Armello
recenze

Armello

Král je mrtev. Ať žije král!
1

Armello nabízí mnohem větší zážitek, než jsme na telefonech zvyklí. Jedná se totiž o původně počítačovou hru se strategickými a RPG prvky. Především ale vypráví příběh o království, jež sžírá nákaza.

Dnes už nikoho neudiví, když se nová hra objeví na vícero platformách. Armello vyšlo již v roce 2015 na počítačích a od té doby jste si titul mohli zahrát na konzolích nebo nově na mobilních zařízeních. Ačkoliv bych řekl, že tablet této strategii bude slušet více, hraní na mobilu nepředstavuje vůbec žádný problém. Po bližším prozkoumání si také všimnete, že Armello napodobuje deskovku, a vy moc dobře víte, že deskovky miluji.

Armello – videorecenze

Šílený král

Celý titul stojí a padá na kouzelném světě, kde spolu soupeří pohádkové zvířecí rody. Mír v jejich království zasáhla pohroma v podobě nákazy, která ničí vše čeho se dotkne a dovede zkazit i ta nejčistší srdce. Sám král této zhoubě podlehl a je nyní na vás, abyste se stali novým vůdcem. Na trůn však může usednout pouze jeden ze čtyř uchazečů. Existují hned čtyři způsoby, jak vyhrát a stát se vládcem. Každý rod v nitru představuje jeden, i když stejným způsobem může vyhrát kdokoliv jiný.

Nejpřímější cestou je výhra v souboji. Stačí se dostat ke králi, zabít ho a zaujmout jeho místo. To samozřejmě vyžaduje pořádnou přípravu. Druhou možností je nasbírat čtyři magické kameny, odnést je do hradu a vyléčit nákazu. Riskantní je třetí způsob, kdy se necháváte pohltit nákazou. Ta vám propůjčuje sílu, ale stojí vás zdraví. Buďte prohnilejší než král, porazte ho, a trůn je váš. Nakonec se může stát nástupcem i hráč s nejvyšší prestiží, pokud král zemře časem.

Pomíjivá prestiž

Prestiž lze získávat obsazováním vesnic, porážením nákazy i zabíjením hráčů. Bude vám však k ničemu, pokud někdo zabije krále, nebo očistí království. Právě několik cest k výhře hru posouvá o úroveň výš. Je díky tomu opravdu variabilní a každá partie může vypadat naprosto odlišně. Hratelnost je zprvu značně komplikovaná, protože kombinuje celou řadu elementů a herních žánrů. Důležitý je pohyb po mapě, ale tím to zdaleka nekončí.

Na ruce máte několik karet, které představují předměty, kouzla nebo překážky. Karty ve svém tahu hrajete na sebe, dílky mapy nebo ostatní hráče. Každá postava má celou řadu statistik a systém nemá daleko do opravdového RPG. Ke všemu si musíte dávat pozor na náhodu. Ta neúřaduje jen při soubojích, kdy házíte kostkou, nebo když čelíte nástrahám, ale potrápí vás i královské vyhlášky nebo pohyb královské stráže či temných přízraků.

Přílišná strategie

Jen těžko mohu na těchto řádcích pokrýt vše, co hra nabízí. Její systémy jsou komplikované a provázané. I kvůli tomu oceňuji vynikající tutoriál, který vás seznámí s rodinami i příběhem a zároveň vám vysvětlí základy. Projdete ho zhruba za hodinu. Další hraní se bude točit především okolo hry více hráčů přes internet. Samozřejmě můžete hrát i proti umělé inteligenci.

Bohužel však nemůžete hrát proti dalším hráčům u jednoho zařízení. Ovládání se od PC verze nezměnilo, což znamená, že některá tlačítka jsou poměrně malá a nejednou jsem provedl jinou než zamýšlenou akci. To váš postup může značně zbrzdit a je opravdu na pováženou, že autoři do hry neimplementovali možnost vrátit se o krok zpět. Free-to-play model je však velmi slušný. Hrajete kompletně zdarma. Dokoupit si můžete stylovější vzhledy kostek, další podoby hrdinů nebo dokonce zcela nové rody.

Závěr

Armello je nádherným příkladem toho, jak by mohly vypadat deskové hry v digitálním světě, přestože žádnou fyzickou předlohu nemá. Možná i kvůli tomu se herní mechanismy rozrostly do masivních rozměrů a v mnoha případech se zdá, že je hra až zbytečně komplexní. Nelze jí upřít nádherné zpracování a bohatý svět. To ale znamená i vyšší nároky na výkon a baterii. Na kompromisy tu prostě narazíte, ale jako celek hra nabízí výborný zážitek.

Stáhnout Armello

Google Play (zdarma) App Store (zdarma)

Hodnocení
80%
Klady
  • nádherné zpracování
  • variabilní hratelnost
  • bohatý a rozmanitý svět
  • skvělý tutoriál
Zápory
  • vyšší nároky na výkon
  • přespříliš komplexní
  • místy nedoladěné ovládání