HP Pavilion x360 13
recenze

HP Pavilion x360 13

Poloviční Spectre cenou i výbavou
4

Třináctipalcový HP Pavilion x360 svým designem a konstrukcí vychází z luxusního modelu Spectre x360, ale díky použití plastu místo hliníku a lacinějších komponent se nabízí za poloviční cenu. Jestli to Hewlett-Packard s tím šetřením nepřehnal, na to odpoví naše recenze stříbrné verze s procesorem Core i3 Skylake a 4 GB RAM.

Konektivita a komunikace

Kabelová konektivita: RJ-45 vstává z popela

Levý bok základny hostí krom zapínacího tlačítka, Kensington Locku pro znemožnění mobility, výdechu ventilátoru, kolébkového ovládání hlasitosti, indikátoru chodu pevného disku a slotu pro SD karty, odkud zasunutá paměťovka vyčuhuje jen o pár milimetrů, už jen USB 2.0 port plné velikosti. Ty pravé žně nastávají až u boku pravého. Ten krom tlačítka Start a indikátoru napájení obsahuje dva porty USB 3.0 (nenechte se zmást jejich netypickou černou barvou) a HDMI 1.4 (maximum 1920 × 1080 při 60 Hz), všechny opět v plné velikosti. Samozřejmě nechybí kombinovaný audio jack o průměru 3,5 mm a zdířka pro připojení napájecího adaptéru. O malý šok se se nám postaral RJ-45 port pro připojení do počítačové sítě prostřednictvím LAN kabelu. Papírově sice zvládá pouze 100/10 Mb/s, ale i tak si zaslouží velikou pochvalu.

Bezdrátová konektivita: nezvládá Hi-Fi, zato umí Wi-Fi i WiDi

Wi-Fi připojení zajišťuje dvoupásmový modul Intel standardu 802.11ac, doplňuje jej čip Bluetooth 4.0 od stejného výrobce. Zatímco Bluetooth funguje zcela standardně, k Wi-Fi musím mít výtku ohledně citlivosti. Pokud naše zařízení a router dělila zeď, naměřil jsem rychlost downloadu pouhých 55 Mb/s, přičemž s jinými notebooky běžně naměřím i více než 70. Situace se nezlepšila, ani když jsem mezi Pavilionem a routerem zajistil přímou viditelnost a metrovou vzdálenost. Za těchto ideálních podmínek jsem nedosáhl lepšího výsledku než 62 Mb/s. Nakonec se tedy ukazuje, že LAN port výrobce neintegroval jen tak pro nic za nic…

Pro pořádek zopakuji informaci o podpoře technologie Intel WiDi pro bezdrátový přenos obrazu a zvuku do kompatibilního externího zobrazovače, případně jakéhokoliv zobrazovače s příslušným adaptérem. Bohužel jsme ji však neměli možnost prověřit.

Líbilo se nám
 • plná velikost všech portů
 • RJ-45 port pro připojení kabelem do LAN
 • Intel WiDi
Nelíbilo se nám
 • chybí USB-C

Závěr: stojí za zvážení

Hewlett-Packard minulý týden oznámil novou generaci řady Pavilion x360. Největší posun nastal v rychlosti nabíjení, kde ušetříte pár desítek minut. Krom širší balety barev, lehce oprášeného designu a bohatší nabídky konfigurací včetně nové 15palcové úhlopříčky však už nepřináší žádné další pozitivní změny, které by stály za zmínku. V některých ohledech si naopak nové modely pohoršily. Nově jim chybí hardwarové tlačítko Start pro tabletový režim a zejména nedisponují LAN portem. Nemluvě o tom, že na náš trh dorazí nejdříve začátkem května, spíše ale ještě o pár týdnů později.

Koupě recenzovaného notebooku tak stále dává smysl. Navzdory plastovým materiálům potěší solidní konstrukce. Dále zaujme pěkný design a v neposlední řadě příznivá cena 17 tisíc korun za testovanou konfiguraci. Největším argumentem pro koupi však budou exkluzivní vlastnosti, kterými se jen tak nějaký konkurent chlubit nemůže: bezdrátová technologie WiDi, LAN port a výdech chlazení na levém boku, který v určitých scénářích může vyhovět více než výdech na zádi.

K poohlédnutí po konkurenci vás naopak může přimět slabší citlivost Wi-Fi, chybějící USB-C a pouze průměrné kvality displeje, reproduktorů, klávesnice a touchpadu. A kdo že se Pavilionu x360 13 může postavit?

Konkurence: lepší znamená dražší

Za podobnou částku můžete mít bílou Lenovo Yogu 500-14 v konfiguraci 80N400UHCK. Ta sice x360 lehce přerůstá v rozměrech a disponuje o něco horším procesorem, ale nabízí o palec větší displej, podsvícenou klávesnici a rychlé, byť kapacitou 128 GB menší SSD.

HP Pavilion x360 13

Za zvážení stojí i volitelně zlatý Dell Inspiron 13z (7359) Touch s produktovým číslem N5-7359-N2-01-G. Ten dostal do vínku možná ještě fešnější vzhled, při jehož návrhu se myslelo na šachtu pro kapacitní stylus v základně. I váha a rozměry jsou menší. Díky procesoru Intel Core i5-6200U a dvojnásobné porci paměti RAM, tedy 8 GB, si navíc můžete troufnout i na náročnější úlohy. Neobejde se to ale bez příplatku, protože cena činí necelých 21 tisíc.

HP Pavilion x360 13

Pokud jste ochotni oproti Inspironu investovat ještě o pár stovek víc, můžete mít jinou čtrnáctku, a sice letošní Acer Aspire R 14, přesněji model NX.G7WEC.001/R5-471T-54EK. Ten je pro změnu černý. Jak se dozvíte v nadcházející recenzi, jde o nejlepší stroj ve své kategorii. V čem si oproti Pavilionu polepšíte? Konstrukce je zde z velké části kovová, roli procesoru zastává výkonnější Intel Core i5-6200U, jehož výkon podporuje osazené SSD, USB-C zajistí připravenost na budoucnost a klávesnice s regulovatelným podsvícením umožní práci i za tmy. Budete se však muset spokojit s pouhým 128GB interním úložištěm.

Acer Aspire R 14
hp-pavilion-x360-13
Klady
 • nadstandardní konektivita
 • dostupná cena
 • pěkný design
 • jemný IPS displej
Zápory
 • jen průměrná kvalita obrazu a zvuku
 • jen průměrná kvalita klávesnice a touchpadu
 • nízká ochrana proti poškrábání
 • v provozu je vždy slyšet
Diskuze ke článku
2x4b
HP si může o porušení záruky tvrdit co chce. Ale zákon je na straně spotřebitele. Museli by dokázat, že odšroubováním krytu došlo k poškození reklamované komponenty. Jakto, že to recenzente nevíš?
Wolf
Dokáže na YouTube přehrát 4K 60p video? nebo alespoň 4K 30p ?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze