BlackBerry Q10
recenze

BlackBerry Q10

Pracovník tělem i duší

Konečně nové pravé BlackBerry s klávesnicí a zbrusu novým systémem BlackBerry 10. Model Q10 ztělesňuje všechny zkušenosti, které BlackBerry nasbíralo za více než deset let na trhu zaměřeném na profesionální komunikátory. Osvědčí se nebo už nedokáže jít s dobou? To prozradí naše recenze.

Baterie a výdrž: udrží s vámi krok

BlackBerry ještě donedávna řadilo na vrchol svého portfolia s QWERTY klávesnicí model Bold 9900. Ten měl však jeden vcelku nepříjemný nedostatek, a to sice špatnou výdrž baterie. S kapacitou 1230 mAh dnes zkrátka moc parády neuděláte. U BlackBerry Q10 se však výrobce poučil a využil baterii podstatně větší. Díky tomu najdeme v BlackBerry Q10 baterii typu Li-Ion s více než dobrou kapacitou 2100 mAh. Na druhou stranu tady máme ale výkonnější procesor, spoustu multimediálních funkcí a nový systém. Jaký bude výsledek?

Důsledek je více než zřejmý. BlackBerry Q10 nabídne skutečně velice dobrou výdrž na jedno nabití a vy se tak nemusíte bát, že by vás telefon nechal někdy takříkajíc ve štychu. Při našem testování si BlackBerry Q10 bez problémů poradilo s celodenní silnou zátěží, kdy si po vyjmutí z nabíječky v půl 7 ráno řeklo o nabití až kolem desáté hodiny večerní. Během dne jsme s telefonem cca 2 hodiny surfovali na internetu, zhruba půl hodiny telefonovali, stahovali pár aplikací (testovat se přeci musí pořád něco), ale především stahovali haldu emailů a byli neustále aktivní a online na BBM, WhatsApp, Skype, Facebooku, Twitteru a podobně. Pokud spíše jen voláte a občas odpovíte na nějaký ten e-mail a jinak jen občas monitorujete, co je nového v BlackBerry Hubu, lze se dostat i na dvoudenní výdrž.

Výdrž baterie není vůbec špatná

Abychom však měli nějaké výsledky pro přímo porovnání s konkurenty, tak v našem standardizovaném testu přehrávání HD videa vydrželo BlackBerry Q10 celých 448 minut, tedy téměř sedm a půl hodiny. Pokud porovnáme výsledky s konkurenty, tak například Samsung Galaxy S4 s větší baterií dosáhl výsledku 496 minut, Sony Xperia Z pouze 198 minut a Nokia Lumia 920 pak 256 minut. Zde je vidět jasná výhoda malého displeje. Sečteno, podtrženo, na rozdíl od modelu Z10 se u Q10ky nemusíte bát, že by vás v průběhu náročného pracovního dne nechala ve štychu, krok s vámi udrží.

Testovali jsme také délku nabíjení. Ostružině dodáte energii do plna za dlouhé tři hodiny a deset minut, na 80 % pak baterii nabijete za 150 minut, což je rovněž hodně dlouhá doba.

Zvuk: discopříběh v kvádru

Také tuto disciplínu zvládá Q10ka velmi dobře. Hlavní reproduktor je opravdu velmi hlasitý, ba co víc, jak hudba, tak vyzváněné z něj znějí velmi dobře. Nechybí ani hluboké basy a Q10ka překvapivě nabídne jeden z nejlepších reproduktorů v mobilech. Kdyby to nebyl drahý business telefon, hned bych jej doporučil dětem na sídlištních lavičkách, pouštějící si nejnovější vypalovačky. Dobře si vede také telefonní reproduktor. Zvuk při hovoru je čistý a poměrně basový, mohl by mít ale o trochu vyšší maximální hlasitost. Zvukový výstup do sluchátek je příjemný, ale nijak nevybočuje z průměru. Nedočkáte se žádných disco basů a přednes je spíše plošší. Pro běžný poslech ale Q10 postačí. Spíše zamrzí, že chybí možnost jakkoliv zvuk upravit ekvalizérem.

Hlasitý reproduktor je umístěn na spodní straně. K telefonu dodává BlackBerry originální a poměrně dobrá sluchátka

Displej: sebejistě proti proudu

BlackBerry Q10 působí v dnešní době velkých dotykových placek jako zjevení. Úhlopříčka displeje je menší, než u těch nejlevnějších Androidů, které bychom za 3,1 palce, které má nová ostružina, pokárali. Q10 je ale zcela jiná kategorie zařízení a kritiku si nezaslouží, právě naopak.

Displej je malý, ale velmi kvalitní

Rozlišení 720 x 720 pixelů dává výbornou jemnost 328 ppi, Super AMOLED technologie pak zajišťuje saturované a živé barvy a vynikající černou. Ani podání bílé není špatné, naprosto špičkové jsou též pozorovací úhly a velmi dobrá je i čitelnost na přímém slunci, což je u tohoto typu displeje spíše výjimka. Pokud je displej zhasnutý, přebírá jeho úlohu výrazná červená LED dioda, ikonický to prvek BlackBerry, o kterém už byla řeč výše. Displej je také dostatečně chráněn minerálním sklem, které zatím odvádí svou práci dobře a za více než měsíc a půl testování se na něm neobjevil ani škrábanec. I když je tedy displej na dnešní poměry malý, svými parametry přesvědčil.

Klávesnice: symbol BlackBerry se povedl

BlackBerry, to je hardwarová QWERTY klávesnice. Tyto dva pojmy k sobě patří a souvisí spolu a přetrvávají věčnost. Zde si výrobce prostě nemohl dovolit klopýtnout a symbol zařízení s ostružinou ve znaku zvládl na výbornou. Rozložení kláves je přesně takové, na jaké jsou uživatelé BlackBerry zvyklí – 3 řady tlačítek včetně enteru nebo backspacu, v levém rohu pěkně Alt, a poté úplně dole ještě kratší čtvrtá řada se shiftem, nulou, mezerníkem a tlačítkem pro zvolení symbolu. Tato sestava se nemění roky, a je to dobře. Zatímco ale předchozí telefony řady Bold měly řadu kláves mírně zakulacenou, zde se jedná o čistou přímku.

QWERTY klávesnice je skoro synonymem pro slovo BlackBerry. A u Q10 je opravdu kvalitní

Velkou změnou ale je, že se nad klávesnicí nenachází žádné funkční tlačítka, na ovládání nového systému jednoduše nejsou potřeba. Mnohým ale bude chybět optický trackpad, což je prvek, bez kterého si BlackBerry kdekdo těžko dokáže představit. Doba se ale mění a větší dotykový displej dostal přednost. Až na pár specifických situací jsem si ale na trackpad ani nevzpomněl a prostředí je na přesné ovládání kurzoru i v dokumentech nebo e-mailech celkem dobře připraveno.

Na klávesnici se píše, jak jinak než perfektně a BlackBerry svou úlohu zvládlo na výbornou. Klávesy jsou sice malé, disponují ale mnohými výstupky pro pohodlné psaní. Jejich stisk je měkký a poměrně tichý, typickému cvaknutí se ale nevyhnete. Správnému psaní pomáhá také český slovník a po pár dnech se lze naučit psát poměrně obstojně rychle, i když jistoty nabudete až za delší čas. Poté ale budete datlovat texty s takovou rychlostí i za chůze, že vám bude moci uživatel dotykového telefonu bez klávesnice závidět.

Klávesnice navíc skýtá mnohé výhody. Pokud jste na základních obrazovkách, můžete psaním hned začít prohledávat telefon a najít cokoliv – kontakt, soubor, e-mail, aplikaci – vše hned bez nutnosti se kamkoliv přepínat nebo něco mačkat. Užitečné jsou také různé zkratky a funkce jednotlivých kláves. Pokud je zobrazen nějaký seznam (například přijatých e-mailů), lze se pomocí kláves vrátit nahoru, zcela dolů nebo se seznamem posunovat. Jinde v prostředí lze rychle potvrzovat volby enterem nebo mazat položky backspacem. Praktické.

Hardware: silné dvoujádro

Nastal čas pro tvrdé údaje, které většině z vás ale nic moc neřeknou. Q10 totiž prostě nelze výkonnostně srovnávat s Androidy nebo Windows Phony, systém je jiný a i systémové prostředky využívá jinak. Hardwarová výbava je navlas stejná s celodotykovým kolegou, srdcem je tedy dvoujádrový procesor Qualcomm S4 Plus MSM8960 s taktem 1,5 GHz, kterému asistuje grafika Adreno 225 a štědré 2 gigabajty RAM. Výkonu má telefon na rozdávání, prostředí je velmi plynulé, dobře odladěné a i náročnější multimediální funkce zvládá Q10 bryskně. Občas jsem se ale setkal s grafickým sekáním a neplynulostmi při minimalizování náročnějších (typicky video) aplikací. To snad ale vyřeší další aktualizace. V testu Geekbench 2 dosáhla Q10 zhruba stejné hodnoty, jako Z10.

Vnitřní paměť se zastavila na hodnotě 16 GB, přičemž uživatel má k dispozici cca 14 GB prostoru. Pokud vám tato kapacita nebude dostačovat, můžete využít také slot na paměťové karty až do kapacity 32 GB nebo využít skvělé integrace cloudových služeb Box a Dropbox přímo do operačního systému.

Diskuze ke článku
Lukáš Vávra
Děkuji za další z mnoha pěkných recenzí, přesvědčili jste mě že tohle je telefon pro mě.
Honza
Mám Q10 už cca měsíc a nemůžu si ji vynachválit...:-) jinak skvělá recenze,díky za ni...
pepper
Pracovnik?? Jste pod tim podepsani tri a ani jeden neumi cesky?
Smarter
Hezka vycerpavajici recenze. Hlasovy asistent je skvela vec. Proc vam to trvalo tak dlouho?
(Pracovnik je rovnako ceske slovo jako treba delnik.)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze