Apple iPad Air
recenze

Apple iPad Air

Velký tablet v malém těle
75

Přichází již pátá generace oblíbeného tabletu Apple iPad. Tentokrát nese název iPad Air, což má svůj důvod. Tablet značně ztratil na váze i velikosti, přesto nabídne stále špičkový 9,7palcový Retina displej, dlouhou výdrž i nekompromisní výkon. Uvnitř běží samozřejmě nejnovější systém iOS 7. Patří iPad stále na vrchol, nebo zaspal dobu?

Výkon

Pokud chceme rozlousknout, proč je iPad Air mnohem lehčí a menší, tak se musíme podívat, co je vlastně uvnitř a jak to ovlivní výkon a chod celého zařízení. Začněme novým procesorem, který je označen jako A7. Jedná se o dvoujádrový procesor s taktem 1400 MHz, tedy na první pohled stejný jako v případě předchozí generace. Nebudu vás dlouho napínat, zásadní změna je v architektuře, která je 64bitová. Air nyní dosahuje téměř dvounásobných výsledků při testech. Například v měření Geekbench 3 dosáhl iPad 4. generace výsledku 1408. U iPadu Air je to 2643.

Aplikací využívajících síly nového procesoru je zatím málo, ale budou přibývat. Jmenovat mohu třeba hry Infinity Blade III nebo nový GT Racing 2, který jsme zde recenzovali. Na Air, stejně jako na iPhone 5s, běží plynuleji než na předchozích generacích, dokonce lépe než na iPadu 4. Nový procesor také poznáte při otevírání některých aplikací. V běžném chodu si toho asi nevšimnete, ale ve srovnání s přechozím iPadem se vám AppStore načte výrazně rychleji, nastavení nové tapety trvá poloviční dobu, stejně tak Safari načítá stránky výrazně rychleji. A to i přes to, že má tablet jen 1 GB operační paměti RAM. Veškerá svá data si ukládáte do vestavěné paměti, která se - jak je u Applu zvykem - nedá rozšířit o paměťové karty. Vybrat si můžete z několika variant: 16 GB, 32 GB, 64 GB a 128 GB.

iPad Air je vybaven stejným výkonem jako iPhone 5s, ale něco mu přeci jen chybí. Je to Touch ID a senzor otisků prstů. Pokud chce Apple nějakou technologii skutečně prosadit, tak by ji měl využívat u všech svých zařízení. Zatím s ní sice nemůžete dělat příliš věcí, jen odemykat telefon a nakupovat aplikace, ale i to je příjemné usnadnění. Pokud iPhone 5s nemáte, tak vám to u nového iPadu asi chybět nebude, ale je to škoda.

Baterie a výdrž

Lepší výkon ale není jediným výsledkem přechodu na nový procesor. Tablet je díky tomu mnohem úspornější, takže Apple se rozhodl zásadně zmenšit baterii. iPad Air má v sobě 32,4 Wh baterii, zatímco předchozí čtyřka měla 42,5 Wh, což byl důvod vysoké hmotnosti předchůdce. Není to ale žádný problém, protože takto vydrží podobně dlouho jako předchozí generace. Deset hodin běžného používání, častokrát i déle. Pokud chcete hrát náročné 3D hry, tak se připravte na kratší dobu, která by mohla spadnout třeba k pěti hodinám, jinak se ale o výdrž bát nemusíte. Také se vám stane, že budete iPad nabíjet jednou za pár dní.

Samozřejmě jsme nezapomněli provést naše standardizované testy výdrže. Tablet byl přihlášen do 3G sítě, streamovali jsme HD video (1080p) pomocí zabezpečeného Wi-Fi připojení a zvuk byl posílán do vlastních špuntových sluchátek. Jas displeje byl na hodnotě 50 %, stejně jako hlasitost zvuku. Synchronizace na pozadí byly potlačené. Tablet vydržel celkem 9 hodin a 20 minut, což odpovídá předchozím iPadům. Při nabíjení se na 80% dostane za 2 hodiny a 55 minut, na 100% budete čekat celkem 4 hodiny a 13 minut.

Apple iPad Air

Displej: multimediální potěšení

Displej iPadu už není nejjemnější na trhu a některé konkurenční tablety v počtu pixelů na palec dosahují jemnosti až 300 ppi, zatímco iPad Air má „pouhých“ 264 ppi. Drží totiž rozlišení 2 048 × 1 536 px na displeji o velikosti 9,7 palce. Výhodou ale je technologie IPS. A je tu jedna zajímavost. Když si vedle sebe položíte iPad 4. generace a Air, tak zjistíte, že mají úplně jiné displeje, přestože parametry odpovídají. U Airu uvidíte při naprosto detailním pohledu pixelovou mřížku, zatímco u čtyřky ne. Na druhou stranu iPad Air má lepší podání barev, které jsou o něco studenější než u předchůdce a třeba bílou podává mnohem lépe.

Mřížky se bát nemusíte, vůbec si jí nevšimnete, maximálně, když vedle sebe položíte právě iPad 4 a iPad Air, celkově je displej krásně jemný. A pokud to ještě srovnáme třeba s novým desetipalcovým tabletem Samsung Galaxy Note 10.1 2014, který má jemnější displej než Air, stejně iPad vyjde jako vítěz, protože přes všechnu jemnost má Note viditelnější pixely a horší podání barev. Kromě jemného displeje a věrného podání barev iPad nabízí také dokonalé pozorovací úhly, kdy je displej jasně vidět i téměř úplně ze strany.

Diskuze ke článku
Mrazik
Recenze ala Verge...proc ne
Ale chtelo by to lepsi video,neni v tom videt "oko"
O mluveni radeji pomlcim,ne kazdy ma prijemny hlas,ale treba o tom procesoru byl trochu ulet

Ale jinak to neni spatny,priste to muze byt jen lepsi...jak rikam,chtelo by to zlepsit video cast,protoze zabery na hrani zavodu nereknou nic a ani nejsou libivy...

Nakecavat minuty jen aby toho bylo hodne je nesmyslne...
Jiří Benda
Jiří Benda
Na tuhle recenzi jsem skutečně čekal s velkým očekáváním, které ovšem velmi rychle upadlo, když jsem zjistil, že jí opět dělal pan Vojtěch. Jeho projev a styl mi spíše připomíná nezletilé blogery, které zaplňují youtube videi věcmi, co jim koupili jejich rodiče. Samotné "první dojmy" pana Pospíšila jsou na úplně jiné úrovni, než-li tahle 3:42 minutová rychlokvaška p ana Vojtěcha. Fakt je mi to líto, protože jsem se na tuhle recenzi moc těšil.
Martin Kotlan
Martin Kotlan
Prosím, ať už pan Vojtěch natáčí jen své hry ... tady u těchto recenzí se máme dozvědět autorovy dojmy, zkušenosti atd. a ne, že si tablet vybalím z krabice a recenzuji. Tohle vše bych si klidně mohl přečíst ve specifikacích.
Ondra
"Pokud se rozhodnete používat základní vestavěný emailový klient, tak se musíte smířit s několika věcmi. Při psaní nového emailu už nemůžete přiložit žádné obrázky" toto jde, stačí přiložit prst na text a zadat vložit obrázek/video

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze