Doogee Y7
recenze

Doogee Y7

Levný a schopný
44

Značka Doogee patří spíše na okraj zájmu českého rybníčku a doby její největší slávy pominuly. Nadále však modely pod touto čínskou značkou naleznete v internetových obchodech, zpravidla za překvapivě nízkou cenu. To je případ i námi testovaného kousku Y7, který se snaží lákat na moderní výbavu za necelé tři tisíce korun.

Úvodem bychom si mohli alespoň v krátkosti připomenout, co je Doogee zač. Jde o značku původem z Číny, komunikační zařízení vyrábí od roku 2002. Své telefony distribuuje do více než 200 zemí v celém světe, cíleně je však zaměřená na uživatele v Evropě. Do širšího povědomí v České republice se značka dostala kolem roku 2014. V posledních dvou letech jsme o ní však slýchávali méně a méně.

Do dnešních redakčního testu jsme vybrali Doogee Y7, které sice není nejnovějším přírůstkem, přesto si pozornost alespoň na první pohled zaslouží. Má totiž vcelku velký displej, dobře padne do ruky a nechybí mu solidní hardware, čtečka otisků prstů či duální fotoaparát. To vše získáte za cenu pod hranicí tří tisíc korun. V tomto spodním patře cenových hladin operuje především Xiaomi, které své pozice jen málokdy někomu přepouští. Povede se Doogee zaskočit ostříleného hráče?

Technické parametry Doogee Y7

Kompletní specifikace
Konstrukce151,4 × 73,8 × 8,9 mm, 180 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 5,84" (2 280 × 1 080 px)
Fotoaparát16 Mpx, LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS
ChipsetUnisoc SC9863A, CPU: 4×1,6 GHz + 4×1,2 GHz, GPU: ano
PaměťRAM: 3 GB, vnitřní paměť: 32 GB, paměťové karty: microSDXC
Datové funkceHSPA: ano, LTE: ano, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémAndroid 8.1
Akumulátor3 360 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 2:38 hodin
Dostupnostúnor 2019, 2 890 Kč

Obsah balení

V modrozelené prodejní krabičce najdete kromě telefonu ještě nabíječku a USB kabel. Při troše pátrání objevíte také průhledné silikonové pouzdro, což je u levného telefonu příjemným překvapením. Z běžně dostupného příslušenství tak chybí pouze sluchátka.

Konstrukční zpracování: překvapivě fajnové

U levných telefonů se obvykle očekávají ústupky, avšak Doogee se snaží první dojem ničím nepokazit. Tváří se tedy jako moderní telefon s lesklými povrchy, byť samozřejmě plastovými. Na českém trhu si můžete zvolit fialovou, nebo černou variantu. Ovšem černá není jen tou starou známou nudnou černou. Výrobce se snaží o gradientní odstín a při dostatečném světle se černá mění i do odstínů jiných barev. Efekt však není tak výrazný jako u věhlasnější konkurence.

Telefon není přerostlý a skvěle padne do ruky.

Jelikož telefon nemá přerostlý displej nad 6 palců, padne skvěle do ruky. Oblé boky a rozumné rozměry jsou spolehlivou kombinací pro radost z používání. Na dosah vašeho palce jsou také obvyklá tlačítka pro odemykání a změnu hlasitosti po pravém boku. Mají ideální zdvih a jistý stisk. Dalším ovládacím prvkem je čtečka otisků prstů na zadní straně. Její práce mě osobně mile překvapila. Funguje korektně a svižně. Za celou dobu testování se mi nestalo, že by nezareagovala či požadovala opětovné přiložení prstu.

Spodní hrana je domovem microUSB konektoru. Obvykle si na něj stěžujeme, avšak u telefonu za necelé tři tisíce korun nad ním lze přimhouřit oči. Společnost mu dělají dva průduchy, z nichž pouze ten pravý slouží k reprodukci zvuku. Poslední konektor obývá horní hranu a jde o 3,5mm jack.

Zpracování telefonu lze skutečně pochválit. Konstrukce působí bytelně, nikde nic nevrže a nebýt ulpívajících otisků prstů, nebylo by co vytknout. Otisky navíc můžete vyřešit používáním již zmíněného ochranného pouzdra. To ale působí velmi levně a například otvory pro konektory nesedí zdaleka symetricky. Inu, šetřilo se.

Líbilo se nám
  • fajn design
  • skvěle padne do ruky
  • povedená tlačítka na pravém boku
  • skvěle fungující čtečka otisků prstů
Nelíbilo se nám
  • na těle ulpívají otisky prstů
Diskuze ke článku
Blue Sun
Blue Sun
Zdejší redakce je opravdu fascinující. O mnohem hůře fotícím Hororu 7A napíší, že podává slušné výsledky, tady se kritizuje, prý zklamání. Pane Pavlíčku, díval jste se aspoň na to, jak fotí konkurence? I lepší telefony podávají horší výsledky, než Doogee. Vy opravdu potřebujete dost zásadní operaci očí.
pikatchu
Doogee = levne = logicky dost okuchane, nebrat ani zadarmo !!!
Jef
Článek ani nečíst a telefon v žádném případě nekupovat!
Nick Cave
Bazmek

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze