Asset 1Vše z veletrhu CES na jednom místě
BlackBerry Q10
recenze

BlackBerry Q10

Pracovník tělem i duší

Konečně nové pravé BlackBerry s klávesnicí a zbrusu novým systémem BlackBerry 10. Model Q10 ztělesňuje všechny zkušenosti, které BlackBerry nasbíralo za více než deset let na trhu zaměřeném na profesionální komunikátory. Osvědčí se nebo už nedokáže jít s dobou? To prozradí naše recenze.

Internet a konektivita: chválíme i za NFC a rychlý prohlížeč

BlackBerry Q10 nabízí také zbrusu nový internetový prohlížeč, který eliminuje všechny výtky k prohlížeči u dřívějších modelů BlackBerry. Co zaujme na první pohled je především jeho výkon. Operační systém BlackBerry 10 si skvěle rozumí s technologií HTML 5 a dokazuje to také na výsledku s portálu html5test.com, kde svým výsledkem 485 + 11 bodů deklasuje všechny současné mobilní i stolní prohlížeče. O prvenství se s BlackBerry 10 přetahuje pouze Tizen 2, který je zatím stále ve vývoji, ale bude velice zajímavé sledovat, zda se tyto dva operační systémy dostanou do přímé konfrontace na bitevním poli mobilních operačních systémů.

webový prohlížeč

BlackBerry 10 dále nabídne ještě jednu unikátnost – fakticky jako jediný současný operační systém plně podporuje technologii Flash, takže mu nejsou cizí ani videa na internetu ve Flashi a podobně. Samotný pohyb po internetových stránkách zvládá prohlížeč na jedničku, stránky vykresluje přesně, a v rychlosti načítání si v ničem nezadá se systémy iOS, Windows Phone nebo Android. Malý displej je samozřejmě limitující a stránky musíte často posouvat, díky rychlým reakcím a svižnému vykreslování stránek to ale není taková otrava, jak by se na první pohled mohlo zdát. Velmi šikovná je možnost uložení záložky webu přímo na domovskou obrazovku, takže se pak tváří téměř jako aplikace. Pokud používáte často nějaké webové aplikace nebo máte své oblíbené stránky, tak se vám tato funkce jistě hodí.

Úvodní stránka prohlížeče nabízí 10 náhledů stránek vybraných podle četnosti návštěv nebo jako naposledy otevřené. Prohlížeč je vybaven také správcem stahování a pro vášnivé čtenáře je zde připraven také režim čtečky, který vám chytře z webových stránek vyzobe hlavní text a ten zobrazí ve formátu příjemnějším pro čtení. Osobně pak velmi oceňuji funkci automatického doplňování formulářů a zapamatování.

Internet samozřejmě nepřijde sám, je třeba jej do telefonu nějak dostat a k tomuto účelu je BlackBerry Q10 vybaveno téměř ukázkově. Naše verze v Evropě nabídne podporu sítí 2G i 3G, navíc však přináší také podporu sítí čtvrté generace, tedy LTE.

Kromě mobilních dat můžete využít také Wi-Fi, a to na frekvencích 2,4 i 5 GHz. Citlivost Wi-Fi hodnotím jako velmi dobrou a i v místech s horším signálem se Q10ka připojila. O rychlý přenos dat mezi zařízeními se postará Bluetooth ve verzi 4.0 a bleskové spárování jak s telefony, tak s příslušenstvím obstará technologie NFC. S telefonem můžete také bezkontaktně platit, placení se SIMkou O2 a účtem u GE Money Bank funguje v ČR i přesto, že pro BlackBerry není dedikovaná aplikace a ani se neplánuje. Je nutno ale dodat, že na rozdíl od plně podporovaných telefonů zde občas placení bez zjevných příčin nefunguje a je vždy potřeba zařízení restartovat. K počítači můžete BlackBerry Q10 připojit buď přes Bluetooth nebo kabelem a nechybí ani podpora pro mass-storage jak pro interní paměť přístroje, tak pro paměťovou kartu. A na závěr ještě musíme zmínit micro HDMI, které vám umožní spojit vaše zařízení s televizorem nebo projektorem a vy si tak můžete vychutnat multimediální obsah ještě lépe.

NFC anténa na zadním krytu

Závěr a zhodnocení: špičkový pracant

BlackBerry Q10 na mě udělalo opravdu dojem. Vypadá reprezentativně a elegantně, má výbornou klávesnici a špičkové pracovní funkce. Díky novému systému nabídne rovněž zajímavou multimediální výbavu, v čele s poměrně kvalitním fotoaparátem a bohatými možnostmi úprav videí a fotografií. Nechybí ani moderní datové funkce a potěší i relativně dobrá výdrž na jedno nabití. Q10 je přesně taková, jaká má být a telefon se ctí navazuje na historii podobných zařízení s ostružinou ve znaku.

Co se nepovedlo? Opravdu toho moc není. BlackBerry 10 trpí stále nedostatkem aplikací, a to především těmi lokálními. Ano, lze si nahrát v podstatě jakoukoliv Android aplikaci bokem, to ale drtivá většina uživatelů neumí. A další nedostatky? Špatná kvalita fotografií za zhoršených podmínek, špatná mapová aplikace nebo chybějící ekvalizér, případně pak nespolehlivé propojení s počítačem a nedostupný Mass Storage pro vnitřní paměť přístroje. Vzhledem k ceně 16 tisíc Kč by se ale neměly takové nedostatky objevit. Je otázkou, zda vysoká cenovka nebude nevýhodou novinky, ale vzhledem k tomu, že v podstatě nemá žádného konkurenta, si zřejmě může BlackBerry takovou cenu dovolit.

Celkově tedy mohu BlackBerry Q10 doporučit. Pokud chcete nekompromisně vybavený smartphone s QWERTY klávesnicí, který má zároveň kompaktní rozměry a dobrou výdrž na baterii, v podstatě dnes na trhu ani jinou volbu nemáte.

Konkurenti

S tím souvisí nedostatek konkurentů, respektive žádní. Uvést můžeme maximálně alternativy, pokud hledáte smartphone s QWERTY klávesnicí pod displejem. Možná by vás zaujalo BlackBerry Q5, které vstoupí na trh začátkem srpna za cenu kolem 10 000 Kč. Výbava je až na horší fotoaparát prakticky stejná, jako u Q10, mínusem je ale levný plastový vzhled. Cenový rozdíl 6 tisíc korun ale není zanedbatelný.

Levnější alternativou bude BlackBerry Q5

Stejnou konstrukci s Androidem nabídne model Samsung Galaxy Chat, který má ale výrazně horší výbavu v mnoha ohledech. Má horší displej, fotoaparát, má výrazně pomalejší systém a samozřejmě také o mnoho nižší cenu. Jste-li opravdu nenároční, můžete zvolit levné Nokie Asha 302, 303, 210 nebo 205.

Alternativy s Androidem a od Nokie jsou mnohem hůře vybavené
blackberry-q10
Klady
 • dobrá výdrž baterie
 • samostatný microHDMI konektor
 • telefon padne velmi dobře do ruky
 • příznivé rozměry a hmotnost
 • výrazná notifikační dioda s mnoha nastaveními
 • elegantní, až luxusní design
 • hlasitý a kvalitní hlavní reproduktor
 • plynulý a rychlý běh prostředí
 • jemný AMOLED displej s dobrými vlastnostmi
 • kvalitní snímky z fotoaparátu za dobrých světelných podmínek
 • výborné propojení se sociálními sítěmi
 • výborné organizační a pracovní funkce
 • koncept BlackBerry hub pro jednotné místo notifikací
 • pohodlná klávesnice a chytré zadávání textu
 • rychlý internetový prohlížeč
 • microHDMI konektor
 • NFC a LTE
Zápory
 • kryt baterie má mírnou vůli
 • dlouhá doba nabíjení
 • nízký limit pro běžící aplikace, kterých může být jen 8
 • nedostatek aplikací
 • chybí ekvalizér
 • chybí hlasová 3D navigace
 • chudá mapová aplikace
 • příliš dlouhé zapínání systému
 • pomalé a nespolehlivé propojení s počítačem
 • chybí Mass Storage pro vnitřní paměť telefonu
Diskuze ke článku
Lukáš Vávra
Děkuji za další z mnoha pěkných recenzí, přesvědčili jste mě že tohle je telefon pro mě.
Honza
Mám Q10 už cca měsíc a nemůžu si ji vynachválit...:-) jinak skvělá recenze,díky za ni...
pepper
Pracovnik?? Jste pod tim podepsani tri a ani jeden neumi cesky?
Smarter
Hezka vycerpavajici recenze. Hlasovy asistent je skvela vec. Proc vam to trvalo tak dlouho?
(Pracovnik je rovnako ceske slovo jako treba delnik.)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze