Hra Plants vs. Zombies se dostala na svět v roce 2009, kdy vyšla na pro systémy Windows a OS X. Hned v druhé vlně vyšla pro iOS. A to přesně 15. února 2010. Její průměrné hodnocení je 88 % a obliba u hráčů ohromná. Do dnes vycházela na všemožné platformy – od Xboxu přes Nintendo, Android, Windows Phone až po BlackBerry. A konečně po čtyřech letech vychází druhý díl.
Plant vs. Zombies 2 – videorecenze
Žádné překvapení
O vydání se mluvilo už delší dobu. I my jsme vám před nějakou dobou ukazovali obrázky z připravované hry, a tak vám mohlo být jasné, že to zase taková změna oproti jedničce nebude. Dostáváme v podstatě stejnou hru, která je ale propracovanější a zábavu mixuje mnohem vyváženěji. Pojďme ale hezky popořadě. Vaším úkolem je primárně zabránit zombíkům v postupu.
Zprava se na vás tak valí slintající hordy. Vaším zázemím je šachovnicové pole, které slouží pro vysazování rostlin. Před každou hrou si vyberete, kterými věžemi (rostlinami) chcete disponovat. Základní rostlinou je slunečnice, která produkuje slunce. Za ně si všechny rostliny kupujete. Hodně z nich znáte z prvního dílu, obzvlášť ty základní, ale i na novinky dojde.
Zombíci mají plán
První díl měl takový problém, že s jednou strategií šlo dohrát téměř celou hru. Dvojka na to jde fikaněji a nutí vás postup měnit. Základ funguje stejně jako v prvním dílu – předem vidíte zombíky, kteří se proti vám povalí. Podle toho si vyberete rostliny a zvolíte strategii. To by ale nestačilo. Proto hra přidává i další požadavky. Budete tak hrát mise, kde budete mít třeba maximální strop sluncí, které smíte utratit.
Jindy zase budete limitování počtem rostlin, které smíte vysadit, nebo počtem rostlin, které smíte ztratit. A to ale také není vše. Někdy vám hra může dát doprostřed mapy rostliny, které musíte ochránit. Anebo nakreslí na mapě linii, za kterou se zombíci nesmí dostat. V jedničce bylo občas něco podobného, zde je hratelnost mnohem vyváženější, jeden mód nehrajete příliš dlouho, a proto vás hra nezačne nudit.
Konečně něco nového
Crazy Dave, váš soused z prvního dílu, má rád jídlo. A je to trochu blb, ale o tom jindy. A stane se hrozná věc – sní taco a dostane chuť na další. Nenapadne ho nic lepšího než použít svůj stroj času Penny, který vás oba vezme zpět do Starověkého Egypta. A na tom vlastně celý příběh stojí – snažíte se dostat zpět pro taco, ale nejprve musíte projít Starověkým Egyptem, porazit hrůzostrašné zombie piráty a dobýt Divoký západ.
Každá z těchto lokací má vlastní mapu, kde plníte úrovně, získáváte hvězdy, odemykáte bonusové levely a hlavně objevujete rostliny. Za dokončení úrovně vždy něco získáte – buď novou věž, peníze, kus příběhu, klíč nebo hvězdu. Hvězdy slouží pro odemykání celých lokací (Pirátské moře). Klíče jsou důležité pro dané území – za dostatečný počet klíčů odemknete bránu k vedlejším misím. Ty se vyplatí plnit kvůli hvězdám a rostlinám, které tam na vás čekají.
Zásadní novinkou je jídlo pro rostliny. To skutečně mění hratelnost. Jak? Každá rostlina má nějakou speciální schopnost. Tu vyvoláte tím, že ji nakrmíte. Většinou se zesílí její základní schopnost, třeba se nějak znásobí nebo zvětší dosah a podobně. Jídlo si můžete buď koupit za herní měnu nebo ho získat přímo ze zombíků. Pokud některý zeleně svítí, tak z něj po jeho zabití vypadne právě tato speciální potrava. Tu pak můžete použít na kteroukoliv rostlinu.
Druhou novinkou jsou vaše speciální schopnosti. Můžete do hry přímo vstoupit a vlastnoručně (vlastnoprstně) to zombíkům natřít. Za herní měnu si můžete koupit jeden ze tří bonusů, který vás nechá zombíky mačkat, mlátit a odhazovat nebo zabíjet elektřinou. Můžete, nemusíte. Je to na vás.
Freemium
S freemium modelem je to vždy těžké – na jednu stranu jsme rádi, že je hra dostupná zdarma, ale na stranu druhou to znamená omezení, reklamy a tlačení do mikrotransakcí. Je jasné, že hry k tomuto modelu tíhnou, ale ne vždy to dopadne špatně. PopCap přeci jen nyní patří EA a vzpomeňte si, jak se nepovedl freemium model u Real Racing 3.
Musím vás ale uklidnit, Plants vs Zombies 2 ničím podobným netrpí a všechny taháky peněz jsou udělané poměrně nenásilně. Všude samozřejmě najdete tlačítka pro „odemknout hned“, třeba když vám chybí klíče. Nic takového ale využívat nemusíte, protože všechny dveře lze odemknout úplně normálním postupem. Je sice hezké hned si odemknout všechny místnosti, ale nemá to smysl. Stejně tak nemá smysl kupovat bonusové rostliny, protože ty získané standardní cestou bohatě dostačují.
Závěrem
Recenzovat Plants vs Zombies 2 je složitá věc – hra funguje skvěle, místy je skutečně obtížná, jindy vás pobaví svým humorem nebo nadchne vizuálním zpracováním. Chvílemi vám připadá, že za ty čtyři roky mohli vývojáři udělat víc nebo alespoň víc obměnit základní sadu rostlin. Celkový pocit je ale velmi dobrý – množství nových módů a miniher, odemykání úrovní a rostlin, řada nových zombíků, a nutnost měnit strategii dělá tuhle hru mnohem vyladěnější, přestože bych to možná nazval spíš dílem jedna a půl. Nejvíce však oceníte nové lokace, které to opravdu oživují.
smažu účet dá se ještě obnovit ?? a je tenhle proces vratný moc Díky Tom