DJI Osmo Pocket
recenze

DJI Osmo Pocket

Kapesní špión, kterého nic nerozhází
10

Čínská značka DJI na trh přinesla doposud nejkompaktnější digitální kameru s mechanickou stabilizací, kterou – jak název napovídá – hravě schováte do kapsy. Jak se tato kompaktní kamerka s pokročilou stabilizací povedla a jestli strčí do kapsy i dnešní smartphony, to vám prozradí tato recenze.

Mavic, Osmo, Phantom – to jsou jen některé z názvu výrobků, které světu představila společnost DJI a s téměř 100% jistotou lze tvrdit, že jste o nich již slyšeli. Tyto výrobky se zpravidla vyznačují vysokou úrovní kvality pořízených záznamů, stabilizace, designu i funkčnosti. DJI je jako prémiovou automobilkou ve svém segmentu, která vyrábí kvalitní produkty a nebojí se říct si za ně o adekvátní peníz. Ne každý však potřebuje pořizovat videa ze vzduchu s létajícím dronem, neholduje extrémním sportům, ani nedisponuje zrcadlovkou, ke které by si chtěl dokoupit pořádnou stabilizaci. Někdo totiž hledá opravdu kompaktní řešení, které si s sebou může vzít kamkoliv se mu zachce a jednoduše jej schovat do kapsy. A právě na tyto uživatele cílí DJI Osmo Pocket, na který se dnes zaměříme.

DJI Osmo Pocket – videorecenze

Technické parametry DJI Osmo Pocket

Rozměry 121,9 × 36,9 × 28,6 mm
Hmotnost 116 gramů
Senzor 1/2.3” CMOS o rozlišení 12 megapixelů
Rozsah a ohnisko 80 stupňů, 26 milimetrů
Rozsah ISO 100 až 3 200
Rychlost závěrky 8 s až 1/8000 s
Rozlišení fotografií až 4 000 × 3 000 pixelů
Kvalita videa Ultra HD (4K): 3 840 × 2 160 24/25/30/48/50/60p
Full HD: 1 920 × 1 080 24/25/30/48/50/60/120p
Úložiště microSD karta o kapacitě až 256 GB
Baterie 875 mAh Li-Po
Výdrž asi 2 hodiny
Cena 9 500 Kč

Obsah balení: dokonce i s pouzdrem

V balení tohoto útlého gimbalu s kamerkou jsme našli jen to nejdůležitější – nabíjecí kabel a dvojici konektorů, které lze do DJI Osmo Pocket zasunout skrze slot s piny pod displejem. Smůlu mají snad jen majitelé smartphonů se starším microUSB, neboť jsme v balení nalezli pouze USB-C a Lightning konektor. Propojení s telefonem dává opravdu velký smysl díky aplikaci DJI Mimo, o které si povíme v samostatné kapitole. V balení by se dále mělo nacházet také praktické pouzdro, které jsme však neobdrželi. Pouzdro je poměrně tenké a chrání zařízení před nečistotami i oděrkami. Výhodou přitom je, že se z něj dá DJI Osmo Pocket velmi rychle vytáhnout.

DJI Osmo Pocket balení

Konstrukční zpracování: s důrazem na uživatele

DJI Osmo Pocket je opravdový prcek. Představuje opravdu skvělého společníka, pokud vám jde primárně o kompaktní rozměry a nízkou hmotnost. Ta činí pouhých 116 gramů, takže je Pocket opravdu lehoučký a není problém jej i dlouhodobě držet v jedné ruce. Díky rozměrům 121,9 × 36,9 × 28,6 mm se vleze krásně nejen do větší kapsy u kabátu, ale klidně i do těsnější kapsy v riflích.

Na celém těle navíc najdeme pouze dvě fyzická tlačítka, která jsou umístěna přímo pod displejem. Jedno tlačítko slouží při dlouhém podržení k zapínání a vypínání zařízení, případně navrácení z kontextové nabídky při letmém stisku, a druhé s klasickou červenou tečkou spouští a vypíná natáčení videí, případně pořizuje snímky. Nad těmito tlačítky se nachází piny, skrze které lze připojit celou řadu příslušenství, které si můžete prohlédnout na oficiálních stránkách výrobce. Jedná se o chytré řešení modulární podpory. Pokud nepotřebujete mít připojené žádné příslušenství, zakryjete piny stejnobarevnou krytkou – zařízení tak působí celistvě a chrání piny před nečistotami. Zajímavostí také je, že pokud se rozhodnete připojit DJI Osmo Pocket skrze USB-C konektor na spodní straně kabelem k počítači, budete muset nejprve odpojit příslušenství z pinů.

DJI Osmo Pocket

U nahrávacího tlačítka se nachází užitečná dioda, která umí blikat zeleně a červeně. Zelenou barvou svítí, pokud je zařízení zapnuté. Pokud bliká téže barvou, pak se nabíjí, a pokud bliká červeně, dává najevo, že natáčíte. Její funkci oceníte, pokud se nacházíte na přímém slunečním světle, kde může být viditelnost displeje špatná a nejste si jisti, jestli jste tlačítko zmáčkli dostatečně silně. Mezi tlačítky se nachází ještě jeden z dvojice mikrofonů, kterými DJI Osmo Pocket disponuje. Na spodní straně vedle USB-C konektoru se pak nachází druhý. Přesuneme-li se na levou stranu (při pohledu na displej), najdeme zde slot pro paměťovou kartu typu microSD o maximální kapacitě 256 GB. To je podle mého názoru jedním z trochu nešťastných omezení DJI Osmo Pocket. Pokud natáčíte ve 4K při 60 FPS, můžete i 256 GB zaplnit relativně rychle a poté se musíte obtěžovat s přetahováním souborů do počítače. Věřím že mnozí by ocenili možnost použít větší kapacitu, zvlášť když není ničím neobvyklým, že mnoho telefonů dnes podporuje paměťové karty o velikosti až 2 terabajty.

Pojme paměťovku o kapacitě až 256 GB.

Celkový pocit z konstrukce je však velmi dobrý. Napomáhá tomu i použitý materiál. Jedná se o matný plast s hrubším povrchem, který se příjemně drží a příliš neklouže. Ještě o něco hrubší mi pocitově přišla plastová část, ve které jsou uložena tlačítka. Na ní jsem si obvykle nechával prst a přední stranu přidržoval ukazováčkem. K držení vám tak postačí pouze dva prsty.

Čtvercový dotykový displej typu LCD má velikost jednoho palce. Proti čtvercovému poměru stran nic nemám, avšak bohužel tak ztratíte kousek zobrazovacího prostoru při natáčení videa v 16:9. Displej svůj účel, tedy zobrazovat co natáčíte a ovládat Osmo Pocket, splňuje dobře a byl jsem s ním spokojen. Pochopitelně však musíte počítat s tím, že na přímém slunečním světle bude viditelnost horší, navíc jas displeje musíte regulovat manuálně, neboť nedisponuje senzorem jasu. Na dotykové povely reaguje poměrně přesně. Problém jsem měl občas pouze s připojeným konektorem. Pokud potřebujete udělat gesto svajpnutí odspodu, může docházet k zadrhnutí prstu o vystouplejší modul konektoru.

Zpracování je na velmi vysoké úrovni.

Přesuneme-li se na horní část, najdeme zde senzor a rameno disponující mechanickou tříosou stabilizací, která při otáčení nevydává žádný zvuk. Díky této konstrukci je vám již asi jasné, že se zvýšenou odolností proti vodě či prachu nebo snad pádům u tohoto zařízení počítat nelze. Celkový dojem ze zpracování je velmi dobrý. Pro úplnou dokonalost chybí snad jen závit na stativ či dírka pro jistící šňůrku, abyste se nemuseli bát, že vám poměrně drahé zařízení spadne z ruky na zem. Tyto problémy sice řeší příslušenství od výrobce, což je ale další investice navíc.

DJI Osmo Pocket

Na závěr kapitoly dodám, že se DJI Osmo Pocket příliš nezahřívá ani při delším natáčení. Jeho používání tak není nekomfortní. Pokud pochopitelně natáčíte v místě, kde na vás i Osmo svítí sluníčko a je 35 stupňů, musíte počítat s vyšší teplotou.

Líbilo se nám
  • kvalitní zpracování
  • dobře se drží a neklouže z ruky
  • nízká hmotnost
  • slušná kvalita displeje
  • příliš se nezahřívá
Nelíbilo se nám
  • maximálně 256GB paměťová karta
Diskuze ke článku
.
Uzamknutí náklonu (Tilt Lock) tedy znamená, že vlastní objektiv se nepohybuje ve svislém směru a je aretován napevno, takže lze videa natáčet z ruky stejně jako např. s běžným kompaktem? V tomto režimu funguje stabilizace stejně jako bez uzamknutí?
Pesedm
Šmarjá :))
IvoCZ
Škoda, že recenze přichází až tak dlouho po uvedení kamery na trh. Dříve nebyl čas?
Marcel
Máte tu někdo zkušenosti s používáním skryté kamery? Dokážete mi prosím poradit, podle čeho bych měl takovou kameru vybírat?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze