BlackBerry Q10
recenze

BlackBerry Q10

Pracovník tělem i duší

Konečně nové pravé BlackBerry s klávesnicí a zbrusu novým systémem BlackBerry 10. Model Q10 ztělesňuje všechny zkušenosti, které BlackBerry nasbíralo za více než deset let na trhu zaměřeném na profesionální komunikátory. Osvědčí se nebo už nedokáže jít s dobou? To prozradí naše recenze.

Zprávy a klávesnice

A konečně jsme se dostali k části, která se věnuje hlavní doméně BlackBerry a to sice ke zprávám a klávesnici. SMS zprávy prolétneme jen tak v rychlosti. Zkrátka tady jsou, jsou integrované do BlackBerry Hub, zobrazují se ve formě konverzací a pár lidí je dnes ještě používá. Můžete je také proměnit v MMS a to tím, že k nim přidáte přílohu v podobě obrázku, videa, polohy, poznámky, kontaktu, události a dalších.

A nyní k emailovým účtům. V našem článku na BlackBerryCzech jsme vás již informovali, že BlackBerry 10 již nepotřebuje speciální datový tarif, aby byly dostupné všechny funkce, a týká se to především emailového klienta. U BlackBerry Q10 můžete fungovat s jakýmkoli datovým tarifem a dokonce nemusíte mít datový tarif vůbec a můžete fungovat pouze přes Wi-Fi. Pro mnoho uživatelů bude konec služeb BlackBerry Internet Service a BlackBerry Enterprise Server špatnou zprávou, další početná skupina uživatelů však tuto novinku jistě uvítá.

Psaní SMS

BlackBerry Q10 pokračuje v odkazu BlackBerry a nadále se jedná o špičkové zařízení pro práci s emaily. Emailový klient plně podporuje emailové protokoly POP, IMAP i SMTP a problém mu nedělá ani klasický Microsoft Exchange. Pokud máte firemní server běžící na MS Exchange, Lotus Domino, Cortado nebo Kerio, tak vás jistě potěší plná podpora ActiveSync, takže si rozumí také s těmito a dalšími emailovými servery včetně synchronizace kontaktů, kalendářů, poznámek a úkolů.

Prostředí emailového klienta do značné míry koresponduje se samotným BlackBerry Hubem. Při vytváření emailu se překryje okno BlackBerry Hub právě psaným emailem a u políčka pro adresu vám telefon rovnou nabídne nejčastěji používané kontakty. Máme zde samozřejmě také políčka pro kopii a v kontextové nabídce se nachází i možnost skryté kopie. Na spodní liště pak vidíte rychlé zkratky pro přidání přílohy, formátování textu a nastavení důležitosti emailu.

E-mailový klient

Při čtení emailu je téměř celé okno vyhrazeno pro samotný email. V horní části displeje můžete vidět odesílatele, a když na něj kliknete, přejdete rovnou na kartu daného kontaktu. Ve spodní části opět můžeme vidět rychlé volby pro odpověď, odpověď všem z konverzace a předání emailu dál. V kontextové nabídce pak čekají možnosti jako je uložení emailu do konkrétní složky (IMAP), zobrazení kontaktu, pozvání kontaktu na schůzku nebo příznak, který reprezentuje vlaječku v Outlooku a hvězdičku v Gmailu.

S končícími službami BIS/BES se však také ztrácí jedna z výhod BlackBerry. Fakticky jakýkoliv emailový účet, ať POP či IMAP, dokázalo BlackBerry přeměnit v Push email. Tedy že emaily dorazí do zařízení okamžitě. Tuto funkcionalitu obsluhují servery BlackBerry, nicméně u BlackBerry 10 je již tato starost přenechána na samotných emailových serverech. V praxi to znamená, že pokud daný emailový server neubude podporovat technologii Push, tak vám emaily budou chodit v určených časových intervalech – nejkratší možný je 15 minut. Většina služeb však dnes již Push podporuje a výjimkami nejsou ani Gmail nebo Outlook.com a další služby.

Zobrazení e-mailu

O pohodlné klávesnici byla řeč už v úvodu recenze, zde ještě vyzdvihnu kvalitní preditiktivní zadávání textu. Slova vám nejen navrhuje, ale s postupem času se klávesnice učí váš styl psaní, navrhuje vám relevantní slova nejen podle toho, jak často je používáte, ale také podle kontextu. Na druhou stranu vzhledem k přítomnosti hardwarové klávesnice budete psát převážně jen na ní a na navrhovaná slova na displeji budete ťapat jen minimálně, alespoň já jsem to takto měl. Velmi šikovná věc, kterou jsem často používal, je vlastní definice zkratek. Stačí napsat „bb“ a telefon napíše Blackberry. Vlastní zkratky si můžete jednoduše nadefinovat v nastavení a pokud je napříkladv e-mailech používate často, práce se vám výrazně zrychlí.

BlackBerry 10 však kromě klávesnice nabízí ještě jeden způsob zadávání textu. Přítomné je totiž hlasové ovládání se schopností převodu řeči na text. Bohužel však nepodporuje češtinu, přítomny jsou pouze jazyky, jako je angličtina, ruština, němčina, španělština, francouzština a podobně. Nicméně náš test s angličtinou dopadl dobře a schopnost rozpoznání řeči je skutečně pokročilá.

Organizační funkce a GPS

BlackBerry se nerovná jen klávesnice, BlackBerry se pro mnoho uživatelů rovná také perfektnímu pracovnímu nástroji a v tomto duchu se nese také BlackBerry 10. Není to jen zařízení nabité multimediálními funkcemi, ale také spoustou užitečných funkcí pro organizaci času a pracovní nasazení.

Začneme obligátně kalendářem. Ten patří u BlackBerry Q10 mezi to nejlepší co můžete v mobilním světě potkat, i když zde je trochu omezující menší displej. Na velkém displeji Z10 je přeci jen vše přehlednější. Kalendář nabídne zobrazení dne, týdne a měsíce, přičemž den a týden si ještě můžete upravit podle sebe. U denního zobrazení si například můžete zobrazit celý plán v časové ose nebo můžete zvolit zobrazení denního programu či pouze seznam lidí, se kterými se v daný den máte sejít. U týdenního zobrazení pak můžete využít možnost zobrazit si celý týden, tedy sedm dní, nebo pouze pracovní týden, tedy od pondělí do pátku.

V měsíčním zobrazení pak vidíte přehledně náhled celého měsíce, kde každá událost je označena barvou podle toho, v jakém kalendáři se nachází. Navíc můžete využít tučných číslic, které ukazují, jak moc je který den nabitý. Je to jednoduché – čím větší písmo, tím nabitější den. Bohužel kvůli malému displeji už se v jeho dolní části neukazují události v daném dnu, vždy se musíte přepnout. Velmi praktické je, že pokud jste v zobrazení měsíce, lze se švihem prstu vzhůru přepnout do zobrazení 4 měsíců.

Při přidávání nové události můžete samozřejmě nejen vybírat, do kterého kalendáře ji uložíte, ale také jí přiřadit spoustu detailů. Název události, místo, čas, opakování, poznámky, připomenutí nebo pozvat další účastníky, to vše můžete nastavit při vytváření události. Do kalendáře se uloží pod barvou odpovídající zvolenému kalendáři.

Samozřejmostí je také plnohodnotná podpora synchronizace kalendáře. Využít můžete synchronizaci se službami Gmail nebo Outlook.com a jak jsme již zmínili, díky podpoře Microsoft Exchange s ActiveSync nemá BlackBerry Q10 problém ani s vlastními emailovými servery. Podporován je také protokol CalDAV, díky čemuž si do zařízení můžete spárovat klidně vícero kalendářů například z Gmailu. Rychlost synchronizace závisí na daném serveru. Pokud podporuje ActiveSync, respektive Push, tak je synchronizace okamžitá. Jinak se kalendář synchronizuje v daných intervalech stejně jako emaily.

Pokud vás zajímá, zda se dá BlackBerry Q10 synchronizovat i jinak než bezdrátově, odpověď je ano. Software BlackBerry Link, určený pro komunikaci počítače s BlackBerry 10 a PlayBookem, umí zálohovat, synchronizovat multimediální soubory a dokumenty, i kontakty a kalendář například s MS Outlook. K dispozici je i připojení k aplikaci přes Wi-Fi. S aplikací jsem ale příliš spokojen nebyl. Spouštění je pomalé a k paměti telefonu se často přes průzkumníka souborů nelze dostat a telefon je potřeba odpojit a připojit znovu. Výtka směřuje také k tomu, že vnitřní paměť telefonu není přístupná skrze Mass Storage, ale pouze přes nespolehlivý BlackBerry Link, který paměť telefonu v "tento počítač" zobrazuje jako síťový disk. Ten se ale často nepřipojí, a to i když je telefon připojen přes USB.

Aplikace Docs To Go

BlackBerry Q10 jistě potěší mnoho uživatelů tím, že nabízí plnohodnotný kancelářský balík Documents To Go. Umožňují pracovat se soubory z aplikací Microsoft Word, Excel a PowerPoint a to konkrétně s formáty doc, docx, xls, xlsx, ppt a pptx. V případě dokumentů a tabulek pak funguje nejen prohlížení, ale také editace a vytváření dokumentů. Editory dokumentů i tabulek nabízí spoustu možností formátování, podporu záložek nebo zobrazení počtu slov. Velkou výhodou Documents To Go u BlackBerry 10 je integrace cloudových služeb v samotném OS, takže si můžete otevřít také dokumenty uložené v cloudu.

A u dokumentů ještě zůstaneme, neboť je přítomna navíc aplikace Print To Go. Ti co vlastní tablet BlackBerry PlayBook již jistě tuší, o co se jedná, ostatním tuto aplikaci samozřejmě přiblížíme. Print To Go je aplikace, která umožňuje doslova obrazně řečeno vytisknout dokument z počítače do zařízení a to bezdrátově, pouze přes internet. Jakýkoli dokument, jakýkoliv obrázek, jakákoliv webová stránka. V počítači zvolíte tisk, jako tiskárnu vyberete software Print To Go (stáhnete ze stránek BlackBerry), obsah se automaticky převede do formátu PDF a šifrovaně se odešle přes internet do zařízení. V zařízení se vám pak automaticky uloží do aplikace Print To Go, kde můžete se souborem dále pracovat.

Další neméně užitečnou funkcí je aplikace BlackBerry Remember. Jedná se o aplikaci kombinující úkoly a poznámky a dokáže velice zpříjemnit každodenní rutinu s věcmi typu GTD. Aplikace BlackBerry Remember umožňuje pohodlně do složek řadit jednotlivé úkoly a poznámky, přiřazovat k nim termín splnění, přílohy v podobě hlasových poznámek, fotografií nebo souborů a přiřazovat jim různé tagy. Nabízí také možnost bezdrátové synchronizace s MS Exchange a dokonce nabízí integrovanou aplikaci Evernote.

Aplikace BlackBerry Remember

Co ovšem činí aplikaci naprosto unikátní je její integrace do samotného systému. Ve stejné nabídce jako sdílíte obsah na sociální sítě či posíláte přes Bluetooth, email a podobně, totiž naleznete také položku BlackBerry Remember. Cokoliv co můžete sdílet – multimédia, texty, dokumenty, webové stránky, aplikace – všechno můžete jednoduše uložit do BlackBerry Remember a například si tak uložit úkol, že se máte vrátit na mobilenet.cz abyste se dozvěděli zase něco nového.

Kalkulačka umí spočítat i spropitné, rozdělit účet nebo převést fyzikální veličiny

Tím však výčet pracovních a organizačních funkcí nekončí. Co by to bylo za telefon, kdyby vás nedokázal hned po ránu vytočit budíkem. BlackBerry 10 nabízí budík jednak při režimu Ložnice, o kterém jsme se zmiňovali již dříve, a jednak v aplikaci Hodiny. Budík nabízí možnost opakování, volbu vlastního tónu či dobu odložení. Bohužel není zde možnost nastavení více budíků, což by se jistě hodilo. Aplikace hodin dále nabízí záložku Světové hodiny, kde si můžete zobrazit aktuální čas v nejrůznějších městech po celém světě, a ještě Stopky a Časovač, které myslím není třeba představovat.

Aplikace BlackBerry Travel

Praktická kalkulačka nabídne základní matematické operace a gestem z horního rámečku ji můžete proměnit na skvělý převodník jednotek nebo počítadlo spropitného. Nevím, jestli počítadlo spropitného kdy někdo použil, ale je přece super, že tu taková možnost je, no ne?

Hlasové ovládání není k dispozici v češtině

Myslím, že v této sekci je také místo pro další z novinek u platformy BlackBerry, a to sice hlasového asistenta. Nemá žádné speciální jméno, není to BlackSiri ani B-Voice, je to zkrátka pouze hlasový asistent. Dokáže vám pomoci vyhledávat na internetu, naplánovat vám schůzku do kalendáře nebo odeslat email vašemu kolegovi, že se zpozdíte na schůzku. Funguje moc hezky, ale má jednu vadu na kráse. Neumí česky, a tak se budete muset spokojit s angličtinou, němčinou, ruštinou, čínštinou nebo jinými světovými jazyky.

Mapy jsou chudé a příliš se nepovedly
V mnoha zemích máte s BlackBerry mapami smůlu

BlackBerry Q10 má ve své výbavě čip A-GPS, takže ani navigace mu není cizí. GPS je citlivá a rychlá, k zafixování polohy dojde s asistencí během jednotek vteřin. Integrované BlackBerry Mapy už konečně obsahují i mapy České republiky, bohužel na konkurenci v podobě Googlu nebo Here Map od Nokie hodně ztrácí. Lepší jsou i neslavné mapy od Applu. Mapové podklady jsou hodně jednoduché, zapomenout musíte na body zájmu nebo pokročilou 3D hlasovou navigaci. Absentuje i satelitní zobrazení a další funkce. V podstatě jediné, k čemu se mapy hodí, je rychlé vyhledání adresy a vyhledání trasy z bodu A do bodu B (k dispozici je i vypnutí placených úseků nebo typ trasy). Bod B ale musí být v některé z mála podporovaných zemích. V takovém Chorvatsku, Finsku a vlastně téměř celé východní Evropě máte smůlu. Potěší alespoň zobrazení kontaktů se zadanými adresami přímo v mapové aplikaci.

Graficky hezky zpracovaný kompas

Co nejrychleji tak nainstalujte Android verzi Google Map, které, jak jsme již zmínili dříve, fungují na BlackBerry Q10 skvěle, a to včetně navigace. V BlackBerry World je přítomno také několik pár navigačních aplikací. Pro lepší orientaci v přírodě je pak připravena hezky vypadající aplikace Kompas, která vám ukáže nejen Sever, ale také vaší aktuální polohu.

Diskuze ke článku
Lukáš Vávra
Děkuji za další z mnoha pěkných recenzí, přesvědčili jste mě že tohle je telefon pro mě.
Honza
Mám Q10 už cca měsíc a nemůžu si ji vynachválit...:-) jinak skvělá recenze,díky za ni...
pepper
Pracovnik?? Jste pod tim podepsani tri a ani jeden neumi cesky?
Smarter
Hezka vycerpavajici recenze. Hlasovy asistent je skvela vec. Proc vam to trvalo tak dlouho?
(Pracovnik je rovnako ceske slovo jako treba delnik.)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze