Google Pixel 4 XL
recenze

Google Pixel 4 XL

Android přinášející radost

Referenční telefony Googlu jsou vždy jakousi demonstrací toho, jak by měl vypadat operační systém Android, přičemž hardware až takový prim nehraje. Nejnovější Pixel 4 XL jde cestou poměrně originálního vzhledu, výborných fotoaparátů a perfektně odladěného a fungujícího softwaru. Jako starší Pixely, má ale i ten nejnovější své vrtochy. Nebude jich příliš?

Konektivita: vše, nač si vzpomenete

Na rozdíl od předchozí kapitoly o baterii si zde nemám nač stěžovat, neboť tentokrát výrobce nezapomněl na nic důležitého. Telefon podporuje Bluetooth 5.0 (AptX, AptX HD i LDAC) i Wi-Fi fungující v pásmech 2,4 GHz + 5 GHz standardu 802.11 a/b/g/n/ac. V tomto ohledu by se dala vytknout absence Wi-Fi 6, kterou například nové iPhony 11 zvládají. Z dalších důležitých technologií zmíním ještě podporu navigačních systémů GPS, GLONASS a Galileo či možnost bezkontaktně platit skrze NFC.

Líbilo se nám
 • nic důležitého neschází
Nelíbilo se nám
 • zamrzí absence Wi-Fi 6

Fotoaparát: takřka dokonalé

Google si dlouho vystačil s jedním zadním fotoaparátem, ale tentokrát již přitlačil na pilu. Kromě osvědčeného 12megapixelového snímače Dual Pixel přihodil 16megapixelový teleobjektiv, oběma přitom nechybí optická stabilizace, což se u dvojnásobného bezztrátového zoomu hodí. Výsledné snímky jsou jednoznačně nadprůměrné, Pixel 4 XL fotí ostře, barevně věrně, a to ve všech podmínkách. Při výrazném nedostatku světla nabídne režim Noční vidění, který téměř rozsvítí noc a nechá vyniknout i detaily, které lidským okem nevidíme. Kvalita neklesá ani po dvounásobném přiblížení, laťku tak Pixel drží nesmírně vysoko.

Google Pixel 4 XL

Zajímavostí je také možnost vyfocení noční oblohy nebo disciplína astrofotografie, kdy můžete zachytit jednotlivé hvězdy či dokonce mléčnou dráhu. K tomu je však zapotřebí nejprve telefon umístit na stativ a nechat jej pár minut snímat. Také se musíte nacházet na místě, které netrpí světelným smogem, což je ve velkých městech poměrně nelehký úkol.

Ukázkové fotografie

Práce s aplikací fotoaparátu je velice intuitivní a snadná. Za vyzdvihnutí stojí portrétní režim. Ten sice najdete i na telefonu za pár stovek, jenže u Pixelu funguje tak, jak byste chtěli. Napomáhá i přítomnost ToF senzoru, který dokonale odděluje pozadí od foceného objektu, ideálně samozřejmě člověka. Výsledky jsou působivé.

Ukázka portrétního režimu
Ukázka režimu Noční vidění

Nezklame vás ani čelní 8megapixelový fotoaparát, který je ale jen jeden a ultraširokoúhlý snímač chybí. Kvalita čelní kamerky je ale nad očekávání dobrá a pro potřeby selfies plně postačuje.

Google Pixel 4 XL
Ukázková fotografie z čelního fotoaparátu

Záznam videa je díky stabilizace krásně plynulý a potěší i zvuk. Maximální kvalitou je 4K rozlišení a 30 snímků za vteřinu, dvojnásobnou kadenci dle Googlu nevyužijeme. Inu, pravda, beztak bychom takové video s ohledem na malou paměť brzy neměli kam uložit. Natáčet můžete videa zpomaleně a také působivé časosběry, přičemž telefon sám doporučí, jakou rychlost snímání zvolit například pro rušná místa či západ slunce.

Google Pixel 4 XL (testovací video) – 1080p, 60 FPS

Líbilo se nám
 • excelentní fotografie
 • dvojitá OIS
 • skvělý portrétní režim
 • astrofotografie a Night Sight
Nelíbilo se nám
 • absence ultraširokoúhlého objektivu
 • nemožnost natáčet ve 4K při 60 FPS

Software: Android v té nejlepší formě

V celé recenzi máte na telefonu možnost sledovat Android 10 v podobě, která představuje to nejlepší, co Google aktuálně dokáže. Systém zdobí ukázková plynulost a perfektní přehlednost. Velice návykové je promyšlené ovládání gesty, kdy se zcela obejdete bez tlačítek pod displejem. Nevyhovuje-li vám světlý nádech prostředí, můžete jej přepnout do černého odstínu. Zde se však o slovo hlásí drobný problém. Po aktivaci a následné deaktivaci tmavého režimu zůstane do černa zbarvený widget s vyhledáváním Google. Řešením této situace je pouze restart telefonu.

Líbilo se nám
 • nejnovější možný software
 • pravidelné aktualizace na více než dva roky
Nelíbilo se nám
 • drobná chyba u tmavého režimu
Diskuze ke článku
Jméno
Prečo nejde otvoriť žiadny článok cez Google Chrome? Len sa obnovuje úvodná stránka
Lukes
Taktéž se mi to stalo, stačilo smazat historii, atd. a funguje to.. :-)
Carda
Nudle XL
Google
A už to umí voLte? Vždyť to je strašně omezený a hnusný stroj. Pro pár nadšenců ,jinak o ničem

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze