Apple Watch
recenze

Apple Watch

Steve Jobs by se divil
45

Konečně jsou tu. Majitelé iPhonu na ně čekali, ostatní jsou na ně minimálně zvědaví. Apple přichází s prvním zcela novým produktem od smrti Steva Jobse. Hodinky Apple Watch překvapí propracovanými funkcemi, nápaditým prostředím i skvělým displejem. Zamrzí ale několik nedostatků v softwaru a výdrž baterie také nepotěší. I přesto jsou Apple Watch skvělým kouskem, který vás nudit nebude.

Konečně! „Apple Watch jsou tu“, chtělo by se zvolat. Po dlouhé době spekulací a takzvaných úniků Apple vyrobil svoje první nositelné příslušenství a dohání konkurenty, kteří chytré hodinky nabízí již nějakou dobu. Je to zároveň první zcela nový produkt vyvinutý, vyrobený a uvedený na trh po skonu Steva Jobse. Pro mnohé nezávislé pozorovatele jsou tak Apple Watch testem, zda Apple dokáže pokračovat na vlně úspěchu i po skonu legendárního lídra, jakým Steve Jobs bezesporu byl.

Apple Watch

Apple svoje první hodinky prezentuje nejen jako chytré, ale také jako módní doplněk. Navíc si za ně nechá pořádně zaplatit. Nejlevnější verze Sport s hliníkovým tělem a pryžovým páskem stojí nejméně deset tisíc, běžná ocelová verze Classic se prodává za ceny od 20 tisíc a pořídit si můžete i zlatou verzi Edition za stovky tisíc korun. Apple se tak musel opravdu snažit, aby premiéra dopadla dobře a zákazníci byli ochotni do hodinek investovat násobky toho, co je na trhu běžné.

Apple Watch – videopohled

Prodejní balení – exkluzivní od prvního okamžiku

Apple Watch jsou pořádně drahé, spíše by se možná chtělo říci předražené. Proto se Apple snaží navodit každým možným způsobem pocit luxusu a chce se tak odlišit od tuctových hodinek s Androidem, které se v supermarketech prodávají v průhledných plastových krabičkách. A u balení se mu to určitě daří. Velmi velká krabice v několika patrech obsahuje luxusně vyskládané příslušenství a samotné Watch nalezneme v polstrované a krásně vonící krabičce. Z rozbalování máte takřka stejný pocit, jako když si koupíte nový telefon Vertu. A co naleznete uvnitř?

 • Apple Watch Classic
 • část řemínku pro přizpůsobení velikosti
 • magnetickou bezdrátovou nabíječku
 • koncovku nabíječky
 • stručný návod

Technické parametry Apple Watch 42 mm

Kompletní specifikace
Konstrukce42 × 36,4 × 12,6 mm, 50 g, odolnost: ano
Pásekkožený, kovový, umělý, vyměnitelný: ano, zapínání: přezka
DisplejAMOLED, 1,65" (312 × 390 px), tvar: hranatý
SystémwatchOS, kompatibilní s: iOS
Datové funkceBluetooth: 4.0, Wi-Fi: 802.11b/g/n, mobilní sítě: ne, NFC: ano
ChipsetApple A4,
Paměťvnitřní paměť: 8 GB, paměťové karty: ne
Akumulátor250 mAh, nabíjení: bezdrátové
Dostupnostleden 2016, 9 300 Kč

Technické parametry Apple Watch 38 mm

Kompletní specifikace
Konstrukce38 × 32,4 × 12,6 mm, 40 g, odolnost: ano
Pásekkožený, kovový, umělý, vyměnitelný: ano, zapínání: přezka
DisplejAMOLED, 1,5" (272 × 340 px), tvar: hranatý
SystémwatchOS, kompatibilní s: iOS
Datové funkceBluetooth: 4.0, Wi-Fi: 802.11b/g/n, mobilní sítě: ne, NFC: ano
ChipsetApple A4,
Paměťvnitřní paměť: 8 GB, paměťové karty: ne
Akumulátor250 mAh, nabíjení: bezdrátové
Dostupnostleden 2016, 9 300 Kč

Elegantní subtilní kvádřík

Zaprvé, Apple Watch nejsou jedny. Apple prodává dvě velikosti, tři verze a k nim mnoho pásků, kterými si můžete hodinky vyladit k dokonalosti. Je vidět, že Apple módní stránku věci nepodcenil a skutečně se snaží udělat vše proto, aby si každý mohl sestavit ty svoje Apple Watch. Je tu nejlevnější verze Sport s pryžovým páskem a hliníkovým tělem za zhruba 10 tisíc Kč, která ale naživo vypadá poměrně levně a cenovce rozhodně neodpovídá. Poté zde máme verzi Classic, kterou jsme testovali i my. Ta má ocelové lesklé tělo, safírové sklíčko a kombinovat ji můžete s pryžovými, koženými i kovovými pásky. Cena základních hodinek v klasické verzi s obyčejným pryžovým páskem začíná na 20 tisících korunách. A pak tu je luxusní zlatá verze Edition, jejíž cenovka startuje na 300 tisících korunách. Každá verze se navíc prodává ve větší pánské a menší dámské verzi, přičemž ta pánská je vždy dražší, má větší displej s vyšším rozlišením, ale tím jsou všechny rozdíly vyčerpány. Apple Watch se v Česku ale neprodávají, musíte pro ně do zahraničí.

 • Apple Watch Sport (38 mm) – 349 dolarů (10 605 korun s DPH)
 • Apple Watch Sport (42 mm) – 399 dolarů (12 100 korun s DPH)
 • Apple Watch (38 mm) – od 549 dolarů (16 700 korun s DPH) až po cca 30 tisíc Kč dle pásku
 • Apple Watch (42 mm) – 599 dolarů (18 200 korun s DPH) až po cca 33 tisíc Kč dle pásku
 • Apple Watch Edition – nejlevnější od 10 000 dolarů (300 000 korun s DPH), nejdražší model má stát více než 17 000 dolarů (přes půl milionu korun)

K dispozici jsou také alternativní pásky:.

 • Sportovní pásek – 49 dolarů (1 490 korun s DPH)
 • Milánský pásek – 149 dolarů (4 520 korun s DPH)
 • Kožený pásek – 149 dolarů (4 520 korun s DPH)
 • S klasickou přezkou – 149 dolarů (4 520 korun s DPH)
 • S moderní přezkou – 249 dolarů (7 600 korun s DPH)
 • Kroužkový náramek – 449 dolarů (13 600 korun s DPH)
Apple Watch

Kolem designu nových Apple Watch probíhá mnoho diskuzí. Zatímco já osobně považuji design většiny výrobků Applu až na dílčí nedostatky za takřka perfektní, elegantní a zpracování za příkladné, v případě Apple Watch se dle mého názoru Apple designově nepřekonal. Apple Watch jsou obyčejným zakulaceným kvádrem, který vypadá zajímavě jen díky kovovému tělu a korunce na pravé straně. Mnohé konkurenční hodinky s Android Wear (nejen) s kulatým displejem vypadají dle mého názoru lépe. To však neznamená, že by Apple Watch nevypadaly dobře. Vypadají a představují elegantní, poměrně nenápadný standard, který ale lidé rozeznávají.

První, co vás na Apple Watch překvapí, jsou subtilní rozměry. I větší 42mm varianta, kterou máme nyní my, je menší, než ostatní chytré hodinky a na ruku padne výborně, nosí se velmi pohodlně. Apple ale prodává ještě skutečně malinkou 38mm verzi, vhodnou pro ženy. Apple je tak jedním z mála výrobců, kteří takto velikostně chytré hodinky rozlišují, a je to dobře.

Apple Watch
Hodinky jsou příjemně kompaktní a na ruce sedí výborně

Zatímco verze Classic z lesklé oceli vypadá hodnotně, nejlevnější verze sport s matným hliníkem už působí levně. Rozdíl je i v hmotnosti. Zatímco verze Classic se svým 50 gramů vážícím tělem působí solidně, mnohem lehčí verze Sport s 30 gramy i z tohoto důvodu působí levně.

Hodně udělá také pásek. K hodinkám si můžete koupit pryžový, kovový nebo kožený pásek. K dispozici je mnoho designů a barev a budou přibývat další nejen od Applu, ale i dalších výrobců. To je jen dobře, protože pásky přímo od Applu jsou zbytečně drahé. Za kožený nebo kovový milánský pásek dáte například 5 tisíc korun. Pásky si ale můžete velmi snadno vyměnit. To má vymakané Apple dokonale. Stačí na spodní straně hodinek zmáčknout tlačítka, vysunout a vyměnit. Za 5 vteřin můžete mít sladěn pásek hodinek s botami. A když jdete běhat, nasadíte pryžový, aby se vám ten kožený nezničil. To u většiny konkurenčních chytrých hodinek nejde vůbec nebo mnohem pomaleji.

Takto vypadají Apple Watch bez pásku. Můžete si z nich udělat kapesní hodinky

Spodní stranu hodinek zabírá konkávní modul s měřičem tepu, do kterého je integrováno zároveň i bezdrátové nabíjení. Celkové zpracování je samozřejmě perfektní. Safírové sklíčko displeje perfektně doléhá na kovové tělo hodinek, všechny prvky jsou zasazeny prvotřídně. Od Applu bychom ani nic jiného nečekali. Hodinky mají zvýšenou odolnost proti postříkání vodou a prachu, potápění nebo plavání s nimi ale rozhodně nezkoušejte. Zvýšená odolnost je tu i přesto, že hodinky mají na boku otvor jak na reproduktor (jako jedny z mála chytrých hodinek), tak mikrofon. Co zamrzí je poměrně snadné zamatlání lesklého těla a zejména se pak připravte i při běžném nošení na vlásečnicové škrábance, které se objevují různě po těle.

Hodinky Apple Watch Classic 42 mm Sony SmartWatch SW3 Motorola Moto 360 LG G Watch R Asus ZenWatch
Rozměry 42 × 36,4 × 12,6 mm 36 × 36 × ? mm 46 × 46 × 11,5 mm 46,4 × 53,6 × 9,7 mm 51 × 39,9 × 9,4 mm
Hmotnost 50 gramů 45 gramů 49 gramů 62 gramů 75 gramů
Tvar displeje hranatý hranatý kulatý kulatý hranatý
Úhlopříčka displeje 1,65" 1,6" 1,56" 1,3" 1,63"
Rozlišení displeje 312 × 390 px 320 × 320 px 320 × 290 px 320 × 320 px 320 × 320 px

Krásný displej a originální kolečko

Hodinky se ovládají skrze dotykový displej, který má podle verze 1,65 nebo 1,5 palce. V našem případě máme 42mm verzi, tedy s větším displejem, který disponuje rozlišením 312 × 390 pixelů. To dává velmi hezkou jemnost 303 ppi. Ta je o trochu vyšší, než mají konkurenční hodinky s Android Wear, avšak s výjimkou hodinek od LG, které mají ještě jemnější displej.

OLED displej ale můžeme jen chválit. Má živé barvy, výbornou černou, skvělé pozorovací úhly a dobrý jas, který je dostatečný i za slunečného dne. Pochválit musím také safírové sklíčko, které svou práci odvádí na výbornou a žádné, byť i malé, škrábance neočekávejte. Kromě klasického dotyku navíc rozpozná i silnější stisk, disponuje totiž technologií Force Touch. V prostředí a některých aplikacích silnější stisk vyvolá kontextovou nabídku. Ne všechny aplikace Force Touch ale používají a mně osobně nepřijde o nic praktičtější a rychlejší, než dlouhé podržení prstu, které by mohlo dělat totéž. Nepochybně to ale vypadá efektněji, a o to zřejmě Applu šlo.

Apple Watch

Apple dokonale vyladil nastavení rozsvěcení displeje. Stačí malý pohyb zápěstím směrem k vám a hodinky to poznají a rozsvítí se. Stačí pohyb od sebe a zase hned zhasnou. Prostě dokonalé a hodinky navíc takto nečerpají drahocennou energii. Za celou dobu používání se mi stalo maximálně jednou nebo dvakrát, že se hodinky nerozsvítily, když jsem chtěl, jinak se ale nepletou a odezva je minimální.

Když už Apple Watch nejsou kulaté a nevypadají moc jako hodinky, snažil se k jejich klasickému vzhledu Apple přiblížit alespoň korunkou, která je hlavním ovládacím prvkem hodinek. Můžete jí otáčet a lze ji také stisknout. Dvojitý stisk vás přepne do předchozí aplikace, stisk vás přesune vždy o krok zpět nebo až do hlavního menu. To si můžete otáčením zmenšit nebo zazoomovat prakticky až do konkrétní aplikace. I v té se můžete pohybovat pomocí korunky, kterou rolujete v seznamech nebo například přibližujete fotky nebo mapy. Gesto pinch to zoom totiž na displeji Apple zakázal. Na ovládání kolečkem jsem si za celou dobu ale příliš nezvykl. Když už mám prsty na displeji, neustálé přehmatávání na bok a nutnost zapřít druhým prstem hodinky z druhé strany při stisku mi nepřišlo příliš praktické. Proč nejde vyvolat menu prostým klepnutím na ciferník na displeji? Otáčení kolečkem je ale v některých případech naopak návykové, zejména rollování dlouhými seznamy korunkou je velmi intuitivní, plynulé a zajímavé. Zpracované je každopádně výborně, stisk je jemný a přitom jistý a otáčení je sametově hladké.

Apple Watch

Třetí tlačítko slouží pouze pro vyvolání rychlého menu kontaktů. Do něj si přidáte skrze iPhone oblíbené lidi a můžete jim rychle zavolat, poslat iMessage nebo speciální zprávu, pokud má i váš druhý kontakt Apple Watch. Můžete poslat svůj srdeční tep, poklepání nebo tvar. Tato zpráva se druhé straně objeví pouze na hodinkách, na iPhonu po ní není ani stopy. Tlačítko mohlo mít ale rozhodně větší využití, za dobu testu jsem jej skoro nepoužil. Jeho dlouhý stisk jen vyvolá nabídku pro vypnutí hodinek, jinak zůstává trestuhodně nevyužité. Přitom dvojitý stisk by mohl rychle spustit nějakou aplikaci a využití by se určitě našlo více.

Diskuze ke článku
Johny
no spíš by vyhodil par lidi z prace
Refael
karel:
Máš pravdu, mě se Samsung Gear S líbí desingově nejvíce ze všech chytrých hodinek, mají však malou vadu:
Komunikují jen se Samsung smartfóny.
Ale to jistě víš sám.
Pepan
Chtěl bych v celé té negativitě poděkovat autorovi za zajímavou recenzi.
Nějak se mi zdá, že náskok mobilenetu před nejmenovanou konkurenci je už drtivý.
Jediné co ještě konkurence má lepší jsou fóra.
Michal
Pro mě jsou Apple Watch, alespoň, co se týče první generace těchto hodinek (i Watch OS), jen demonstrací toho, co všechno uživatelé Applu dokáží koupit. Apple produkty používám a v celku i rád, fungují pěkně, ale hodinky jsou první věc, které mě opravdu nezaujaly. Jako doplněk dobré, ale že by mi z poloviny nahradily iPhone, nikoliv.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze