Asus vyrábí prakticky všechny druhy počítačů, ať už se jedná o ultrabooky, konvertibilní počítače, herní notebooky, nebo pracovní stroje. Mezi konvertibilní modely patří i řada Transformer Book do které spadá i námi testovaný model T100.
Jedná se o zařízení, které spojuje tablet a notebook do jednoho, avšak za cenu určitých kompromisů, protože zařízení trpí řadou neduhů, ale pojďme se na toto zařízení podívat blíže.
Obsah balení
V balení s počítačem toho moc nestandardního nenalezneme. Je v něm samotný tablet, klávesnice, 5V nabíječka s konektorem USB, microUSB kabel pro nabíjení a v neposlední řadě i kartička s instalačním klíčem pro Office 2013, které dostanete k počítači zdarma.
Technické parametry ASUS Transformer Book T100
Kompletní specifikaceKonstrukce | 263 × 171 × 10,5 mm, 520 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne |
---|---|
Displej | TFT IPS, 10,1" (1 366 × 768 px) |
Fotoaparát | 5 Mpx (2 560 × 1 920), , video: 1 280 × 720 px, 30 FPS |
Chipset | Intel Atom Z3740, CPU: 4×1,33 GHz, GPU: ano |
Paměť | RAM: 2 GB, vnitřní paměť: 32 GB / 64 GB, paměťové karty: microSDHC |
Datové funkce | 5G: ?, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne |
Operační systém | Windows 8.1 |
Akumulátor | 8 060 mAh, bezdrátové nabíjení: ? |
Dostupnost | říjen 2013, 10 500 Kč |
Design, konstrukce a ergonomie: plasty všude
Pokud se na počítač podíváte s připojenou klávesnicí, tak bude vypadat jako klasický notebook nemálo podobný řadě Eee PC, jen displej je tlustší než obvykle. Na víku displeje, či zadní straně displeje nalezneme lesklé logo Asus a zbytek je tvořen z lesklého, vroubkovaného plastu, který je doslova magnetem na otisky prstů.
Díky tomu, že byl použit plast, tak není tablet nijak závratně těžký, jeho hmotnost je pěkných 550 gramů, a proto se ani příliš nepronese. Ovšem plast má i nevýhodu a tou je malá pevnost, u tohoto tabletu se záda nepříjemně prohýbala a i při prvním pohledu na zařízení zkrátka vypadá lacině.
Při pohledu na přední stranu vás nic závratného neuchvátí, jen černá, oblá placka s nápisem Asus. Povrch displeje je samozřejmě lesklý, což je dnes u tabletů zcela běžné. Na levé straně tabletu nalezneme netypicky tlačítko Start, což je velice praktické a taktéž je zde kolébka pro regulaci hlasitosti.
Na horní straně nalezneme spouštěcí tlačítko a indikátor nabíjení, které svítí oranžově, pokud se tablet nabíjí, v případě že je tablet nabitý, tak dioda zbělá. Na pravé straně nalezneme ještě microSD slot, microHDMI konektor a microUSB pro nabíjení.
Tablet nelze připojit počítači, microUSB konektor tak souží pouze k nabíjení, ale má ještě funkci OTG, díky které připojíte různá zařízení všeho druhu, jenž mají pro Windows 8 ovladač. Ze spodní strany už nalezneme pouze zámky, které drží počítač připojený ke klávesnici a dokovací konektor.
A nyní ke klávesnici. Na té se píše poměrně pohodlně, jedná se o stejný typ, který ASUS dosazoval do svých počítačů řady Eee PC, ale na rozdíl od nich je hlučná, za což ale může mizerná konstrukce spodního dílu, která je celá z plastu.
Když budete do klávesnice bušit, tak celá základna nepříjemně rezonuje. Pod klávesnicí je ještě touchpad, který je poměrně malý a lze jej stisknout po celé ploše, je však poměrně tuhý a velmi hlučný. Na základně nalezneme ještě jeden USB 3.0 konektor pro připojení různých periférií. Hmotnost spodní části činí 520 gramů a celková hmotnost počítače činí 1070 gramů, což není mnoho.
Konektivita: nic neobvyklého
Počítač neoplývá mnoho konektory, avšak kromě drátové konektivity tu máme ještě bezdrátovou, ale ani ta není nijak neobvyklá. Máme zde WiFi standardu 802.11b/g/n a Bluetooth ve verzi 4.0. Musím pochválit příjem WiFi, který je velice dobrý, tam kde má většina počítačů problém, se T100 bez problému připojí.
V počítači bohužel nenalezneme žádnou další bezdrátovou konektivitu, není přítomné ani GPS. Potěšil by však integrovaný 3G modul, který by hodně přidal na mobilitě celého zařízení a ani NFC by nebylo k zahození.
Displej: IPS s netradičním rozlišením
V dnešní době nalezneme ve většině tabletů s Windows 8 IPS displej s rozlišením 1366x768. Tento počítač na tom není jinak, ovšem zajímavé je rozlišení, které nečiní tradičních 1366x768, ale 1368x768, tento fakt nijak nepocítíte, maximálně při hraní her, které na toto rozlišení nejsou stavěné. Displej je 10 palcový a toto rozlišení považuji jako minimální pro tuto úhlopříčku, hustota pixelů je 155 pixelů na palec.
Vzhledem k tomu, že počítač stojí 10 tisíc ani nepovažuji takto nízké rozlišení jako velké mínus, ale Asus mohl použít panel s lepším rozlišením. Displej je samozřejmě dotykový a podporuje až 5 dotyků najednou, což je podobnost s Windows RT, které také ve většině případů podporují jen 5 dotyků.
Barevné podání displeje je na vysoké úrovni, jen černá by mohla být lepší. Pozorovací úhly jsou taktéž zcela odpovídající klasickým IPS panelům a menší ani větší úhel vám nebude dělat starosti.
Výdrž: je to držák
Ačkoliv je nová generace procesorů Intel Atom poměrně hodně výkonná, tak i přesto si ponechává nízkou spotřebu. Díky tomu dokázal počítač vydržet při surfování po internetu pěkných 10 hodin a 39 minut. Při sledování videa v rozlišení 1080p to bylo dokonce 11 hodin 21 minut.
Nutno podotknout, že baterie je pouze v tabletu, v klávesnici se žádná nenachází, ovšem to není potřeba, protože výdrž je i tak famózní. V systému se nachází pouze jeden výkonnostní profil, takže si nemůžete navolit vše podle svých představ, systém to dělá za vás, ale svoji práci odvádí dobře.
Baterie je samozřejmě integrovaná a nelze ji uživatelsky vyměnit, což ale u tohoto počítače není zase takový problém. Co je ale problém je pomalé nabíjení, počítač se nabíjí z klasické 5V nabíječky a nabití do plné kapacity trvá přes 12 hodin, tedy v případě, že zapomenete tablet vypnout. Pokud tablet vypnete, tak se nabije rychleji a trvá to přibližně 5 hodin.
Výkon: Intel se činil
Zvoleným procesorem je Intel Atom Z3740, který obsahuje 4 jádra na frekvenci 1,33GHz. Samozřejmostí je technologie Turbo Boost, která v případě potřeby navýší frekvenci až na 1,86Ghz. Procesoru asistují 2GB operační paměti typu DDR3 a nelze je žádným způsobem rozšířit. Kapacita je pro systém zcela dostačující a i s takto „malou“ kapacitou jsou reakce opravdu rychlé.
Cinebench R11.5 | |
---|---|
CPU | 1,22 |
OpenGL - GPU | 5,9 |
Integrovaným grafickým čipem je Intel HD Graphics a ta vychází z architektury Ivy Bridge, oproti minulé generaci procesorů Atom je tato o mnoho výkonnější a zvládne i mnoho starších her. Grafický akcelerátor samozřejmě nemá vlastní paměť a ta je sdílena z operační paměti systému.
Díky tomu, že se jedná o poměrně úsporný hardware, tak není potřeba žádného aktivního ventilátoru, ale stačí jen pasivní chlazení, takže v tomto zařízení je klasický výkonný hardware, ovšem stále vypadá jako tablet.
Jako úložiště byl zvolen eMMC čip o kapacitě 32GB a vyrábí jej SanDisk. Svojí rychlostí odpovídá klasickým pevným diskům, avšak má mnohem lepší odezvu. Co však nepotěší je malá kapacita, samotný systém si vezme 10 GB a uživateli zbude přibližně 17 GB, což není zrovna mnoho, alespoň že lze rozšířit paměť kartami microSD, případně si můžete zakoupit variantu s větší 64GB pamětí nebo HDD integrovaným v základně.
Multimédia: jen jedna kamera
U většiny tabletů jsme zvyklí, že obsahují dvě kamery, jedna je na zadní straně a slouží ke skenování dokumentů nebo k focení všeho možného a druhá je na přední straně a slouží k videokonferencím. U tohoto počítače nalezneme bohužel jen jednu a to na přední straně.
Jedná se o obyčejnou webkameru o rozlišení 720p a není to nijak úžasný snímač a k tomu všemu má problém se snímkovou frekvencí, která hodně klesá v tmavých podmínkách, za dobrých světelných podmínek je ovšem obraz zcela plynulý.
Počítač má taktéž reproduktory, které jsou v tomto počítači 2, jejich zvuk je poměrně solidní, ale pokud si budete chtít přehrát něco na vyšší hlasitost, tak zvuk začne velice rezonovat. U nižší hlasitosti je zvuk poměrně dobře poslouchatelný, ale pro kvalitnější poslech si přesto vezměte sluchátka.
Systém: v hlavní roli Windows 8.1
Vzhledem k tomu, že v počítači tiká procesor Atom, je předinstalována 32-bitová verze systému Windows. Jako u většiny „Atomových“ tabletů byla i u tohoto zvolená standardní edice, která neobsahuje žádné vymoženosti jako je virtualizace Hyper-V nebo Bitlocker.
Ostatně by to bylo zbytečné, jelikož procesor nemá dostatek sil k tomu, aby virtualizaci zvládl nebo šifroval diskové jednotky nástrojem Bitlocker.
Závěr
ASUS ukázal, že variací jeho konceptu Transformer je mnoho a stále mu nedošly všechny nápady. Jeho konstrukce sice není nejlepší, ale jeho výkon a výdrž a to poměrně snadno vyrovnají, ač za daň v podobě dlouhého nabíjení. Nepříjemný fakt v podobě malé paměti lze vyřešit paměťovou kartou a vcelku dobrý displej je také potěšující. Nepříjemným faktem však může být chybějící zadní kamera, ale ne každý uživatel ji potřebuje k životu. Pokud nejste náročný uživatel a snesete určité kompromisy, tak je pro vás Transformer Book T100 jako stvořený.
Počítač je nyní prakticky bez konkurence, zdánlivě by mohl konkurenta tvořit Acer Iconia W510, ale ten poháněn ještě starou generací procesoru Atom. Pokud si budete chtít tento počítač pořídit, tak si připravte 10 490 Kč. Jedná se o variantu s 32GB vnitřní pamětí a pokud budete chtít 64GB variantu, tak si připravte 11 999 Kč. Varianta s pevným diskem se prodává za 12 599 Kč.
opravdu nápady nedošli?
mám ho doma a nikde se nic neprohýbá a klávesnice je vcelku tichá a reproduktory hrají i na max velice dobře a nabíjí se mi 5 hodin když je zapnutý.
v čem ale souhlasím je tuhý a hlučný touchpad, který má v sobě ale spoustu chytrých funkcí
a rozlišení by mohlo být full hd ale v této cenové kategorii je to pochopitelné a displej je i tak velice pěkný a černá je černá
a upřímně když někoho vidim jak fotí s tabletem tak si myslím, že je debil :D
jinak pěkná recenze :)