FAB ENTR
recenze

FAB ENTR

Chytrý zámek pro 21. století
19

Chytré telefony má dnes již kdekdo. To samé platí o chytrých pomocnících v domácnosti. Jak ovšem vstup do vaší chytré domácnosti zabezpečujete? Pokud spoléháte na klasický zámek, možná by vás mohla oslovit i jeho inteligentní alternativa, která je k dispozici od české společnosti FAB. V dnešní recenzi produktu ENTR si ověříme, jestli má i tento sluha své opodstatněné místo u vás doma.

Chytrá domácnost je trendem posledních let. Přes smartphone dnes můžete ovládat téměř cokoli, chytrou ledničkou počínaje a chytrým osvětlením konče. Například inteligentní žárovky mohou dokonce posloužit i jako reproduktor. Dalším logickým prvkem ve vaší domácnosti může být chytrý zámek. I těch existuje celá řada, avšak mnoho z nich nelze vzhledem ke konstrukčním vlastnostem použít i v našich končinách.

FAB ENTR

To však neplatí pro zámek ENTR, který spravuje značka s velkou tradicí FAB (ASSA ABLOY). Tento zámek je pro naše končiny doslova stvořený, navíc k němu můžete přikoupit i další doplňky, které používání usnadní. V dnešní recenzi si popíšeme, jak chytrý zámek funguje a osvětlíme si také to, jestli ENTR dokáže obhájit i svoji poměrně vysokou cenu. Pohodlně se usaďte, cesta za moderní ochranou vaší domácnosti právě začíná...

Obsah základního prodejního balení

  • chytrý modul FAB ENTR s motůrkem
  • vložka s odpovídajícími rozměry (bezpečnostní třída 4)
  • klíče pasující do vložky
  • magnetická kolečka s lepením
  • nabíjecí kabel s koncovkou microUSB

Příplatkové příslušenství

  • dálkový ovladač
  • PIN klávesnice
  • čtečka otisků prstů s PIN klávesnicí
  • bezdrátová nabíječka pro FAB ENTR

Úvodní slovo o příslušenství

Obchodní koncepce společnosti FAB stran produktu ENTR spočívá v možnosti výběru. V základu totiž obdržíte pouze chytrý modul, který je vybaven vložkou, které se používají v našich končinách. Před nákupem je potřeba starou vložku změřit a dle toho vybrat správný rozměr. V balení dále naleznete klíče a speciální magnetická lepítka, o jejichž smyslu si povíme později. Zámek lze v základní konfiguraci odemykat smartphonem, případně běžně klíčem. Další možnosti získáte pouze za příplatek.

Cena (včetně DPH)
Dálkový ovladač 1 271 Kč
Modul s klávesnicí 3 751 Kč
Modul se čtečkou otisků 8 010 Kč

Dálkový ovladač

Společnost FAB nabízí hned několik příplatkových doplňků. Jeden z těch jednodušších tvoří dálkový ovladač, přičemž s jedním zámkem lze propojit až 20 takových. Ovladač je malý a plastový a na jeho těle najdete pouze jedno malé tlačítko, po jehož stisku se dveře na vzdálenost maximálně 10 metrů odemknou. Správnost fungování v průběhu odemykání na ovladači signalizuje zelená LED dioda, červená pak ohlašuje vybitou baterii. Dálkový ovladač lze snadno připnout na kroužek klíčů.

FAB ENTR

Modem s PIN klávesnicí a čtečkou otisků

Další možnost, jak dveře odemknout, představuje modem s klávesnicí. Tento modem snadno umístíte zvenčí na zeď, připevnit lze jak šrouby, tak také oboustrannou lepící páskou. Pokud vám samotná PIN klávesnice nestačí, existuje také alternativa se čtečkou otisků prstů. Ta nefunguje jako u moderních smartphonů, kdy prst stačí pouze přiložit – prstem po ní musíte přejet. Pro správnou autorizaci je nutné tak učinit hned dvakrát, což je poněkud nepříjemné, avšak takto výrobce čtečku nastavil.

FAB ENTR

Montáž: lehčí než se zdá

Produkt dorazí tak, že je vložka vašeho vlastního výběru již nainstalovaná v chytrém modulu. Tato vložka je plochým spojem napojena na motůrek, který se následně stará o uzamykání nebo odemykání dveří. Samotná vložka je uvnitř chytrého modulu ukotvena pomocí dvou šroubů. Výměna zámku za chytrý trvá pár minut, a to i bez pomoci zámečníka. Celou vložku drží uvnitř běžných dveří jediný dlouhý šroub, který se nachází z boční strany dveří. Ten stačí odšroubovat, vaší starou vložku vytáhnout a následně vložit chytrý modul s nainstalovanou vložkou. Vložku následně opět ukotvíme šroubem a máme hotovo. Zbylé součásti původního zámkového ústrojí (kování, závora, …) můžete nechat na svém místě.

Poslední část instalace tvoří nalepení magnetického kolečka přibližně dva centimetry pod zárubeň dveří. Tento magnet slouží k tomu, aby se dveře po odemknutí znovu nezaklaply. Dveře tedy stačí klasicky otevřít, jako by ani žádným chytrým řešením nebyly opatřeny.

Diskuze ke článku
Pesedm
Ta cena a možnost lehkého poškození. Je to nesmysl.
zog
Cena je naprosto mimo. Spíš to vypadá jak lákadlo pro zloděje.
Marek
Poradí si to i v případě, že mají dveře zvenku kouli?
ANO
Je uplne smesne, ze v dobe univerzalnich API, udelaji aplikaci jen pro android a iphone a na windows a miliardy obycejnych telefonu s javou a BT, proste zapomenou:o) Aplikace s defacto jednou obrazovkou jejiz napsani trva, kdyz moc, tak pul hodiny a oni ji neuvolni ani pro vsechny smartphony, tomu rikam ROFL! Zvlast kdyz ji uvolni pro androidy, do kterych se muze kdokoliv dostat (uz existujou i za bitcoiny placene ilegalni sluzby pro nabourani se do libovolneho androidu) .... tomu rikam diletantstvi .... v tomto pripade by meli pouziti androidu explicitne zakazat, stejne jako banky.
Ale tak zas ono je to asi fuck, ono se to diletantstvi na tech cinanech, maskujici se za nemecky assa abloy, alias FAB, da ocekavat a uz jenom ta nesmyslna cena mluvi za vse ....

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze