Honor Watch Magic jdou ve šlépějích staršího a mírně většího brášky Huawei Watch GT. Operační systém tak zůstává stejný a podstatných změn jsme se nedočkali ani po designové stránce. Zato se však novinka může pochlubit nižší startovací cenou. Má šanci na úspěch?
Honor Watch Magic – videorecenze
Technické parametry Honor Watch Magic
Kompletní specifikaceKonstrukce | 42,8 × 42,8 × 9,8 mm, 50 g, odolnost: ano |
---|---|
Pásek | kožený, vyměnitelný: ano (22 mm), zapínání: přezka |
Displej | AMOLED, 1,2" (390 × 390 px), tvar: kruhový |
Systém | proprietální, kompatibilní s: Android, iOS |
Datové funkce | Bluetooth: 4.2, Wi-Fi: ne, mobilní sítě: ne, NFC: ne |
Chipset | |
Paměť | RAM: 16 MB, vnitřní paměť: 128 MB, paměťové karty: ? |
Akumulátor | 178 mAh, nabíjení: proprietární kolébka, doba nabíjení: 1:00 hodin |
Dostupnost | leden 2019, 4 990 Kč |
Obsah balení
V elegantně vypadající krabičce se ukrývá kromě samotných hodinek také magnetický nabíjecí adaptér. Ten se připojí skrze dodávaný kablík s novější koncovkou USB-C na jedné straně a USB-A na straně druhé. Hodinky následně stačí přiblížit ke kolébce a o zbytek se již postará magnetická přitažlivost. Adaptér do zásuvky však již v balení nedostanete a musíte tak použít svůj vlastní.
Konstrukční zpracování: italská kůže, broušená ocel a plast
Po designové stránce se podle našeho názoru hodinky doopravdy vyvedly. Jejich tělo tvoří kombinace nerezové oceli s laserovým gravírováním. Na spodní straně se můžeme setkat s biologicky rozložitelným nylonovým plastem, který ukrývá senzory pro měření tepu a také dva malé magnetky, pomocí kterých se hodinky přichytí k nabíjecímu adaptéru. Tloušťka pak činí sympatických 9,8 milimetrů a pouzdro i s řemínkem váží velmi příjemných 50 gramů. Námi testovaná stříbrná varianta navíc působí doopravdy velmi elegantně a oceňujeme například detaily v podobě rozdílného designu tlačítek na pravé straně. Výrobce nabízí rovněž sportovnější provedení s černým tělem hodinek a plně pryžovým řemínkem, které by mělo být přibližně o tři sta korun levnější.
Hnědý kožený řemínek z italské hovězí kůže je vsazen do silikonové pryže, tudíž je odolný vůči potu. Pod vodu bychom ho však rozhodně dávat nedoporučovali. I tak kůže působí doopravdy kvalitně, má světle hnědý odstín a její obšití je precizní. Spona barevně ladí s tělem hodinek a obsahuje decentní nápis Honor. Pokud by se vám řemínek snad nelíbil, můžete si zvolit jakýkoliv jiný se standardním 22milimetrovým úchytem. Originální pásky nicméně nasazení usnadňují praktickým systémem QuickFit.
Otáčet lunetou ani nezkoušejte.
Po prvním ohmatání vás u chytrých hodinek jistě napadne zkusit otočit lunetou, což je běžný způsob pohybu v menu u některých konkurenčních modelů. Zde to však bohužel není možné a žádný smysl nemá ani zkoušet otáčet tlačítky na boku.
- kvalitní zpracování
- voděodolnost
- standardní 22mm řemínky
- líbivý design
- tenké tělo
- nízká hmotnost
- systém QuickFit u originálních pásků
Displej: oblého tvaru a líbivých barev
Jak již asi tušíte, jediným způsobem jak se pohybovat v prostředí hodinek, je dotýkání se 1,2palcového AMOLED displeje s rozlišením 390 × 390 pixelů. Kruhový zobrazovač tak disponuje zcela dostatečnou jemností 326 pixelů na palec. Dále nabízí pěkné barvy, vysoký jas a bezproblémovou čitelnost na slunci.
Jas se dá mimochodem nastavit v pěti úrovních, nebo ponechat na automatice. Oleofobní vrstva je poměrně zdařilá a otisky na displeji ulpívají minimálně. Celkově bychom displej označili za velmi podařený. V úplné tmě by bylo příjemné, kdyby bylo možné jas ještě mírně ztlumit, ale tato vlastnost nám nijak výrazně nepřekážela.
- vysoký jas
- AMOLED technologie
- jemné rozlišení
Systém, hardware a výdrž: LiteOS s plusy i mínusy
Hodinky oživuje operační systém LiteOS, který nenabízí možnost dodatečné instalace aplikací. Menu je však alespoň přehledné a jednoduché. Musíme vás však varovat, že čeština nepatří mezi 9 světových jazyků, které hodinky nabízejí. Vystačit jsme si tak museli s angličtinou.
Obdobně jako jsme zvyklí z telefonů, i zde čeká na uživatele jakási notifikační lištička. Skrze tu lze zapnout režim Nerušit, nebo funkci Vyhledání telefonu, která váš smartphone spolehlivě nalezne a rozezvučí poměrně srandovním zvukem (viz videorecenze). Kromě toho se odsud lze dostat do nastavení nebo displej hodinek zamknout, což je užitečné zejména při plavání. Funkce Show Time sice rozsvítí displej, ale pouze na dobu 5 minut – hodinky tedy nezvládnout režim neustálého rozsvíceného displeje. Úplně vespod pak najdeme praktický ukazatel nabití baterie.
Češtinu v hodinkách nehledejte.
Pokud chcete do menu proniknout hlouběji, musíte zmáčknout vrchní tlačítko, jehož stisk je mimochodem velmi příjemný a jistý. Hlavní menu hodinek zobrazuje kulaté ikonky s popisky. Mezi nimi nalezneme funkce sportovní i zdravotní, ale také vyloženě praktické, mezi které patří stopky, kompas, počasí, budík nebo malá svítilna, kterou představuje bíle rozsvícený displej. Samotné notifikace na displeji hodinek bohužel nemají vysokou přidanou hodnotu, neboť se dozvíte informaci pouze o odesílateli, nebo maximálně předmět e-mailu. Nechcete-li spoléhat pouze na jeden budík, můžete si další nastavit samostatně na hodinkách. Honor Watch Magic vás následně probudí poměrně silnými vibracemi, které vás zaručeně vytrhnou ze spánku.
K pohonu hodinek použil Honor vlastní čipset, který má dostatek výkonu na to vše obsloužit. Nesetkali jsme se s žádnými zásadnějšími záseky, přestože má plynulost prostředí své rezervy. Pouze jednou jsme byli nuceni hodinky natvrdo restartovat, ale od té doby šlapou jako… hodinky. Pojďme si ale povědět i o důležité doprovodné aplikaci s názvem Zdraví. Pokud vlastníte novější telefon značky Huawei či Honor, nachází se již v telefonu, takže ji nemusíte stahovat v Obchodu Play či App Storu. Aplikace je přehledně rozdělena na tři části – Domů, Cvičení a Já.
V sekci Domů získáte základní přehled o ušlých krocích, spálených kaloriích, spánku a tepové frekvenci. Druhou sekcí je Cvičení, kde si můžete zvolit několik režimů, mezi které patří běh, chůze i jízda na kole a můžete zde najít vlastního trenéra s hlasovými pokyny. Pod názvem Já se skrývá třetí sekce, kde si můžete nastavit cílovou hodnotu denních ušlých kroků a vložit údaje o datu narození, výšce a hmotnosti. Zároveň zde můžete vidět medaile, které získáváte za ušlé kroky.
Nastavit si zde můžete rovněž nepřetržité měření tepu, které jsme měli zapnuté, a můžeme konstatovat, že i s malou 178mAh baterií hodinky vydrží 4 až 5 dní. Při troše benevolence tedy lze tedy říci, že výrobce slibovanou výdrž jednoho týdne dodržel. Nabíjení je přitom poměrně rychlé a z 0 na 100 % zabere necelou hodinu.
- dlouhá výdrž
- dobře fungující mobilní aplikace
- nemožnost cokoliv doinstalovat
- nízká informační hodnota notifikací
- občas pomalejší prostředí
Sportovní funkce: potěší plavce i cyklisty
Měření tepu probíhá buď na vyžádání uživatele, nebo může být neustále zapnuté. Naměřené výsledky nám dávaly smysl a podrobněji je lze analyzovat v mobilní aplikaci. Silnou zbraní těchto hodinek jsou ale funkce sportovní, mezi kterými najdeme možnost měřit chůzi, běh, jízdu na kole i rotopedu nebo třeba plavání. V posledním zmíněném režimu jsou hodinky schopny rozeznat hned několik plaveckých stylů a odolat by měly tlaku až pěti atmosfér. Kvůli dodávanému koženému řemínku jsme to však raději nezkoušeli. Vyzkoušeli jsme ale například sportovní režim chůze, a to i se zapnutými lokalizačními systémy. Honor Magic Watch konkrétně ovládá 3 satelitní polohovací systémy GPS, GLONASS a Galileo. Horolezce potěší přítomnost barometru, který změří výšku a atmosférický tlak.
Hodinky nenabízí žádné úložiště pro hudbu.
Pokud jste si doposud říkali, jakou funkci má spodní tlačítko, spustí právě sekci sportovních režimů, ke které se ovšem pohodlně dostanete i z hlavního menu. Rovněž technologie TruSleep nás zaujala. Honor si ji nechal certifikovat institucí Harvard Medical School a poskytuje skóre kvality spánku na základě analýzy průběhu spánku a vzorů dýchání. Výsledná statistika je doopravdy podrobná našli jsme v ní vše potřené.
Když už jsme u sportování, měli bychom zmínit, že hodinky nenabízí žádné úložiště pro hudbu, což je škoda, neboť mnozí právě při sportu rádi hudbu poslouchají. Přítomnost úložiště, přehrávače a možnosti propojení s Bluetooth sluchátky by přitom podle nás dávala smysl. Bohužel hodinky nespolupracují ani s hudebním přehrávačem ve smartphonu nebo Spotify, takže si skrze ně nepřepnete skladbu ani nepozastavíte přehrávání.
- 3 lokalizační systémy
- několik sportovních režimů
- detailní statistika kvality spánku
- nenabízí úložiště pro hudbu
Zhodnocení: nemají to snadné
Jak bychom tedy hodinky zhodnotili? Začněme výčtem toho negativního. Největším zklamáním je samotný systém hodinek. LiteOS je totiž je totiž svět sám pro sebe, který nenabízí sebemenší možnost hodinky naučit něco nového. Ani Tizen nebo Wear OS nejsou bezchybné, ale přeci jen nabízí možnost si doinstalovat aplikace, což nám zde chybělo rozhodně nejvíc. Dále je škoda, že displej hodinek lze rozsvítit pouze na 5 minut v kuse, nebo že v hodinkách nenajdeme žádné úložiště pro hudbu.
Vše ostatní je pak v pořádku. Potěšil nás velmi povedený design i kvalitní zpracování. Na displej je radost pohledět: barvy jsou pěkně živé a má dobrou viditelnost i na slunci a také jemné rozlišení. Zdravotní funkce jako měření tepu nebo kvality spánku jsou propracované a uživateli nabízí podrobné statistiky. Sportovní funkce jsou opět na vysoké úrovni. Samostatně musíme pochválit také integrovanou GPS nebo až 5denní výdrž a dobití během jedné hodinky, což je podle nás slušné.
Vyplatí se tedy hodinky pořídit? Pokud vás přitahuje líbivý vzhled, kvalitní zpracování nebo pokročilé sportovní a zdravotní funkce, můžeme pak ano. Pokud však od hodinek očekáváte více a chcete mít možnost si hodinky upravit nebo si doinstalovat další aplikace, pak nejsou pro vás. Za cenu 4 990 Kč dostanete krásný kus hardwaru, který dlouho vydrží na baterii a pohodlně se nosí, ale jehož slabinou je uzavřený operační systém
Konkurence
Zajímavou alternativou v podobné cenové relaci mohou být hodinky Samsung Gear Sport s operačním systémem Tizen, který nabízí doinstalování aplikací. Displej typu AMOLED je pak minimálně stejně kvalitní jako u Honoru, obdobně jako měření sportovních a zdravotních funkcí.
Samsung Gear Sport
Konstrukce | 42,9 × 44,6 × 11,9 mm, 50 g, odolnost: ano |
---|---|
Pásek | kožený, vyměnitelný: ano (20 mm) |
Displej | Super AMOLED, 1,2" (360 × 360 px) |
Systém | Tizen, kompatibilní s: Android, iOS |
Konektivita | Bluetooth: 4.2, ne, Wi-Fi, NFC |
Akumulátor | 300 mAh, nabíjení: bezdrátové |
Konkurencí budou také Huawei Watch GT, které Honoru sice konkurují, však nutno dodat, že se jedná takřka o identické modely s rozdílem ve velikosti a ceně.
Huawei Watch GT
Konstrukce | 46,5 × 46,5 × 10,5 mm, 46 g, odolnost: ano |
---|---|
Pásek | kožený, umělý, vyměnitelný: ano |
Displej | POLED, 1,39" (454 × 454 px) |
Systém | proprietální, kompatibilní s: Android, iOS |
Konektivita | Bluetooth: 4.2, ne, ne |
Akumulátor | 420 mAh, nabíjení: proprietární kolébka, doba nabíjení: 1:00 hodin |