"
Rozlišení displeje 1 280 × 720 px 1 280 × 720 px 1 920 × 1 080 px 1 280 × 720 px
Jemnost displeje 294 ppi 294 ppi 441 ppi 267 ppi
Technologie zobrazení TFT IPS TFT IPS TFT IPS TFT IPS

Kompletní srovnání naleznete v našem katalogu.

Zvuk: špatné i na střední třídu

Co se týče maximální hlasitosti, problém nebudou mít ani uživatelé s horším sluchem, hlasitý reproduktor je totiž opravdu hlasitý, a není tak nutné nastavovat zvuk příchozích notifikací na maximální hodnotu. Maximální hlasitost budíku je dostatečná i pro probuzení osazenstva ve vedlejší místnosti. Co se týče kvality reprodukce, nejedná se o žádnou špičku a zvuk působí lehce plechovým dojmem, bohužel tak znatelně, že občas vlastně přemýšlíte, co vlastně posloucháte. Pochválit můžeme umístění reproduktoru na spodní straně zařízení. Díky tomu není výstup utlumen v případě položení zařízení na podložku, jako je tomu běžné u přístrojů s reproduktorem „na zádech“.

Huawei P8 Lite

Pokud si budete chtít užít poslech vašich oblíbených alb do sluchátek, vyvarujte se raději těm přibaleným. Vyloženě špatná nejsou, ale s vlastními sluchátky lze dosáhnout celkem solidních výsledků, a není tedy nutné s sebou přibalit i doplňkové zařízení pro přehrávání hudebních souborů. Na krátkou chvíli se zastavíme také u kvality hovoru. Zde není důvod k obavám, zvuk je poměrně čistý a také hlasitý. Vcelku tedy spokojenost.

Tagy článku:

Související články

Huawei uvolňuje aktualizace na Android 6.0 | vydáno
27
Huawei P8 Lite začíná získávat nový Android 6.0 Marshmallow | vydáno
13
Huawei P8 Lite je oblíbený, prodalo se jej už 10 miliónů kusů | vydáno
8

diskuze ke článku (nejnovější příspěvky)

Za mě jednoznačně vítězí Honor 7 lite. Pavel
Ahoj, mám takovou menší otázku. Pokud budu telefon používat bez zadního krytu nebo fólie, může se mi stát, že se zadní čočka fotoaparátu poškrábe? Pavel
Měl bych dotaz. Hudební přehrávač mi nezobrazuje č,š,ť,ď v názvech písniček. Nevíte někdo proč. Olda
Poradite mi prosim mobil do 6000 kc rozhoduji se mezi huawei p8 lite nebo honor 7 lite nebranim se i jinym znackam podminky:android minimalne 5.0 ram 2 gb a pamet 16gb MirindaMirek gamesCZ
1 Káťa Žerníčková
Me to delalo tez a pak jsem zjistil mam kreditni kartu v obalu a vzdy u tel to naskoci. Staci vypnout nfc Jarda
nevím si rady , neustále při jakém koliv pohybu se mi neustále na displeji ukazuje štítek naskenován...prosím jak to odstranit majda
tak s baterií jsem na tom velmi podobně martinko
jak dlouho vám vydrží baterie? mě totiž vydrží asi den a půl a to nechodim na tom skoro na internet jen občas hudbu a volání. kat
http://sluzby.heureka.cz/napoveda/distribuce/ Lenka

zobrazit celou diskuzi přidat názor

celkem 81 příspěvků

další zajímavé články na mobilenet.cz

Huawei P10 a P10 Plus: nabušený fotoaparát a záplava barev
vydáno |
Ondřej Pohl
| článek
Mezi výrobci, kteří představili v Barceloně svá želízka v ohni, nemůže chybět ani Huawei. O jeho vlajkovém modelu se spekulovalo dlouho a patří k těm, o kterých se toho vědělo hodně. Novinky P10 a P10 Plus tak sázejí hlavně na design, provedení a pak také na fotoaparát. Za to všechno si však Huawei nechá náležitě zaplatit.
Větší Huawei P10 Plus přehledně v katalogu
vydáno | katalog
Větší verze vlajkové lodi P10 láká na 5,5palcový displej s Quad HD rozlišením. Vhod přijde nejen výkonný procesor, ale také až 128GB interní paměť. Již samozřejmostí je duální 12megapixelový fotoaparát. Huawei však nově přidává i zvýšenou odolnost a nadále uživatelé uvítají přítomnost stereo reproduktorů.
Huawei P10 - podívejte se, co umí právě představená novinka
vydáno | katalog
Vlajková loď od Huawei pro rok 2017 se pyšní 5,1palcovým Full HD displejem nebo novým procesorem Kirin 960 se 4GB operační pamětí. Potěší 64GB interní paměť nebo USB-C konektor. Nechybí duální fotoaparát s 12megapixelovým rozlišením a hodit se bude zvýšená odolnost.
Huawei představilo své nové chytré hodinky Watch 2 v klasické a sportovní verzi. Ve výbavě potěší přítomnost LTE, GPS, NFC i Wi-Fi. | | bleskově z Twitteru